fot. Michał Kapusta / naszosie.pl

Tylko BORA-hansgrohe i Trek-Segafredo wystartowały we wszystkich wyścigach organizowanych w ramach najwyższej dywizji.

W sezonie 2017 kalendarz WorldTour uległ sporemu rozszerzeniu – w sumie imprez pierwszej kategorii było aż 37. W dziesięciu debiutujących wyścigach (Cadel Evans Great Ocean Road Race, Abu Dhabi Tour, Omloop Het Nieuwsblad, Strade Bianche, Dwars door Vlaanderen, Eschbron-Frankfurt, AMGEN Tour of California, RideLondon, Tour of Turkey i Tour of Guangxi) organizatorzy mieli za zadanie sprowadzić minimum 10 ekip WorldTour. W pozostałych start był obowiązkowy.

SpazioCiclismo przygotowało analizę, która sprawdziła w jakich imprezach startowały dane ekipy. Okazuje się, że tylko Trek-Segafredo i BORA-hansgrohe zdecydowały się na wyjazdy na wszystkie 37 wyścigów. BMC Racing Team, Quick-Step Floors, Katusha-Alpecin, LottoNL-Jumbo i Team Sunweb pojawiły się na listach startowych 36 z nich (nie wystartowały tylko w Tour of Turkey).

Na najmniej wyjazdów zdecydowała się ekipa FDJ. Francuzi nie zdecydowali się na dalekie wyjazdy – m.in. do Abu Dhabi, Australii, Turcji, Stanów Zjednoczonych czy Chin.  Tylko jeden wyścig więcej zaliczyli podopieczni Euzebio Unzue – Movistar.

Wśród debiutujących wyścigów najlepiej poradziły sobie Strade Bianche, Omloop Het Nieuwsblad i Dwars door Vlaanderen ściągając wszystkie 18 ekip WorldTour. Niestety najgorzej wyglądała sytuacja mającej polityczne problemy Turcji – jedynie BORA-hansgrohe, Trek-Segafredo, UAE Team Emirates i Astana pojechały na, jak się okazało, znakomitą imprezę.

Klasyfikacja:

 1. Bora – Hansgrohe (BOH) 37
  Trek – Segafredo (TFS) 37
 2. BMC (BMC) 36
  QuickStep – Floors (QST) 36
  Team Katusha – Alpecin (KAT) 36
  Team Lotto NL – Jumbo (TLJ) 36
  Team Sunweb (SUN) 36
 3. Cannondale – Drapac (CDT) 35
  Lotto Soudal (LTS) 35
  UAE Team Emirates (UAD) 35
 4. AG2R La Mondiale (ALM) 34
  Astana (AST) 34
  ORICA – Scott (ORS) 34
  Team Sky (SKY) 34
 5. Dimension Data (DDD) 33
 6. Bahrain – Merida (TBM) 32
 7. Movistar (MOV) 31
 8. FDJ  (FDJ) 30

Pełna tabela (źródło: SpazioCiclismo):