Foto: Virtu Cycling

Marta Bastianelli (Team Virtu Cycling) wygrała po finiszu z trójki Ronde van Drenthe.

Ponad 165 kilometrów z Zuidwolde do Hoogeveen miały do przejechania zawodniczki walczące o prymat w holenderskim klasyku. Głównymi trudnościami było dziesięć sektorów brukowanych (mocno zalany wodą Schaapstreek został usunięty) oraz trzykrotnie pokonywany VAM-berg.

Na liście startowej mieliśmy cztery Polki: Anne Plichtę (Trek-Segafredo Women), Katarzynę Pawłowską (Team Virtu Cycling), Małgorzatę Jasińską (Movistar) oraz Martę Lach w składzie CCC-Liv.

Bardzo szybko peleton podzielił się na kilka grupek, a wszystko przez mocno wiejący wiatr. Na pierwszy sektor bruku najpierw wjechało około 40 zawodniczek, wśród których była Gosia Jasińska.

Na 70. kilometrze z czołówki zaatakowała Maria Vittoria Sperotto (Bigla Pro Cycling). Młoda Włoszka wypracowała sobie ponad minutę przewagi, ale samotna walka z dystansem i wiatrem nie była łatwa. Zawodniczka Bigla Pro Cycling została doścignięta tuż przed drugim podjazdem pod VAM-berg.

Po raz kolejny grupka faworytek została podzielona, a z takiej okazji postanowiła skorzystać Grace Brown (Mitchelton-Scott). Australijka szybko wypracowała sobie ponad minutę, ale z tyłu po raz kolejny sytuacja uległa zmianie i goniła ją większa ilość zawodniczek.

30 kilometrów przed metą Brown miała 90 sekund przewagi nad kolejnymi konkurentkami. Niedługo później w goniącej grupie doszło do sporej kraksy. Na przedostatnim (i zarazem najdłuższym) sektorze brukowanym Australijka zaczęła powoli tracić siły. Jak widać na poniższym zdjęciu nie było łatwo wypatrzeć kto był w goniącej grupce.

Kiedy za pracę zabrały się zawodniczki Boels-Dolmans dystans grupki do uciekającej Brown bardzo szybko się zmniejszył i wszystko zjechało się, kiedy kolarka Mitchelton-Scott…pomyliła zjazd na jednym z rond.

Po ostatniej sekcji bruku na czoło wysforowała się Ellen van Dijk (Trek-Segafredo Women). 50 metrów za nią jechały Chantal Blaak (Boels – Dolmans) i Marta Bastianelli (Team Virtu Cycling). Goniąca dwójka dopięła swego na osiem kilometrów przed metą.

Trójka nie dała się dogonić i między sobą rozegrała walkę o triumf. Najszybsza okazała się Marta Bastianelli (Team Virtu Cycling). Za Włoszką finiszowały Blaak i van Dijk.

Na 20. miejscu rywalizację zakończyła Małgorzata Jasińska (Movistar). Pozostałe Polki wycofały się z wyścigu.

Wyniki:

1 BASTIANELLI Marta (ITA) TEAM VIRTU CYCLING 4:24:14
2 BLAAK Chantal (NED) BOELS DOLMANS CYCLINGTEAM 0:00:00
3 VAN DIJK Ellen (NED) TREK – SEGAFREDO 0:00:00
4 PIETERS Amy (NED) BOELS DOLMANS CYCLINGTEAM 0:00:20
5 KOPECKY Lotte (BEL) LOTTO SOUDAL LADIES 0:00:20
6 DIDERIKSEN Amalie (DEN) BOELS DOLMANS CYCLINGTEAM 0:00:20
7 MACKAIJ Floortje (NED) TEAM SUNWEB 0:00:20
8 WILD Kirsten (NED) WNT ROTOR PRO CYCLING TEAM 0:00:20
9 KASPER Romy (GER) ALE CIPOLLINI 0:00:20
10 VAN DEN BOS Jip (NED) BOELS DOLMANS CYCLINGTEAM 0:00:20
11 VOS Marianne (NED) CCC – LIV 0:00:36
12 BRAND Lucinda (NED) TEAM SUNWEB 0:00:37
13 CROMWELL Tiffany (AUS) CANYON / /SRAM RACING 0:00:43
14 ROY Sarah (AUS) MITCHELTON SCOTT 0:01:15
15 HOSKING Chloe (AUS) ALE CIPOLLINI 0:01:18
16 BARNES Alice (GBR) CANYON / /SRAM RACING 0:01:18
17 CONFALONIERI Maria Giulia (ITA) VALCAR CYLANCE CYCLING 0:01:18
18 LEPISTÖ Lotta Pauliina (FIN) TREK – SEGAFREDO 0:01:18
19 RYAN Alexis (USA) CANYON / /SRAM RACING 0:01:18
20 JASIŃSKA Małgorzata (POL) MOVISTAR TEAM WOMEN 0:01:18
21 KLEIN Lisa (GER) CANYON / /SRAM RACING 0:01:18
22 KUIJPERS Evy (NED) CCC – LIV 0:01:18
23 KNETEMANN Roxane (NED) PARKHOTEL VALKENBURG 0:01:18
24 BIANNIC Aude (FRA) MOVISTAR TEAM WOMEN 0:01:18
25 BANKS Elizabeth (GBR) BIGLA 0:01:18
26 CORDON RAGOT Audrey (FRA) TREK – SEGAFREDO 0:01:18
27 BRENNAUER Lisa (GER) WNT ROTOR PRO CYCLING TEAM 0:01:18
28 KITCHEN Lauren (AUS) FDJ NOUVELLE – AQUITAINE FUTUROSCOPE 0:01:54
29 JACKSON Alison (CAN) TEAM TIBCO – SILICON VALLEY BANK 0:01:54
30 LETH Julie (DEN) BIGLA 0:01:54
31 ENSING Janneke (NED) TEAM SUNWEB 0:01:54
32 BROWN Grace (AUS) MITCHELTON SCOTT 0:01:54
33 BERTIZZOLO Sofia (ITA) TEAM VIRTU CYCLING 0:01:54
34 KRÖGER Mieke (GER) TEAM VIRTU CYCLING 0:01:54
35 VAN DER HULST Amber (NED) NETHERLANDS 0:03:00
36 DOM Annelies (BEL) LOTTO SOUDAL LADIES 0:03:01
37 GAFINOVITZ Rotem (ISR) CANYON / /SRAM RACING 0:03:01
38 BUURMAN Eva (NED) BOELS DOLMANS CYCLINGTEAM 0:03:01
39 FOURNIER Roxane (FRA) MOVISTAR TEAM WOMEN 0:03:01
40 TAGLIAFERRO Marta (ITA) HITEC PRODUCTS – BIRK SPORT 0:03:01
41 HARRIS Ella (NZL) CANYON / /SRAM RACING 0:03:01
42 PALADIN Soraya (ITA) ALE CIPOLLINI 0:03:01
43 ELVIN Gracie (AUS) MITCHELTON SCOTT 0:03:01
44 CHRISTMAS Danielle (GBR) LOTTO SOUDAL LADIES 0:04:11
45 GEORGI Pfeiffer (GBR) TEAM SUNWEB 0:04:11
46 ALONSO DOMINGUEZ Sandra (ESP) BIZKAIA – DURANGO 0:04:11
47 ERIĆ Jelena (SRB) ALE CIPOLLINI 0:04:11
48 KESSLER Nina (NED) TEAM TIBCO – SILICON VALLEY BANK 0:04:21
DNF MAJERUS Christine (LUX) BOELS DOLMANS CYCLINGTEAM
DNF SWINKELS Karlijn (NED) ALE CIPOLLINI
DNF QUAGLIOTTO Nadia (ITA) ALE CIPOLLINI
DNF HANSELMANN Nicole (SUI) BIGLA
DNF SPEROTTO Maria Vittoria (ITA) BIGLA
DNF ALZINI Martina (ITA) BIGLA
DNF DEMEY Valerie (BEL) CCC – LIV
DNF LACH Marta (POL) CCC – LIV
DNF KOREVAAR Jeanne (NED) CCC – LIV
DNF MARKUS Riejanne (NED) CCC – LIV
DNF GUILMAN Victorie (FRA) FDJ NOUVELLE – AQUITAINE FUTUROSCOPE
DNF DEMAY Coralie (FRA) FDJ NOUVELLE – AQUITAINE FUTUROSCOPE
DNF FAHLIN Emilia (SWE) FDJ NOUVELLE – AQUITAINE FUTUROSCOPE
DNF RICHIOUD Greta (FRA) FDJ NOUVELLE – AQUITAINE FUTUROSCOPE
DNF GROSSETETE Maëlle (FRA) FDJ NOUVELLE – AQUITAINE FUTUROSCOPE
DNF ALLEN Jessica (AUS) MITCHELTON SCOTT
DNF KENNEDY Lucy (AUS) MITCHELTON SCOTT
DNF BUIJSMAN Nina (NED) PARKHOTEL VALKENBURG
DNF WIEBES Lorena (NED) PARKHOTEL VALKENBURG
DNF MARKUS Femke (NED) PARKHOTEL VALKENBURG
DNF RAAIJMAKERS Marit (NED) PARKHOTEL VALKENBURG
DNF VAN VEEN Esther (NED) PARKHOTEL VALKENBURG
DNF DREXEL CLOUTHIER Ingrid (MEX) TEAM TIBCO – SILICON VALLEY BANK
DNF RYAN Kendall (USA) TEAM TIBCO – SILICON VALLEY BANK
DNF SLIK Rozanne (NED) TEAM TIBCO – SILICON VALLEY BANK
DNF GUARISCHI Barbara (ITA) TEAM VIRTU CYCLING
DNF SCHMIDT Trine (DEN) TEAM VIRTU CYCLING
DNF PAWŁOWSKA Katarzyna (POL) TEAM VIRTU CYCLING
DNF HANSON Lauretta (AUS) TREK – SEGAFREDO
DNF VAN TWISK Abigail (GBR) TREK – SEGAFREDO
DNF PLICHTA Anna (POL) TREK – SEGAFREDO
DNF BALSAMO Elisa (ITA) VALCAR CYLANCE CYCLING
DNF CAVALLI Marta (ITA) VALCAR CYLANCE CYCLING
DNF MUCCIOLI Dalia (ITA) VALCAR CYLANCE CYCLING
DNF PERSICO Silvia (ITA) VALCAR CYLANCE CYCLING
DNF SANGUINETI Ilaria (ITA) VALCAR CYLANCE CYCLING
DNF RIJKES Sarah (AUT) WNT ROTOR PRO CYCLING TEAM
DNF MAGNALDI Erica (ITA) WNT ROTOR PRO CYCLING TEAM
DNF TEUTENBERG Lea Lin (GER) WNT ROTOR PRO CYCLING TEAM
DNF VIECELI Lara (ITA) WNT ROTOR PRO CYCLING TEAM
DNF COLBORNE Henrietta (GBR) BIEHLER PRO CYCLING
DNF HOFMAN Merel (NED) BIEHLER PRO CYCLING
DNF HOOGEBOOM Roos (NED) BIEHLER PRO CYCLING
DNF KLEMENT Melanie (NED) BIEHLER PRO CYCLING
DNF VAN GOGH Natalie (NED) BIEHLER PRO CYCLING
DNF WASMUS Nienke (NED) BIEHLER PRO CYCLING
DNF ELBUSTO ARTEAGA Ainara (ESP) BIZKAIA – DURANGO
DNF GRINCZER Natalie (GBR) BIZKAIA – DURANGO
DNF IBARROLA ALBIZUA Luisa (ESP) BIZKAIA – DURANGO
DNF MARTIN MARTIN Isabel (ESP) BIZKAIA – DURANGO
DNF GOROSTIZA ULLOA Aroa (ESP) BIZKAIA – DURANGO
DNF GARNER Grace (GBR) HITEC PRODUCTS – BIRK SPORT
DNF GARNER Lucy (GBR) HITEC PRODUCTS – BIRK SPORT
DNF LUTRO Amalie (NOR) HITEC PRODUCTS – BIRK SPORT
DNF STOUGJE Chanella (NED) HITEC PRODUCTS – BIRK SPORT
DNF UNEKEN Lonneke (NED) HITEC PRODUCTS – BIRK SPORT
DNF DE JONG Demi (NED) LOTTO SOUDAL LADIES
DNF HOFFMANN Chantal (LUX) LOTTO SOUDAL LADIES
DNF NGUYEN Thi That (VIE) LOTTO SOUDAL LADIES
DNF OYARBIDE JIMENEZ Lourdes (ESP) MOVISTAR TEAM WOMEN
DNF RODRIGUEZ SANCHEZ Gloria (ESP) MOVISTAR TEAM WOMEN
DNF TERUEL RIBES Alba (ESP) MOVISTAR TEAM WOMEN
DNF ANDERSEN Susanne (NOR) TEAM SUNWEB
DNF SOEK Julia (NED) TEAM SUNWEB
DNF BIJWAARD Eva (NED) NETHERLANDS
DNF BOOGAARD Maaike (NED) NETHERLANDS
DNF HOOLWERF Cathalijne (NED) NETHERLANDS
DNF JONKERS Eva (NED) NETHERLANDS
DNF TAUBER Anne (NED) NETHERLANDS
DNF MUSTONEN Sara (SWE) HEALTH MATE – LADIES TEAM
DNF MEISELS Esther (ISR) HEALTH MATE – LADIES TEAM
DNF SCHWEINBERGER Kathrin (AUT) HEALTH MATE – LADIES TEAM
DNF SCHWEINBERGER Christina (AUT) HEALTH MATE – LADIES TEAM
DNF VAN HAAFTEN Kirstie (NED) HEALTH MATE – LADIES TEAM
DNF WATERREUS Kylie (NED) HEALTH MATE – LADIES TEAM