Ion Izagirre (Astana) po ataku z ucieczki na ostatnim podjeździe dnia odniósł solowe zwycięstwo na ósmym etapie 77. edycji wyścigu Paryż-Nicea. Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej przypieczętował 22-letni Kolumbijczyk Egan Bernal (Team Sky).
Można powiedzieć, że wyścig Paryż-Nicea to mały Tour de France, ale w przeciwieństwie do Wielkiej Pętli ostatni etap nie jest etapem przyjaźni. Podczas ósmego odcinka na kolarzy czekało 110 dynamicznych i pagórkowatych kilometrów wokół Nicei, na których mogła jeszcze ulec zmianie klasyfikacja generalna.
Już od drugiego kilometra kształtowała się ucieczka dnia – na początku odjechało kilku zawodników, ale ostatecznie odjazd ten liczył prawie czterdziestu kolarzy. Najwyżej sklasyfikowanym spośród nich był Ilnur Zakarin (Katusha-Alpecin), którego strata do lidera wyścigu Egana Bernala (Team Sky) wynosiła 2 min. i 52 sek. W ucieczce tej znalazł się również Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), który chciał zapewnić sobie zwycięstwo w klasyfikacji górskiej.
Wreszcie z ucieczki zaatakował mistrz Europy Matteo Trentin (Mitchelton-Scott), do którego dołączyli po jakimś czasie Tejay Van Garderen (EF Education First-Drapac) oraz Julien El Fares (Delko Marseille Provence). Przez jakiś czas trio to znajdowało się na czele, a potem juz tylko samotny Van Garderen. 45 km przed metą akcja ta została skasowana.
Niecałe 50 km przed metą na ciekawy ruch z peletonu zdecydował się Nairo Quintana, który z uwagi na to, że przewaga wynosiła tylko niewiele ponad minutę, błyskawicznie dołączył do ucieczki. A tam czekało na niego trzech kolegów – Hector Carretero, Winner Anacona oraz ubiegłoroczny zwycięzca całego wyścigu – Marc Soler.
Mimo tak licznie zgromadzonych w odjeździe kolarzy Movistaru Nairo Quintanie szybko został do pomocy tylko Marc Soler. 30 kilometrów przed metą strata peletonu prowadzonego przez Team Sky do drugiej grupy wynosiła około 40 sekund.
Dość długo przed ostatnim oznaczonym podjazdem dnia Col des Quatres Chemins Quintana został osamotniony i wykonywał lwią część pracy na czele ucieczki. Celem Kolumbijczyka był atak na pozycję lidera, bowiem tracił w klasyfikacji generalnej 46 sekund.
13 kilometrów przed metą dwójkową akcje przypuścili – raz jeszcze Tejay Van Garderen i Ion Izagirre, z tym że z pewnością zmęczony poprzednią akcją Amerykanin szybko puścił koło Baska, który z zaciętą miną pognał w kierunku słynnej Promenady Anglików, na której rokrocznie kończy się wyścig Paryż-Nicea.
Na szczycie górskiej premii Ion Izagirre miał 58 sekund przewagi nad peletonem, a mniejszą oczywiście nad kolegami z odjazdu. Bask jechał równo i mocno, ryzykując jednocześnie nieco na zjazdach, dzięki czemu odniósł bardzo ładne solowe zwycięstwo na ostatnim etapie „wyścigu ku słońcu”.
Tymczasem Nairo Quintanie nie udało się nic ugrać w „generalce”, ale nieznanemu z tej ofensywnej strony Kolumbijczykowi należą się brawa za podjęcie próby odwrócenia losów wyścigu. Zwłaszcza, że zrobił to jako jedyny, jeśli nie liczyć błyskawicznie skasowanej przez Kwiatkowskiego akcji Romaina Bardeta.
Dla Egana Bernala jest to drugie zwycięstwo w wyścigu etapowym rangi World Tour. W poprzednim sezonie triumfował w Tour of California. Natomiast dla drużyny Sky to szósty triumf w „wyścigu ku słońcu” w ciągu ostatnich ośmiu lat.
Michał Kwiatkowski zakończył wyścig na trzecim miejscu w ogólnym zestawieniu oraz na pierwszym w klasyfikacji punktowej (zielona koszulka).
@kwiato ? x @Eganbernal ? pic.twitter.com/sPV1z4ypiT
— Team Sky (@TeamSky) 17 marca 2019
Wyniki ostatniego etapu:
1 | Ion Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team | 2:41:10 | |
2 | Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale | 0:00:18 | |
3 | Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb | ||
4 | Daniel Martinez (Col) EF Education First | ||
5 | Felix Großschartner (Aut) Bora-Hansgrohe | ||
6 | Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida | ||
7 | Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team | ||
8 | Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott | 0:00:20 | |
9 | Tejay Van Garderen (USA) EF Education First | ||
10 | Nairo Quintana (Col) Movistar Team | 0:00:22 | |
11 | Bob Jungels (Lux) Deceuninck-QuickStep | 0:00:26 | |
12 | Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ | ||
13 | Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ | ||
14 | George Bennett (NZl) Team Jumbo-Visma | ||
15 | Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale | ||
16 | Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott | ||
17 | Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky | ||
18 | Dylan Teuns (Bel) Bahrain-Merida | ||
19 | Egan Bernal (Col) Team Sky | ||
20 | Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie | 0:01:17 | |
21 | Elie Gesbert (Fra) Arkéa Samsic | 0:01:23 | |
22 | Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin | 0:01:41 | |
23 | Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team | 0:01:43 | |
24 | Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky | 0:01:45 | |
25 | Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie | 0:01:55 | |
26 | Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis, Solutions Credits | 0:01:57 | |
27 | Ivan Sosa (Col) Team Sky | 0:02:41 | |
28 | Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits | 0:04:05 | |
29 | Amaro Antunes (Por) CCC Team | ||
30 | Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo | ||
31 | Mikel Nieve Ituralde (Spa) Mitchelton-Scott | ||
32 | Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM | 0:04:40 | |
33 | Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo | 0:06:00 | |
34 | Quentin Pacher (Fra) Vital Concept-B&B Hotel | ||
35 | Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM | ||
36 | Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale | ||
37 | Cyril Gautier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel | ||
38 | Hugo Houle (Can) Astana Pro Team | ||
39 | Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott | ||
40 | Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida | ||
41 | Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale | ||
42 | Philippe Gilbert (Bel) Deceuninck-QuickStep | ||
43 | Victor De La Parte (Spa) CCC Team | ||
44 | Amael Moinard (Fra) Arkéa Samsic | ||
45 | Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe | 0:07:32 | |
46 | Esteban Chaves (Col) Mitchelton-Scott | 0:08:38 | |
47 | Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team | ||
48 | Winner Anacona (Col) Movistar Team | ||
49 | Hector Carretero (Spa) Movistar Team | ||
50 | Laurens ten Dam (Ned) CCC Team | 0:09:15 | |
51 | Marc Soler (Spa) Movistar Team | ||
52 | Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ | 0:10:30 | |
53 | Sergio Henao (Col) UAE Team Emirates | ||
54 | Sebastian Henao (Col) Team Sky | ||
55 | Jhonatan Manuel Narvaez Prado (Ecu) Team Sky | ||
56 | Alessandro Fedeli (Ita) Delko Marseille Provence KTM | 0:11:01 | |
57 | Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin | 0:12:02 | |
58 | Niccolò Bonifazio (Ita) Direct Energie | ||
59 | Adrien Petit (Fra) Direct Energie | ||
60 | Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates | ||
61 | Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM | ||
62 | Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida | ||
63 | Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama-FDJ | ||
64 | Laurent Pichon (Fra) Arkéa Samsic | ||
65 | Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida | ||
66 | Pawel Poljanski (Pol) Bora-Hansgrohe | ||
67 | Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin | ||
68 | Jesper Hansen (Den) Cofidis, Solutions Credits | ||
69 | Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal | ||
70 | Imanol Erviti (Spa) Movistar Team | ||
71 | Tom Scully (NZl) EF Education First | ||
72 | Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo | ||
73 | Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal | 0:14:12 | |
74 | Magnus Cort (Den) Astana Pro Team | ||
75 | Casper Pedersen (Den) Team Sunweb | 0:14:46 | |
76 | Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale | 0:16:40 | |
77 | Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin | ||
78 | Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo | ||
79 | John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo | ||
80 | Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma | ||
81 | Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck-QuickStep | ||
82 | Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-QuickStep | ||
83 | Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team | ||
84 | Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ | ||
85 | Tim Declercq (Bel) Deceuninck-QuickStep | ||
86 | Julien Vermote (Bel) Dimension Data | ||
87 | Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ | ||
88 | Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin | ||
89 | Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo-Visma | ||
90 | Mike Teunissen (Ned) Team Jumbo-Visma | ||
91 | Alex Kirsch (Lux) Trek-Segafredo | ||
92 | Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis, Solutions Credits | ||
93 | Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team Jumbo-Visma | ||
94 | Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko Marseille Provence KTM | ||
95 | Mitchell Docker (Aus) EF Education First | ||
96 | Giulio Ciccone (Ita) Trek-Segafredo | ||
97 | Patrick Müller (Swi) Vital Concept-B&B Hotel | ||
98 | Will Barta (USA) CCC Team | ||
99 | Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates | ||
100 | Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal | ||
101 | Scott Davies (GBr) Dimension Data | ||
102 | Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data | ||
103 | Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal | ||
104 | Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM | ||
105 | Anthony Turgis (Fra) Direct Energie | ||
106 | Bryan Coquard (Fra) Vital Concept-B&B Hotel | ||
107 | Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits | ||
108 | Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida | ||
109 | Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis, Solutions Credits | ||
110 | Luke Rowe (GBr) Team Sky | ||
111 | Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates | ||
112 | Jurgen Roelandts (Bel) Movistar Team | ||
113 | André Greipel (Ger) Arkéa Samsic | ||
114 | Niki Terpstra (Ned) Direct Energie | ||
115 | Jan Bakelants (Bel) Team Sunweb | ||
116 | Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept-B&B Hotel | ||
117 | Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott | 0:18:39 | |
118 | Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ | 0:21:58 | |
DNF | Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott | ||
DNF | Roger Kluge (Ger) Lotto Soudal | ||
DNF | Jean-Pierre Drucker (Lux) Bora-Hansgrohe | ||
DNF | Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe | ||
DNF | Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe | ||
DNS | Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale | ||
DNS | Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates | ||
DNF | Florian Senechal (Fra) Deceuninck-QuickStep | ||
DNF | Maarten Wynants (Bel) Team Jumbo-Visma | ||
DNS | Daniel McLay (GBr) EF Education First | ||
DNF | Roy Curvers (Ned) Team Sunweb | ||
DNS | Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits | ||
DNF | Damien Gaudin (Fra) Direct Energie | ||
DNF | Kevin Reza (Fra) Vital Concept-B&B Hotel | ||
DNF | Ramunas Navardauskas (Ltu) Delko Marseille Provence KTM |
Końcowa klasyfikacja generalna:
1 | Egan Bernal (Col) Team Sky | 29:17:02 | |
2 | Nairo Quintana (Col) Movistar Team | 0:00:39 | |
3 | Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky | 0:01:03 | |
4 | Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott | 0:01:21 | |
5 | Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale | 0:01:45 | |
6 | George Bennett (NZl) Team Jumbo-Visma | 0:02:20 | |
7 | Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ | 0:03:02 | |
8 | Bob Jungels (Lux) Deceuninck-QuickStep | 0:03:06 | |
9 | Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team | 0:03:12 | |
10 | Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin | 0:04:07 | |
11 | Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ | ||
12 | Felix Großschartner (Aut) Bora-Hansgrohe | 0:04:10 | |
13 | Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale | 0:05:36 | |
14 | Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb | 0:05:57 | |
15 | Philippe Gilbert (Bel) Deceuninck-QuickStep | 0:06:19 | |
16 | Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie | 0:07:28 | |
17 | Dylan Teuns (Bel) Bahrain-Merida | 0:07:37 | |
18 | Daniel Martinez (Col) EF Education First | 0:09:27 | |
19 | Tejay Van Garderen (USA) EF Education First | 0:12:31 | |
20 | Cyril Gautier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel | 0:14:23 | |
21 | Ion Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team | 0:14:52 | |
22 | Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale | 0:14:56 | |
23 | Hugo Houle (Can) Astana Pro Team | 0:15:20 | |
24 | Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM | 0:19:32 | |
25 | Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott | 0:22:30 | |
26 | Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida | 0:22:42 | |
27 | Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team | 0:22:59 | |
28 | Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team | 0:23:44 | |
29 | Amaro Antunes (Por) CCC Team | 0:24:38 | |
30 | Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal | 0:25:41 | |
31 | Sergio Henao (Col) UAE Team Emirates | 0:26:12 | |
32 | Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky | 0:26:23 | |
33 | Winner Anacona (Col) Movistar Team | 0:27:34 | |
34 | Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo | 0:29:13 | |
35 | Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo | 0:29:52 | |
36 | Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe | 0:29:57 | |
37 | Giulio Ciccone (Ita) Trek-Segafredo | 0:30:21 | |
38 | Elie Gesbert (Fra) Arkéa Samsic | 0:30:24 | |
39 | Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott | 0:30:34 | |
40 | Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits | 0:31:56 | |
41 | Ivan Sosa (Col) Team Sky | 0:31:57 | |
42 | Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie | 0:34:24 | |
43 | Victor De La Parte (Spa) CCC Team | 0:35:02 | |
44 | Laurens ten Dam (Ned) CCC Team | 0:35:29 | |
45 | Quentin Pacher (Fra) Vital Concept-B&B Hotel | 0:36:20 | |
46 | Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida | 0:36:47 | |
47 | Pawel Poljanski (Pol) Bora-Hansgrohe | 0:36:56 | |
48 | Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin | 0:37:22 | |
49 | Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida | 0:37:54 | |
50 | Marc Soler (Spa) Movistar Team | 0:38:55 | |
51 | Esteban Chaves (Col) Mitchelton-Scott | 0:39:00 | |
52 | Scott Davies (GBr) Dimension Data | 0:41:50 | |
53 | Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM | 0:43:12 | |
54 | Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo | 0:43:54 | |
55 | Mike Teunissen (Ned) Team Jumbo-Visma | 0:45:53 | |
56 | Mikel Nieve Ituralde (Spa) Mitchelton-Scott | 0:47:36 | |
57 | Sebastian Henao (Col) Team Sky | 0:48:04 | |
58 | Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal | 0:48:15 | |
59 | Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin | 0:49:19 | |
60 | Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida | ||
61 | Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale | 0:50:12 | |
62 | Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates | 0:51:15 | |
63 | Niki Terpstra (Ned) Direct Energie | 0:52:08 | |
64 | Tim Declercq (Bel) Deceuninck-QuickStep | 0:52:57 | |
65 | Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma | 0:54:24 | |
66 | Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis, Solutions Credits | 0:54:49 | |
67 | Jesper Hansen (Den) Cofidis, Solutions Credits | 0:56:00 | |
68 | Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal | 0:56:15 | |
69 | Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida | 0:57:03 | |
70 | Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ | 0:57:27 | |
71 | Magnus Cort (Den) Astana Pro Team | 0:59:00 | |
72 | Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis, Solutions Credits | 0:59:19 | |
73 | Anthony Turgis (Fra) Direct Energie | 0:59:23 | |
74 | Amael Moinard (Fra) Arkéa Samsic | 0:59:40 | |
75 | John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo | 0:59:57 | |
76 | Alex Kirsch (Lux) Trek-Segafredo | 1:01:24 | |
77 | Hector Carretero (Spa) Movistar Team | 1:01:39 | |
78 | Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo-Visma | 1:01:41 | |
79 | Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale | 1:02:26 | |
80 | Imanol Erviti (Spa) Movistar Team | 1:02:30 | |
81 | Jhonatan Manuel Narvaez Prado (Ecu) Team Sky | 1:03:13 | |
82 | Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin | 1:04:22 | |
83 | Laurent Pichon (Fra) Arkéa Samsic | 1:04:29 | |
84 | Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ | 1:06:01 | |
85 | Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo | 1:07:01 | |
86 | Bryan Coquard (Fra) Vital Concept-B&B Hotel | 1:07:06 | |
87 | Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team Jumbo-Visma | 1:07:34 | |
88 | Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama-FDJ | 1:08:17 | |
89 | Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team | 1:08:43 | |
90 | Patrick Müller (Swi) Vital Concept-B&B Hotel | 1:09:07 | |
91 | Mitchell Docker (Aus) EF Education First | 1:09:09 | |
92 | Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM | 1:09:29 | |
93 | Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin | 1:09:38 | |
94 | Jurgen Roelandts (Bel) Movistar Team | 1:09:45 | |
95 | André Greipel (Ger) Arkéa Samsic | 1:09:58 | |
96 | Casper Pedersen (Den) Team Sunweb | 1:10:02 | |
97 | Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott | 1:10:33 | |
98 | Jan Bakelants (Bel) Team Sunweb | 1:10:46 | |
99 | Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates | 1:11:18 | |
100 | Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal | 1:11:55 | |
101 | Adrien Petit (Fra) Direct Energie | 1:13:47 | |
102 | Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ | 1:14:38 | |
103 | Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck-QuickStep | 1:14:49 | |
104 | Luke Rowe (GBr) Team Sky | 1:14:53 | |
105 | Niccolò Bonifazio (Ita) Direct Energie | 1:15:27 | |
106 | Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM | 1:16:52 | |
107 | Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data | 1:17:16 | |
108 | Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ | 1:19:12 | |
109 | Tom Scully (NZl) EF Education First | 1:20:01 | |
110 | Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis, Solutions Credits | 1:21:16 | |
111 | Alessandro Fedeli (Ita) Delko Marseille Provence KTM | 1:22:56 | |
112 | Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits | 1:25:59 | |
113 | Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates | 1:27:06 | |
114 | Will Barta (USA) CCC Team | 1:29:19 | |
115 | Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-QuickStep | 1:29:34 | |
116 | Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept-B&B Hotel | 1:31:19 | |
117 | Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko Marseille Provence KTM | 1:37:17 | |
118 | Julien Vermote (Bel) Dimension Data | 1:37:27 |