Fot. ASO/A.Broadway

Thomas de Gendt (Lotto-Soudal) otworzył rywalizację w 69. edycji wyścigu Critérium du Dauphiné, uważanego za najważniejszy sprawdzian przed wyścigiem Tour de France. 30-letni Belg był najlepszym z uciekinierów dnia, którzy rozstrzygnęli między sobą walkę o pierwszy etap francuskiego wyścigu etapowego. 

Start honorowy pierwszego etapu poprzedziła minuty ciszy w celu uczczenia ofiar zamachu terrorystycznego w centrum Londynu. W sobotę wieczorem 3 czerwca br. zamachowcy wjechali w osoby znajdujące się na moście London Bridge, a następnie wysiedli z pojazdu i zaatakowali nożami przechodniów w pobliżu targu Borough Market. W sumie zginęło siedem osób, a czterdzieści osiem jest rannych (stan na godzinę 13:30).

Kolarze mieli do pokonania 170,5 km pagórkowatej trasy wokół Saint-Étienne. Po drodze znajdowało się osiem oznaczonych górskich premii. W końcówce aż trzykrotnie (za sprawą rund) musieli zmierzyć się z podjazdem trzeciej kategorii – Côte de Rochetaillée.

W ucieczkę dnia zabrało się siedmiu kolarzy: Axel Domont (AG2R), Thomas de Gendt (Lotto-Soudal), Antonio Nibali (Bahrain-Merida), Romain Sicard (Direct Energie), Silvio Herklotz (BORA-hansgrohe), Delio Fernandez oraz Ángel Madrazo (obaj Delko Marseille Provence KTM).

Przed rozpoczęciem rund przewaga harcowników wynosiła ponad trzy minuty, zatem pozwalała mieć dużą nadzieję na walkę o etapowe zwycięstwo. Na przedostatnim podjeździe pod Côte de Rochetaillée zaatakowali Domont i de Gendt. Ten drugi zapewnił sobie wcześniej koszulkę najlepszego górala.

Francusko-belgijski duet wyrobił sobie wystarczającą przewagę, aby rozstrzygnąć między sobą losy otwierającego wyścig odcinka. W tym pojedynku lepszy okazał się reprezentant drużyny Lotto-Soudal, który zostawił Domonta nieco ponad osiem kilometrów przed metą.

To był dzień Thomasa de Gendta, który dzięki aktywnej i bardzo mocnej, a przy tym znakomitej taktycznie jeździe, zapewnił sobie koszulkę najlepszego górala, lidera klasyfikacji punktowej, zdobył zwycięstwo etapowe oraz został pierwszym liderem Critérium du Dauphiné 2017!

Drugie miejsce na etapie zdołał dowieźć Axel Domont, a na trzecim uplasował się Diego Ulissi, finiszujący z małej grupki, która w końcówce oderwała się od peletonu.

Wyniki pierwszego etapu: 

1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 4:17:04
2 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:44
3 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:57
4 Pierre Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale
5 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe
6 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida 0:00:59
7 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
8 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
9 Ben Swift (GBr) UAE Team Emirates
10 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team
11 Jens Keukeleire (Bel) Orica-Scott
12 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
13 Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida
14 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
15 Christopher Froome (GBr) Team Sky
16 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM
17 Simon Clarke (Aus) Cannondale-Drapac
18 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Drapac
19 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert
20 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
21 Daniel Martin (Irl) Quick-Step Floors
22 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Drapac
23 Stef Clement (Ned) Team LottoNl-Jumbo
24 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
25 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
26 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
27 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb
28 Thomas Degand (Bel) Wanty – Groupe Gobert
29 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
30 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team
31 Nathan Brown (USA) Cannondale-Drapac
32 Luis León Sánchez (Spa) Astana Pro Team
33 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team
34 Louis Meintjes (RSA) UAE Team Emirates
35 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
36 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
37 Esteban Chaves (Col) Orica-Scott
38 Floris De Tier (Bel) Team LottoNl-Jumbo
39 Alberto Contador (Spa) Trek-Segafredo
40 Roman Kreuziger (Cze) Orica-Scott
41 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors
42 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida
43 David Gaudu (Fra) FDJ
44 Simon Yates (GBr) Orica-Scott
45 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
46 André Cardoso (Por) Trek-Segafredo
47 Rafael Valls (Spa) Lotto Soudal
48 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky
49 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates
50 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie
51 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo
52 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits
53 Ian Boswell (USA) Team Sky
54 Sven Erik Bystrøm (Nor) Katusha-Alpecin 0:02:09
55 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac
56 Brendan Canty (Aus) Cannondale-Drapac
57 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
58 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
59 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
60 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
61 Janez Brajkovic (Slo) Bahrain-Merida
62 Romain Sicard (Fra) Direct Energie
63 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin
64 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin
65 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team
66 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
67 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
68 Yoann Offredo (Fra) Wanty – Groupe Gobert
69 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits
70 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe
71 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
72 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
73 Angel Madrazo (Spa) Delko Marseille Provence KTM
74 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team
75 Petr Vakoc (Cze) Quick-Step Floors
76 Jérémy Maison (Fra) FDJ
77 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin
78 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
79 Silvio Herklotz (Ger) Bora-Hansgrohe 0:02:53
80 Delio Fernandez (Spa) Delko Marseille Provence KTM
81 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data 0:00:59
82 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team
83 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo 0:04:37
84 Simon Gerrans (Aus) Orica-Scott 0:05:24
85 Jack Haig (Aus) Orica-Scott
86 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale 0:05:47
87 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
88 Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence KTM
89 Scott Thwaites (GBr) Dimension Data
90 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
91 Chad Haga (USA) Team Sunweb
92 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida
93 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin 0:06:24
94 Marco Minnaard (Ned) Wanty – Groupe Gobert 0:06:45
95 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty – Groupe Gobert
96 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo
97 Julien Vermote (Bel) Quick-Step Floors
98 James Shaw (GBr) Lotto Soudal
99 Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie
100 Damien Howson (Aus) Orica-Scott 0:06:51
101 Daryl Impey (RSA) Orica-Scott 0:08:07
102 Warren Barguil (Fra) Team Sunweb
103 Ben O’Connor (Aus) Dimension Data
104 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
105 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data
106 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team
107 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin
108 Thierry Hupond (Fra) Delko Marseille Provence KTM
109 Frederik Backaert (Bel) Wanty – Groupe Gobert
110 Dion Smith (NZl) Wanty – Groupe Gobert
111 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
112 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM
113 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
114 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates
115 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates
116 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
117 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis, Solutions Credits
118 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida
119 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie
120 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team
121 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
122 Christian Knees (Ger) Team Sky
123 Leopold Konig (Cze) Bora-Hansgrohe
124 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb
125 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
126 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team 0:08:12
127 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale 0:11:11
128 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data 0:12:13
129 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors 0:12:30
130 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie 0:13:08
131 Gijs Van Hoecke (Bel) Team LottNl-Jumbo
132 Antwan Tolhoek (Ned) Team LottoNl-Jumbo
133 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
134 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb
135 Adrien Niyonshuti (Rwa) Dimension Data
136 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates
137 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors
138 Olivier Le Gac (Fra) FDJ
139 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Drapac
140 Luke Rowe (GBr) Team Sky
141 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
142 Michael Morkov (Den) Katusha-Alpecin
143 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team
144 Ian Stannard (GBr) Team Sky
145 David Lopez (Spa) Team Sky
146 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
147 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
148 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM
149 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe
150 Amund Grondahl Jansen (Nor) Team LottoNl-Jumbo
151 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 0:16:01
152 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
153 Julien Morice (Fra) Direct Energie
154 Mickael Delage (Fra) FDJ
155 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty – Groupe Gobert
156 Bert De Backer (Bel) Team Sunweb
157 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo
158 Arnaud Demare (Fra) FDJ
159 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
160 Chris Hamilton (Aus) Team Sunweb
161 Jonas Van Genechten (Bel) Cofidis, Solutions Credits
162 Jacopo Guarnieri (Ita) FDJ
163 Borut Bozic (Slo) Bahrain-Merida
164 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
165 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida
166 Davide Cimolai (Ita) FDJ
167 Federico Zurlo (Ita) UAE Team Emirates
168 Alexander Kristoff (Nor) Katusha-Alpecin
169 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb
170 Jesus Hernandez (Spa) Trek-Segafredo
171 Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors
172 Martin Velits (Svk) Quick-Step Floors
173 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe
174 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe
175 Aleksejs Saramotins (Lat) Bora-Hansgrohe 0:23:18

Klasyfikacja generalna:

1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 4:16:54
2 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:48
3 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:01:03
4 Pierre Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:07
5 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe
6 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida 0:01:09
7 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
8 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
9 Ben Swift (GBr) UAE Team Emirates
10 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team
11 Jens Keukeleire (Bel) Orica-Scott
12 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
13 Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida
14 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
15 Christopher Froome (GBr) Team Sky
16 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM
17 Simon Clarke (Aus) Cannondale-Drapac
18 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Drapac
19 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert
20 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
21 Daniel Martin (Irl) Quick-Step Floors
22 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Drapac
23 Stef Clement (Ned) Team LottoNl-Jumbo
24 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
25 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
26 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
27 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb
28 Thomas Degand (Bel) Wanty – Groupe Gobert
29 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
30 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team
31 Nathan Brown (USA) Cannondale-Drapac
32 Luis León Sánchez (Spa) Astana Pro Team
33 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team
34 Louis Meintjes (RSA) UAE Team Emirates
35 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
36 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
37 Esteban Chaves (Col) Orica-Scott
38 Floris De Tier (Bel) Team LottoNl-Jumbo
39 Alberto Contador (Spa) Trek-Segafredo
40 Roman Kreuziger (Cze) Orica-Scott
41 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors
42 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida
43 David Gaudu (Fra) FDJ
44 Simon Yates (GBr) Orica-Scott
45 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
46 André Cardoso (Por) Trek-Segafredo
47 Rafael Valls (Spa) Lotto Soudal
48 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky
49 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates
50 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie
51 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo
52 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits
53 Ian Boswell (USA) Team Sky
54 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
55 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team
56 Sven Erik Bystrøm (Nor) Katusha-Alpecin 0:02:19
57 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac
58 Brendan Canty (Aus) Cannondale-Drapac
59 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
60 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
61 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
62 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
63 Janez Brajkovic (Slo) Bahrain-Merida
64 Romain Sicard (Fra) Direct Energie
65 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin
66 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin
67 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team
68 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
69 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
70 Yoann Offredo (Fra) Wanty – Groupe Gobert
71 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits
72 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe
73 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
74 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
75 Angel Madrazo (Spa) Delko Marseille Provence KTM
76 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team
77 Petr Vakoc (Cze) Quick-Step Floors
78 Jérémy Maison (Fra) FDJ
79 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin
80 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
81 Silvio Herklotz (Ger) Bora-Hansgrohe 0:03:03
82 Delio Fernandez (Spa) Delko Marseille Provence KTM
83 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo 0:04:47
84 Simon Gerrans (Aus) Orica-Scott 0:05:34
85 Jack Haig (Aus) Orica-Scott
86 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale 0:05:57
87 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
88 Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence KTM
89 Scott Thwaites (GBr) Dimension Data
90 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
91 Chad Haga (USA) Team Sunweb
92 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida
93 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin 0:06:34
94 Marco Minnaard (Ned) Wanty – Groupe Gobert 0:06:55
95 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty – Groupe Gobert
96 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo
97 Julien Vermote (Bel) Quick-Step Floors
98 James Shaw (GBr) Lotto Soudal
99 Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie
100 Damien Howson (Aus) Orica-Scott 0:07:01
101 Daryl Impey (RSA) Orica-Scott 0:08:17
102 Warren Barguil (Fra) Team Sunweb
103 Ben O’Connor (Aus) Dimension Data
104 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
105 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data
106 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team
107 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin
108 Thierry Hupond (Fra) Delko Marseille Provence KTM
109 Frederik Backaert (Bel) Wanty – Groupe Gobert
110 Dion Smith (NZl) Wanty – Groupe Gobert
111 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
112 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM
113 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
114 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates
115 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates
116 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
117 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis, Solutions Credits
118 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida
119 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie
120 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team
121 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
122 Christian Knees (Ger) Team Sky
123 Leopold Konig (Cze) Bora-Hansgrohe
124 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb
125 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
126 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team 0:08:22
127 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale 0:11:21
128 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data 0:12:23
129 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors 0:12:40
130 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie 0:13:18
131 Gijs Van Hoecke (Bel) Team LottNl-Jumbo
132 Antwan Tolhoek (Ned) Team LottoNl-Jumbo
133 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
134 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb
135 Adrien Niyonshuti (Rwa) Dimension Data
136 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates
137 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors
138 Olivier Le Gac (Fra) FDJ
139 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Drapac
140 Luke Rowe (GBr) Team Sky
141 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
142 Michael Morkov (Den) Katusha-Alpecin
143 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team
144 Ian Stannard (GBr) Team Sky
145 David Lopez (Spa) Team Sky
146 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
147 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
148 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM
149 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe
150 Amund Grondahl Jansen (Nor) Team LottoNl-Jumbo
151 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 0:16:11
152 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
153 Julien Morice (Fra) Direct Energie
154 Mickael Delage (Fra) FDJ
155 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty – Groupe Gobert
156 Bert De Backer (Bel) Team Sunweb
157 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo
158 Arnaud Demare (Fra) FDJ
159 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
160 Chris Hamilton (Aus) Team Sunweb
161 Jonas Van Genechten (Bel) Cofidis, Solutions Credits
162 Jacopo Guarnieri (Ita) FDJ
163 Borut Bozic (Slo) Bahrain-Merida
164 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
165 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida
166 Davide Cimolai (Ita) FDJ
167 Federico Zurlo (Ita) UAE Team Emirates
168 Alexander Kristoff (Nor) Katusha-Alpecin
169 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb
170 Jesus Hernandez (Spa) Trek-Segafredo
171 Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors
172 Martin Velits (Svk) Quick-Step Floors
173 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe
174 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe
175 Aleksejs Saramotins (Lat) Bora-Hansgrohe 0:23:28

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments