Fot. Cycling South Africa

Cycling South Africa ogłosiła, że na początku 2018 roku odbędzie się pierwsza edycja etapowego wyścigu dookoła Republiki Południowej Afryki, w którym startować będą najlepsze drużyny kolarskie na świecie. 

Cycling South Africa porozumiała się z brytyjską firmą SweetSpot, która stoi za odrodzeniem wyścigu Tour of Britain oraz organizacją Grand Départ 2007 w Londynie.

“Ten wyścig to kamień milowy w rozwoju działalności Cycling South Africa. Wypełni on ogromną dziurę, jaką mieliśmy do tej pory w kalendarzu. Nasi kolarze ścigający się w drużynie Dimension Data oraz w innych międzynarodowych ekipach, będą mieli okazję rywalizować na ojczystej ziemi. Tutejsi kibice przekonają się, jak dobrymi kolarzami oni są. Z drugiej strony, kolarze z RPA będą mogli powalczyć z najlepszymi na świecie. To wszystko sprawi, że kolarstwem zaczną interesować się kolejne rzesze młodych ludzi, a to właśnie jest celem Cycling South Africa – popularyzowanie kolarstwa i stwarzanie możliwości dla wszystkich”, powiedział William Newman, prezydent Cycling South Africa.

Pierwsza edycja wyścigu ma liczyć sześć etapów. Oprócz popularyzacji kolarstwa, impreza ma na celu także promowanie RPA jako kraju, przyciąganie turystów oraz wzmacnianie gospodarki.

“Firma SweetSpot jest niesamowicie zadowolona, że została zaproszona do stworzenia potencjalnie ikonicznego wyścigu szosowego. Prowadzimy obecnie rozmowy z najlepszymi drużynami na świecie, którym bardzo podoba się pomysł ścigania w RPA – przecież niektóre z nich organizują tutaj swoje obozy treningowe”, powiedział Hugh Roberts, szef SweetSport.

Pomysł ten bardzo ucieszył także szefa Dimension Data, jedynej drużyny rangi World Tour zarejestrowanej w Republice Południowej Afryki, Douglasa Rydera. Uważa on, że taka impreza powinna powstać już dawno, a jego ekipa zadeklarowała pomoc przy tym przedsięwzięciu, aby zapewnić mu ciągłość.

William Newman obiecał także, że nie zapomina o kobiecym kolarstwie i w przyszłości stworzy również wyścig dla pań.