Fot. Twitter/Sky

Były szef British Cycling oraz założyciel i główny menedżer Teamu Sky, został poproszony o stawienie się przed specjalnie stworzonym komitetem do spraw kultury, mediów i sportu, w którego skład wchodzą brytyjscy parlamentarzyści.

Trudno się dziwić, że kontrowersje powstałe ostatnio wokół British Cycling i drużyny Sky zainteresowały organy państwowe. Sukcesy brytyjskich kolarzy stanowią chlubę podwładnych Elżbiety II, czego dowodem są tytuły szlacheckie nadane między innymi Chrisowi Hoyowi i Bradleyowi Wigginsowi.

Można się spodziewać, że Dave Brailsford będzie musiał wyjaśnić, dlaczego Bradley Wiggins stosował za pozwoleniem zakazane środki przed trzema najważniejszymi dla siebie wyścigami, w tym wygranym w 2012 roku Tour de France. Być może zostanie także zmuszony ujawnić, co znajdowało się w tajemniczej jak dotąd paczce dostarczonej lekarzowi drużyny Sky, doktorowi Richardowi Freemanowi, podczas wyścigu Criterium du Dauphine 2011.

Sir Dave Brailsford jest jedną z bardziej prominentnych postaci British Cycling ostatnich dziesięciu lat, dlatego uważamy, że jego wypowiedź jest bardzo istotna dla naszego dochodzenia. Obecnie ustalamy z drużyną Sky termin, w którym Dave Brailsford będzie mógł się z nami spotkać – powiedział Damian Collins, jeden z zasiadających w komitecie.

Brytyjscy deputowani mają także zamiar przepytać Boba Howdena z British Cycling, przewodniczącego rządowej komisji do spraw etyki George`a Gilberta oraz przewodniczącego Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) Craiga Reediego.