fot. Hiszpańska Federacja Kolarska

Położone na wybrzeżu Costa Blanca miasto Altea będzie miejscem zgrupowania męskiej i żeńskiej reprezentacji Hiszpanii przed wznowieniem sezonu 2020. Panowie będą tam od 28 czerwca do 3 lipca, zaś panie od 3 do 8 lipca. 

Podczas zgrupowania organizowanego przez Hiszpańską Federację Kolarską będą obowiązywały wyjątkowe środki bezpieczeństwa w celu zapobieżenia zakażeniem wirusa Covid-19. Po pierwsze, wszyscy zawodnicy zanim przyjadą do Altei przejdą test na obecność nowej choroby, zaś w trakcie trwania obozu dezynfekcji będą poddawane strefy wspólne, a także rowery i inne sprzęty używane przez zawodników.

Na czele obozu mężczyzn będzie stał mistrz świata z 2018 roku Alejandro Valverde (Movistar), a ponadto udział wezmą: Luis Ángel Maté (Cofidis), Carlos Barbero (NTT), Ángel Madrazo (Burgos), Rubén Fernández (Euskaltel), Juanjo Lobato (Euskaltel) i Diego Rubio (Burgos), do których dołączą młode talenty: Fernando Barceló (Cofidis), Juan Pedro López (Trek), Sergio Samitier (Movistar), Héctor Carretero (Movistar), Manolo Peñalver (Burgos BH) oraz Oier Lazkano (Caja Rural).

– W przeciwieństwie do innych dyscyplin sportu nie mamy zawodów odbywających się przez cały rok, dlatego trudno jest utrzymać takiego ducha drużyny, jakiego bym sobie życzył. Chcę, abyśmy wszyscy byli jak rodzina, aby kolarze mieli zaufanie do swoich pomocników, lekarzy, do mnie, a także, abyśmy wszyscy się lepiej poznali. To są kwestie, nad którymi będziemy tam pracować

– poinformował Pascual Momparler, selekcjoner reprezentacji Hiszpanii.

Momparler podkreślił również znaczenie tego, że podczas obozu na Costa Blanca spotkają się zarówno przedstawiciele starej gwardii, jak i młodości.

– Będą z nami bardzo doświadczeni kolarze jak Alejandro Valverde, nasz lider, który zdaje sobie sprawę z ważności tego typu zgrupowań i bez problemu przekaże wiele cennych uwag swoim młodszym kolegom. Oni nie wezmą udziału w mistrzostwach świata w tym roku, ale istotne jest, aby budowali swoje zaufanie do nas i czuli się jak w domu, dlatego zostali tutaj zaproszeni

– dodał.

Zadowoleni z faktu, iż Hiszpańska Federacja Kolarstwa zorganizowała wspólne zgrupowanie po trudnym czasie kwarantanny są także sami zawodnicy.

Ángel Madrazo: “To prawda, że bardzo się cieszę z tego, że wraz z kolegami z reprezentacji Hiszpanii spotkamy się na zgrupowaniu w Altei. Bez wątpienia jest to coś, co daje motywacji przed wznowieniem sezonu i pozwala kontynuować przygotowania do wyścigów, w które celuję.”

Diego Rubio: “Fakt, że spędzę tydzień wspólnie z drużyną i będę mógł przygotowywać drugi szczyt formy dodatkowo mnie motywuje. Dla mnie móc ponownie przebywać z jednymi z najlepszych kolarzy na świecie zawsze jest czymś bardzo ważnym i stanowi powód do dumy”.

Także w przypadku zgrupowania kobiet będzie to mieszanka rutyny z młodością. Selekcjonerka Gema Pascual także wskazała, że jedną z najważniejszych korzyści z tego zgrupowania jest utrzymanie dynamiki grupy:

– Musimy podtrzymać dynamikę naszego zespołu i wspólnie pracować, by jak najlepiej przygotować się do najważniejszych wyścigów w nowym kalendarzu, ale także w dalszej przyszłości. Świetnie, że ponownie będziemy miały ze sobą kontakt i nabrać siły, której potrzebujemy

– powiedziała Pascual.

Poniżej znajduje się lista wszystkich reprezentantów Hiszpanii w kolarstwie szosowym, którzy wezmą udział w zgrupowaniu w Altei.