Marek Bala / naszosie.pl

Przed „pomarańczowymi” dwa wyścigi etapowe, w których będą bronić zwycięstwa sprzed roku – Tour of Austria (2.HC, 2-8.07) oraz Sibiu Cycling Tour (2.1, 5-9.07).

Przypomnijmy, że w poprzednim sezonie padły one łupem odpowiednio Jana Hirta oraz Nikolaya Mihaylova. Z uwagi na spore zmęczenie po Giro d’Italia i Tour de Suisse, 26-letni Czech nie wystartuje w tegorocznej edycji austriackiej imprezy, ale będzie miał godne zastępstwo. Na starcie stanie jego młodszy, ale nie mniej utalentowany rodak, 12.kolarz klasyfikacji młodzieżowej Wyścigu dookoła Włoch, Michal Schlegel. O dobry wynik na ciężkich, górzystych odcinkach walczyć będzie też Felix Grossschartner oraz Leszek Pluciński. Swojej szansy w odjazdach szukać będą natomiast Marcin Mrożek, Patryk Stosz, Michał Paluta i Jakub Kaczmarek. Zwycięzca Tour of Slovakia, Jan Tratnik nastawia się na pofałdowane, ale szybkie etapy oraz otwierający zmagania, krótki prolog pod górę, na Schlossberg w Grazie.

Tour of Austria 2017 to wyścig dla górali, ale też kolarzy lubiących pagórkowaty teren oraz potrafiących utrzymać się w stawce na mniejszych podjazdach i skutecznie zafiniszować z grupy.

O wynikach 1., 3. i 6.etapu najprawdopodobniej zadecyduje masowy sprint. 2.odcinek kończy się 13-kilometrowymi, trzema rundami z premią górską drugiej kategorii, więc szanse sprinterów będą tego dnia nikłe. Faworyci do końcowego zwycięstwa rozpoczną prawdziwą walkę na etapie 4., z metą na Kitzbüheler Horn. Co prawda liczy on tylko 82,7 kilometra, ale kilka ostatnich prowadzi stromo pod górę. Następnego dnia będzie jeszcze trudniej, gdyż na kolarzy czeka wzniesienie kategorii HC, 1., oraz dwie 2. Po ostatniej premii jest długi zjazd i ok.50 kilometrów płaskiego, a na koniec 212-kilometrowego dystansu zaplanowano kilka „hopek” i metę na krótkim wzniesieniu.

Wśród ekip startujących w Austrii są cztery ekipy World Tour – Katusha-Alpecin, Cannondale-Drapac, Astana i Dimension Data.

Skład CCC Sprandi Polkowice na Int. Österreich-Rundfahrt-Tour of Austria (2.HC, 2-8.07): Michal Schlegel, Felix Grossschartner, Jan Tratnik, Leszek Pluciński, Michał Paluta, Patryk Stosz, Jakub Kaczmarek, Marcin Mrożek

Program wyścigu:

2 Lipiec, Prolog – Graz – Schlossberg (0,8km)
3 Lipiec, Etap 1 – Graz – Wien (193,8km)
4 Lipiec, Etap 2 – Wieselburg – Pöggstall (199,6km)
5 Lipiec, Etap 3 – Wieselburg – Altheim (226,2km)
6 Lipiec, Etap 4 – Salzburg – Kitzbüheler Horn (82,7km)
7 Lipiec, Etap 5 – Kitzbühel – St. Johann – Alpenbdorf(212,5km)
8 Lipiec, Etap 6 – St. Johann – Alpenbdorf – Wels (203,9km)

Tegoroczna edycja Sibiu Cycling Tour jest mocno zbliżona do tej zeszłego sezonu. W programie są zatem dwa etapy kończące się długimi i stromymi podjazdami – 23-kilometrowym Balea Lac (śr. 6,18%)  oraz 15-kilometrowym Paltinis (śr. 5,5%). Czekają one na kolarzy odpowiednio na 2. i 3.etapie. Szczególnie ten ostatni odcinek będzie wymagający, gdyż liczyć będzie aż 211 kilometrów i finałowe wzniesienie nie będzie jedynym tego dnia.

Etapy 1. i 4. mają pofałdowany profil i mogą równie dobrze zakończyć się finiszem z grupy, co przyjazdem mniejszej ucieczki. Zmagania w rumuńskiej etapówce rozpoczną się prologiem po ulicach Sibiu, miejscowości, która będzie gospodarzem wszystkich startów etapowych.

Nikolay Mihaylov przystąpi do rywalizacji jako obrońca tytułu. Ma on na koncie triumf na Paltinis oraz 5.miejsce w krótkiej czasówce na Balae Lac. W wyścigu pojadą również Maciej Paterski i Łukasz Owsian, którzy ze znakomitej strony pokazywali się w ostatnich polskich wyścigach etapowych i jednodniowych, łącznie z mistrzostwami kraju. Marcin Białobłocki preferuje dłuższe czasówki, ale jako wicemistrz Polski w jeździe na czas, spróbuje wywalczyć dobry wynik w krótkim prologu. Simone Ponzi będzie głównym sprinterem zespołu, a zadaniem Branislau’a Samoilau’a będzie aktywna jazda i pomoc liderom.

Skład CCC Sprandi Polkowice na Sibiu Cycling Tour (2.1, 5-9.07): Nikolay Mihaylov, Łukasz Owsian, Maciej Paterski, Simone Ponzi, Marcin Białobłocki, Branislau Samoilau.

5 Lipiec, Prolog – Sibiu – Sibiu (2.2km)
6 Lipiec, Etap 1 – Sibiu – Sibiu (200km)
7 Lipiec, Etap 2 – Sibiu – Bâlea Lac (157km)
8 Lipiec, Etap 3 – Sibiu – Paltinis (205km)
Lipiec, Etap 4 – Sibiu – Sibiu (150km)