fot. Mitchelton-Scott

Mistrz Europy Matteo Trentin (Mitchelton-Scott) wygrał piąty etap wyścigu Tour of Guangxi. Drugie miejsce zajął Pascal Ackermann, a trzecie Jasper Stuyven. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Gianni Moscon (Team Sky). 

Piąty, najdłuższy etap wyścigu Tour of Guangxi liczył 212,2 km. Trzy sklasyfikowane podjazdy w drugiej części etapu stawiały znak zapytania przy stwierdzeniu, że o etapowe zwycięstwo powalczą sprinterzy.

W ucieczkę dnia zabrało się czterech kolarzy: Tony Martin (Katusha-Alpecin), Sylvan Dillier (AG2R), Pascal Eeenkoorn (LottoNL-Jumbo) oraz Ryan Mullen (Trek-Segafredo).

Peleton trzymał kwartet harcowników na tak zwanej smyczy, bowiem 80 kilometrów przed metą ich przewaga wynosiła jedynie nieco ponad dwie minuty.

Kolarzom po raz kolejny dokuczały deszcz i mgła. Kiedy rozpoczęła się ostatnia faza etapu, na pozostawienie kolegów z ucieczki zdecydował się Dillier. Na początku finałowego podjazdu miał nad nimi 10 sekund przewagi, zaś nad peletonem 50 sekund.

Silvan Dillier został doścignięty przez zredukowany do około dwudziestu kolarzy peleton. Selekcja została przeprowadzana przede wszystkim na zjeździe.

10 kilometrów przed metą różnica między dwiema grupami podzielonego peletonu wynosiła 45 sekund. W drugiej grupie znaleźli się między innymi poprzedni etapowi zwycięzcy – Dylan Groenewegen i Fabio Jakobsen.

Solowej szansy na uprzedzenie najszybszych kolarzy w wyselekcjonowanej grupie spróbował Andrey Grivko, ale kolarz Astany został doścignięty 5 kilometrów przed metą.

O losach etapu zdecydował chaotyczny z powodu kraksy finisz z tej grupy, na którym tym razem najszybszy był Matteo Trentin. Nie licząc zwycięstwa z drużyną Mitchelton-Scott w Hammer Series, dla 29-letniego Włocha jest to pierwsze zwycięstwo w koszulce mistrza Starego Kontynentu.

Lider wyścigu Gianni Moscon przystąpi do ostatniego odcinka z dziewięciosekundową przewagą nad drugim kolarzem w klasyfikacji generalnej.

Wyniki piątego etapu:

1 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott 4:54:34
2 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe
3 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
4 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team
5 Lawrence Naesen (Bel) Lotto Soudal
6 Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale
7 Gianni Moscon (Ita) Team Sky
8 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
9 Jose Gonalves (Por) Katusha-Alpecin
10 Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin
11 Jurgen Roelandts (Bel) BMC Racing Team
12 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors
13 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
14 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team
15 Maximilian Walscheid (Ger) Team Sunweb
16 Jasha Sutterlin (Ger) Movistar Team
17 Stefan Kung (Swi) BMC Racing Team
18 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors
19 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
20 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates
21 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team
22 Rémi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors
23 Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe
24 Edward Dunbar (Irl) Team Sky
25 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates
26 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
27 Carlos Verona (Spa) Mitchelton-Scott
28 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team
29 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida
30 Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida
31 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
32 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team
33 Aurélien Paret-Peintre (Fra) AG2R La Mondiale
34 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data
35 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
36 Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team
37 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb
38 Romain Seigle (Fra) Groupama-FDJ
39 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida
40 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky
41 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
42 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
43 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
44 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale
45 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal
46 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
47 Pascal Eenkhoorn (Ned) LottoNL-Jumbo
48 Winner Anacona (Col) Movistar Team
49 Soren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb
50 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team
51 Lennard Kamna (Ger) Team Sunweb
52 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
53 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe
54 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team
55 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe 0:00:45
56 Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
57 Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe 0:01:50
58 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin
59 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin 0:02:20
60 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates
61 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ
62 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott
63 Jay Thomson (RSA) Dimension Data 0:05:20
64 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
65 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data
66 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ
67 Mickael Delage (Fra) Groupama-FDJ
68 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida
69 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida
70 Wang Meiyin (Chn) Bahrain-Merida
71 Chun Kai Feng (Tpe) Bahrain-Merida
72 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
73 Michael Schar (Swi) BMC Racing Team
74 Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal
75 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
76 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale
77 Gregory Daniel (USA) Trek-Segafredo
78 Chad Haga (USA) Team Sunweb
79 Rudiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe
80 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin
81 Fabio Jakobsen (Ned) Quick-Step Floors
82 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ
83 Maximilian Schachmann (Ger) Quick-Step Floors
84 Davide Martinelli (Ita) Quick-Step Floors
85 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team
86 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
87 Nicolas Dougall (RSA) Dimension Data
88 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
89 Carlos Betancur (Col) Movistar Team
90 Gijs Van Hoecke (Bel) LottoNL-Jumbo
91 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo
92 Amund Grondahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo
93 Dylan Groenewegen (Ned) LottoNL-Jumbo
94 William Clarke (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
95 Daniel McLay (GBr) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
96 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates
97 Owain Doull (GBr) Team Sky
98 Ben Swift (GBr) UAE Team Emirates
99 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo
100 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo
101 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott
102 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott
103 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ 0:07:04
104 Sam Bewley (NZl) Mitchelton-Scott 0:12:18
105 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo
106 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
107 Julius van den Berg (Ned) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
108 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin
109 Kim Magnusson (Swe) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
110 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale 0:15:21
111 Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin
112 Yousif Mirza (UAE) UAE Team Emirates
113 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe
114 Roger Kluge (Ger) Mitchelton-Scott
115 Alex Frame (NZl) Trek-Segafredo
116 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team
117 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb
118 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb
119 Leonardo Basso (Ita) Team Sky 0:21:10
120 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
121 Jonathan Dibben (GBr) Team Sky
122 Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal

Klasyfikacja generalna po piątym etapie:

1 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 16:57:03
2 Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe 0:00:09
3 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team 0:00:14
4 Rémi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors 0:00:17
5 Carlos Verona (Spa) Mitchelton-Scott 0:00:21
6 Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
7 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team 0:00:25
8 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team
9 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors 0:00:27
10 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data 0:00:28
11 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates
12 Edward Dunbar (Irl) Team Sky
13 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors
14 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team
15 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates
16 Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team 0:00:30
17 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb 0:00:38
18 Winner Anacona (Col) Movistar Team
19 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott 0:00:41
20 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
21 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team
22 Jose Gonalves (Por) Katusha-Alpecin 0:00:43
23 Aurélien Paret-Peintre (Fra) AG2R La Mondiale
24 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
25 Jasha Sutterlin (Ger) Movistar Team 0:00:45
26 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo 0:00:48
27 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky 0:00:56
28 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
29 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:59
30 Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:07
31 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team
32 Soren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb
33 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team
34 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data
35 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal
36 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates 0:01:09
37 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida
38 Lawrence Naesen (Bel) Lotto Soudal 0:01:13
39 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin 0:01:17
40 Romain Seigle (Fra) Groupama-FDJ 0:01:20
41 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida 0:01:27
42 Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida 0:01:29
43 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale 0:01:35
44 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 0:02:19
45 Jurgen Roelandts (Bel) BMC Racing Team 0:02:23
46 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
47 Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe 0:03:21
48 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team 0:03:26
49 Stefan Kung (Swi) BMC Racing Team 0:04:03
50 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ 0:04:56
51 Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin 0:04:57
52 Lennard Kamna (Ger) Team Sunweb 0:05:01
53 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data 0:05:21
54 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe 0:05:49
55 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:05:55
56 Maximilian Walscheid (Ger) Team Sunweb 0:06:06
57 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo 0:06:08
58 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:06:11
59 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal 0:06:19
60 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data 0:06:27
61 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott 0:06:29
62 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo 0:06:36
63 Dayer Quintana (Col) Movistar Team 0:06:38
64 Maximilian Schachmann (Ger) Quick-Step Floors 0:06:43
65 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo
66 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe 0:06:44
67 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale 0:06:47
68 Ben Swift (GBr) UAE Team Emirates
69 Carlos Betancur (Col) Movistar Team
70 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe 0:06:56
71 Chun Kai Feng (Tpe) Bahrain-Merida 0:07:14
72 Wang Meiyin (Chn) Bahrain-Merida
73 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 0:07:20
74 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida 0:07:22
75 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin 0:07:40
76 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:07:43
77 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
78 Michael Schar (Swi) BMC Racing Team
79 Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal 0:07:51
80 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin 0:07:55
81 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ 0:08:14
82 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida 0:08:26
83 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott 0:08:46
84 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott
85 Mickael Delage (Fra) Groupama-FDJ 0:08:55
86 Jay Thomson (RSA) Dimension Data 0:09:30
87 Pascal Eenkhoorn (Ned) LottoNL-Jumbo 0:09:39
88 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo 0:09:47
89 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ 0:09:58
90 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates 0:10:17
91 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team 0:10:21
92 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ 0:11:12
93 Fabio Jakobsen (Ned) Quick-Step Floors 0:11:27
94 Chad Haga (USA) Team Sunweb 0:11:28
95 William Clarke (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:11:30
96 Rudiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe 0:11:31
97 Amund Grondahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo
98 Dylan Groenewegen (Ned) LottoNL-Jumbo 0:11:35
99 Daniel McLay (GBr) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:11:49
100 Gijs Van Hoecke (Bel) LottoNL-Jumbo
101 Davide Martinelli (Ita) Quick-Step Floors
102 Gregory Daniel (USA) Trek-Segafredo
103 Nicolas Dougall (RSA) Dimension Data 0:12:17
104 Kim Magnusson (Swe) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:14:41
105 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo 0:17:11
106 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin 0:17:16
107 Julius van den Berg (Ned) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:17:39
108 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale 0:17:44
109 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team
110 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 0:17:48
111 Sam Bewley (NZl) Mitchelton-Scott 0:18:19
112 Yousif Mirza (UAE) UAE Team Emirates 0:19:23
113 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb 0:20:22
114 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb 0:20:27
115 Roger Kluge (Ger) Mitchelton-Scott 0:21:57
116 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe 0:22:03
117 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky 0:22:06
118 Alex Frame (NZl) Trek-Segafredo 0:22:09
119 Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin 0:24:37
120 Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal 0:26:07
121 Leonardo Basso (Ita) Team Sky
122 Jonathan Dibben (GBr) Team Sky 0:34:10