Foto: @PhotoGomezSport

Damiano Caruso (Bahrain-McLaren) w pięknym stylu wygrał klasyk w Hiszpanii. To dopiero drugi triumf Włocha w jego długiej karierze.

75. edycja Circuito de Getxo-Memorial Hermanos Otxoa rozegrana została dzisiaj na tradycyjnej trasie ze startem i metą w Getxo. Kolarze mieli do przejechania łącznie 177 kilometrów po pagórkowatej, ale raczej preferującej mocniejszych sprinterów trasie.

W mocno padającym deszczu po starcie zaatakowali: Oier Lazkano (Caja Rural – Seguros RGA), Julen Irizar (Euskaltel – Euskadi), Iván Cobo (Equipo Kern Pharma), Ángel Madrazo (Burgos-BH), Antonio Carvalho (Efapel), Riccardo Verza (Kometa Xstra Cycling Team), Lionel Taminiaux (Bingoal – Wallonie Bruxelles) i Luca Pacioni (Androni Giocattoli – Sidermec).

Peleton zdawał się na każdym okrążeniu kontrolować sytuację. Już 55 kilometrów przed metą z czołówki skontrował Oier Lazkano, a reszta harcowników powoli została wchłaniana przez dużą grupę.

Przez chwilę mocnym atakiem pokazał się mistrz świata Mads Pedersen (Trek-Segafredo), ale praca Bahrain-McLaren spowodowała, że jego akcja spaliła na panewce. Lazkano został doścignięty na 30 kilometrów przed metą.

Kolejnym śmiałkiem, który chciał przechytrzyć resztę okazał się Alessandro Fedeli (NIPPO DELKO One Provence). Włoch przegrał z peletonem na ostatnim podjeździe Pike Bidea (2,2 km długości; średnie nachylenie 9,2 %).

Podjazd na atak wykorzystała szóstka, która wypracowała sobie kilka minut przewagi. Niestety na zjeździe trzech z nich miało upadek i na czele zostali: Nelson Oliveira (Movistar Team), Pello Bilbao i Damiano Caruso (Bahrain – McLaren).

Za nimi kręciła grupka około 20 zawodników. 10 kilometrów przed metą z trójki zaatakował Caruso, a po chwili Bilbao i Oliveira zostali doścignięci.

Włoch nie zwalniał tempa i na ostatni kilometr wjechał z przewagą kilku sekund. Mimo wymagającej końcówki Caruso zdołał wywalczyć piękne zwycięstwo. To dopiero drugi jego triumf w długiej karierze!

Drugi był Giacomo Nizzolo (NTT Pro Cycling), a trzeci Eduard Prades (Movistar Team).

Wyniki:

Pozycja Kolarz Ekipa Czas
1  CARUSO Damiano Bahrain – McLaren 04:11:09
2  NIZZOLO Giacomo NTT Pro Cycling 00:01
3  PRADES Eduard Movistar Team ,,
4  ABERASTURI Jon Caja Rural – Seguros RGA 00:03
5  STUYVEN Jasper Trek – Segafredo ,,
6  BILBAO Pello Bahrain – McLaren ,,
7  PLANET Charles Team Novo Nordisk ,,
8  FINETTO Mauro NIPPO DELKO One Provence 00:07
9  LIETAER Eliot Bingoal – Wallonie Bruxelles ,,
10  FLÓREZ Miguel Eduardo Androni Giocattoli – Sidermec ,,
11  GARCIA GONZALEZ Sergio Kometa Xstra Cycling Team 00:13
12  HUYS Laurens Bingoal – Wallonie Bruxelles 00:15
13  ROJAS José Joaquín Movistar Team 00:20
14  VENCHIARUTTI Nicola Androni Giocattoli – Sidermec ,,
15  HAILEMICHAEL Mulu Kinfe NIPPO DELKO One Provence ,,
16  SERRANO Gonzalo Caja Rural – Seguros RGA 00:29
17  MEINTJES Louis NTT Pro Cycling 00:38
18  PLANCKAERT Baptiste Bingoal – Wallonie Bruxelles ,,
19  PERON Andrea Team Novo Nordisk ,,
20  BOL Jetse Burgos-BH 00:41
21  LOBATO Juan José Euskaltel – Euskadi ,,
22  OLIVEIRA Nelson Movistar Team ,,
23  CEPEDA Jefferson Alveiro Caja Rural – Seguros RGA 00:43
24  WYSS Danilo NTT Pro Cycling 00:46
25  BISOLTI Alessandro Androni Giocattoli – Sidermec 00:49
26  THEUNS Edward Trek – Segafredo 00:51
27  DÍAZ José Manuel NIPPO DELKO One Provence ,,
28  IRISARRI Jon Caja Rural – Seguros RGA ,,
29  MACHADO Tiago Efapel ,,
30  ROPERO Alejandro Kometa Xstra Cycling Team ,,
31  MUÑOZ Cristian Camilo UAE-Team Emirates ,,
32  GUTIERREZ José Manuel Gios Kiwi Atlántico ,,
33  SEVILLA Diego Pablo Kometa Xstra Cycling Team 01:00
34  PEDERSEN Mads Trek – Segafredo 01:07
35  ARDILA Andrés Camilo UAE-Team Emirates 01:09
36  ARCAS Jorge Movistar Team 01:14
37  LIVYNS Arjen Bingoal – Wallonie Bruxelles 01:32
38  MARTÍN Gotzon Euskaltel – Euskadi 02:18
39  JUARISTI Txomin Euskaltel – Euskadi ,,
40  O’CONNOR Ben NTT Pro Cycling 02:31
41  BIZKARRA Mikel Euskaltel – Euskadi 02:37
42  TOTÒ Paolo Work Service Dynatek Vega 02:44
43  SAENZ Nicolas Efapel ,,
44  PELEGRÍ Óscar Feirense ,,
45  SMIT Willie Burgos-BH ,,
46  LOZANO David Team Novo Nordisk ,,
47  FEDELI Alessandro NIPPO DELKO One Provence 02:46
48  ARISTI Mikel Euskaltel – Euskadi ,,
49  VIEGAS Daniel Kometa Xstra Cycling Team 02:51
50  HALLER Marco Bahrain – McLaren 03:05
51  ROBEET Ludovic Bingoal – Wallonie Bruxelles 03:19
52  FERNÁNDEZ Rubén Euskaltel – Euskadi 03:33
53  AMADO Gonçalo Feirense 05:07
54  BURCHIO Federico Work Service Dynatek Vega 05:09
55  AROZAMENA Jesús Alfonso Feirense ,,
56  KUSZTOR Péter Team Novo Nordisk ,,
57  BRAND Sam Team Novo Nordisk 05:42
58  ROTONDI Matteo Work Service Dynatek Vega ,,
59  CEPEDA Jefferson Alexander Androni Giocattoli – Sidermec 05:53
60  PEÑUELA Francisco Gios Kiwi Atlántico 06:33
61  OLIVEIRA Fabio Feirense ,,
62  REIS Rafael Feirense ,,
63  MORA Sebastián Movistar Team 09:00
64  OSORIO Juan Felipe Burgos-BH ,,
65  COLOMBO Raul Work Service Dynatek Vega ,,
66  MARTÍN Sergio Roman Caja Rural – Seguros RGA ,,
67  PUPPIO Antonio Kometa Xstra Cycling Team ,,
68  SILVA Rafael Efapel ,,
69  MENDONÇA Luís Efapel ,,
70  ELOSEGUI Iñigo Movistar Team 09:04
71  LANDA Mikel Bahrain – McLaren ,,
72  FERNÁNDEZ Delio NIPPO DELKO One Provence ,,
73  LAZKANO Oier Caja Rural – Seguros RGA ,,
74  CAÑELLAS Xavier Caja Rural – Seguros RGA ,,
75  TORRES Albert Movistar Team 09:06
76  CAPECCHI Eros Bahrain – McLaren ,,
77  MOLANO Juan Sebastián UAE-Team Emirates ,,
78  DYBALL Benjamin NTT Pro Cycling ,,
79  HAUSSLER Heinrich Bahrain – McLaren ,,
80  EZQUERRA Jesús Burgos-BH 09:16
81  LÓPEZ Juan Pedro Trek – Segafredo 09:19
82  WALSCHEID Max NTT Pro Cycling 11:05
83  DLAMINI Nic NTT Pro Cycling ,,
84  ARMILLAS Gerard Efapel ,,
85  ZANDRI Francesco Work Service Dynatek Vega 11:24
86  FERREIRA Antonio Feirense 11:42
87  OLIVEIRA Rui UAE-Team Emirates ,,
88  SANTORO Antonio Work Service Dynatek Vega ,,
89  PACIONI Luca Androni Giocattoli – Sidermec 11:49
90  MADRAZO Ángel Burgos-BH 12:03
91  CHACÓN Franklin Gios Kiwi Atlántico ,,
92  FERNANDEZ Miguel Angel Gios Kiwi Atlántico ,,
93  OLIVEIRA Ivo UAE-Team Emirates ,,
94  LIEPIŅŠ Emīls Trek – Segafredo ,,
95  IRIZAR Julen Euskaltel – Euskadi ,,
96  COBO Iván Equipo Kern Pharma ,,
97  EULÁLIO Afonso Feirense 13:14
98  KAMSTRA Brian Team Novo Nordisk 13:16
99  LOPES Fernando Gios Kiwi Atlántico ,,
DNF  TAMINIAUX Lionel Bingoal – Wallonie Bruxelles
DNF  MENDEZ Daniel Alejandro Equipo Kern Pharma ,,
DNF  POLI Umberto Team Novo Nordisk ,,
DNF  SANZ Enrique Equipo Kern Pharma ,,
DNF  GALVÁN Francisco Equipo Kern Pharma ,,
DNF  MOSCHETTI Matteo Trek – Segafredo ,,
DNF  MUÑOZ Daniel Androni Giocattoli – Sidermec ,,
DNF  BERRADE Urko Equipo Kern Pharma ,,
DNF  CARVALHO Antonio Efapel ,,
DNF  GAVIRIA Fernando UAE-Team Emirates ,,
DNF  GHIRMAY HAILU Biniam NIPPO DELKO One Provence ,,
DNF  MINALI Riccardo NIPPO DELKO One Provence ,,
DNF  PUCCIONI Dario Work Service Dynatek Vega ,,
DNF  MIRZA Yousif UAE-Team Emirates ,,
DNF  VANENDERT Jelle Bingoal – Wallonie Bruxelles ,,
DNF  RAMIREZ Yurgen Gios Kiwi Atlántico ,,
DNF  FONTE César Efapel ,,
DNF  VERZA Riccardo Kometa Xstra Cycling Team ,,
DNF  HERNANDEZ Deins Gios Kiwi Atlántico ,,
DNF  CASTRILLO Jaime Equipo Kern Pharma ,,
DNF  GARCÍA José Antonio Kometa Xstra Cycling Team ,,
DNF  QUARTERMAN Charlie Trek – Segafredo ,,
DNF  ADRIÀ Roger Equipo Kern Pharma ,,
DNF  RUBIO Diego Burgos-BH ,,
DNF  CANTÓN Isaac Burgos-BH ,,