Mads Pedersen niespodziewanie sięgnął po zwycięstwo na finiszu w Zabrzu. Duńczyk pokonał m.in Pascala Ackermanna i Jaspera Philipsena.

Dzisiejszy, 2. etap Tour de Pologne rozpoczynał się w Opolu. Dla największego polskiego wyścigu był to powrót do stolicy województwa opolskiego po ośmiu latach. Natomiast miasto, w którym kończył się etap nie był żadną nowością – było nim Zabrze, które gości wyścig już od czterech lat.

Odcinek, który mieli dziś pokonać kolarze był najkrótszym w tegorocznej odsłonie Wyścigu Dookoła Polski – liczył sobie niecałe 152 kilometry. Nie był też specjalnie wymagający, znalazł się na nim zaledwie jeden sklasyfikowany podjazd – góra św. Anny. Kolejne blisko 100 kilometrów prowadziło po praktycznie całkowicie płaskim terenie.

Wszystko wskazywało więc na to, że na ostatnich metrach po raz kolejny ujrzymy walkę sprinterów. Zanim to jednak nastąpiło, od głównej grupy oderwała się ucieczka. Co ciekawe znalazło się w niej dwóch z czterech uczestników wczorajszego odjazdu – Maciej Paterski (Reprezentacja Polski) i Julius van den Berg (EF Education First). Zabrakło w niej natomiast Samuela Branda i Kamila Małeckiego, który po wycofaniu Marca Sarreau i Fabio Jakobsena stał się właścicielem żółtej koszulki.

Na pierwszych kilometrach peleton nieco odpuścił uciekającą dwójkę, dzięki czemu jej przewaga szybko urosła do blisko siedmiu minut. Z tyłu po raz drugi z rzędu najmocniej pracował Maciej Bodnar – jeden z niewielu zawodników, którzy byli w peletonie, gdy wyścig po raz ostatni zawitał na Opolszczyznę.

Oczywiście mimo jego pracy, przewaga uciekinierów wciąż była duża, co oznaczało, że to oni rozstrzygną między sobą wszystkie premie na trasie. Wyglądało na to, że panowie zawarli między sobą umowę – jadący w koszulce najlepszego górala Van den Berg zgarnął górską premię na Górze św. Anny, a przewodzący klasyfikacji najaktywniejszych Paterski wygrał oba lotne finisze.

Obaj kolarze jechali z przodu jeszcze przez dłuższy czas, ale w końcu, na około 17 kilometrów przed metą zostali wchłonięci przez peleton. Tempo zaczęli nadawać kolarze pracujący dla sprinterów, a z przodu pojawili się także zawodnicy Team Ineos, chcący chronić Richarda Carapaza.

Na około 10 kilometrów przed metą z przodu widać było już kilka pociągów sprinterskich, także ten tworzony przez kolarzy z Reprezentacji Polski, którzy przygotowali się rozprowadzenia Alana Banaszka. Wczoraj kolarz Mazowsze Serce Polski ucierpiał w kraksie, dziś miał chrapkę na dobry wynik.

Tuż przed zakończeniem przedostatniego okrążenia na atak zdecydował się niespodziewanie Patryk Stosz, ale szybko wrócił do peletonu. Walka o ustawienie swojego sprintera w jak najlepszej pozycji weszła w ostatnią fazę. Bardzo dobrze wyglądała sytuacja Jaspera Philipsena z UAE Team i Pascala Ackermanna z BORA-hansgrohe, jednak najlepiej spisali się kolarze Treka-Segafredo, którzy rozprowadzali… Madsa Pedersena.

I rzeczywiście – to właśnie on, kompletnie niespodziewanie, pokonał wielu, przynajmniej w teorii, szybszych zawodników i sięgnął po swoje pierwsze zwycięstwo, odkąd we wrześniu zdobył tęczową koszulkę. Podium uzupełnili Pascal Ackermann i… kolejny niespodziewany bohater dzisiejszego dnia – Davide Ballerini z Deceunincku-Quick Step, któremu zależało na tym, by móc dedykować zwycięstwo zespołowemu koledze – Fabio Jakobsenowi. Nie udało się, ale i tak brawa za świetną postawę.

Dobrze spisali się również polscy sprinterzy – nieźle rozprowadzany Alan Banaszek zajął 15. pozycję, natomiast Szymon Sajnok dojechał do mety jako 7.

1  PEDERSEN Mads Trek – Segafredo 3:26:02
2  ACKERMANN Pascal BORA – hansgrohe ,,
3  BALLERINI Davide Deceuninck – Quick Step ,,
4  BARBIER Rudy Israel Start-Up Nation ,,
5  DAINESE Alberto Team Sunweb ,,
6  TORRES Albert Movistar Team ,,
7  SAJNOK Szymon CCC Team ,,
8  PHILIPSEN Jasper UAE-Team Emirates ,,
9  ALLEGAERT Piet Cofidis, Solutions Crédits ,,
10  ROELANDTS Jürgen Movistar Team ,,
11  MEZGEC Luka Mitchelton-Scott ,,
12  CAVENDISH Mark Bahrain – McLaren ,,
13  BATTISTELLA Samuele NTT Pro Cycling ,,
14  SELIG Rüdiger BORA – hansgrohe ,,
15  BANASZEK Alan Poland ,,
16  PERON Andrea Team Novo Nordisk ,,
17  COSTA Rui UAE-Team Emirates ,,
18  BEVIN Patrick CCC Team ,,
19  SÉNÉCHAL Florian Deceuninck – Quick Step ,,
20  GODON Dorian AG2R La Mondiale ,,
21  ULISSI Diego UAE-Team Emirates ,,
22  GIBBONS Ryan NTT Pro Cycling ,,
23  STUYVEN Jasper Trek – Segafredo ,,
24  ROVNY Ivan Gazprom – RusVelo ,,
25  GIDICH Yevgeniy Astana Pro Team ,,
26  CARAPAZ Richard Team INEOS ,,
27  DEGENKOLB John Lotto Soudal ,,
28  LIENHARD Fabian Groupama – FDJ ,,
29  BEWLEY Sam Mitchelton-Scott ,,
30  SCHWARZMANN Michael BORA – hansgrohe ,,
31  EEKHOFF Nils Team Sunweb ,,
32  BANASZEK Adrian Poland ,,
33  CRAS Steff Lotto Soudal ,,
34  OLIVEIRA Rui UAE-Team Emirates ,,
35  MAJKA Rafał BORA – hansgrohe ,,
36  VAN EMDEN Jos Team Jumbo-Visma ,,
37  HOFLAND Moreno EF Pro Cycling ,,
38  MAŁECKI Kamil CCC Team ,,
39  THEUNS Edward Trek – Segafredo ,,
40  VAN DER HOORN Taco Team Jumbo-Visma ,,
41  MAS Lluís Movistar Team ,,
42  VINGEGAARD Jonas Team Jumbo-Visma ,,
43  FOSS Tobias Team Jumbo-Visma ,,
44  JAUREGUI Quentin AG2R La Mondiale ,,
45  VALTER Attila CCC Team ,,
46  WELLENS Tim Lotto Soudal ,,
47  CATTANEO Mattia Deceuninck – Quick Step ,,
48  DUNBAR Eddie Team INEOS ,,
49  KASPERKIEWICZ Przemysław Poland ,,
50  KUSZTOR Péter Team Novo Nordisk ,,
51  GASPAROTTO Enrico NTT Pro Cycling ,,
52  IMPEY Daryl Mitchelton-Scott ,,
53  CHAVES Esteban Mitchelton-Scott ,,
54  KELDERMAN Wilco Team Sunweb ,,
55  YATES Simon Mitchelton-Scott ,,
56  HANSEN Jesper Cofidis, Solutions Crédits ,,
57  POWLESS Neilson EF Pro Cycling ,,
58  LIEPIŅŠ Emīls Trek – Segafredo ,,
59  GESCHKE Simon CCC Team ,,
60  HOULE Hugo Astana Pro Team ,,
61  HAAS Nathan Cofidis, Solutions Crédits ,,
62  POELS Wout Bahrain – McLaren ,,
63  DE VREESE Laurens Astana Pro Team ,,
64  GOŁAŚ Michał Team INEOS ,,
65  GRADEK Kamil CCC Team ,,
66  DOULL Owain Team INEOS ,,
67  DELAGE Mickaël Groupama – FDJ ,,
68  MCNULTY Brandon UAE-Team Emirates ,,
69  KONRAD Patrick BORA – hansgrohe ,,
70  MOLARD Rudy Groupama – FDJ ,,
71  MORA Sebastián Movistar Team ,,
72  CHERNETSKI Sergei Gazprom – RusVelo ,,
73  FUGLSANG Jakob Astana Pro Team ,,
74  IZAGIRRE Ion Astana Pro Team ,,
75  PADUN Mark Bahrain – McLaren ,,
76  BOUCHARD Geoffrey AG2R La Mondiale ,,
77  SCHACHMANN Maximilian BORA – hansgrohe ,,
78  KING Ben NTT Pro Cycling ,,
79  KNOX James Deceuninck – Quick Step ,,
80  MARCZYŃSKI Tomasz Lotto Soudal ,,
81  SCARONI Cristian Gazprom – RusVelo ,,
82  MÄDER Gino NTT Pro Cycling ,,
83  DE BOD Stefan NTT Pro Cycling ,,
84  RIKUNOV Petr Gazprom – RusVelo ,,
85  EVENEPOEL Remco Deceuninck – Quick Step ,,
86  NIEVE Mikel Mitchelton-Scott ,,
87  LE GAC Olivier Groupama – FDJ ,,
88  NEKRASOV Denis Gazprom – RusVelo ,,
89  ERVITI Imanol Movistar Team ,,
90  WHELAN James EF Pro Cycling ,,
91  ARCAS Jorge Movistar Team ,,
92  ZAKARIN Ilnur CCC Team ,,
93  PLANET Charles Team Novo Nordisk ,,
94  THOMAS Benjamin Groupama – FDJ ,,
95  HAMILTON Chris Team Sunweb ,,
96  BROŻYNA Piotr Poland ,,
97  DEVENYNS Dries Deceuninck – Quick Step ,,
98  PFINGSTEN Christoph Team Jumbo-Visma ,,
99  HERRADA José Cofidis, Solutions Crédits ,,
100  CATAFORD Alexander Israel Start-Up Nation ,,
101  KLUGE Roger Lotto Soudal ,,
102  HINDLEY Jai Team Sunweb ,,
103  GASTAUER Ben AG2R La Mondiale ,,
104  BERNAS Paweł Poland ,,
105  ROUX Anthony Groupama – FDJ ,,
106  BRAND Sam Team Novo Nordisk ,,
107  NYCH Artem Gazprom – RusVelo ,,
108  SIMMONS Quinn Trek – Segafredo ,,
109  KAMSTRA Brian Team Novo Nordisk ,,
110  CHERKASOV Nikolay Gazprom – RusVelo ,,
111  GREGAARD Jonas Astana Pro Team ,,
112  STOSZ Patryk Poland ,,
113  BAUHAUS Phil Bahrain – McLaren ,,
114  PICCOLI James Israel Start-Up Nation ,,
115  DOMONT Axel AG2R La Mondiale ,,
116  PEDERSEN Casper Team Sunweb ,,
117  SUNDERLAND Dylan NTT Pro Cycling ,,
118  BIERMANS Jenthe Israel Start-Up Nation ,,
119  NATAROV Yuriy Astana Pro Team ,,
120  HARPER Chris Team Jumbo-Visma ,,
121  VERMOTE Julien Cofidis, Solutions Crédits ,,
122  STORK Florian Team Sunweb ,,
123  DE GENDT Thomas Lotto Soudal ,,
124  LOZANO David Team Novo Nordisk ,,
125  VAHTRA Norman Israel Start-Up Nation ,,
126  BRÄNDLE Matthias Israel Start-Up Nation ,,
127  RUTSCH Jonas EF Pro Cycling ,,
128  POLI Umberto Team Novo Nordisk ,,
129  DIBBEN Jonathan Lotto Soudal ,,
130  TANFIELD Harry AG2R La Mondiale ,,
131  MULLEN Ryan Trek – Segafredo ,,
132  ROWE Luke Team INEOS 0:24
133  KIRSCH Alex Trek – Segafredo ,,
134  STANNARD Ian Team INEOS ,,
135  MOLANO Juan Sebastián UAE-Team Emirates 0:26
136  SIEBERG Marcel Bahrain – McLaren 0:38
137  HAUSSLER Heinrich Bahrain – McLaren ,,
138  GOUGEARD Alexis AG2R La Mondiale 0:53
139  PATERSKI Maciej Poland ,,
140  RENARD Alexis Israel Start-Up Nation 0:54
141  BODNAR Maciej BORA – hansgrohe ,,
142  OLIVEIRA Ivo UAE-Team Emirates 0:55
143  LANGEVELD Sebastian EF Pro Cycling 1:06
144  VAN DEN BERG Julius EF Pro Cycling ,,
145  CLAEYS Dimitri Cofidis, Solutions Crédits 1:07
146  PEÁK Barnabás Mitchelton-Scott 1:14
147  WRIGHT Alfred Bahrain – McLaren 1:19
148  SCULLY Tom EF Pro Cycling 1:20
149  DENNIS Rohan Team INEOS 1:27
DNS  PRADES Eduard Movistar Team
DNS  SARREAU Marc Groupama – FDJ ,,
DNS  JAKOBSEN Fabio Deceuninck – Quick Step ,,
DNS  TOUZÉ Damien Cofidis, Solutions Crédits ,,

 

Klasyfikacja generalna po 2. etapie

1 22 ▲21  PEDERSEN Mads Trek – Segafredo 7:57:42
2 15 ▲13  ACKERMANN Pascal BORA – hansgrohe 0:04
3 3  MAŁECKI Kamil CCC Team ,,
4 4  MEZGEC Luka Mitchelton-Scott 0:06
5 58 ▲53  BALLERINI Davide Deceuninck – Quick Step ,,
6 24 ▲18  POELS Wout Bahrain – McLaren 0:09
7 5 ▼2  PHILIPSEN Jasper UAE-Team Emirates 0:10
8 7 ▼1  SAJNOK Szymon CCC Team ,,
9 18 ▲9  DAINESE Alberto Team Sunweb ,,
10 14 ▲4  CAVENDISH Mark Bahrain – McLaren ,,
11 6 ▼5  GIBBONS Ryan NTT Pro Cycling ,,
12 11 ▼1  ULISSI Diego UAE-Team Emirates ,,
13 19 ▲6  SELIG Rüdiger BORA – hansgrohe ,,
14 33 ▲19  ROELANDTS Jürgen Movistar Team ,,
15 20 ▲5  ROVNY Ivan Gazprom – RusVelo ,,
16 10 ▼6  HOFLAND Moreno EF Pro Cycling ,,
17 37 ▲20  COSTA Rui UAE-Team Emirates ,,
18 35 ▲17  SÉNÉCHAL Florian Deceuninck – Quick Step ,,
19 43 ▲24  GODON Dorian AG2R La Mondiale ,,
20 38 ▲18  CARAPAZ Richard Team INEOS ,,
21 23 ▲2  MAS Lluís Movistar Team ,,
22 28 ▲6  JAUREGUI Quentin AG2R La Mondiale ,,
23 40 ▲17  OLIVEIRA Rui UAE-Team Emirates ,,
24 17 ▼7  POWLESS Neilson EF Pro Cycling ,,
25 16 ▼9  HAAS Nathan Cofidis, Solutions Crédits ,,
26 27 ▲1  CHAVES Esteban Mitchelton-Scott ,,
27 47 ▲20  MAJKA Rafał BORA – hansgrohe ,,
28 34 ▲6  DUNBAR Eddie Team INEOS ,,
29 42 ▲13  VINGEGAARD Jonas Team Jumbo-Visma ,,
30 25 ▼5  HOULE Hugo Astana Pro Team ,,
31 41 ▲10  WELLENS Tim Lotto Soudal ,,
32 50 ▲18  FOSS Tobias Team Jumbo-Visma ,,
33 75 ▲42  BEVIN Patrick CCC Team ,,
34 83 ▲49  BATTISTELLA Samuele NTT Pro Cycling ,,
35 95 ▲60  BARBIER Rudy Israel Start-Up Nation ,,
36 21 ▼15  EVENEPOEL Remco Deceuninck – Quick Step ,,
37 44 ▲7  DE VREESE Laurens Astana Pro Team ,,
38 52 ▲14  HANSEN Jesper Cofidis, Solutions Crédits ,,
39 32 ▼7  SCHACHMANN Maximilian BORA – hansgrohe ,,
40 9 ▼31  KLUGE Roger Lotto Soudal ,,
41 36 ▼5  IZAGIRRE Ion Astana Pro Team ,,
42 77 ▲35  CRAS Steff Lotto Soudal ,,
43 60 ▲17  GASPAROTTO Enrico NTT Pro Cycling ,,
44 39 ▼5  CHERNETSKI Sergei Gazprom – RusVelo ,,
45 59 ▲14  YATES Simon Mitchelton-Scott ,,
46 51 ▲5  KONRAD Patrick BORA – hansgrohe ,,
47 30 ▼17  PLANET Charles Team Novo Nordisk ,,
48 69 ▲21  KELDERMAN Wilco Team Sunweb ,,
49 54 ▲5  MOLARD Rudy Groupama – FDJ ,,
50 72 ▲22  IMPEY Daryl Mitchelton-Scott ,,
51 12 ▼39  BAUHAUS Phil Bahrain – McLaren ,,
52 81 ▲29  VALTER Attila CCC Team ,,
53 80 ▲27  CATTANEO Mattia Deceuninck – Quick Step ,,
54 61 ▲7  MCNULTY Brandon UAE-Team Emirates ,,
55 48 ▼7  SCARONI Cristian Gazprom – RusVelo ,,
56 26 ▼30  BERNAS Paweł Poland ,,
57 71 ▲14  GESCHKE Simon CCC Team ,,
58 100 ▲42  BANASZEK Adrian Poland ,,
59 45 ▼14  LE GAC Olivier Groupama – FDJ ,,
60 65 ▲5  FUGLSANG Jakob Astana Pro Team ,,
61 55 ▼6  NIEVE Mikel Mitchelton-Scott ,,
62 63 ▲1  KNOX James Deceuninck – Quick Step ,,
63 64 ▲1  MARCZYŃSKI Tomasz Lotto Soudal ,,
64 29 ▼35  PEDERSEN Casper Team Sunweb ,,
65 97 ▲32  KUSZTOR Péter Team Novo Nordisk ,,
66 53 ▼13  PFINGSTEN Christoph Team Jumbo-Visma ,,
67 49 ▼18  HINDLEY Jai Team Sunweb ,,
68 103 ▲35  KASPERKIEWICZ Przemysław Poland ,,
69 76 ▲7  PADUN Mark Bahrain – McLaren ,,
70 70  RIKUNOV Petr Gazprom – RusVelo ,,
71 66 ▼5  ZAKARIN Ilnur CCC Team ,,
72 73 ▲1  ERVITI Imanol Movistar Team ,,
73 56 ▼17  SIMMONS Quinn Trek – Segafredo ,,
74 84 ▲10  DE BOD Stefan NTT Pro Cycling ,,
75 90 ▲15  MÄDER Gino NTT Pro Cycling ,,
76 67 ▼9  ROUX Anthony Groupama – FDJ ,,
77 62 ▼15  CHERKASOV Nikolay Gazprom – RusVelo ,,
78 74 ▼4  HERRADA José Cofidis, Solutions Crédits ,,
79 99 ▲20  BOUCHARD Geoffrey AG2R La Mondiale ,,
80 79 ▼1  HAMILTON Chris Team Sunweb ,,
81 78 ▼3  BROŻYNA Piotr Poland ,,
82 57 ▼25  BIERMANS Jenthe Israel Start-Up Nation ,,
83 87 ▲4  ARCAS Jorge Movistar Team ,,
84 82 ▼2  DEVENYNS Dries Deceuninck – Quick Step ,,
85 92 ▲7  THOMAS Benjamin Groupama – FDJ ,,
86 86  CATAFORD Alexander Israel Start-Up Nation ,,
87 101 ▲14  WHELAN James EF Pro Cycling ,,
88 68 ▼20  RUTSCH Jonas EF Pro Cycling ,,
89 88 ▼1  PICCOLI James Israel Start-Up Nation ,,
90 91 ▲1  DOMONT Axel AG2R La Mondiale ,,
91 102 ▲11  NYCH Artem Gazprom – RusVelo ,,
92 89 ▼3  VERMOTE Julien Cofidis, Solutions Crédits ,,
93 93  STORK Florian Team Sunweb ,,
94 98 ▲4  DIBBEN Jonathan Lotto Soudal ,,
95 94 ▼1  THEUNS Edward Trek – Segafredo 0:30
96 96  STANNARD Ian Team INEOS 0:36
97 46 ▼51  HAUSSLER Heinrich Bahrain – McLaren 0:48
98 105 ▲7  NEKRASOV Denis Gazprom – RusVelo 0:52
99 104 ▲5  STOSZ Patryk Poland ,,
100 108 ▲8  VAN EMDEN Jos Team Jumbo-Visma 1:00
101 107 ▲6  GRADEK Kamil CCC Team ,,
102 110 ▲8  STUYVEN Jasper Trek – Segafredo 1:21
103 112 ▲9  DEGENKOLB John Lotto Soudal ,,
104 118 ▲14  EEKHOFF Nils Team Sunweb 1:30
105 115 ▲10  DOULL Owain Team INEOS 1:31
106 117 ▲11  GASTAUER Ben AG2R La Mondiale ,,
107 116 ▲9  LOZANO David Team Novo Nordisk ,,
108 122 ▲14  GIDICH Yevgeniy Astana Pro Team 1:43
109 121 ▲12  VAN DER HOORN Taco Team Jumbo-Visma ,,
110 120 ▲10  GOŁAŚ Michał Team INEOS ,,
111 119 ▲8  KING Ben NTT Pro Cycling ,,
112 113 ▲1  KIRSCH Alex Trek – Segafredo 1:55
113 111 ▼2  SIEBERG Marcel Bahrain – McLaren 1:59
114 127 ▲13  PERON Andrea Team Novo Nordisk 2:01
115 128 ▲13  GREGAARD Jonas Astana Pro Team ,,
116 126 ▲10  NATAROV Yuriy Astana Pro Team ,,
117 130 ▲13  VAHTRA Norman Israel Start-Up Nation ,,
118 125 ▲7  TANFIELD Harry AG2R La Mondiale ,,
119 142 ▲23  TORRES Albert Movistar Team 2:30
120 138 ▲18  LIENHARD Fabian Groupama – FDJ ,,
121 140 ▲19  BEWLEY Sam Mitchelton-Scott ,,
122 136 ▲14  DELAGE Mickaël Groupama – FDJ ,,
123 137 ▲14  MORA Sebastián Movistar Team ,,
124 133 ▲9  KAMSTRA Brian Team Novo Nordisk ,,
125 134 ▲9  DE GENDT Thomas Lotto Soudal ,,
126 135 ▲9  MULLEN Ryan Trek – Segafredo ,,
127 139 ▲12  BRÄNDLE Matthias Israel Start-Up Nation ,,
128 141 ▲13  ROWE Luke Team INEOS 2:54
129 143 ▲14  HARPER Chris Team Jumbo-Visma 3:51
130 145 ▲15  LIEPIŅŠ Emīls Trek – Segafredo 5:01
131 146 ▲15  SCHWARZMANN Michael BORA – hansgrohe 5:21
132 147 ▲15  BANASZEK Alan Poland 5:40
133 148 ▲15  BRAND Sam Team Novo Nordisk 5:47
134 150 ▲16  ALLEGAERT Piet Cofidis, Solutions Crédits 5:51
135 149 ▲14  POLI Umberto Team Novo Nordisk ,,
136 152 ▲16  SUNDERLAND Dylan NTT Pro Cycling 6:36
137 151 ▲14  MOLANO Juan Sebastián UAE-Team Emirates 7:02
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments