fot. Strade Bianche

Po ataku z kilkunastoosobowej czołówki o zwycięstwo w Strade Bianche walczyli Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step), Jakob Fuglsang (Astana) i Wout Van Aert (Jumbo-Visma). Ostatecznie najlepszy okazał się Francuz – król gór wyścigu Tour de France 2018, zostając pierwszym francuskim zwycięzcą tego włoskiego klasyku. 

Start i meta słynnego wyścigu jednodniowego Strade Bianche, odbywającego się częściowo po toskańskich szutrowych drogach, znajdowały się w Sienie. Kolarze musieli zmierzyć się z pagórkowatą trasą i łącznym dystansem wynoszącym 184 kilometry, z czego nieco ponad 60 prowadziło po szutrowych drogach.

Na początku wyścigu w ucieczkę dnia zabrał się kwartet w składzie: Diego Rosa (Sky), Nico Denz, Alexandre Geniez (AG2R) oraz Leo Vincent (Groupama-FDJ).

Wraz z upływem kilometrów odjazd dnia zaczął się rozpadać. Geniez złapał gumę i po jakimś czasie wrócił do peletonu, zaś Vincent także nie wytrzymał na czele.  Wreszcie w roli prowadzącej dwójki pozostali tylko Denz i Rosa.

Na siódmym sektorze szutrowym, który liczył 9,5 km i prowadził pod górę, lżejszy i lepiej jeżdżący po górach Rosa zaczął dystansować wysokiego i dobrze zbudowanego Denza. Na Mont Sant Marie podziałowi uległ zaś peleton.

40 kilometrów przed metą samotny Włoch z drużyny Sky miał 40 sekund przewagi nad drugą, piętnastoosobową grupą goniącą, w której jechali m.in.: obrońca tytułu Tiesj Benoot, jego kolega z drużyny Tim Wellens (Lotto-Soudal), Greg Van Avermaet (CCC Team), Zdenek Stybar, Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step), trzeci przed rokiem Wout Van Aert (Jumbo-Visma) czy Jakob Fuglsang (Astana).

Rajd Diego Rosy zakończył się 35 kilometrów przed metą i w tym momencie czołówkę od drugiej grupy, w której znajdowali się m.in. Geraint Thomas mający wcześniej problem techniczny z rowerem i Vincenzo Nibali, dzieliła około minuta.

23 kilometry przed metą do czołówki dołączyli jeszcze Maximilian Schachmann (BORA-hansgrohe) i Vyacheslav Kuznetsov (Katusha-Alpecin).

Dosłownie chwilę później zaatakował Jakob Fuglsang, na którego kole momentalnie usiedli Wout Van Aert i Julian Alaphilippe. Na sektorze Colle Pinzuto mocniejsze tempo zaczął nadawać Duńczyk i nie wytrzymał go Wout Van Aert. Koła był mu w stanie dotrzymać Alaphilippe i 15 kilometrów przed metą duet ten miał już prawie minutę przewagi.

Moc, doświadczenie i klasa uciekających zawodników broniła tezy, że jest to akcja po zwycięstwo w trzynastej edycji Strade Classic. Jakob Fuglsang kilkakrotnie próbował pozbyć się szybszego i dynamiczniejszego Alaphilippe’a, lecz bezskutecznie. Tymczasem tuż przed drogą św. Katarzyny do lekko “czarujących” się Duńczyka i Francuza dojechał Wout Van Aert.

700 metrów przed metą wciąż jechali we trzech, koło w koło. 400 metrów przed metą ponownie zaatakował Fuglsang, ale chwilę później Alaphilippe kontratakował, nie dając się wyprzedzić już do samej mety. Trzecią lokatę drugi rok z rzędu wywalczył Van Aert, którego tym razem nie złapały uniemożliwiające jazdę skurcze mięśni nóg.

Wyniki:

1 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck – Quick Step 4:47:14
2 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:00:02
3 Wout Van Aert (Bel) Team Jumbo – Visma 0:00:27
4 Zdenek Štybar (Cze) Deceuninck – Quick Step 0:01:00
5 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal 0:01:00
6 Greg Van Avermaet (Bel) CCC Team 0:01:01
7 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 0:01:04
8 Simon Clarke (Aus) EF Education First 0:01:08
9 Toms Skujins (Lat) Trek – Segafredo 0:01:12
10 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal 0:01:21
11 Yves Lampaert (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:01:28
12 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 0:02:41
13 Pieter Serry (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:02:41
14 Silvan Dillier (SUI) AG2R La Mondiale 0:02:42
15 Stefan Küng (SUI) Groupama – FDJ 0:02:44
16 Marco Canola (Ita) Nippo – Vini Fantini – Faizanè 0:02:44
17 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb 0:02:44
18 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton – Scott 0:02:47
19 Christopher Juul-Jensen (Den) Mitchelton – Scott 0:02:48
20 Roman Kreuziger (Cze) Team Dimension Data 0:02:48
21 Brent Bookwalter (USA) Mitchelton – Scott 0:02:48
22 Ruben Guerreiro (Por) Team Katusha Alpecin 0:02:56
23 Davide Ballerini (Ita) Astana Pro Team 0:02:57
24 Diego Rosa (Ita) Team Sky 0:03:00
25 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:03:06
26 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha Alpecin 0:03:09
27 Romain Seigle (Fra) Groupama – FDJ 0:03:17
28 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 0:06:54
29 Maximilian Schachmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:06:54
30 Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates 0:08:04
31 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain Merida 0:08:57
32 Rob Power (Aus) Team Sunweb 0:08:57
33 Nathan Van Hooydonck (Bel) CCC Team 0:09:17
34 Michael Schär (SUI) CCC Team 0:09:17
35 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale 0:09:17
36 Benjamin King (USA) Team Dimension Data 0:09:17
37 Jan Tratnik (Slo) Bahrain Merida 0:09:17
38 Sebastian Schönberger (AUT) Neri Sottoli – Selle Italia – KTM 0:09:17
39 Luka Pibernik (Slo) Bahrain Merida 0:09:17
40 Hermann Pernsteiner (AUT) Bahrain Merida 0:09:17
41 Simone Velasco (Ita) Neri Sottoli – Selle Italia – KTM 0:09:17
42 Floris De Tier (Bel) Team Jumbo – Visma 0:09:17
43 Rafal Majka (Pol) Bora – Hansgrohe 0:09:17
44 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 0:09:17
45 Michael Valgren Andersen (Den) Team Dimension Data 0:09:24
46 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:09:24
47 Enrico Battaglin (Ita) Team Katusha Alpecin 0:09:24
48 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb 0:09:24
49 Robert Stannard (Aus) Mitchelton – Scott 0:09:24
50 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal 0:09:26
51 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 0:09:26
52 Jimmy Turgis (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:09:30
53 Lukasz Wisniowski (Pol) CCC Team 0:09:30
54 Michal Golas (Pol) Team Sky 0:09:30
55 Cesare Benedetti (Ita) Bora – Hansgrohe 0:09:30
56 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 0:09:44
57 Antoine Duchesne (Can) Groupama – FDJ 0:09:46
58 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 0:09:57
59 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale 0:09:57
60 Petr Vakoc (Cze) Deceuninck – Quick Step 0:12:05
61 Jonathan Caicedo (Ecu) EF Education First 0:12:24
62 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team 0:12:24
63 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) CCC Team 0:12:27
64 Eduard Prades Reverter (Esp) Movistar Team 0:12:27
65 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:12:27
66 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 0:12:27
67 Taco Van Der Hoorn (Ned) Team Jumbo – Visma 0:12:27
68 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 0:12:27
69 Gijs Van Hoecke (Bel) CCC Team 0:12:27
70 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal 0:12:27
71 Dmitrii Strakhov (Rus) Team Katusha Alpecin 0:12:32
72 Tanel Kangert (Est) EF Education First 0:12:32
73 Marc Hirschi (SUI) Team Sunweb 0:12:32
74 Oscar Gatto (Ita) Bora – Hansgrohe 0:12:43
75 Rasmus Fossum Tiller (Nor) Team Dimension Data 0:12:47
76 Bauke Mollema (Ned) Trek – Segafredo 0:12:49
77 Nico Denz (GER) AG2R La Mondiale 0:12:57
78 Alberto Bettiol (Ita) EF Education First 0:22:54
79 Nathan Haas (Aus) Team Katusha Alpecin 0:22:54
80 Damiano Cima (Ita) Nippo – Vini Fantini – Faizanè 0:22:54
81 Nicholas Schultz (Aus) Mitchelton – Scott 0:22:54
82 Andrea Garosio (Ita) Bahrain Merida 0:22:54
83 Carlos Betancur (Col) Movistar Team 0:22:57
OTL Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb
OTL Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates
OTL Lawrence Naesen (Bel) Lotto Soudal
OTL Markel Irizar Aramburu (Esp) Trek – Segafredo
OTL Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team
OTL Jaco Venter (RSA) Team Dimension Data
OTL Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo – Visma
OTL Nicolas Roche (Irl) Team Sunweb
OTL Edoardo Affini (Ita) Mitchelton – Scott
OTL Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek – Segafredo
OTL Logan Owen (USA) EF Education First
OTL Eros Capecchi (Ita) Deceuninck – Quick Step
OTL Nicola Conci (Ita) Trek – Segafredo
OTL Giovanni Lonardi (Ita) Nippo – Vini Fantini – Faizanè
OTL Grega Bole (Slo) Bahrain Merida
OTL Luca Raggio (Ita) Neri Sottoli – Selle Italia – KTM
OTL Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
OTL Lachlan Morton (Aus) EF Education First
DNF Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal
DNF Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
DNF Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team
DNF Antonio Nibali (Ita) Bahrain Merida
DNF Maciej Bodnar (Pol) Bora – Hansgrohe
DNF Gregor Mühlberger (AUT) Bora – Hansgrohe
DNF Daniel Oss (Ita) Bora – Hansgrohe
DNF Josef Cerný (Cze) CCC Team
DNF Sean Bennett (USA) EF Education First
DNF Bruno Armirail (Fra) Groupama – FDJ
DNF Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama – FDJ
DNF Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama – FDJ
DNF Léo Vincent (Fra) Groupama – FDJ
DNF Callum Scotson (Aus) Mitchelton – Scott
DNF Carlos Barbero (Esp) Movistar Team
DNF José Rojas (Esp) Movistar Team
DNF Giovanni Visconti (Ita) Neri Sottoli – Selle Italia – KTM
DNF Liam Bertazzo (Ita) Neri Sottoli – Selle Italia – KTM
DNF Luca Pacioni (Ita) Neri Sottoli – Selle Italia – KTM
DNF Giuseppe Fonzi (Ita) Neri Sottoli – Selle Italia – KTM
DNF Moreno Moser (Ita) Nippo – Vini Fantini – Faizanè
DNF Nicola Bagioli (Ita) Nippo – Vini Fantini – Faizanè
DNF Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo – Vini Fantini – Faizanè
DNF Juan José Lobato Del Valle (Esp) Nippo – Vini Fantini – Faizanè
DNF Gino Mäder (SUI) Team Dimension Data
DNF Neilson Powless (USA) Team Jumbo – Visma
DNF Antwan Tolhoek (Ned) Team Jumbo – Visma
DNF Danny Van Poppel (Ned) Team Jumbo – Visma
DNF Steff Cras (Bel) Team Katusha Alpecin
DNF Ian Boswell (USA) Team Katusha Alpecin
DNF Leonardo Basso (Ita) Team Sky
DNF Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Sunweb
DNF Fabio Felline (Ita) Trek – Segafredo
DNF Matteo Moschetti (Ita) Trek – Segafredo
DNF Fernando Gaviria Rendon (Col) UAE Team Emirates
DNF Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
DNF Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates
DNF Jasper Philipsen (Bel) UAE Team Emirates
DNF Yoann Bagot (Fra) Vital Concept – B&B Hotels
DNF Maxime Cam (Fra) Vital Concept – B&B Hotels
DNF Bert De Backer (Bel) Vital Concept – B&B Hotels
DNF Corentin Ermenault (Fra) Vital Concept – B&B Hotels
DNF Steven Lammertink (Ned) Vital Concept – B&B Hotels
DNF Justin Mottier (Fra) Vital Concept – B&B Hotels