W zeszłym roku japoński producent zaprezentował buty dedykowane do graweli. Ten segment rowerów bardzo mocno rośnie w siłę z racji ich wszechstronności. Podobnie powinno być butami do tego typu roweru. To taki mariaż typowych butów mtb z szosowymi. Nie jest to łatwe zadanie jednak specjaliści z Shimano pochylili się nad tematem i ich dziełem jest właśnie model RX8. Obuwie stworzone do długodystansowych wyścigów na grawelach.


1 marca ruszyła promocja “Shimano SPD. Takie buty!”, w której wygrać można voucher na rower Kross o wartości 5000 zł. Szczegóły na stronie www.shimano-buty.pl.


Podstawą do wyprodukowania tego buta jest model XC9. Czyli najwyższy model do ostrego ścigania w terenie. Pozbawiony jest jednak kołków w podeszwie, a zamiast dwóch pokręteł BOA mamy jedno pokrętło plus niewielki rzep. Główne zalety jednak zostały – duża sztywność podeszwy karbonowej, ciekawa i bardzo wygodna konstrukcja wierzchnia. Efektem zastosowanych zmian jest niska waga takiego buta. To tylko 265 gramów w rozmiarze 42.

RX8 zakłada i zdejmuje się bardzo łatwo. Stopa niemalże sama wpada w wyprofilowaną podeszwę. Od razu czuć, że jest dosyć ciasno, ale bez zbędnego uciskania. Ciekawie rozwiązany język na zakładkę również dobrze dopasowuje się do stopy. Ja mam dosyć szeroką stopę, ale nie czułem dyskomfortu. Łatwo również obsługuje się pokrętło BOA dzięki któremu w dowolnym momencie można poluzować, lub podkręcić trochę ciaśniej. Obustronna regulacja spisuje się znakomicie. Całość chodzi z wyczuwalnym pod palcem stopniowaniem. Gdy chcemy całkiem poluzować wiązanie wystarczy lekko wyciągnąć pokrętło i cała linka się luzuje.Sztywność buta Shimano określa na 10 w skali do 11. I to naprawdę czuć. But jest niesamowicie sztywny. Jednocześnie cała konstrukcja została tak przeprojektowana, że całkiem komfortowo da się w nich chodzić. Pięta nie zapada się tak mocno jak w innych modelach stworzonych do jazdy na rowerach MTB. Z drugiej jednak strony na samo trzymanie pięty nie można narzekać. Jest wręcz wzorowo. Należy pamiętać jednak o tym, że to nie będzie but dla każdego. Tak duża sztywność powoduje, że trzeba się do niego dosyć długo przyzwyczajać. Stopa nie pracuje tak, jak w bardziej miękkich butach. Zatem jeśli ma być to Twój pierwszy but pod pedały SPD, wybierz model z niższym indeksem sztywności podeszwy. Obawiam się, że przy dłuższych dystansach dyskomfort byłby spory dla osób, które miałyby pierwszy raz styczność z tego rodzaju obuwiem. Natomiast jeśli zależy Ci na uniwersalności i bardzo dużej sztywności. Myślę, że RX8 sprostają Twoim oczekiwaniom.Wierzchnia warstwa wykonana jest ze skóry syntetycznej, przyjemnej w dotyku. Całość jest najeżona otworami wentylacyjnymi i to czuć. Chociaż nie miałem możliwości przetestowania ich w ciepłych, letnich warunkach atmosferycznych jestem w stanie powiedzieć, że stopa w nich bardzo dobrze oddycha. Na szczęście nie są całkowicie czarne jak smoła i naniesiona grafika dodaje nim nieco życia. Wkładka z jonami srebra pomaga w sprawić, że buty nie będą łapały nieprzyjemnych zapachów.

RX8 w wersji szerokiej występują w rozmiarach 38-48 a w wersji normalnej 38-50. Są również dostępne w kilku wariantach kolorystycznych. Cena… około 900 zł w zależności od sprzedawcy. Wydawać się może, że to dosyć sporo. Patrząc obiektywnie to model, który wywodzi się z bardzo wysokiej klasy buta XC9, więc nie ma co się dziwić, że na taki pułap cenowy zdecydował się producent. Wielu konsumentów może rozważać ich zakup ze względu na bardzo dużą uniwersalność tych butów. Bez problemu dadzą radę na rowerze MTB, szosowym, czy na grawelu i myślę, że to może być ich największą zaletą.

Dystrybutor: Shimano Polska

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments