Fot. Dimension Data

Drużyna Dimension Data zajmuje ostatnie miejsce w rankingu World Tour, a w związku z tym, że o siedemnaście miejsc walczy osiemnaście drużyn, istnieje zagrożenie, że ekipa z Republiki Południowej Afryki odpadnie z grona najlepszych drużyn na świecie.

Mimo że od przyszłego sezonu nie będzie drużyn Tinkoff i IAM Cycling, to Bora-Hansgrohe, Bahrain Cycling Team i Lampre ze wsparciem chińskiego sponsora, najprawdopodobniej otrzymają licencje World Tour. Oznacza to, że o siedemnaście miejsc będzie walczyło osiemnaście drużyn.

Bora-Hansgrohe będzie miała Petera Sagana, a Bahrain Vincenzo Nibalego, zatem te drużyny mogą być spokojne o potrzebną liczbę punktów w rankingu UCI. Wygląda więc na to, że o siedemnaste miejsce będą rywalizować Dimension Data i Lampre.

Ranking drużyn World Tour jest tworzony na podstawie sumowania punktów pięciu najlepszych kolarzy z danej drużyny. Chociaż Dimension Data ma w tym sezonie dwadzieścia osiem zwycięstw, to tylko dziewięć z nich zostały odniesione w wyścigach rangi World Tour (cztery z nich to etapowe sukcesy Marka Cavendisha w Tour de France).

Dziennikarka tygodnika „Cycling Weekly” zapytała szefa Dimension Data Rydera Douglasa, co dla drużyny oznaczałaby utrata licencji World Tour. To byłoby okropne, przez pięć lat, od 2008 do 2012 roku byliśmy drużyną kontynentalną, potem trzy lata pro kontynentalną, a teraz od roku jesteśmy ekipą World Tour. Przeszliśmy przez cały proces, proszę mi powiedzieć, która z drużyn ma swoją własną ekipę pro kontynentalną? Niestety żadna – odpowiedział Douglas.

Do końca sezonu pozostały cztery wyścigi rangi World Tour, zatem sytuacja może ulec jeszcze zmianie na korzyść afrykańskiego składu. Ale uczucie zawodu w obozie Dimension Data jest tym większe, że filozofią drużyny jest ofensywna jazda, zamiast zachowawczego ścigania w celu zapewnienia jak największej liczby punktów.

Wróćmy pamięcią do Mediolan-San Remo, gdy Edvald Boasson Hagen zaatakował kilometr przed metą. Gdyby nie zdecydował się na tę akcję, siedziałby na kole i zajął trzecie lub czwarte miejsce i zdobył siedemdziesiąt lub osiemdziesiąt punktów. Tak właśnie chcemy jeździć – po wygraną, albo po nic – zakończył Douglas.

Ostatnie dni są udane dla Dimension Data, ponieważ Omar Fraile zapewnił sobie tytuł najlepszego górala w hiszpańskiej Vuelcie, a Steve Cummings przed ostatnim etapem jest liderem wyścigu Tour of Britain.