fot. ASO / Alex Broadway

Ion Izagirre (Astana) po ataku z ucieczki na ostatnim podjeździe dnia odniósł solowe zwycięstwo na ósmym etapie 77. edycji wyścigu Paryż-Nicea. Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej przypieczętował 22-letni Kolumbijczyk Egan Bernal (Team Sky). 

Można powiedzieć, że wyścig Paryż-Nicea to mały Tour de France, ale w przeciwieństwie do Wielkiej Pętli ostatni etap nie jest etapem przyjaźni. Podczas ósmego odcinka na kolarzy czekało 110 dynamicznych i pagórkowatych kilometrów wokół Nicei, na których mogła jeszcze ulec zmianie klasyfikacja generalna.

Już od drugiego kilometra kształtowała się ucieczka dnia – na początku odjechało kilku zawodników, ale ostatecznie odjazd ten liczył prawie czterdziestu kolarzy. Najwyżej sklasyfikowanym spośród nich był Ilnur Zakarin (Katusha-Alpecin), którego strata do lidera wyścigu Egana Bernala (Team Sky) wynosiła 2 min. i 52 sek. W ucieczce tej znalazł się również Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), który chciał zapewnić sobie zwycięstwo w klasyfikacji górskiej.

Wreszcie z ucieczki zaatakował mistrz Europy Matteo Trentin (Mitchelton-Scott), do którego dołączyli po jakimś czasie Tejay Van Garderen (EF Education First-Drapac) oraz Julien El Fares (Delko Marseille Provence). Przez jakiś czas trio to znajdowało się na czele, a potem juz tylko samotny Van Garderen. 45 km przed metą akcja ta została skasowana.

Niecałe 50 km przed metą na ciekawy ruch z peletonu zdecydował się Nairo Quintana, który z uwagi na to, że przewaga wynosiła tylko niewiele ponad minutę, błyskawicznie dołączył do ucieczki. A tam czekało na niego trzech kolegów – Hector Carretero, Winner Anacona oraz ubiegłoroczny zwycięzca całego wyścigu – Marc Soler.

Mimo tak licznie zgromadzonych w odjeździe kolarzy Movistaru Nairo Quintanie szybko został do pomocy tylko Marc Soler. 30 kilometrów przed metą strata peletonu prowadzonego przez Team Sky do drugiej grupy wynosiła około 40 sekund.

Dość długo przed ostatnim oznaczonym podjazdem dnia Col des Quatres Chemins Quintana został osamotniony i wykonywał lwią część pracy na czele ucieczki. Celem Kolumbijczyka był atak na pozycję lidera, bowiem tracił w klasyfikacji generalnej 46 sekund.

13 kilometrów przed metą dwójkową akcje przypuścili – raz jeszcze Tejay Van Garderen i Ion Izagirre, z tym że z pewnością zmęczony poprzednią akcją Amerykanin szybko puścił koło Baska, który z zaciętą miną pognał w kierunku słynnej Promenady Anglików, na której rokrocznie kończy się wyścig Paryż-Nicea.

Na szczycie górskiej premii Ion Izagirre miał 58 sekund przewagi nad peletonem, a mniejszą oczywiście nad kolegami z odjazdu. Bask jechał równo i mocno, ryzykując jednocześnie nieco na zjazdach, dzięki czemu odniósł bardzo ładne solowe zwycięstwo na ostatnim etapie “wyścigu ku słońcu”.

Tymczasem Nairo Quintanie nie udało się nic ugrać w “generalce”, ale nieznanemu z tej ofensywnej strony Kolumbijczykowi należą się brawa za podjęcie próby odwrócenia losów wyścigu. Zwłaszcza, że zrobił to jako jedyny, jeśli nie liczyć błyskawicznie skasowanej przez Kwiatkowskiego akcji Romaina Bardeta.

Dla Egana Bernala jest to drugie zwycięstwo w wyścigu etapowym rangi World Tour. W poprzednim sezonie triumfował w Tour of California. Natomiast dla drużyny Sky to szósty triumf w “wyścigu ku słońcu” w ciągu ostatnich ośmiu lat.

Michał Kwiatkowski zakończył wyścig na trzecim miejscu w ogólnym zestawieniu oraz na pierwszym w klasyfikacji punktowej (zielona koszulka).

Wyniki ostatniego etapu:

1 Ion Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team 2:41:10
2 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale 0:00:18
3 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb
4 Daniel Martinez (Col) EF Education First
5 Felix Großschartner (Aut) Bora-Hansgrohe
6 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida
7 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team
8 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott 0:00:20
9 Tejay Van Garderen (USA) EF Education First
10 Nairo Quintana (Col) Movistar Team 0:00:22
11 Bob Jungels (Lux) Deceuninck-QuickStep 0:00:26
12 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
13 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ
14 George Bennett (NZl) Team Jumbo-Visma
15 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
16 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott
17 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky
18 Dylan Teuns (Bel) Bahrain-Merida
19 Egan Bernal (Col) Team Sky
20 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie 0:01:17
21 Elie Gesbert (Fra) Arkéa Samsic 0:01:23
22 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin 0:01:41
23 Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team 0:01:43
24 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky 0:01:45
25 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 0:01:55
26 Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:01:57
27 Ivan Sosa (Col) Team Sky 0:02:41
28 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:04:05
29 Amaro Antunes (Por) CCC Team
30 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
31 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Mitchelton-Scott
32 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM 0:04:40
33 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo 0:06:00
34 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
35 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM
36 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
37 Cyril Gautier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
38 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team
39 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott
40 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida
41 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale
42 Philippe Gilbert (Bel) Deceuninck-QuickStep
43 Victor De La Parte (Spa) CCC Team
44 Amael Moinard (Fra) Arkéa Samsic
45 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe 0:07:32
46 Esteban Chaves (Col) Mitchelton-Scott 0:08:38
47 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team
48 Winner Anacona (Col) Movistar Team
49 Hector Carretero (Spa) Movistar Team
50 Laurens ten Dam (Ned) CCC Team 0:09:15
51 Marc Soler (Spa) Movistar Team
52 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ 0:10:30
53 Sergio Henao (Col) UAE Team Emirates
54 Sebastian Henao (Col) Team Sky
55 Jhonatan Manuel Narvaez Prado (Ecu) Team Sky
56 Alessandro Fedeli (Ita) Delko Marseille Provence KTM 0:11:01
57 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin 0:12:02
58 Niccolò Bonifazio (Ita) Direct Energie
59 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
60 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates
61 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
62 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida
63 Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama-FDJ
64 Laurent Pichon (Fra) Arkéa Samsic
65 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida
66 Pawel Poljanski (Pol) Bora-Hansgrohe
67 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin
68 Jesper Hansen (Den) Cofidis, Solutions Credits
69 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
70 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
71 Tom Scully (NZl) EF Education First
72 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo
73 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 0:14:12
74 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team
75 Casper Pedersen (Den) Team Sunweb 0:14:46
76 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale 0:16:40
77 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin
78 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo
79 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo
80 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma
81 Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck-QuickStep
82 Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-QuickStep
83 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
84 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ
85 Tim Declercq (Bel) Deceuninck-QuickStep
86 Julien Vermote (Bel) Dimension Data
87 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ
88 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin
89 Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo-Visma
90 Mike Teunissen (Ned) Team Jumbo-Visma
91 Alex Kirsch (Lux) Trek-Segafredo
92 Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis, Solutions Credits
93 Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team Jumbo-Visma
94 Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko Marseille Provence KTM
95 Mitchell Docker (Aus) EF Education First
96 Giulio Ciccone (Ita) Trek-Segafredo
97 Patrick Müller (Swi) Vital Concept-B&B Hotel
98 Will Barta (USA) CCC Team
99 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates
100 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal
101 Scott Davies (GBr) Dimension Data
102 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
103 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
104 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM
105 Anthony Turgis (Fra) Direct Energie
106 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
107 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
108 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida
109 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis, Solutions Credits
110 Luke Rowe (GBr) Team Sky
111 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates
112 Jurgen Roelandts (Bel) Movistar Team
113 André Greipel (Ger) Arkéa Samsic
114 Niki Terpstra (Ned) Direct Energie
115 Jan Bakelants (Bel) Team Sunweb
116 Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept-B&B Hotel
117 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott 0:18:39
118 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ 0:21:58
DNF Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott
DNF Roger Kluge (Ger) Lotto Soudal
DNF Jean-Pierre Drucker (Lux) Bora-Hansgrohe
DNF Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe
DNF Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe
DNS Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale
DNS Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
DNF Florian Senechal (Fra) Deceuninck-QuickStep
DNF Maarten Wynants (Bel) Team Jumbo-Visma
DNS Daniel McLay (GBr) EF Education First
DNF Roy Curvers (Ned) Team Sunweb
DNS Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Damien Gaudin (Fra) Direct Energie
DNF Kevin Reza (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
DNF Ramunas Navardauskas (Ltu) Delko Marseille Provence KTM

 

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Egan Bernal (Col) Team Sky 29:17:02
2 Nairo Quintana (Col) Movistar Team 0:00:39
3 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky 0:01:03
4 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott 0:01:21
5 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:45
6 George Bennett (NZl) Team Jumbo-Visma 0:02:20
7 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ 0:03:02
8 Bob Jungels (Lux) Deceuninck-QuickStep 0:03:06
9 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team 0:03:12
10 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin 0:04:07
11 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ
12 Felix Großschartner (Aut) Bora-Hansgrohe 0:04:10
13 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale 0:05:36
14 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb 0:05:57
15 Philippe Gilbert (Bel) Deceuninck-QuickStep 0:06:19
16 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 0:07:28
17 Dylan Teuns (Bel) Bahrain-Merida 0:07:37
18 Daniel Martinez (Col) EF Education First 0:09:27
19 Tejay Van Garderen (USA) EF Education First 0:12:31
20 Cyril Gautier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel 0:14:23
21 Ion Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team 0:14:52
22 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 0:14:56
23 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:15:20
24 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM 0:19:32
25 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott 0:22:30
26 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida 0:22:42
27 Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team 0:22:59
28 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team 0:23:44
29 Amaro Antunes (Por) CCC Team 0:24:38
30 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 0:25:41
31 Sergio Henao (Col) UAE Team Emirates 0:26:12
32 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky 0:26:23
33 Winner Anacona (Col) Movistar Team 0:27:34
34 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo 0:29:13
35 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo 0:29:52
36 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe 0:29:57
37 Giulio Ciccone (Ita) Trek-Segafredo 0:30:21
38 Elie Gesbert (Fra) Arkéa Samsic 0:30:24
39 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott 0:30:34
40 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:31:56
41 Ivan Sosa (Col) Team Sky 0:31:57
42 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie 0:34:24
43 Victor De La Parte (Spa) CCC Team 0:35:02
44 Laurens ten Dam (Ned) CCC Team 0:35:29
45 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept-B&B Hotel 0:36:20
46 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida 0:36:47
47 Pawel Poljanski (Pol) Bora-Hansgrohe 0:36:56
48 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin 0:37:22
49 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida 0:37:54
50 Marc Soler (Spa) Movistar Team 0:38:55
51 Esteban Chaves (Col) Mitchelton-Scott 0:39:00
52 Scott Davies (GBr) Dimension Data 0:41:50
53 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM 0:43:12
54 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo 0:43:54
55 Mike Teunissen (Ned) Team Jumbo-Visma 0:45:53
56 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Mitchelton-Scott 0:47:36
57 Sebastian Henao (Col) Team Sky 0:48:04
58 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 0:48:15
59 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin 0:49:19
60 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida
61 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale 0:50:12
62 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates 0:51:15
63 Niki Terpstra (Ned) Direct Energie 0:52:08
64 Tim Declercq (Bel) Deceuninck-QuickStep 0:52:57
65 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma 0:54:24
66 Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:54:49
67 Jesper Hansen (Den) Cofidis, Solutions Credits 0:56:00
68 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 0:56:15
69 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida 0:57:03
70 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ 0:57:27
71 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team 0:59:00
72 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:59:19
73 Anthony Turgis (Fra) Direct Energie 0:59:23
74 Amael Moinard (Fra) Arkéa Samsic 0:59:40
75 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo 0:59:57
76 Alex Kirsch (Lux) Trek-Segafredo 1:01:24
77 Hector Carretero (Spa) Movistar Team 1:01:39
78 Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo-Visma 1:01:41
79 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale 1:02:26
80 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team 1:02:30
81 Jhonatan Manuel Narvaez Prado (Ecu) Team Sky 1:03:13
82 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin 1:04:22
83 Laurent Pichon (Fra) Arkéa Samsic 1:04:29
84 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ 1:06:01
85 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo 1:07:01
86 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept-B&B Hotel 1:07:06
87 Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team Jumbo-Visma 1:07:34
88 Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama-FDJ 1:08:17
89 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 1:08:43
90 Patrick Müller (Swi) Vital Concept-B&B Hotel 1:09:07
91 Mitchell Docker (Aus) EF Education First 1:09:09
92 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM 1:09:29
93 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin 1:09:38
94 Jurgen Roelandts (Bel) Movistar Team 1:09:45
95 André Greipel (Ger) Arkéa Samsic 1:09:58
96 Casper Pedersen (Den) Team Sunweb 1:10:02
97 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott 1:10:33
98 Jan Bakelants (Bel) Team Sunweb 1:10:46
99 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates 1:11:18
100 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal 1:11:55
101 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 1:13:47
102 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ 1:14:38
103 Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck-QuickStep 1:14:49
104 Luke Rowe (GBr) Team Sky 1:14:53
105 Niccolò Bonifazio (Ita) Direct Energie 1:15:27
106 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM 1:16:52
107 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data 1:17:16
108 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ 1:19:12
109 Tom Scully (NZl) EF Education First 1:20:01
110 Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis, Solutions Credits 1:21:16
111 Alessandro Fedeli (Ita) Delko Marseille Provence KTM 1:22:56
112 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits 1:25:59
113 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates 1:27:06
114 Will Barta (USA) CCC Team 1:29:19
115 Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-QuickStep 1:29:34
116 Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept-B&B Hotel 1:31:19
117 Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko Marseille Provence KTM 1:37:17
118 Julien Vermote (Bel) Dimension Data 1:37:27