fot. Deceuninck - Quick Step

Zwycięstwem Juliana Alaphilippe’a (Deceuninck – Quick Step) zakończył się drugi etap Tirreno – Adriatico. Liderem imprezy został Adam Yates (Mitchelton – Scott).

Drugi odcinek ścigania w “Wyścigu Dwóch Mórz” stał pod znakiem nieprzyjemnych, apenińskich pagórków. W sumie kolarze mieli do pokonania 195 kilometrów z Camaiore do Pomarance, dokąd prowadził stosunkowo, około siedmiokilometrowy podjazd.

Dziś, już bez większych niespodzianek, początek etapu stał pod znakiem walki o znalezienie się w ucieczce. Ostatecznie udało się to pięciu kolarzom. Byli to Markel Irizar (Trek – Segafredo), Stepan Kurianov (Gazprom – Rusvelo), Natnael Berhane (Cofidis), Mirco Maestri (Bardiani – CSF) oraz Sebastian Schonberger (Neri Sottoli). Ich przewaga maksymalnie wynosiła 4 minuty, lecz peleton wyraźnie nie pozwalał na większy odjazd.

Harcownicy zdawali sobie jednak sprawę, że grupa zasadnicza nie będzie ich chciała za wszelką cenę doścignąć jeszcze kilkadziesiąt kilometrów przed metą. Dzięki temu udało im się zachować nieco sił i aż do 40 kilometrów przed metą zachowywać dotychczasową przewagę.

Różnica, nieszczęśliwie dla uciekinierów, zaczęła topnieć, kiedy na czele pojawili się zawodnicy Deceuninck – Quick Step. To właśnie za ich sprawą z różnicy szybko zniknęła minuta, co tylko świadczyło jak bardzo zmotywowany do walki w końcówce jest Julian Alaphilippe.

Niestety około 20 kilometrów przed metą, wielkie problemy miała cała ekipa BORA – hasngrohe. Najpierw defekt przytrafił się Peterowi Saganowi, a później tempa peletonu nie wytrzymał Rafał Majka. W tej sytuacji niemiecki zespół praktycznie nie miał już żadnej możliwości walczyć o etapowy triumf.

Pierwsze kilometry finałowej wspinaczki stały pod znakiem podkręcania tempa. Dopiero około 4 kilometry przed kreską dużą akcję rozpoczęli Jacob Fuglsang i Alexey Lutsenko (Astana). Na ich kole usiadło siedmiu innych zawodników, takich jak Adam Yates (Mitchelton – Scott), Primoz Roglic (Jumbo – Visma), Tom Dumoulin (Sunweb) czy Simon Clarke (EF Education First). Po chwili na ponowny atak zdecydował się Roglic, lecz nieco ponad 1,5 kilometra przed metą, peleton zdołał dojść do harcowników.

Kiedy teren znów nieco mocniej zaczął się wznosić, czyli około kilometra przed metą, na ponowną akcję zdecydował się Roglic, który mocno uszczuplił pierwszą grupę. Na jego kole wciąż jednak znajdował się Lutsenko, który z pewnością był jednym z faworytów.

Ostatecznie o zwycięstwie zdecydował finisz z bardzo mocno ograniczonego peletonu. W nim najlepszy okazał się Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick Step), który w ładnym pojedynku pokonał Grega van Avermaeta (CCC) oraz Alberto Bettiola (EF Education First).

Wyniki:
1 ALAPHILIPPE Julian (DQT) 4:48:09
2 VAN AVERMAET Greg (CPT) 0:00:00
3 BETTIOL Alberto (EF1) 0:00:00
4 BENOOT Tiesj (LTS) 0:00:00
5 YATES Adam (MTS) 0:00:00
6 CONTI Valerio (UAD) 0:00:00
7 ROGLIC Primoz (TJV) 0:00:00
8 POELS Wout (SKY) 0:00:00
9 FUGLSANG Jakob (AST) 0:00:00
10 WELLENS Tim (LTS) 0:00:00
11 POLANC Jan (UAD) 0:00:00
12 FORMOLO Davide (BOH) 0:00:00
13 VUILLERMOZ Alexis (ALM) 0:00:00
14 DE PLUS Laurens (TJV) 0:00:00
15 PINOT Thibaut (GFC) 0:00:00
16 SHALUNOV Evgeny (GAZ) 0:00:00
17 KRAGH ANDERSEN Soeren (SUN) 0:00:00
18 DUMOULIN Tom (SUN) 0:00:00
19 BOOKWALTER Brent (MTS) 0:00:00
20 SKUJINS Toms (TFS) 0:00:00
21 LUTSENKO Alexey (AST) 0:00:00
22 GESINK Robert (TJV) 0:00:00
23 FARIA DA COSTA Rui Alberto (UAD) 0:00:00
24 OOMEN Sam (SUN) 0:00:00
25 CLARKE Simon (EF1) 0:00:00
26 CARAPAZ Richard (MOV) 0:00:00
27 GUERREIRO Rúben (TKA) 0:00:00
28 CASTROVIEJO Jonathan (SKY) 0:00:00
29 MOHORIC Matej (TBM) 0:00:00
30 KREUZIGER Roman (TDD) 0:00:00
31 DENNIS Rohan (TBM) 0:00:00
32 ASGREEN Kasper (DQT) 0:00:00
33 GONÇALVES José (TKA) 0:00:00
34 CARUSO Damiano (TBM) 0:00:11
35 NIBALI Vincenzo (TBM) 0:00:15
36 WACKERMANN Luca (BRD) 0:00:20
37 STYBAR Zdenek (DQT) 0:00:30
38 CONCI Nicola (TFS) 0:00:39
39 BRAMBILLA Gianluca (TFS) 0:00:47
40 ROSSKOPF Joseph (CPT) 0:00:47
41 OLIVEIRA Nelson (MOV) 0:00:47
42 MAS BONET Luis Guillermo (MOV) 0:00:47
43 SLAGTER Tom-Jelte (TDD) 0:00:47
44 KANGERT Tanel (EF1) 0:00:47
45 ROJAS José (MOV) 0:00:47
46 KEUKELEIRE Jens (LTS) 0:00:47
47 GABBURO Davide (NSK) 0:00:47
48 SÜTTERLIN Jasha (MOV) 0:00:57
49 BARBIN Enrico (BRD) 0:00:57
50 SIMON Julien (COF) 0:01:04
51 VENTURINI Clement (ALM) 0:01:16
52 THOMAS Geraint (SKY) 0:01:23
53 QUINTANA Dayer (NSK) 0:01:23
54 ANDERSEN Michael Valgren (TDD) 0:01:23
55 STUYVEN Jasper (TFS) 0:01:25
56 SCHAER Michael (CPT) 0:01:25
57 VELASCO Simone (NSK) 0:01:34
58 ZARDINI Edoardo (NSK) 0:01:34
59 VAN ASBROECK Tom (ICA) 0:01:35
60 HERMANS Ben (ICA) 0:01:35
61 GODON Dorian (ALM) 0:01:49
62 PEREZ Anthony (COF) 0:01:49
63 LADAGNOUS Matthieu (GFC) 0:01:49
64 KÜNG Stefan (GFC) 0:01:49
65 VAN HOOYDONCK Nathan (CPT) 0:01:49
66 VANMARCKE Sep (EF1) 0:01:49
67 JANSE VAN RENSBURG Reinardt (TDD) 0:01:49
68 WISNIOWSKI Lukasz (CPT) 0:01:49
69 BATTAGLIN Enrico (TKA) 0:01:49
70 ROCHE Nicolas (SUN) 0:01:49
71 PRADES REVERTER Eduard (MOV) 0:01:49
72 ARCAS Jorge (MOV) 0:01:49
73 PUCCIO Salvatore (SKY) 0:01:49
74 BALLERINI Davide (AST) 0:01:55
75 POWER Rob (SUN) 0:01:55
76 ROVNY Ivan (GAZ) 0:02:04
77 CONSONNI Simone (UAD) 0:02:43
78 DURBRIDGE Luke (MTS) 0:03:22
79 HOWSON Damien (MTS) 0:03:22
80 BOUWMAN Koen (TJV) 0:03:24
81 FRAILE MATARRANZ Omar (AST) 0:03:39
82 CATALDO Dario (AST) 0:03:39
83 LEMOINE Cyril (COF) 0:03:42
84 CIMOLAI Davide (ICA) 0:03:50
85 DUNNE Conor (ICA) 0:03:50
86 KUZNETSOV Viacheslav (TKA) 0:03:59
87 VAN KEIRSBULCK Guillaume (CPT) 0:04:14
88 VAN HOECKE Gijs (CPT) 0:04:14
89 VAN DER SANDE Tosh (LTS) 0:04:14
90 ARNDT Nikias (SUN) 0:04:14
91 THOMAS Benjamin (GFC) 0:04:14
92 TONELLI Alessandro (BRD) 0:04:14
93 NEILANDS Krists (ICA) 0:04:14
94 ROUX Anthony (GFC) 0:04:17
95 HAGA Chad (SUN) 0:04:17
96 TRATNIK Jan (TBM) 0:04:17
97 GATTO Oscar (BOH) 0:04:17
98 GAVIRIA Fernando (UAD) 0:04:17
99 BURGHARDT Marcus (BOH) 0:04:17
100 OSS Daniel (BOH) 0:04:24
101 DILLIER Silvan (ALM) 0:04:24
102 PEDERSEN Mads (TFS) 0:04:24
103 DUVAL Julien (ALM) 0:04:39
104 JUUL JENSEN Christopher (MTS) 0:05:18
105 DENZ Nico (ALM) 0:05:32
106 STANNARD Ian (SKY) 0:06:15
107 HEPBURN Michael (MTS) 0:06:15
108 CATAFORD Alexander (ICA) 0:06:15
109 BIERMANS Jenthe (TKA) 0:06:50
110 GRUZDEV Dmitriy (AST) 0:06:55
111 BIZHIGITOV Zhandos (AST) 0:06:55
112 SCHÖNBERGER Sebastian (NSK) 0:07:27
113 SCOTSON Miles (GFC) 0:07:27
114 TROIA Oliviero (UAD) 0:07:27
115 PACIONI Luca (NSK) 0:07:27
116 BOHLI Tom (UAD) 0:07:27
117 MORABITO Steve (GFC) 0:07:27
118 KURIYANOV Stepan (GAZ) 0:07:27
119 VAN EMDEN Jos (TJV) 0:07:27
120 SCHMIDT Mads Würtz (TKA) 0:07:52
121 BOSWELL Ian (TKA) 0:07:52
122 MARCZYNSKI Tomasz (LTS) 0:07:52
123 BERHANE Natnael (COF) 0:07:52
124 IRIZAR ARAMBURU Markel (TFS) 0:07:52
125 MAESTRI Mirco (BRD) 0:08:47
126 MORKOV Michael (DQT) 0:09:35
127 LAMPAERT Yves (DQT) 0:09:35
128 GANNA Filippo (SKY) 0:09:35
129 SIMION Paolo (BRD) 0:09:35
130 VIVIANI Elia (DQT) 0:09:35
131 NIZZOLO Giacomo (TDD) 0:09:35
132 RICHEZE Maximiliano Arie (DQT) 0:09:35
133 FELLINE Fabio (TFS) 0:09:35
134 SIEBERG Marcel (TBM) 0:09:35
135 MODOLO Sacha (EF1) 0:09:35
136 BAUHAUS Phil (TBM) 0:09:35
137 VANBILSEN Kenneth (COF) 0:09:35
138 PHINNEY Taylor (EF1) 0:09:35
139 CUMMINGS Stephen (TDD) 0:09:35
140 LANGEVELD Sebastian (EF1) 0:09:35
141 MARTENS Paul (TJV) 0:09:35
142 BODNAR Maciej (BOH) 0:09:35
143 VISCONTI Giovanni (NSK) 0:10:57
144 PORSEV Alexander (GAZ) 0:10:57
145 ARSLANOV Ildar (GAZ) 0:10:57
146 PETERS Nans (ALM) 0:10:57
147 KING Benjamin (TDD) 0:10:57
148 BRANDLE Matthias (ICA) 0:10:57
149 MARONESE Marco (BRD) 0:10:57
150 CLAEYS Dimitri (COF) 0:10:57
151 HAGEN Carl Fredrik (LTS) 0:10:57
152 CHERKASOV Nikolai (GAZ) 0:10:57
153 BOEV Igor (GAZ) 0:10:57
154 MAJKA Rafal (BOH) 0:10:57
155 SAGAN Peter (BOH) 0:10:57
156 BRESCIANI Michael (BRD) 0:10:57
157 MARTIN Tony (TJV) 0:10:57
158 CAMPENAERTS Victor (LTS) 0:10:57
159 EDMONDSON Alexander (MTS) 0:10:57

Klasyfikacja generalna:
1 YATES Adam (MTS) 5:10:34
2 BOOKWALTER Brent (MTS) 0:00:00
3 ROGLIC Primoz (TJV) 0:00:07
4 DE PLUS Laurens (TJV) 0:00:07
5 KRAGH ANDERSEN Soeren (SUN) 0:00:22
6 DUMOULIN Tom (SUN) 0:00:22
7 OOMEN Sam (SUN) 0:00:22
8 ALAPHILIPPE Julian (DQT) 0:00:27
9 ASGREEN Kasper (DQT) 0:00:37
10 POELS Wout (SKY) 0:00:47
11 CASTROVIEJO Jonathan (SKY) 0:00:47
12 BETTIOL Alberto (EF1) 0:00:52
13 BENOOT Tiesj (LTS) 0:00:54
14 WELLENS Tim (LTS) 0:00:54
15 CLARKE Simon (EF1) 0:00:56
16 PINOT Thibaut (GFC) 0:00:58
17 VAN AVERMAET Greg (CPT) 0:01:06
18 STYBAR Zdenek (DQT) 0:01:07
19 MOHORIC Matej (TBM) 0:01:10
20 DENNIS Rohan (TBM) 0:01:10
21 FUGLSANG Jakob (AST) 0:01:13
22 SKUJINS Toms (TFS) 0:01:13
23 LUTSENKO Alexey (AST) 0:01:13
24 CONTI Valerio (UAD) 0:01:19
25 POLANC Jan (UAD) 0:01:19
26 GESINK Robert (TJV) 0:01:19
27 FARIA DA COSTA Rui Alberto (UAD) 0:01:19
28 CARUSO Damiano (TBM) 0:01:21
29 NIBALI Vincenzo (TBM) 0:01:25
30 CARAPAZ Richard (MOV) 0:01:32
31 KREUZIGER Roman (TDD) 0:01:34
32 GUERREIRO Rúben (TKA) 0:01:38
33 GONÇALVES José (TKA) 0:01:38
34 SHALUNOV Evgeny (GAZ) 0:01:40
35 KANGERT Tanel (EF1) 0:01:43
36 CONCI Nicola (TFS) 0:01:52
37 FORMOLO Davide (BOH) 0:01:57
38 ROSSKOPF Joseph (CPT) 0:01:59
39 BRAMBILLA Gianluca (TFS) 0:02:00
40 VUILLERMOZ Alexis (ALM) 0:02:01
41 THOMAS Geraint (SKY) 0:02:10
42 OLIVEIRA Nelson (MOV) 0:02:19
43 MAS BONET Luis Guillermo (MOV) 0:02:19
44 ROJAS José (MOV) 0:02:19
45 SÜTTERLIN Jasha (MOV) 0:02:29
46 ROCHE Nicolas (SUN) 0:02:30
47 SCHAER Michael (CPT) 0:02:37
48 VAN ASBROECK Tom (ICA) 0:02:40
49 HERMANS Ben (ICA) 0:02:40
50 VANMARCKE Sep (EF1) 0:02:45
51 LADAGNOUS Matthieu (GFC) 0:02:47
52 KÜNG Stefan (GFC) 0:02:47
53 ANDERSEN Michael Valgren (TDD) 0:02:57
54 GABBURO Davide (NSK) 0:02:58
55 SIMON Julien (COF) 0:02:58
56 VAN HOOYDONCK Nathan (CPT) 0:03:01
57 SLAGTER Tom-Jelte (TDD) 0:03:03
58 WISNIOWSKI Lukasz (CPT) 0:03:03
59 BALLERINI Davide (AST) 0:03:08
60 VENTURINI Clement (ALM) 0:03:17
61 ARCAS Jorge (MOV) 0:03:21
62 DURBRIDGE Luke (MTS) 0:03:22
63 JANSE VAN RENSBURG Reinardt (TDD) 0:03:23
64 BATTAGLIN Enrico (TKA) 0:03:27
65 BOUWMAN Koen (TJV) 0:03:31
66 QUINTANA Dayer (NSK) 0:03:33
67 STUYVEN Jasper (TFS) 0:03:35
68 KEUKELEIRE Jens (LTS) 0:03:40
69 PEREZ Anthony (COF) 0:03:43
70 VELASCO Simone (NSK) 0:03:44
71 ZARDINI Edoardo (NSK) 0:03:44
72 ROVNY Ivan (GAZ) 0:03:44
73 GODON Dorian (ALM) 0:03:50
74 PUCCIO Salvatore (SKY) 0:03:53
75 CONSONNI Simone (UAD) 0:04:02
76 POWER Rob (SUN) 0:04:17
77 BARBIN Enrico (BRD) 0:04:29
78 HAGA Chad (SUN) 0:04:39
79 CATALDO Dario (AST) 0:04:52
80 CIMOLAI Davide (ICA) 0:04:55
81 DUNNE Conor (ICA) 0:04:55
82 ARNDT Nikias (SUN) 0:04:55
83 THOMAS Benjamin (GFC) 0:05:12
84 HOWSON Damien (MTS) 0:05:15
85 NEILANDS Krists (ICA) 0:05:19
86 LEMOINE Cyril (COF) 0:05:36
87 GAVIRIA Fernando (UAD) 0:05:36
88 KUZNETSOV Viacheslav (TKA) 0:05:37
89 TRATNIK Jan (TBM) 0:05:41
90 WACKERMANN Luca (BRD) 0:05:57
91 BURGHARDT Marcus (BOH) 0:06:14
92 HEPBURN Michael (MTS) 0:06:15
93 OSS Daniel (BOH) 0:06:21
94 PRADES REVERTER Eduard (MOV) 0:06:23
95 DILLIER Silvan (ALM) 0:06:25
96 JUUL JENSEN Christopher (MTS) 0:06:25
97 VAN KEIRSBULCK Guillaume (CPT) 0:06:36
98 TONELLI Alessandro (BRD) 0:06:55
99 DUVAL Julien (ALM) 0:06:55
100 FRAILE MATARRANZ Omar (AST) 0:07:03
101 VAN HOECKE Gijs (CPT) 0:07:07
102 VAN DER SANDE Tosh (LTS) 0:07:07
103 PEDERSEN Mads (TFS) 0:07:13
104 CATAFORD Alexander (ICA) 0:07:20
105 ROUX Anthony (GFC) 0:07:32
106 DENZ Nico (ALM) 0:07:33
107 VAN EMDEN Jos (TJV) 0:07:34
108 BIERMANS Jenthe (TKA) 0:08:28
109 SCOTSON Miles (GFC) 0:08:29
110 MARCZYNSKI Tomasz (LTS) 0:08:46
111 GRUZDEV Dmitriy (AST) 0:08:49
112 IRIZAR ARAMBURU Markel (TFS) 0:09:05
113 SCHMIDT Mads Würtz (TKA) 0:09:30
114 BOSWELL Ian (TKA) 0:09:30
115 SCHÖNBERGER Sebastian (NSK) 0:09:33
116 PACIONI Luca (NSK) 0:09:37
117 BERHANE Natnael (COF) 0:09:46
118 STANNARD Ian (SKY) 0:09:49
119 GATTO Oscar (BOH) 0:09:52
120 BIZHIGITOV Zhandos (AST) 0:10:05
121 LAMPAERT Yves (DQT) 0:10:12
122 RICHEZE Maximiliano Arie (DQT) 0:10:12
123 GANNA Filippo (SKY) 0:10:22
124 MODOLO Sacha (EF1) 0:10:31
125 PHINNEY Taylor (EF1) 0:10:31
126 LANGEVELD Sebastian (EF1) 0:10:31
127 FELLINE Fabio (TFS) 0:10:48
128 KURIYANOV Stepan (GAZ) 0:10:54
129 EDMONDSON Alexander (MTS) 0:11:00
130 MARTIN Tony (TJV) 0:11:04
131 CUMMINGS Stephen (TDD) 0:11:09
132 MAESTRI Mirco (BRD) 0:11:22
133 MORABITO Steve (GFC) 0:11:26
134 VANBILSEN Kenneth (COF) 0:11:29
135 BODNAR Maciej (BOH) 0:11:32
136 NIZZOLO Giacomo (TDD) 0:11:51
137 CAMPENAERTS Victor (LTS) 0:11:51
138 BOHLI Tom (UAD) 0:11:56
139 SIMION Paolo (BRD) 0:12:16
140 PORSEV Alexander (GAZ) 0:12:37
141 ARSLANOV Ildar (GAZ) 0:12:37
142 BOEV Igor (GAZ) 0:12:49
143 SAGAN Peter (BOH) 0:12:54
144 KING Benjamin (TDD) 0:12:58
145 CHERKASOV Nikolai (GAZ) 0:12:59
146 BRANDLE Matthias (ICA) 0:13:01
147 TROIA Oliviero (UAD) 0:13:04
148 VISCONTI Giovanni (NSK) 0:13:07
149 MARTENS Paul (TJV) 0:13:16
150 VIVIANI Elia (DQT) 0:13:25
151 MARONESE Marco (BRD) 0:13:38
152 BRESCIANI Michael (BRD) 0:13:38
153 PETERS Nans (ALM) 0:13:48
154 HAGEN Carl Fredrik (LTS) 0:13:50
155 SIEBERG Marcel (TBM) 0:13:52
156 BAUHAUS Phil (TBM) 0:13:52
157 MORKOV Michael (DQT) 0:14:09
158 CLAEYS Dimitri (COF) 0:16:20
159 MAJKA Rafal (BOH) 0:16:32