Foto: NICOLAS GACHET - DIRECTVELO

Julien Simon (Cofidis) był najlepszy na trasie Tour du Doubs. To pierwszy triumf Francuza w tym sezonie.

32. edycja pagórkowatego klasyku rozegrana została dziś na trasie z Morteau do Pontarlier. Kolarze mieli do pokonania kilka podjazdów, ale z finałowego Le Larmont (4,2 km długości; średnie nachylenie 5,3%) prowadził do mety zjazd.

Na liście startowej mieliśmy dwóch Polaków: Przemysława Kasperkiewicza (Delko Marseille Provence KTM) i Szymona Rekitę (Leopard Pro Cycling).

Bardzo szybko na czele pojawili się: Julien Trarieux (Delko Marseille-Provence KTM), Gaëtan Pons (Leopard Pro Cycling), Fabien Doubey (Wanty-Groupe Gobert), Sergio Rodriguez Reche (Euskadi Basque Country-Murias) i Dylan Page (Szwajcaria).

Piątka mimo ambitnej postawy nie umiała wypracować sobie większej przewagi niż trzy minuty i ich akcja przeszła do historii już na 65 kilometrów przed metą.

W kolejny atak zabrali się: Romain Bardet (AG2R La Mondiale), Julien Simon (Cofidis), Rein Taaramae (Direct Energie), Ignatas Konovalovas (Groupama-FDJ) i Guillaume Martin (Wanty-Groupe Gobert). W mocno podzielonym peletonie pracowali przede wszystkim kolarze Fortuneo-Samsic.

17 kilometrów przed metą próbował z czołówki zaatakować Bardet, ale konkurenci byli bardzo czujni. Do szczytu finałowego podjazdu dojechała cała piątka, ale na zjeździe po raz kolejny akcją próbował zaskoczyć Bardet. Niestety tuż po tym Francuz na jednym z zakrętów upadł i musiał się pożegnać z szansą na zwycięstwo.

W sprincie po zwycięstwo liczyła się już tylko trója Simon, Taaramae i Konovalovas. Najszybszy okazał się Julien Simon (Cofidis). Drugi był Ignatas Konovalovas (Groupama-FDJ), a trzeci Rein Taaramae (Direct Energie).

Szymon Rekita (Leopard Pro Cycling) zakończył rywalizację na 23. miejscu.

Wyniki:

1 SIMON Julien COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS en 4h31’02”
2 KONOVALOVAS Ignatas GROUPAMA – FDJ MT
3 TAARAMAE Rein DIRECT ENERGIE MT
4 * MARTIN Guillaume WANTY – GROUPE GOBERT 6
5 LE CUNFF Kévin ST MICHEL – AUBER 93 15
6 DILLIER Silvan AG2R LA MONDIALE MT
7 * DE LAAT Jasper WANTY – GROUPE GOBERT MT
8 LADAGNOUS Matthieu GROUPAMA – FDJ MT
9 PERICHON Pierre-Luc TEAM FORTUNEO – SAMSIC MT
10 * HIRSCHI Marc EQUIPE DE SUISSE MT
11 CALMEJANE Lilian DIRECT ENERGIE MT
12 * MÜLLER Patrick VITAL CONCEPT CYCLING CLUB MT
13 MINNAARD Marco WANTY – GROUPE GOBERT MT
14 * ROCHAS Rémy DELKO MARSEILLE-PROVENCE KTM MT
15 LUDVIGSSON Tobias GROUPAMA – FDJ MT
16 MAURELET Flavien ST MICHEL – AUBER 93 MT
17 BOUET Maxime TEAM FORTUNEO – SAMSIC 19
18 * IDJOUADIENE Pierre ROUBAIX LILLE METROPOLE MT
19 PEREZ Anthony COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS MT
20 * DENZ Nico AG2R LA MONDIALE MT
21 GAZZARA Michele SANGEMINI – MG. K VIS – VEGA MT
22 SICARD Romain DIRECT ENERGIE MT
23 * REKITA Szymon LEOPARD PRO CYCLING 01:16 
24 TXOPERENA Beñat EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS 01:45
25 * GOUAULT Pierre ROUBAIX LILLE METROPOLE 02:14
26 BARDET Romain AG2R LA MONDIALE 02:31
27 * HOFSTETTER Hugo COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 02:45
28 TOTO’ Paolo SANGEMINI – MG. K VIS – VEGA MT
29 REZA Kévin VITAL CONCEPT CYCLING CLUB MT
30 * GRELLIER Fabien DIRECT ENERGIE MT
31 DELAPLACE Anthony TEAM FORTUNEO – SAMSIC MT
32 DUMOULIN Samuel AG2R LA MONDIALE MT
33 * PAROZ Justin AKROS – RENFER SA 02:52
34 * GABBURO Davide AMORE & VITA – PRODIR 03:20
35 IMHOF Claudio EQUIPE DE SUISSE MT
36 JAKIN Alo ST MICHEL – AUBER 93 MT
37 COMBAUD Romain DELKO MARSEILLE-PROVENCE KTM 03:31
38 * DE ROSSI Lucas DELKO MARSEILLE-PROVENCE KTM MT
39 THOMINET Camille ST MICHEL – AUBER 93 MT
40 * SEIGLE Romain GROUPAMA – FDJ MT
41 * JOLY Thomas ROUBAIX LILLE METROPOLE 03:47
42 KNEISKY Morgan ROUBAIX LILLE METROPOLE 04:09
43 * BARTHE Cyril EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS MT
44 VERMEER Tom TEAM DIFFERDANGE LOSCH MT
45 * LEYDER Pit LEOPARD PRO CYCLING MT
46 * WIRTGEN Luc LEOPARD PRO CYCLING MT
47 * SALVIETTI Niccolo SANGEMINI – MG. K VIS – VEGA MT
48 * DI SANTE Antonio SANGEMINI – MG. K VIS – VEGA MT
49 * LIENHARD Fabian EQUIPE DE SUISSE MT
50 COURTEILLE Arnaud VITAL CONCEPT CYCLING CLUB MT
51 HARDY Romain TEAM FORTUNEO – SAMSIC MT
52 GONZALEZ PRIETO Aitor EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS 04:28
53 SOUPE Geoffrey COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 05:31
54 * KASPERKIEWICZ Przemyslaw DELKO MARSEILLE-PROVENCE KTM MT 
55 PAILLOT Yoann ST MICHEL – AUBER 93 06:04
56 * PUCCIONI Dario SANGEMINI – MG. K VIS – VEGA 06:48
57 RODRIGUEZ RECHE Sergio EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS 07:07
58 * TURGIS Tanguy VITAL CONCEPT CYCLING CLUB 07:38
59 VAUGRENARD Benoit GROUPAMA – FDJ 07:42
60 NAULEAU Bryan DIRECT ENERGIE 07:59
61 CABOT Jérémy ROUBAIX LILLE METROPOLE 09:16
62 * DOUBEY Fabien WANTY – GROUPE GOBERT 14:13
63 * LÜSCHER Damian EQUIPE DE SUISSE MT
64 ROY Jérémy GROUPAMA – FDJ MT
65 * VOISARD Yannis AKROS – RENFER SA MT
66 * ARERUYA Joseph DELKO MARSEILLE-PROVENCE KTM MT
67 DOMONT Axel AG2R LA MONDIALE MT
68 * YUSTRE Kristian AMORE & VITA – PRODIR MT
69 * SAMITIER Sergio EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS MT
70 * UDONDO Gotzon EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS MT
71 BAGOT Yoann VITAL CONCEPT CYCLING CLUB MT
72 TROSINO Mirko AMORE & VITA – PRODIR MT
73 * PARET-PEINTRE Aurélien AG2R LA MONDIALE MT
74 THILL Tom TEAM DIFFERDANGE LOSCH 15:30
75 * SPENGLER Mario LEOPARD PRO CYCLING MT

Wycofali się:   
CHEVRIER Clément AG2R LA MONDIALE
*AEBI Antoine AKROS – RENFER SA
*DUFAUX Lois AKROS – RENFER SA
*JENELTEN Jeremias AKROS – RENFER SA
OFFREDO Yoann WANTY – GROUPE GOBERT
*GOEBEERT Pierre WANTY – GROUPE GOBERT
BARRENETXEA Ander EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS
BANUSHI Besmir AMORE & VITA – PRODIR
BERNARDINETTI Marco AMORE & VITA – PRODIR
FREULER Jan-André AMORE & VITA – PRODIR
*SCHMID Mauro EQUIPE DE SUISSE
*JACOBS Johan EQUIPE DE SUISSE
*KOCKELMANN Raphael TEAM DIFFERDANGE LOSCH
*ROZSA Balazs TEAM DIFFERDANGE LOSCH
CATANIA Claudio TEAM DIFFERDANGE LOSCH
*BACHMANN Laurin AKROS – RENFER SA
*TURGIS Anthony COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
*FRANZ Toni TEAM DIFFERDANGE LOSCH
*PAGE Dylan EQUIPE DE SUISSE
*MOTTIER Justin VITAL CONCEPT CYCLING CLUB
FONSECA Armindo TEAM FORTUNEO – SAMSIC
*GESBERT Elie TEAM FORTUNEO – SAMSIC
PICHON Laurent TEAM FORTUNEO – SAMSIC
BALDO Nicolas ST MICHEL – AUBER 93
LEVARLET Guillaume ST MICHEL – AUBER 93
TRARIEUX Julien DELKO MARSEILLE-PROVENCE KTM
GUERIN Alexis DELKO MARSEILLE-PROVENCE KTM
QUEMENEUR Perrig DIRECT ENERGIE
*DONDERS Jelle TEAM DIFFERDANGE LOSCH
*CHEVALIER Maxime VITAL CONCEPT CYCLING CLUB
*HOELGAARD Daniel GROUPAMA – FDJ
ANTOMARCHI Julien ROUBAIX LILLE METROPOLE
MAINARD Jérôme ROUBAIX LILLE METROPOLE
DRAPERI Matteo SANGEMINI – MG. K VIS – VEGA
GAFFURINI Nicola SANGEMINI – MG. K VIS – VEGA
*QUARTERMAN Charlie LEOPARD PRO CYCLING
PONS Gaëtan LEOPARD PRO CYCLING
COUSIN Jérôme DIRECT ENERGIE