Foto: Team Sunweb

Toms Skujiņš (Trek – Segafredo) wygrał po finiszu z małej grupki Tre Valli Varesine.

Włoski klasyk rozgrywany był dziś po raz 98. Kolarze startowali z Saronno, aby po 212. kilometrach walczyć o zwycięstwo w Varese. Na rundach na zawodników czekały podjazdy pod Via Montello, Casbeno, Morosolo i Casciago.

Na liście startowej byli między innymi Rafał Majka i Paweł Poljański (obaj BORA – hansgrohe). Po raz pierwszy w tęczowej koszulce na wyścigu zaprezentował się Alejandro Valverde (Movistar).

W ucieczkę dnia zabrali się: Matteo Bono (UAE Emirates), Paolo Totò (Sangemini MGKVis), Edoardo Zardini (Wilier Selle Italia), Michael Storer (Sunweb) i Alessandro Tonelli (Bardiani CSF). W pewnym momencie mieli oni nawet ponad osiem minut przewagi nad kontrolującym odjazd peletonem. Niestety w jedną z kraks zaplątał się Paweł Poljański.

55 kilometrów przed metą z dużej grupy skontrowało kilku kolarzy, wśród których byli między innymi Rafał Majka i Emanuel Buchmann (obaj BORA – hansgrohe), Pierre Latour (AG2R La Mondiale) czy Giovanni Visconti (Bahrain Merida). Po chwili na czele mieliśmy już 14 zawodników.

Grupka z Rafałem Majką niezbyt ze sobą współpracowała i wszystko zjechało się na 28 kilometrów przed metą. Na początku ostatniej rundy w odjazd zabrało się dziewięciu kolarzy: Frank, Visconti, Power, Buchmann, Kennaugh, Tolhoek, Skujins, Kelderman, Santaromita, ale ich przewaga wynosiła zaledwie dziesięć sekund na 15 kilometrów przed metą.

Na ostatnim oznaczonym podjeździe z czołówki zaatakował Robert Power (Mitchelton – Scott), ale Australijczyk nie dał rady pogoni faworytów.

Ostatecznie o zwycięstwie zadecydował finisz z siedmioosobowej grupy. Najszybszy na ulicach Varese okazał się Toms Skujiņš (Trek – Segafredo), który na kresce pokonał Thibaut Pinot (Groupama – FDJ). Podium uzupełnił Peter Kennaugh (BORA – hansgrohe).

Wyniki:

1 SKUJINS Toms (LTU) TREK – SEGAFREDO 4:55:41
2 PINOT Thibaut (FRA) GROUPAMA – FDJ 0:00:00
3 KENNAUGH Peter (GBR) BORA – HANSGROHE 0:00:00
4 WOODS Michael (CAN) TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B 0:00:00
5 FRANK Mathias (SUI) AG2R LA MONDIALE 0:00:00
6 KELDERMAN Wilco (NED) TEAM SUNWEB 0:00:00
7 URAN Rigoberto (COL) TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B 0:00:04
8 SIMON Julien (FRA) COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:13
9 VISCONTI Giovanni (ITA) BAHRAIN – MERIDA 0:00:13
10 BRAMBILLA Gianluca (ITA) TREK – SEGAFREDO 0:00:13
11 CATTANEO Mattia (ITA) ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 0:00:13
12 KONRAD Patrick (AUT) BORA – HANSGROHE 0:00:13
13 CICCONE Giulio (ITA) BARDIANI CSF 0:00:13
14 BENNETT George (NZL) TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:13
15 VALVERDE Alejandro (ESP) MOVISTAR TEAM 0:00:13
16 GENIEZ Alexandre (FRA) AG2R LA MONDIALE 0:00:13
17 VILELLA Davide (ITA) ASTANA PRO TEAM 0:00:13
18 OOMEN Sam (NED) TEAM SUNWEB 0:00:13
19 BUCHMANN Emanuel (GER) BORA – HANSGROHE 0:00:13
20 NIBALI Vincenzo (ITA) BAHRAIN – MERIDA 0:00:13
21 REICHENBACH Sébastien (SUI) GROUPAMA – FDJ 0:00:13
22 ROGLI? Primož (SLO) TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:13
23 BARDET Romain (FRA) AG2R LA MONDIALE 0:00:13
24 PONZI Simone (ITA) NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI 0:01:02
25 BOIVIN Guillaume (CAN) ISRAEL CYCLING ACADEMY 0:01:02
26 CANOLA Marco (ITA) NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI 0:01:02
27 BERHANE Natnael (ERI) TEAM DIMENSION DATA 0:01:02
28 GAVAZZI Francesco (ITA) ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 0:01:02
29 VELASCO Simone (ITA) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:01:02
30 SCHULTZ Nicholas Jack William (AUS) CAJA RURAL – SEGUROS RGA 0:01:02
31 KUDUS Merhawi (ERI) TEAM DIMENSION DATA 0:01:02
32 WACKERMANN Luca (ITA) BARDIANI CSF 0:01:02
33 ROTA Lorenzo (ITA) BARDIANI CSF 0:01:02
34 DIAZ GALLEGO Jose Manuel (ESP) ISRAEL CYCLING ACADEMY 0:01:02
35 TOLHOEK Antwan (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:01:02
36 RAVASI Edward (ITA) UAE TEAM EMIRATES 0:01:02
37 PERNSTEINER Hermann (AUT) BAHRAIN – MERIDA 0:01:02
38 VERONA Carlos (ESP) MITCHELTON – SCOTT 0:01:02
39 SHONBERGER Sebastian (AUT) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:01:02
40 BADILATTI Matteo (SUI) ISRAEL CYCLING ACADEMY 0:01:02
41 CATALDO Dario (ITA) ASTANA PRO TEAM 0:01:04
42 ROSSETTO Stéphane (FRA) COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:01:04
43 FORMOLO Davide (ITA) BORA – HANSGROHE 0:01:04
44 POWER Rob (AUS) MITCHELTON – SCOTT 0:01:06
45 SANTAROMITA Ivan (ITA) NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI 0:01:06
46 TIZZA Marco (ITA) NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI 0:01:38
47 SBARAGLI Kristian (ITA) ISRAEL CYCLING ACADEMY 0:01:38
48 FICARA Pierpaolo (ITA) AMORE & VITA – PRODIR 0:01:38
49 MAJKA Rafal (POL) BORA – HANSGROHE 0:01:40
50 SENNI Manuel (ITA) BARDIANI CSF 0:02:43
51 CHEREL Mikael (FRA) AG2R LA MONDIALE 0:02:52
52 BAGIOLI Nicola (ITA) NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI 0:02:52
53 SANCHEZ Luis León (ESP) ASTANA PRO TEAM 0:02:52
54 TROSINO Mirko (ITA) AMORE & VITA – PRODIR 0:02:52
55 RAGGIO Luca (ITA) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:02:52
56 GRIVKO Andrey (UKR) ASTANA PRO TEAM 0:02:52
57 GABURRO Davide (ITA) AMORE & VITA – PRODIR 0:02:52
58 QUINTANA Dayer (COL) MOVISTAR TEAM 0:02:52
59 GAUDU David (FRA) GROUPAMA – FDJ 0:02:52
60 CONCI Nicola (ITA) TREK – SEGAFREDO 0:02:52
61 OLIVIER Daan (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:02:52
62 FIRSANOV Sergey (RUS) GAZPROM – RUSVELO 0:02:52
63 LAGUTIN Sergey (RUS) GAZPROM – RUSVELO 0:02:52
64 GESINK Robert (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:02:52
65 ANDEMESKEL Ben (ISR) ISRAEL CYCLING ACADEMY 0:02:52
66 FARIA DA COSTA Rui Alberto (POR) UAE TEAM EMIRATES 0:02:52
67 BENEDETTI Cesare (ITA) BORA – HANSGROHE 0:04:10
68 GAZZARA Michele (ITA) SANGEMINI – MG. K VIS – VEGA 0:04:26
69 MASNADA Fausto (ITA) ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 0:04:26
70 PELLIZOTTI Franco (ITA) BAHRAIN – MERIDA 0:04:26
71 TRENTIN Matteo (ITA) MITCHELTON – SCOTT 0:05:42
72 FEDELI Alessandro (ITA) TREVIGIANI PHONIX – HEMUS 1896 0:05:42
73 HERRADA Jose (ESP) COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:05:42
74 LADAGNOUS Matthieu (FRA) GROUPAMA – FDJ 0:05:42
75 DE TIER Floris (BEL) TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:06:23
76 BOUWMAN Koen (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:06:23
77 ZARDINI Edoardo (ITA) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:06:48
78 LE TURNIER Mathias (FRA) COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:07:34
79 GASTAUER Ben (LUX) AG2R LA MONDIALE 0:08:03
80 LATOUR Pierre Roger (FRA) AG2R LA MONDIALE 0:08:03
81 HAMILTON Lucas (AUS) MITCHELTON – SCOTT 0:08:03
82 PEDRERO Antonio (ESP) MOVISTAR TEAM 0:08:03
83 MARTINELLI Ivan (ITA) D’AMICO UTENSILNORD 0:08:06
84 FRAPPORTI , Mattia (ITA) ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 0:10:18
85 RIABUSHENKO Aleksandr (BLR) UAE TEAM EMIRATES 0:10:18
86 DI SANTE Antonio (ITA) SANGEMINI – MG. K VIS – VEGA 0:10:18
87 GAROSIO Andrea (ITA) D’AMICO UTENSILNORD 0:10:18
88 PUCCIONI Dario (ITA) SANGEMINI – MG. K VIS – VEGA 0:10:18
89 ALBANESE Vincenzo (ITA) BARDIANI CSF 0:10:18
90 BAGIOLI Andrea (ITA) UAE TEAM EMIRATES 0:10:18
91 STANNARD Robert (AUS) MITCHELTON – SCOTT 0:10:18
DNF CARRETERO Hector (ESP) MOVISTAR TEAM
DNF BETANCUR Carlos (COL) MOVISTAR TEAM
DNF ANACONA Winner Andrew (COL) MOVISTAR TEAM
DNF ROJAS Jose (ESP) MOVISTAR TEAM
DNF PETERS Nans (FRA) AG2R LA MONDIALE
DNF BOARO Manuele (ITA) BAHRAIN – MERIDA
DNF NIBALI . Antonio (ITA) BAHRAIN – MERIDA
DNF KOREN Kristijan (SLO) BAHRAIN – MERIDA
DNF ALBASINI Michael (SUI) MITCHELTON – SCOTT
DNF LOPEZ MORENO Miguel Angel (COL) ASTANA PRO TEAM
DNF STALNOV Nikita (KAZ) ASTANA PRO TEAM
DNF KANGERT Tanel (EST) ASTANA PRO TEAM
DNF BONNET William (FRA) GROUPAMA – FDJ
DNF ROY Jèrèmy (FRA) GROUPAMA – FDJ
DNF VINCENT Léo (FRA) GROUPAMA – FDJ
DNF POLJANSKI Pawel (POL) BORA – HANSGROHE
DNF BONO Matteo (ITA) UAE TEAM EMIRATES
DNF SWIFT Ben (GBR) UAE TEAM EMIRATES
DNF TROIA Oliviero (ITA) UAE TEAM EMIRATES
DNF ALAFACI Eugenio (ITA) TREK – SEGAFREDO
DNF DANIEL Gregory (USA) TREK – SEGAFREDO
DNF DIDIER Laurent (LUX) TREK – SEGAFREDO
DNF GOGL Michael (AUT) TREK – SEGAFREDO
DNF MATTHEWS Michael (AUS) TEAM SUNWEB
DNF HAMILTON Christopher (AUS) TEAM SUNWEB
DNF KÄMNA Lennard (GER) TEAM SUNWEB
DNF STORER Michael (AUS) TEAM SUNWEB
DNF HINDLEY Jai (AUS) TEAM SUNWEB
DNF LAFAY Victor (FRA) COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
DNF TEKLEHAIMANOT Daniel (ERI) COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
DNF MATE MARDONES Luis Angel (ESP) COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
DNF CLARKE Simon (AUS) TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B
DNF CARTHY Hugh John (GBR) TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B
DNF DOMBROWSKI Joseph Lloyd (USA) TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B
DNF FERNANDEZ NEVES Josè (VEN) TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B
DNF MONK Cyrus (AUS) TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B
DNF CUMMINGS Stephen (GBR) TEAM DIMENSION DATA
DNF O’CONNOR Ben (AUS) TEAM DIMENSION DATA
DNF SOBRERO Matteo (ITA) TEAM DIMENSION DATA
DNF VAN ZYL Johann (RSA) TEAM DIMENSION DATA
DNF CELANO Danilo (ITA) CAJA RURAL – SEGUROS RGA
DNF CUADROS MORATA Alvaro (ESP) CAJA RURAL – SEGUROS RGA
DNF OIEN Justin Alexander (USA) CAJA RURAL – SEGUROS RGA
DNF MAS BONET Luis Guillermo (ESP) CAJA RURAL – SEGUROS RGA
DNF RODRIGUEZ MARTIN Cristian (ESP) CAJA RURAL – SEGUROS RGA
DNF PLAZA MOLINA Ruben (ESP) ISRAEL CYCLING ACADEMY
DNF NIV Guy (ISR) ISRAEL CYCLING ACADEMY
DNF CARBONI Giovanni (ITA) BARDIANI CSF
DNF TONELLI Alessandro (ITA) BARDIANI CSF
DNF MAIKIN Romain (RUS) GAZPROM – RUSVELO
DNF KOBERNYAK Evgeny (RUS) GAZPROM – RUSVELO
DNF SHALUNOV Evgeny (RUS) GAZPROM – RUSVELO
DNF KULIKOV Vladislav (RUS) GAZPROM – RUSVELO
DNF KULIKOVSKIY Alexandr (RUS) GAZPROM – RUSVELO
DNF BALLERINI Davide (ITA) ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC
DNF FRAPPORTI Marco (ITA) ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC
DNF VENDRAME Andrea (ITA) ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC
DNF HATSUYAMA Sho (JPN) NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI
DNF BOU COMPANY Joan (ESP) NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI
DNF FLOREZ LOPEZ Miguel Eduardo (COL) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA
DNF RINALDI Nicholas (ITA) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA
DNF KOSHEVOY Ilia (BLR) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA
DNF ABDERRAHIM Zahiri (MAR) TREVIGIANI PHONIX – HEMUS 1896
DNF MAZZUCCO Fabio (ITA) TREVIGIANI PHONIX – HEMUS 1896
DNF PEÑALVER ANIORTE Manuel (ESP) TREVIGIANI PHONIX – HEMUS 1896
DNF TIVANI PEREZ German Nicolas (ARG) TREVIGIANI PHONIX – HEMUS 1896
DNF ZANA Filippo (ITA) TREVIGIANI PHONIX – HEMUS 1896
DNF STÜSSI Colin Chris (SUI) AMORE & VITA – PRODIR
DNF BERNARDINETTI Marco (ITA) AMORE & VITA – PRODIR
DNF ZULLO Antonio (ITA) AMORE & VITA – PRODIR
DNF CORRADINI Michele (ITA) AMORE & VITA – PRODIR
DNF GAFFURINI Nicola (ITA) SANGEMINI – MG. K VIS – VEGA
DNF TOTÒ Paolo (ITA) SANGEMINI – MG. K VIS – VEGA
DNF BETTINI Francesco (ITA) D’AMICO UTENSILNORD
DNF CARLINI Ettore (ITA) D’AMICO UTENSILNORD
DNF ONESTI Emanuele (ITA) D’AMICO UTENSILNORD
DNS COLNAGHI Luca (ITA) SANGEMINI – MG. K VIS – VEGA