fot. UCI

Porywające zwycięstwo Vincenzo Nibalego w Mediolan – San Remo, szarża Christophera Froome’a na wagę triumfu w Giro d’Italia, mistrzostwo świata dla Alejandro Valverde… rok 2018 obrodził w wydarzenia, które fani kolarstwa wspominać będą bardzo długo. Kto jednak był najlepszym zawodnikiem ostatnich dwunastu miesięcy? Redaktorzy wortalu naszosie.pl prezentują swoje zestawienia.

Zdecydowana większość w swoich typowaniach wskazała na Alejandro Valverde. Rutynowany Hiszpan zaliczył w sezonie łącznie czternaście zwycięstw, w tym to jedno, o którym marzył od wielu lat. Po znakomitej jeździe w Innsbrucku założył wreszcie koszulkę mistrza świata, będącą pięknym zwieńczeniem jego pełnej sukcesów, choć jednocześnie nie pozbawionej kontrowersji kariery. Kolejne pozycje to przede wszystkim bohaterowie tegorocznych Wielkich Tourów: najlepszy w „Wielkiej Pętli” Geraint Thomas, zwycięzca Vuelta a Espana – Simon Yates oraz – choć tylko w niektórych przypadkach – najlepszy w Giro d’Italia Christopher Froome.

W zestawieniach znalazło się również miejsce dla specjalistów od wyścigów klasycznych. Najczęściej wspominanym był Julian Alaphilippe – przez wielu uznawany za lepszą wersję legendarnego Paolo Bettiniego 26-latek, który przerwał dominację Valverde na Mur de Huy. Wielokrotnie wyróżniony został także Peter Sagan, który wygrał w tym roku między innymi Paryż-Roubaix. W zestawieniach nie zabrakło ponadto sprintera – Elii Vivianiego oraz Thibauta Pinota, który po pechowej pierwszej części sezonu stał się zdecydowanie największą gwiazdą jesiennych, włoskich jednodniówek. Niespodzianki? Z pewnością największą sprawił swoim wyróżnieniem Arek, ale o tym przeczytacie za moment.

Najlepsza dziesiątka 2018 roku według redaktorów naszosie.pl:

Marek Bala (redaktor naczelny)

1. Alejandro Valverde

2. Geraint Thomas

3. Simon Yates

4. Christopher Froome

5. Peter Sagan

6. Julian Alaphilippe

7. Thibaut Pinot

8. Tom Dumoulin

9. Michał Kwiatkowski

10.Vincenzo Nibali

Komentarz Marka: „Dlaczego Valverde? Ten kolarz pierwszy medal mistrzostw świata w elicie (srebrny) zdobył 15 lat temu! Wiecznie drugi, bądź trzeci. W wieku 38 lat w końcu złoto, widziałem to na żywo. Płakał jak dziecko, należało mu się, jak mało komu”

Marta Wiśniewska

1. Alejandro Valverde

2. Christopher Froome

3. Geraint Thomas

4. Simon Yates

5. Tom Dumoulin

6. Elia Viviani

7. Julian Alaphilippe

8. Thibaut Pinot

9. Michael Woods

10. Rohan Dennis

Komentarz Marty: „Każdego rankingu, plebiscytu, zestawienia nie można według mnie traktować poważnie, ale można odebrać to jako bodziec do refleksji i skonfrontowania czyichś przemyśleń względem osobistych. Zapraszam”

Dawid Gruntkowski

1. Alejandro Valverde

2. Simon Yates

3. Geraint Thomas

4. Peter Sagan

5. Christopher Froome

6. Elia Viviani

7. Julian Alaphilippe

8. Tom Dumoulin

9. Primoż Roglić

10. Miguel Angel Lopez

Komentarz Dawida: „Valverde król… i tyle”

Arkadiusz Waluga

1. Remco Evenepoel

2. Alejandro Valverde

3. Tom Dumoulin

4. Simon Yates

5. Julian Alaphilippe

6. Geraint Thomas

7. Peter Sagan

8. Thibaut Pinot

9. Primoż Roglić

10. Elia Viviani

Komentarz Arka: „Mimo, że Remco nie powinien być brany pod uwagę według niektórych, to moim zdaniem wygrał wszystko, co mógł w poprzednim sezonie. Jego ambicję i chęć zwyciężania można skonfrontować z zachowaniami tych najlepszych”

Kamil Karczmarek

1. Alejandro Valverde

2. Simon Yates

3. Julian Alaphilippe

4. Geraint Thomas

5. Christopher Froome

6. Peter Sagan

7. Vincenzo Nibali

8. Niki Terpstra

9. Elia Viviani

10. Tom Dumoulin

Komentarz Kamila: „Dla mnie najważniejsze w sezonie są mistrzostwa świata i zwycięzca »Piekielnego Wyścigu« został moim kolarzem roku. Reszta to najlepsi zawodnicy najważniejszych klasyków i Wielkich Tourów”

Aleksandra Górska

1. Alejandro Valverde

2. Julian Alaphilippe

3. Ekipa Quick-Step Floors

4. Geraint Thomas

5. Tom Dumoulin

6. Simon Yates

7. Primoz Roglic

8. Elia Viviani

9. Niki Terpstra

10. Michał Kwiatkowski

Komentarz Oli: „Valverde w tęczowej koszulce byłby królem tego sezonu nawet bez kolejnej wiosny swojego życia i świetnego występu we Vuelcie, jednak po piętach deptała mu jego odmłodzona i bardziej figlarna wersja, skrywająca się pod maską piątego muszkietera. Podium uzupełnia ekipa Quick-Step Floors, ponieważ w tegorocznej kampanii wiosennych klasyków triumfowała nie jednostka, ale ich zbiorowy wysiłek. Na wyróżnienie zasłużyli również główni aktorzy wielkich tourów i najlepszy sprinter sezonu.”

Tomasz Czernich

1. Alejandro Valverde

2. Tom Dumoulin

3. Simon Yates

4. Julian Alaphilippe

5. Geraint Thomas

6. Michał Kwiatkowski

7. Primoż Roglić

8. Thibaut Pinot

9. Elia Viviani

10. Peter Sagan

Komentarz Tomka: „Powracający po skomplikowanej kontuzji, odniesionej podczas ubiegłorocznego Tour de France »El Bala« zaliczył fenomenalną wiosnę i po wielu latach bezowocnych starań założył koszulkę mistrza świata. Ten rok należał do niego, choć po piętach deptał mu w moim rankingu Tom Dumoulin – mimo drugich lokat w Giro i TdF, paradoksalnie największy wygrany tegorocznych „trzytygodniówek”.