La Vuelta a Espana / lavuelta.es

Hiszpański Sąd Najwyższy przyznał kolarzowi ogromną sumę jako zadośćuczynienie za niesłuszne odebranie zwycięstwa w Vuelta a Espana 2005.

Hiszpański kolarz był zawieszony w latach 2006-2008 po pozytywnym wyniku badania antydopingowego przeprowadzonego w dniu ostatniego etapu Vuelta a Espana 2005. Za stosowanie EPO Herasa wyrzucono z drużyny Liberty Seguros, a jego zwycięstwo zostało przekazane drugiemu wtedy Rosjaninowi Denisowi Menchovowi.

Heras nigdy nie przyznał się do niedozwolonego wspomagania i odwołał się od decyzji skazującej go na dwuletnią dyskwalifikację. 43-letni teraz kolarz twierdził, że jego próbki nie były prawidłowo przetrzymywane.

Sprawa przeciwko Hiszpańskiemu Związkowi Kolarskiemu znalazła finał w sądzie najwyższym. Decyzja była pozytywna dla Herasa i w 2012 roku kolarz odzyskał swój triumf w Vuelta a Espana 2005. Dzięki temu Hiszpan jest jedynym zawodnikiem, który czterokrotnie triumfował w ostatnim Wielkim Tourze sezonu – udało mu się to w latach 2000 i 2003-2005. Przy dwóch ostatnich zwycięstwach duży udział miał Dariusz Baranowski, wtedy pomocnik Herasa.

Dodatkowo sędzia przyznał Herasowi 724 000 euro odszkodowania od państwa Hiszpańskiego za poniesione szkody, wynikające z zerwanych kontraktów i brak możliwości kontynuowania kariery zawodowego kolarza. Hiszpan przestał się zawodowo ścigać w 2007 roku.