Fot. Team Sky

Mimo że podczas hiszpańskiej Vuelty 2017 Chris Froome dwukrotnie przekroczył dozwoloną normę stężenia salbutamolu w moczu, a Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) prowadzi w tej sprawie postępowanie, Brytyjczyk zainauguruje sezon w andaluzyjskim wyścigu Ruta del Sol (14 – 18 lutego). 

Jestem pewny, że zdołamy dojść do sedna tej sprawy i razem z drużyną ciężko nad tym pracujemy. Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że budzi ona kontrowersje i rozumiem, dlaczego wywołuje tak duże zainteresowanie oraz jest źródłem tylu spekulacji. Mam nadzieję, że ludzie zrozumieją, że w czasie, gdy toczy się postępowanie nie mogę zbyt wiele powiedzieć, ale nikt tak, jak ja nie pragnie tego, by została ona rozwiązana najszybciej, jak to możliwe

– powiedział Chris Froome.

Ostatni raz Chris Froome ścigał się w Wyścigu dookoła Andaluzji w 2015 roku i wówczas wygrał etap oraz klasyfikację generalną. Ruta del Sol będzie dla czterokrotnego zwycięzcy Tour de France pierwszym startem w sezonie 2018.

Zdajemy sobie sprawę, w jak trudnych okolicznościach się znajdujemy, ale dla wszystkich stron tego postępowania ważne jest to, by toczyło się ono prawidłowo. To skomplikowana sytuacja, ale wraz z Chrisem [Froomem] ciężko pracujemy nad tym, by jak najszybciej ją rozwiązać

– dodał założyciel i szef Team Sky, Dave Brailsford.

Ostatnie tygodnie Chris Froome spędził w Republice Południowej Afryki, gdzie odbył blok treningowy przed nowym sezonem. Niektóre z jego osiągów uzyskanych podczas treningów wzbudziły zainteresowanie i podziw opinii publicznej. Na przykład w pierwszym tygodniu stycznia Brytyjczyk urodzony w Kenii przejechał 1082 kilometry, a ostatnio opublikował na Stravie dane z treningowej “przejażdżki”, która liczyła 272 kilometry (!), trwała nieco ponad sześć godzin, a suma przewyższeń wyniosła niemal 3,500 metrów.