Foto: Team Jumbo-Visma

Rogerowi Legeayowi – szefowi MPCC nie podoba się decyzja Toma Dumoulina o wystąpieniu z jego organizacji.

MPCC (Mouvement pour un cyclisme crédible – ruch na rzecz wiarygodnego kolarstwa) to organizacja której głównym zadaniem jest walka z dopingiem i innymi rzeczami rzutującymi na wiarygodność tego sportu. Należy do niego wiele zespołów World Touru – m.in Team Sunweb, którego zawodnikiem przez wiele lat był Dumoulin. 

Holender pozostał w niej, mimo że jego nowy zespół – Jumbo-Visma nie jest jej częścią. Jednak teraz i on postanowił zrezygnować z członkostwa. Decyzji tej nie rozumie szef ruchu – Roger Legeay.

Naprawdę szanuję wolność wyboru każdego sportowca, ale argumenty Toma Dumoulina są kompletnie nietrafione. 

– mówił Cycling News

W niedawnej rozmowie z “Wielerfliets” Holender wyjaśnił, że jednym z powodów jego decyzji była postawa MPCC wobec Paryż-Nicea. Dumoulin nazwał ostatni wyścig przed przerwą “kompletną farsą”. Jego zdaniem ruch powinien podjąć jakieś kroki, by uniemożliwić jej rozegranie. Nietrudno zgadnąć, że Legeay kompletnie nie zgadza się z tym zarzutem.

Po Paryż-Nicea publikowaliśmy oświadczenie, w którym odnieśliśmy się do pandemii. zakomunikowaliśmy kolarzom, że powinni uszanować zasady swoich rządów i nie trenować na zewnątrz, jeśli te tego zabraniają. To było nasze stanowisko – moim zdaniem całkowicie rozsądne i zgodne z prawem. Natomiast w czasie rozgrywania Paryż-Nicea nie było lockdownu, żadnego zakazu ze strony rządu, więc organizatorzy mieli prawo przeprowadzić wyścig 

– odpowiada.

Legeay nie zgadza się również z drugim argumentem Holendra, którego zespół korzysta z ketonów. Środków tych nie ma co prawda na liście substancji zakazanych przez WADA, ale MPCC odradza ich stosowania.

Tom powiedział, że uważamy ketony za szkodliwe dla zdrowia, ale to nie do końca tak.To była opinia belgijskiego czasopisma naukowego, a nie nasza. Ketony nie były przez nas “zakazane”, zanim nie ukazała się ta publikacja. To nowa substancja, wciąż wiemy o niej zbyt mało, dlatego na razie zalecamy wstrzymanie się z ich używaniem

– powiedział, a po chwili dodał, że gdy Dumoulin wysłał do niego maila uzasadniającego swoje wystąpienie z organizacji, ani słowem nie wspomniał o tym zagadnieniu.

Gwiazdy kolarstwa muszą dbać o wiarygodność naszej dyscypliny, nie tylko o swoje zwycięstwa.

– zakończył.

Poprzedni artykułElia Viviani celuje w Mediolan-San Remo
Następny artykułMads Pedersen pojedzie w Tour de Pologne 2020
Trenował kolarstwo w Krakusie Swoszowice i biegi średnie w Wawelu Kraków, ale ulubionego sportowego wspomnienia dorobił się startując na 60 metrów w Brzeszczach. W 2017 roku na oczach biegnącej chwilę wcześniej Ewy Swobody wystartował sekundę po wystrzale startera, gdy rywale byli daleko z przodu. W pisaniu refleks również nie jest jego mocną stroną, ale stara się nadrabiać jakością.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments