Team Direct-Energie / teamdirectenergie.com

Jonathan Hivert (Direct Energie) wygrał drugi etap wyścigu Tour Cycliste International du Haut Var Matin i triumfował w całej imprezie.

Dwudniowy wyścig we Francji kończył się pagórkowatym etapem liczącym niemal 190 km z Vidauban do Flayosc, a na trasie czekały 3 górskie premie drugiej kategorii i jedna wspinaczka bez kategorii. 

Zaraz po starcie do przodu wyrwała czwórka zawodników: Benoît Jarrier(Fortuneo-Samsic), Jeremy Lecrocq (Vital Concept), Evaldas Siskevicius (Delko Marseille-Provence KTM) oraz Fernando Barcelo (Euskadi Basque Country-Murias). Pierwsza godzina jazdy minęła w spokojnym tempie, a to zaowocował przewagą 5:30 nad peletonem. Na szczycie pierwszej górskiej premii różnica urosła nawet do 6 minut, ale wówczas peleton wreszcie zabrał się do żwawszej jazdy.

Mimo przyspieszenia i zmniejszenia dystansu do harcowników nawet do 4 minut to podczas wspinaczki na drugą premię górską różnica znów wzrosła do ponad 5 minut. Spokój ucieczki został zmącony podczas trzeciego podjazdu. Wówczas to z czołówki odpadł Lecroq, a główna grupa odrobiła aż 3 minuty.

30 kilometrów przed metą nastąpiły spore przetasowania. Siskevicius zaatakował z ucieczki i dość szybko zyskał minutę przewagi nad Barcelo i Jarrierem, którzy po kolejnych kilku kilometrach zostali wchłonięci przez peleton. Tempo w głównej grupie dyktowali głównie kolarze Ag2r i Litwin także musiał się w końcu poddać.

Mimo kilku prób ataków żaden z zawodników nie zdołał zyskać większej przewagi i ostatnią wspinaczkę dnia peleton pokonał praktycznie w całości. Pod koniec podjazdu jednak na przedzie kręciła szóstka kolarzy: Thibaut Pinot, Rudy Molard i Valentin Madouas (wszyscy FDJ), Alexis Vuillermoz (AG2R), Jonathan Hivert (Direct Energy) oraz Mauro Finetto (Delko Marseille-Provence KTM ). 16 kilometrów przed metą peleton tracił do nich 30 sekund, a uciekająca szóstka zdołała utrzymać tę przewagę aż do decydujących metrów.

Harcownicy atakowali się nieustannie na ostatnich kilkuset metrach, ale najlepiej końcówkę rozegrał Hivert, który powtórzył sukces z soboty i tym samym triumfował w całym wyścigu. Drugie miejsce na mecie zajął Vuillermoz, a podium uzupełnił Molard.

Wyniki drugiego etapu:

1 HIVERT Jonathan (FRA) TDE les 188,5 km en 5h04’54” (moy. 37,094 km/h)
2 VUILLERMOZ Alexis (FRA) ALM à 00”
3 MOLARD Rudy (FRA) FDJ ”
4 FINETTO Mauro (ITA) DMP à 02”
5 * MADOUAS Valentin (FRA) FDJ ”
6 PINOT Thibaut (FRA) FDJ ”
7 * GODON Dorian (FRA) COF à 38”
8 PACHER Quentin (FRA) VCC ”
9 * BAGIOLI Nicola (ITA) NIP ”
10 * BARTHE Cyril (FRA) EUS ”
11 VANTOMME Maxime (BEL) WVA ”
12 JULES Justin (FRA) WVA ”
13 CHAVANEL Sylvain (FRA) TDE ”
14 EL FARES Julien (FRA) DMP ”
15 BOUET Maxime (FRA) FST ”
16 GRIVKO Andrey (UKR) AST ”
17 DI GREGORIO Remy (FRA) DMP ”
18 THOMINET Camille (FRA) AUB à 43”
19 DOMONT Axel (FRA) ALM ”
20 HOULE Hugo (CAN) AST ”
21 CANOLA Marco (ITA) NIP ”
22 TURGIS Jimmy (FRA) COF à 49”
23 * JAUREGUI Quentin (FRA) ALM à 50”
24 * BALLESTEROS CANOVAS Miguel Angel (ESP) PLK ”
25 MAINARD Jerome (FRA) RLM ”
26 * PENA MOLANO Wilson Estiben (COL) PLK ”
27 CABOT Jeremy (FRA) RLM ”
28 TURRIN Alex (ITA) WIL à 01’03”
29 LADAGNOUS Matthieu (FRA) FDJ à 01’12”
30 PREIDLER Georg (AUT) FDJ ”
31 SANTAROMITA Ivan (ITA) NIP à 01’25”
32 ANTOMARCHI Julien (FRA) RLM à 01’30”
33 PEYSKENS Dimitri (BEL) WVA ”
34 COURTEILLE Arnaud (FRA) VCC ”
35 * IRIZAR LASKURAIN Julen (ESP) EUS à 01’49”
36 ZARDINI Edoardo (ITA) WIL à 02’22”
37 STÜSSI Colin Chris (SUI) AMO ”
38 * VELASCO Simone (ITA) WIL ”
39 * OURSELIN Paul (FRA) TDE à 02’26”
40 REBELLIN Davide (ITA) SNE ”
41 * GRELLIER Fabien (FRA) TDE ”
42 MOINARD Amael (FRA) FST à 02’30”
43 LIETAER Eliot (BEL) WVA ”
44 LEVARLET Guillaume (FRA) AUB ”
45 LEDANOIS Kevin (FRA) FST ”
46 * DE ROSSI Lucas (FRA) DMP ”
47 * MÜLLER Patrick (SUI) VCC ”
48 DEMPSTER Zakkari (AUS) ICA ”
49 DUMOULIN Samuel (FRA) ALM ”
50 * SEVILLA LOPEZ Diego Pablo (ESP) PLK ”
51 DUPONT Hubert (FRA) ALM ”
52 GABBURO Davide (ITA) AMO à 02’57”
53 BAGUES KALPARSORO Aritz (ESP) EUS à 03’06”
54 * TOUZE Damien (FRA) AUB à 03’16”
55 * CANTON SERRANO Isaac (ESP) PLK à 06’47”
56 CORNU Jeremy (FRA) TDE à 07’22”
57 BONNET William (FRA) FDJ à 08’13”
58 VANBILSEN Kenneth (BEL) COF à 10’17”
59 * RIES Michel (LUX) PLK ”
60 * CAMACHO DEL FRESNO Juan (ESP) PLK ”
61 ANDEMESKEL Awet (ERI) ICA ”
62 BIZHIGITOV Zhandos (KAZ) AST ”
63 PONZI Simone (ITA) NIP à 10’40”
64 TIZZA Marco (ITA) NIP ”
65 SISKEVICIUS Evaldas (LTU) DMP à 10’44”
66 * BONNAMOUR Franck (FRA) FST à 10’50”
67 * BARCELO ARAGON Fernando (ESP) EUS à 10’53”
68 JENSEN August (NOR) ICA à 11’13”
69 * DENZ Nico (GER) ALM à 12’57”
70 KIRSCH Alex (LUX) WVA ”
71 KOSHEVOY Ilia (BLR) WIL ”
72 FOMINYKH Daniil (KAZ) AST ”
73 LAPORTE Christophe (FRA) COF à 13’26”
74 GONZALEZ PRIETO Aitor (ESP) EUS à 13’34”
75 BUSATO Matteo (ITA) WIL à 13’41”
  
Wycofali się:
KORSÆTH Truls (NOR) AST
TLEUBAYEV Ruslan (KAZ) AST
JARRIER Benoit (FRA) FST
* LECROQ Jérémy (FRA) VCC
MOTTIER Justin (FRA) VCC
NAULEAU Bryan (FRA) TDE
TULIK Angelo (FRA) TDE
* SIX Franklin (BEL) WVA
CUNEGO Damiano (ITA) NIP
* RAGGIO Luca (ITA) WIL
POZZATO Filippo (ITA) WIL
ARISTI GARDOKI Mikel (ESP) EUS
* BARBIER Pierre (FRA) RLM
* IDJOUADIENE Pierre (FRA) RLM
VERMEULEN Emiel (BEL) RLM
FEILLU Romain (FRA) AUB
* GAMPER Patrick (AUT) PLK
BILLE Gaetan (BEL) SNE
ENGER Sondre (NOR) ICA
* GOLDSHTEIN Omer (ISR) ICA
* SAGIV Guy (ISR) ICA

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 HIVERT Jonathan (FRA) TDE les 358,2 km en 9h28’51” (moy. 37,781 km/h)
2 VUILLERMOZ Alexis (FRA) ALM à 01”
3 MOLARD Rudy (FRA) FDJ ”
4 * MADOUAS Valentin (FRA) FDJ à 03”
5 PINOT Thibaut (FRA) FDJ ”
6 FINETTO Mauro (ITA) DMP à 13”
7 * BAGIOLI Nicola (ITA) NIP à 39”
8 PACHER Quentin (FRA) VCC ”
9 * GODON Dorian (FRA) COF ”
10 GRIVKO Andrey (UKR) AST ”
11 CHAVANEL Sylvain (FRA) TDE ”
12 DI GREGORIO Remy (FRA) DMP ”
13 BOUET Maxime (FRA) FST ”
14 CANOLA Marco (ITA) NIP à 44”
15 HOULE Hugo (CAN) AST ”
16 VANTOMME Maxime (BEL) WVA à 46”
17 * BALLESTEROS CANOVAS Miguel Angel (ESP) PLK à 51”
18 JULES Justin (FRA) WVA à 53”
19 * BARTHE Cyril (FRA) EUS à 01’00”
20 CABOT Jeremy (FRA) RLM à 01’01”
21 THOMINET Camille (FRA) AUB à 01’02”
22 TURRIN Alex (ITA) WIL à 01’34”
23 EL FARES Julien (FRA) DMP à 01’39”
24 PEYSKENS Dimitri (BEL) WVA à 01’49”
25 COURTEILLE Arnaud (FRA) VCC à 02’01”
26 * IRIZAR LASKURAIN Julen (ESP) EUS à 02’04”
27 * JAUREGUI Quentin (FRA) ALM à 02’16”
28 DUMOULIN Samuel (FRA) ALM à 02’31”
29 * MÜLLER Patrick (SUI) VCC ”
30 * VELASCO Simone (ITA) WIL à 02’37”
31 LIETAER Eliot (BEL) WVA à 02’41”
32 STÜSSI Colin Chris (SUI) AMO à 02’53”
33 DUPONT Hubert (FRA) ALM à 03’19”
34 * TOUZE Damien (FRA) AUB à 03’31”
35 SANTAROMITA Ivan (ITA) NIP à 03’59”
36 MOINARD Amael (FRA) FST à 05’04”
37 DOMONT Axel (FRA) ALM à 07’09”
38 TURGIS Jimmy (FRA) COF à 07’15”
39 * PENA MOLANO Wilson Estiben (COL) PLK à 07’16”
40 ZARDINI Edoardo (ITA) WIL à 08’48”
41 * GRELLIER Fabien (FRA) TDE à 08’52”
42 REBELLIN Davide (ITA) SNE ”
43 LEVARLET Guillaume (FRA) AUB à 08’56”
44 LEDANOIS Kevin (FRA) FST ”
45 * RIES Michel (LUX) PLK à 11’19”
46 TIZZA Marco (ITA) NIP à 11’22”
47 * BONNAMOUR Franck (FRA) FST à 11’59”
48 * SEVILLA LOPEZ Diego Pablo (ESP) PLK à 12’21”
49 PREIDLER Georg (AUT) FDJ à 12’43”
50 GABBURO Davide (ITA) AMO à 12’44”
51 * CANTON SERRANO Isaac (ESP) PLK à 13’13”
52 LAPORTE Christophe (FRA) COF à 13’27”
53 BUSATO Matteo (ITA) WIL à 13’42”
54 * OURSELIN Paul (FRA) TDE à 13’57”
55 VANBILSEN Kenneth (BEL) COF à 16’43”
56 BIZHIGITOV Zhandos (KAZ) AST à 16’59”
57 CORNU Jeremy (FRA) TDE à 17’09”
58 * BARCELO ARAGON Fernando (ESP) EUS à 17’17”
59 JENSEN August (NOR) ICA à 17’39”
60 LADAGNOUS Matthieu (FRA) FDJ à 18’07”
61 ANTOMARCHI Julien (FRA) RLM à 18’28”
62 MAINARD Jerome (FRA) RLM à 19’03”
63 KIRSCH Alex (LUX) WVA à 19’23”
64 * DE ROSSI Lucas (FRA) DMP à 19’25”
65 BAGUES KALPARSORO Aritz (ESP) EUS à 20’04”
66 DEMPSTER Zakkari (AUS) ICA à 20’43”
67 FOMINYKH Daniil (KAZ) AST à 21’12”
68 * DENZ Nico (GER) ALM à 22’44”
69 BONNET William (FRA) FDJ à 26’26”
70 ANDEMESKEL Awet (ERI) ICA à 28’30”
71 * CAMACHO DEL FRESNO Juan (ESP) PLK à 28’38”
72 PONZI Simone (ITA) NIP à 28’53”
73 SISKEVICIUS Evaldas (LTU) DMP à 28’57”
74 KOSHEVOY Ilia (BLR) WIL à 29’52”
75 GONZALEZ PRIETO Aitor (ESP) EUS à 30’29”