fot. Tour of Slovenia

Wyścig Tour of Slovenia 2018 rozstrzygnął się zgodnie z oczekiwaniami organizatorów i słoweńskich kibiców, bowiem zwycięstwem w finałowej “czasówce” Primož Roglič przypieczętował triumf w klasyfikacji generalnej. Niestety miejsce na podium stracił Rafał Majka (BORA-hansgrohe). 

Piąty i zarazem ostatni etap wyścigu Tour of Slovenia to jazda indywidualna na czas z miejscowości Trebnje do Novo Mesto, licząca 21,5 kilometra.

Czas, do którego porównywali swoje osiągnięcia zawodnicy zajmujący miejsca poza pierwszą dziesiątką klasyfikacji generalnej ustanowił reprezentant Słowenii Jan Tratnik z drużyny CCC Sprandi Polkowice – trasę pokonał w 25 minut, 13 sekund i 49 setnych.

Gdy kolejni zawodnicy przyjeżdżający na metę notowali gorsze czasy od Tratnika, stawało się jasne, że jedynym, który może zagrozić “Pomarańczowemu” jest lider wyścigu Primož Roglič. I tak się stało – Tratnik wstał z gorącego krzesła dopiero, gdy kreskę przejechał Słoweniec z drużyny LottoNL-Jumbo.

Rafał Majka przekroczył linię mety po 26 minutach, 24 sekundach i 23 setnych, co oznaczało stratę do rywali walczących z nim o pierwszą trójkę klasyfikacji generalnej. Ostatecznie Polak zajął 23. miejsce i uplasował się na 6. miejscu w ogólnym zestawieniu.

Warto również odnotować, że jedenaste miejsce na etapie “wykręcił” przygotowujący się do obrony tytułu mistrza Polski Adrian Kurek (CCC Sprandi Polkowice), a czas Pawła Poljańskiego to 26 minut i 57 sekund. Pozostali Polacy, czyli Michał Paluta i Leszek Pluciński zajęli odpowiednio 63. i 107. miejsce.

Wyniki ostatniego etapu: 

1 ROGLIC Primoz Team LottoNL-Jumbo 14 20 52.086 24:46
2 TRATNIK Jan CCC Sprandi Polkowice 5 12 51.157 0:27
3 CERNY Josef Elkov – Author Cycling Team 3 7 50.888 0:35
4 BAUER Jack Mitchelton-Scott 5 50.787 0:38
5 SCULLY Thomas Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 4 50.621 0:43
6 DURBRIDGE Luke Mitchelton-Scott 3 50.522 0:46
7 KLUGE Roger Mitchelton-Scott 2 50.489 0:47
8 DOWSETT Alex Team Katusha – Alpecin 1 50.358 0:51
9 LAENGEN Vegard Stake UAE-Team Emirates 50.325 0:52
10 POLITT Nils Team Katusha – Alpecin 50.227 0:55
11 KUREK Adrian CCC Sprandi Polkowice 50.032 1:01
12 WALSCHEID Max Team Sunweb 50.000 1:02
13 HAMILTON Chris Team Sunweb 49.935 1:04
14 POGACAR Tadej Ljubljana Gusto Xaurum 49.552 1:16
15 URAN Rigoberto Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 49.552 ,,
16 MATHIS Marco Team Katusha – Alpecin 49.520 1:17
17 STORER Michael Team Sunweb 49.425 1:20
18 MOHORIC Matej Bahrain Merida Pro Cycling Team 49.362 1:22
19 BALLERINI Davide Androni – Sidermec – Bottecchia 49.112 1:30
20 PELIKÁN János My Bike – Stevens 49.081 1:31
21 BÁRTA Jan Elkov – Author Cycling Team 48.987 1:34
22 FORMOLO Davide BORA – hansgrohe 48.895 1:37
23 MAJKA Rafał BORA – hansgrohe 48.895 ,,
24 HINDLEY Jai Team Sunweb 48.710 1:43
25 PENKO Izidor Ljubljana Gusto Xaurum 48.679 1:44
26 MARTENS Paul Team LottoNL-Jumbo 48.436 1:52
27 BIERMANS Jenthe Team Katusha – Alpecin 48.375 1:54
28 JANSEN Amund Grondahl Team LottoNL-Jumbo 48.345 1:55
29 NYCH Artem Gazprom-RusVelo 48.224 1:59
30 SCHLEGEL Michal CCC Sprandi Polkowice 48.194 2:00
31 EENKHOORN Pascal Team LottoNL-Jumbo 48.134 2:02
32 LANGEVELD Sebastian Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 48.104 2:03
33 PER David Bahrain Merida Pro Cycling Team 48.104 ,,
34 OTRUBA Jakub Elkov – Author Cycling Team 48.075 2:04
35 VENTER Jaco Dimension Data 48.045 2:05
36 BRAJKOVIČ Janez Adria Mobil 47.985 2:07
37 POLJANSKI Pawel BORA – hansgrohe 47.896 2:10
38 TOTÒ Paolo Sangemini – MG.Kvis 47.837 2:12
39 KUSZTOR Peter My Bike – Stevens 47.748 2:15
40 KITTEL Marcel Team Katusha – Alpecin 47.748 ,,
41 MEZGEC Luka Mitchelton-Scott 47.660 2:18
42 VENDRAME Andrea Androni – Sidermec – Bottecchia 47.660 ,,
43 CAVENDISH Mark Dimension Data 47.631 2:19
44 VAN ASBROECK Tom Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 47.631 ,,
45 CANOLA Marco Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 47.543 2:22
46 GEBREIGZABHIER Amanuel Dimension Data 47.456 2:25
47 ARSLANOV Ildar Gazprom-RusVelo 47.426 2:26
48 FIRSANOV Sergey Gazprom-RusVelo 47.397 2:27
49 RIABUSHENKO Alexandr UAE-Team Emirates 47.339 2:29
50 CEMAZAR Nik Slovenia 47.311 2:30
51 BENEDETTI Cesare BORA – hansgrohe 47.253 2:32
52 CONSONNI Simone UAE-Team Emirates 47.195 2:34
53 KIŠERLOVSKI Robert Team Katusha – Alpecin 47.166 2:35
54 CURVERS Roy Team Sunweb 47.166 ,,
55 HAYMAN Mathew Mitchelton-Scott 47.109 2:37
56 GOLDSTEIN Omer Israel Cycling Academy 47.080 2:38
57 FRAPPORTI Marco Androni – Sidermec – Bottecchia 47.080 ,,
58 NIEMIEC Przemyslaw UAE-Team Emirates 46.966 2:42
59 RAJOVIC Dušan Adria Mobil 46.966 ,,
60 TUREK Daniel Israel Cycling Academy 46.938 2:43
61 NOVAK Domen Bahrain Merida Pro Cycling Team 46.881 2:45
62 GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Xaurum 46.881 ,,
63 PALUTA Michal CCC Sprandi Polkowice 46.881 ,,
64 GOLČER Jure Adria Mobil 46.824 2:47
65 ENGER Sondre Holst Israel Cycling Academy 46.796 2:48
66 LAGUTIN Sergey Gazprom-RusVelo 46.711 2:51
67 KOLÁŘ Michael BORA – hansgrohe 46.711 ,,
68 ROVNY Ivan Gazprom-RusVelo 46.683 2:52
69 KUMP Marko CCC Sprandi Polkowice 46.542 2:57
70 KUKRLE Michael Elkov – Author Cycling Team 46.514 2:58
71 BOLE Grega Bahrain Merida Pro Cycling Team 46.514 ,,
72 PLAZA Rubén Israel Cycling Academy 46.375 3:03
73 BERHANE Natnael Dimension Data 46.375 ,,
74 RABOTTINI Matteo Meridiana Kamen Team 46.320 3:05
75 PRIMOZIC Jaka Slovenia 46.264 3:07
76 KUEN Maximilian My Bike – Stevens 46.209 3:09
77 KANKOVSKY Alois Elkov – Author Cycling Team 46.071 3:14
78 MASNADA Fausto Androni – Sidermec – Bottecchia 46.017 3:16
79 SELIG Rüdiger BORA – hansgrohe 45.989 3:17
80 KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil 45.907 3:20
81 FINKST Tilen Ljubljana Gusto Xaurum 45.880 3:21
82 GAFFURINI Nicola Sangemini – MG.Kvis 45.853 3:22
83 RUČIGAJ Ziga Ljubljana Gusto Xaurum 45.853 ,,
84 ROOSEN Timo Team LottoNL-Jumbo 45.826 3:23
85 DURASEK Kristijan UAE-Team Emirates 45.799 3:24
86 BOOM Lars Team LottoNL-Jumbo 45.772 3:25
87 FOLIFOROV Alexander Gazprom-RusVelo 45.718 3:27
88 OROS Samuel Dukla Banska Bystrica 45.691 3:28
89 BAJC Andi My Bike – Stevens 45.664 3:29
90 GAZZARA Michele Sangemini – MG.Kvis 45.637 3:30
91 GROSELJ Ziga Adria Mobil 45.610 3:31
92 POLNICKY Jiri Elkov – Author Cycling Team 45.556 3:33
93 ROGINA Radoslav Adria Mobil 45.529 3:34
94 CIMA Damiano Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 45.423 3:38
95 VAN ZYL Johann Dimension Data 45.423 ,,
96 AGNOLI Valerio Bahrain Merida Pro Cycling Team 45.396 3:39
97 TIZZA Marco Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 45.396 ,,
98 ZABEL Rick Team Katusha – Alpecin 45.369 3:40
99 LAVRIC Martin Slovenia 45.369 ,,
100 BISOLTI Alessandro Androni – Sidermec – Bottecchia 45.369 ,,
101 PUCCIONI Dario Sangemini – MG.Kvis 45.369 ,,
102 BELLAN Juraj Dukla Banska Bystrica 45.343 3:41
103 RENSHAW Mark Dimension Data 45.263 3:44
104 BAGIOLI Nicola Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 45.158 3:48
105 GEBREMEDHIN Awet Israel Cycling Academy 45.131 3:49
106 GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL-Jumbo 45.105 3:50
107 PLUCINSKI Leszek CCC Sprandi Polkowice 45.105 ,,
108 BOZIC Borut Bahrain Merida Pro Cycling Team 45.000 3:54
109 HACECKY Vojtech Elkov – Author Cycling Team 45.000 ,,
110 BOU Joan Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 44.870 3:59
111 BOZIC Jon Adria Mobil 44.818 4:01
112 PAVLIC Marko Slovenia 44.792 4:02
113 DI SANTE Antonio Sangemini – MG.Kvis 44.688 4:06
114 SHALUNOV Evgeny Gazprom-RusVelo 44.662 4:07
115 CULLY Ján Andrej Dukla Banska Bystrica 44.560 4:11
116 PELUCCHI Matteo BORA – hansgrohe 44.508 4:13
117 NIV Guy Israel Cycling Academy 44.508 ,,
118 HARING Martin Dukla Banska Bystrica 44.432 4:16
119 BONO Matteo UAE-Team Emirates 44.406 4:17
120 BELLETTI Manuel Androni – Sidermec – Bottecchia 44.381 4:18
121 MODOLO Sacha Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 44.330 4:20
122 LEMUS Luis Israel Cycling Academy 44.305 4:21
123 VEBER Matic Slovenia 44.305 ,,
124 ČANECKÝ Marek Dukla Banska Bystrica 44.203 4:25
125 JERMAN Ziga Ljubljana Gusto Xaurum 44.103 4:29
126 VLČÁK Martin Dukla Banska Bystrica 44.052 4:31
127 COLNAGHI Luca Sangemini – MG.Kvis 43.853 4:39
128 MASTALLER Stefan My Bike – Stevens 43.754 4:43
129 SOSA Ivan Ramiro Androni – Sidermec – Bottecchia 43.606 4:49
130 MAHĎAR Martin Dukla Banska Bystrica 43.606 ,,
131 KOROŠEC Rok My Bike – Stevens 43.386 4:58
132 PONZI Simone Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 43.337 5:00
133 RUMAC Josip Meridiana Kamen Team 43.337 ,,
134 VIVIANI Attilio Sangemini – MG.Kvis 43.120 5:09
135 COTAR Luka Slovenia 43.072 5:11
136 DRINOVEC Matej Slovenia 42.833 5:21
137 FIDLER Gerd My Bike – Stevens 42.715 5:26
138 NISHIMURA Hiroki Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 42.598 5:31
139 FRANKOVIC Mateo Meridiana Kamen Team 42.203 5:48
140 KISERLOVSKI Emanuel Meridiana Kamen Team 42.088 5:53
141 EWAN Caleb Mitchelton-Scott 41.860 6:03
142 HILL Benjamin Ljubljana Gusto Xaurum 41.258 6:30
143 MIRZA Yousef Mohamed UAE-Team Emirates 40.271 7:16

Ostateczna klasyfikacja generalna:

1  ROGLIC Primoz Team LottoNL-Jumbo 15:18:13
2  URAN Rigoberto Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 1:50
3  MOHORIC Matej Bahrain Merida Pro Cycling Team 2:14
4  POGACAR Tadej Ljubljana Gusto Xaurum 2:16
5  STORER Michael Team Sunweb 2:18
6  MAJKA Rafał BORA – hansgrohe 2:21
7  ČERNÝ Josef Elkov – Author Cycling Team 3:09
8  BRAJKOVIČ Janez Adria Mobil 3:15
9  ARSLANOV Ildar Gazprom-RusVelo ,,
10  LAENGEN Vegard Stake UAE-Team Emirates 3:16
11  HINDLEY Jai Team Sunweb 4:00
12  HAMILTON Chris Team Sunweb 4:21
13  CANOLA Marco Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 4:22
14  VENDRAME Andrea Androni – Sidermec – Bottecchia 4:26
15  SCHLEGEL Michal CCC Sprandi Polkowice 4:30
16  KIŠERLOVSKI Robert Team Katusha – Alpecin 4:34
17  GEBREIGZABHIER Amanuel Dimension Data 4:37
18  GOLČER Jure Adria Mobil 5:12
19  ROVNY Ivan Gazprom-RusVelo 5:15
20  POLJAŃSKI Paweł BORA – hansgrohe 5:57
21  RABOTTINI Matteo Meridiana Kamen Team 7:20
22  TOTÒ Paolo Sangemini – MG.Kvis 7:25
23  FORMOLO Davide BORA – hansgrohe 7:54
24  FIRSANOV Sergey Gazprom-RusVelo 8:40
25  FRAPPORTI Marco Androni – Sidermec – Bottecchia 8:55
26  BÁRTA Jan Elkov – Author Cycling Team 8:57
27  SOSA Ivan Ramiro Androni – Sidermec – Bottecchia 9:01
28  GEBREMEDHIN Awet Israel Cycling Academy 10:07
29  BISOLTI Alessandro Androni – Sidermec – Bottecchia 10:55
30  OTRUBA Jakub Elkov – Author Cycling Team 12:32
31  GAZZARA Michele Sangemini – MG.Kvis 12:50
32  FOLIFOROV Alexander Gazprom-RusVelo 12:59
33  MEZGEC Luka Mitchelton-Scott 13:22
34  PLAZA Rubén Israel Cycling Academy 13:24
35  ROGINA Radoslav Adria Mobil 13:26
36  NOVAK Domen Bahrain Merida Pro Cycling Team 13:55
37  BIERMANS Jenthe Team Katusha – Alpecin 14:56
38  BAUER Jack Mitchelton-Scott 15:24
39  GROSELJ Ziga Adria Mobil ,,
40  NIEMIEC Przemysław UAE-Team Emirates 15:33
41  BOLE Grega Bahrain Merida Pro Cycling Team 16:05
42  POLITT Nils Team Katusha – Alpecin 16:26
43  MARTENS Paul Team LottoNL-Jumbo 17:21
44  NYCH Artem Gazprom-RusVelo 17:47
45  KUSZTOR Peter My Bike – Stevens 18:14
46  TUREK Daniel Israel Cycling Academy 18:27
47  MASNADA Fausto Androni – Sidermec – Bottecchia 18:46
48  GAFFURINI Nicola Sangemini – MG.Kvis 19:05
49  TIZZA Marco Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 19:23
50  PUCCIONI Dario Sangemini – MG.Kvis 19:24
51  BALLERINI Davide Androni – Sidermec – Bottecchia 19:25
52  DURASEK Kristijan UAE-Team Emirates 19:34
53  BOU Joan Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 20:05
54  RIABUSHENKO Alexandr UAE-Team Emirates 20:27
55  CURVERS Roy Team Sunweb ,,
56  DURBRIDGE Luke Mitchelton-Scott 20:33
57  PALUTA Michał CCC Sprandi Polkowice 20:43
58  PAVLIC Marko Slovenia 20:45
59  LAGUTIN Sergey Gazprom-RusVelo 20:48
60  BERHANE Natnael Dimension Data 21:07
61  FINKST Tilen Ljubljana Gusto Xaurum 21:21
62  LAVRIC Martin Slovenia 21:33
63  POLNICKY Jiri Elkov – Author Cycling Team 21:51
64  PLUCIŃSKI Leszek CCC Sprandi Polkowice 22:27
65  BELLETTI Manuel Androni – Sidermec – Bottecchia 22:46
66  GOLDSTEIN Omer Israel Cycling Academy 22:56
67  DI SANTE Antonio Sangemini – MG.Kvis 23:06
68  RUČIGAJ Ziga Ljubljana Gusto Xaurum 23:41
69  FRANKOVIC Mateo Meridiana Kamen Team 23:55
70  AGNOLI Valerio Bahrain Merida Pro Cycling Team 23:57
71  KISERLOVSKI Emanuel Meridiana Kamen Team 24:00
72  BOZIC Borut Bahrain Merida Pro Cycling Team 24:13
73  HARING Martin Dukla Banska Bystrica 25:10
74  KOROŠEC Rok My Bike – Stevens 25:47
75  JANSEN Amund Grondahl Team LottoNL-Jumbo 26:00
76  NIV Guy Israel Cycling Academy 26:16
77  HAYMAN Mathew Mitchelton-Scott 26:39
78  VAN ZYL Johann Dimension Data 27:11
79  KUKRLE Michael Elkov – Author Cycling Team 27:24
80  BAJC Andi My Bike – Stevens 27:47
81  CIMA Damiano Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 28:05
82  BAGIOLI Nicola Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 28:15
83  EENKHOORN Pascal Team LottoNL-Jumbo 28:39
84  BONO Matteo UAE-Team Emirates 28:44
85  PENKO Izidor Ljubljana Gusto Xaurum 28:51
86  LANGEVELD Sebastian Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 28:57
87  BENEDETTI Cesare BORA – hansgrohe 29:09
88  KUEN Maximilian My Bike – Stevens 29:44
89  VEBER Matic Slovenia 29:47
90  ROOSEN Timo Team LottoNL-Jumbo 30:01
91  DRINOVEC Matej Slovenia 30:34
92  TRATNIK Jan CCC Sprandi Polkowice 30:37
93  GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Xaurum 30:43
94  SCULLY Thomas Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 30:46
95  KUREK Adrian CCC Sprandi Polkowice 30:58
96  PONZI Simone Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 31:38
97  FIDLER Gerd My Bike – Stevens 32:06
98  VENTER Jaco Dimension Data 32:52
99  CONSONNI Simone UAE-Team Emirates 33:03
100  PRIMOZIC Jaka Slovenia 33:04
101  MODOLO Sacha Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 33:36
102  VAN ASBROECK Tom Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 33:59
103  KANKOVSKY Alois Elkov – Author Cycling Team 34:01
104  BOOM Lars Team LottoNL-Jumbo 34:13
105  LEMUS Luis Israel Cycling Academy 34:31
106  ENGER Sondre Holst Israel Cycling Academy 34:39
107  COLNAGHI Luca Sangemini – MG.Kvis 35:26
108  CULLY Ján Andrej Dukla Banska Bystrica 35:56
109  KUMP Marko CCC Sprandi Polkowice 36:07
110  RAJOVIC Dušan Adria Mobil 36:16
111  WALSCHEID Max Team Sunweb 36:29
112  KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil ,,
113  PER David Bahrain Merida Pro Cycling Team 36:34
114  KLUGE Roger Mitchelton-Scott 36:35
115  GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL-Jumbo 36:38
116  DOWSETT Alex Team Katusha – Alpecin 36:48
117  BELLAN Juraj Dukla Banska Bystrica 36:50
118  ZABEL Rick Team Katusha – Alpecin 36:57
119  PELIKÁN János My Bike – Stevens 37:38
120  ČANECKÝ Marek Dukla Banska Bystrica 37:45
121  HACECKY Vojtech Elkov – Author Cycling Team 37:47
122  CAVENDISH Mark Dimension Data 37:50
123  RUMAC Josip Meridiana Kamen Team 37:57
124  SHALUNOV Evgeny Gazprom-RusVelo 38:01
125  KITTEL Marcel Team Katusha – Alpecin 38:04
126  MIRZA Yousef Mohamed UAE-Team Emirates 38:06
127  MAHĎAR Martin Dukla Banska Bystrica 38:14
128  KOLÁŘ Michael BORA – hansgrohe 38:21
129  MATHIS Marco Team Katusha – Alpecin 38:48
130  NISHIMURA Hiroki Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 38:49
131  SELIG Rüdiger BORA – hansgrohe 39:09
132  RENSHAW Mark Dimension Data 39:15
133  BOZIC Jon Adria Mobil ,,
134  HILL Benjamin Ljubljana Gusto Xaurum 39:25
135  PELUCCHI Matteo BORA – hansgrohe 39:28
136  CEMAZAR Nik Slovenia 40:01
137  VIVIANI Attilio Sangemini – MG.Kvis 40:30
138  COTAR Luka Slovenia 40:38
139  OROS Samuel Dukla Banska Bystrica 41:01
140  JERMAN Ziga Ljubljana Gusto Xaurum 41:04
141  MASTALLER Stefan My Bike – Stevens 41:19
142  EWAN Caleb Mitchelton-Scott 41:29
143  VLČÁK Martin Dukla Banska Bystrica 42:07