Fot. Tomasz Piechal

Prezes młodzieżowego CCC Development Team w rozmowie z biurem prasowym ekipy „Pomarańczowych” opowiedział o informacjach dotyczących przyszłości zespołu oraz o głównych celach jego podopiecznych po wznowieniu sezonu.

Blisko cztery miesiące minęły od ostatniego startu zawodników w Belgii. Co w tym czasie działo się w ekipie CCC Development? 

– Po ogłoszeniu pandemii wszystkie wyścigi zaczęły być odwoływane. Powstała wielka niewiadoma związana z przyszłością drużyny. Ze względu na brak wsparcia finansowego, które spowodowane było zamknięciami wszystkich sklepów naszego sponsora firmy CCC musieliśmy drastycznie obniżyć nasze wydatki włącznie z wypowiedzeniami umów dla naszej obsługi. Kiedy po kilku tygodniach okazało się, że drużyna “dojeździe” sezon do końca zastanawialiśmy się, jak to będzie, czy sezon kolarski ruszy w tym roku, czy jednak ze względu na pandemię żaden z wyścigów się nie odbędzie. Z czasem sytuacja zaczęła się normować, a kalendarz wyścigów na nowo został ustalony przez UCI. Obecnie przygotowujemy się do pierwszych startów, które dla naszego zespołu rozpoczną się w połowie lipca.

– Pana zdaniem jak zmieni się kolarstwo po pandemii. Czy powrót do stanu sprzed jest możliwy? Jeśli tak to jak wiele czasu nam zajmie? 

– Kolarstwo, przynajmniej w tym roku będzie wyglądało inaczej niż w czasach sprzed pandemii, będzie biedniejsze, o zaostrzonym reżimie sanitarnym, bez publiczności, która jest motorem napędowym dla wszystkich zawodników i dla której większość z nichh toczy zaciętą rywalizację o zwycięstwa. Jeżeli chodzi o czas kiedy kolarstwo wróci do stanu sprzed pandemii to nie chcę się wypowiadać na ten temat, bo nie mam na ten temat wiedzy i myślę, że niewielu tę wiedzę posiada. Najbardziej znani i doświadczeni profesorowie od chorób zakaźnych nie znają daty zakończenia pandemii, a co dopiero ja. Na chwilę obecną nie myślimy o roku następnym, ale skupiamy się na tym, aby jak najlepiej przygotować naszych zawodników do zbliżających się wyścigów oraz jak najlepiej promować naszych sponsorów. Co będzie w roku następnym, czas pokaże.

– Tak długi rozbrat ze ściganiem to sytuacja wyjątkowa. Cały plan treningowo-startowy został wywrócony do góry nogami. Na szczęście powoli wszystko wraca do normy. Jak wygląda plan treningowo-startowy ekipy?

Na nieszczęście obecna sytuacja dotknęła cały sport, a nie tylko naszą dyscyplinę. Tak jak w każdym zespole wszystkie plany treningowe i startowe trzeba było skorygować. Na początku pandemii, kiedy obowiązywał zakaz wychodzenia z domów powstawało pytanie, czy sezon w ogóle wróci i czy zawodnicy będą mogli rywalizować podczas wyścigów. Jednak kiedy wszystko zaczęło powracać do “życia” zaczęliśmy na nowo układać plany startowe, choć to w obecnej sytuacji nie jest łatwym zadaniem. Wyścigów jest bardzo mało, a każda drużyna chce jak najszybciej powrócić do ścigania. Na szczęście udało nam się potwierdzić wstępny plan startów, który oczywiście w okresie późniejszym może być lekko skorygowany. Drużyna CCC Development Team rozpocznie sezon już 15 lipca wyścigiem Dookoła Mazowsza, przed którym udamy się na ośmiodniową konsultację do Zieleńca.

– Wiemy, że firma CCC nie będzie już sponsorowała ekipy na poziomie World Tour oraz kobiecego CCC Liv, co z CCC Development? Jak wyglądają plany dotyczące przyszłości ekipy? 

– Na chwilę obecną finansowanie zapewnia nam firma CCC, a jeżeli chodzi o przyszłość to wszystko powinno wyjaśnić się na przełomie sierpnia/września. Jestem dobrej myśli i mam nadzieję, że wspólnie z firmą CCC uda się obronić drużynę.

– Czy dziś można powiedzieć coś na temat projektu kolarskiego sygnowanego logiem CCC. Jest możliwy powrót do realizacji tego unikatowego projektu?

– Trochę za wcześnie, aby móc cokolwiek mówić o przyszłości projektu. Jednak według zapewnień spółki CCC projekt szkolenia najmłodszych adeptów kolarstwa ma być zachowany. Natomiast ze względów finansowych może się okazać, że nie będzie on realizowany do rangi World Tour.

– Nigdy wcześniej sezon kolarski nie był tak krótki. Czy w związku z tym możemy przypuszczać, że będzie on wyjątkowo nieprzewidywalny?

– Tak może być, choć nie myślę, aby obecna sytuacja wykreowała nam nowe gwiazdy, które zawojują kolarski świat. Jedno jest pewne, czasu na regenerację po wyścigach nie będzie zbyt wiele i będzie trzeba pójść “ciągiem” przez ten krótki, bardzo intensywny sezon.

– Ekipa CCC Development rozpoczyna ściganie 15 lipca od udziału w Wyścigu Dookoła Mazowsza. Kto będzie liderem na ten wyścig i jakie cele zostaną postawione przed ekipą?

– Planem będzie obrona zwycięstwa z roku poprzedniego, jeżeli chodzi o liderów to na pewno będziemy stawiali na szybkich kolarzy, takich jak Aniołkowski i Krawczyk.

– Kilku zawodników CCC Development ma już za sobą pierwsze starty. Napawają one optymizmem. Widać, że zawodnicy realizowali plany przygotowań do sezonu. Czy to dobry prognostyk przed rozpoczęciem sezonu? 

– Pierwszy i zarazem ostatni wyścig przed pandemią pokazał, że zawodnicy byli dobrze przygotowani do sezonu, który napawał optymizmem. Przy obecnej sytuacji dla większości zawodników zimowy okres przygotowań do sezonu przedłużył się prawie o 5 miesięcy w związku z czym wielką niewiadomą pozostaje w jakiej dyspozycji będą nasi zawodnicy. Tak naprawdę do końca maja w związku z anulowaniem wszystkich wyścigów, żaden z zawodników nie wiedział do czego konkretnie się przygotowuje. Tak naprawdę nikt nie wiedział kiedy i czy w ogóle ruszy sezon kolarski, a przy takich informacjach ciężko celować w konkretny cel.  W chwili obecnej najważniejsze jest to, że znamy termin rozpoczęcia sezonu i na podstawie tego ustaliliśmy wstępny program startów oraz priorytety.

– W drugiej połowie sierpnia w Busku Zdrój odbędą się mistrzostwa Polski. Ekipa CCC Development będzie bronić wywalczonego przed rokiem przez Michała Palutę tytułu mistrzowskiego? W tym roku w składzie są kolarze, którzy mogliby powtórzyć sukces Michała, który dziś ściga się w ekipie WT?

– Wyścig o Mistrzostwo Polski to jest trochę loteria, choć przy tegorocznej konfiguracji trasy o przypadek będzie trudno. Uważam, że mamy zawodników, którzy mogą powalczyć o mistrzowski tytuł. Podobnie było w roku poprzednim, gdzie raczej nikt nie stawiał na naszych zawodników.

– Jakie są główne cele na ten sezon?

– Jak co roku stawiamy przed sobą kilka celów, z których najważniejsze będą dla nas dwa wyścigi – CCC Tour Grody Piastowskie oraz Mistrzostwa Polski. Nie oznacza to jednak, że nie stawiamy innych indywidualnych celów przed naszymi zawodnikami. 

– Czego życzyłby pan sobie u progu tego sezonu innego od wszystkich?

– Sobie oraz wszystkim chciałbym życzyć przede wszystkim zdrowia, bo ono tak naprawdę jest najważniejsze. Na płaszczyźnie kolarskiej życzyć sobie mogę tego, aby nasz zespół przetrwał ten trudny czas i abyśmy mogli dopingować zawodnikach w koszulkach z logiem CCC na kolarskich trasach jeszcze przez wiele lat. 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments