fot. Flickr

Po raz drugi w naszym cyklu jesteśmy w Katalonii. Dzisiaj zapraszamy z zapoznaniem się z historią wyścigu Escalada Ciclista a Montjuic, którego królem był Eddy Merckx.

Wyścig rozgrywany w Barcelonie odbywał się w październiku i był jedną z ostatnich imprez kolarskich sezonu w Europie. Wyjątkiem był tylko pierwszy rok, kiedy odbyły się dwie edycje – w marcu i w październiku. Wygrali odpowiednio Federico Bahamontes i Raymond Poulidor. Wyścig był organizowany przez Esport Ciclistica Barcelona, czyli tak samo, jak w przypadku Setmana Catalana. Ten wieloetapowy wyścig opisywaliśmy w jednej z poprzednich części.

Formuła wyścigu Escalada a Ciclista Montjuic była bardzo ciekawa i nietypowa. Były to jednodniowe zawody, ale składały się z dwóch części. Najpierw rozgrywano kryterium składające się z 5 rund o długości około 5 kilometrów. Następnie kolarze musieli się zmierzyć z czasówką o długości około 10 kilometrów z metą na szczycie podjazdu Montjuic. Maksymalne nachylenie wynosiło ponad 14%. Mieszkańcy Barcelony tłumnie ustawiali się przy trasie, aby śledzić kolarzy wspinających się na Montjuic.

Wyścig bardzo ciekawy, prawda? Jednak przez większość swojej historii nie znajdował się w zawodowym kalendarzu. Było tak tylko w latach 1996-2006. Ostatnia edycja odbyła się w 2007 roku. Triumfował Daniel Moreno. Później wyścig już się nie odbył z powodu braku sponsorów.

Gospodarze wygrali Escalada a Montjuic 16 razy, czyli najwięcej ze wszystkich nacji. Na drugim miejscu w klasyfikacji narodów jest Belgia z 10 triumfami. Aż 6 z nich należy do Eddy’ego Merckxa (1966, 1970, 1971, 1972, 1974 i 1975). „Kanibal” jest rekordzistą w liczbie wygranych w katalońskim wyścigu.

Na liście zwycięzców Escalada a Montjuic jest wielu świetnych kolarzy, którzy w swojej karierze triumfowali w mistrzostwach świata, monumentach, wielkich tourach i innych prestiżowych wyścigach. Są to chociażby: Raymond Poulidor (1965, 1967 i 1968), Gianni Motta (1969), Joop Zoetemelk (1981), Alex Zulle (1992), Maurizio Fondriest (1993), Tony Rominger (1994), Claudio Chiappucci (1995), Laurent Jalabert (1997), Joaquim Rodriguez (2001) i Samuel Sanchez (2004 i 2005).

Obecnie kolarstwo w Barcelonie kojarzy nam się głównie z wyścigiem Volta Ciclistica a Catalunya. A dokładniej z ostatnim etapem, na którym kolarze pokonują także Alt de Montjuic. Tam zapadają ostateczne rozstrzygnięcia wyścigu dookoła Katalonii. Jednak na powrót wyścigu, w formule takiej jak Escalada a Montjuic nie mielibyśmy nic przeciwko.

Źródła: esciclismo, wikipedia, sitiodeciclismo, joanseguidor

Poprzedni artykułSergio Higuita: „Każdy kolarz chciałby osiągnąć 10% tego, co zrobił Nairo”
Następny artykułBardzo prawdopodobne, że Valverde nie zakończy kariery w 2021 roku
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments