Andrii Ponomar (Ukraina) zdobył złoty medal mistrzostw Europy juniorów w wyścigu ze startu wspólnego. Jakub Byczkowski 21.

Dzisiejszy dzień na mistrzostwach Europy kończyła rywalizacja juniorów w wyścigu ze startu wspólnego. Do przejechania mieli 115 kilometrów na 10 rundach. Na każdej z nich mieli do pokonania 1100 metrów bruku.

Reprezentacja Polski jechała w składzie: Jakub Byczkowski, Michał Jaskot, Maciej Noceń, Daniel Poniatowski, Jakub Soszka i Konrad Trzęsowski.

Od samego początku mieliśmy wiele ataków, ale tak naprawdę mocny odjazd pojawił się 50 kilometrów przed metą. Wtedy na czele pojawili się: Marco Brenner i Maurice Ballerstedt (obaj Niemcy), Enzo Leijnse (Holandia), Andrea Piccolo i Tomas Trainini (obaj Włochy). Za nimi kręcili: Andrii Ponomar (Ukraina), Lars van Ryckeghem (Belgia) i Gleb Karpenko (Estonia).

Tuż przed początkiem przedostatniej rundy grupki połączyły się. Z tyłu mocno pracowali głównie kolarze z Francji. 12 kilometrów przed metą skontrował Ponomar, ale peleton miał już tylko 20 sekund straty.

Reprezentant Ukrainy jednak nie zamierzał się poddawać i zaczął wypracowywać sobie większą przewagę. Ponomar nie dał się już dogonić i został mistrzem Europy juniorów!

Srebro wywalczył Maurice Ballerstedt (Niemcy), a brąz Andrea Piccolo (Włochy). Najlepszym z Polaków był Jakub Byczkowski, który finiszował na 21. miejscu. To był niestety jedyny nasz reprezentant, który ukończył rywalizację.