Ostatni etap padł łupem Francisco Mancebo (Skydive Dubai).

Wtorkowy odcinek miał długość 124.1km i w całości prowadził po ulicach Edmonton. Na każdym z jedenastu okrążeń czekały dwa krótkie, sztywne podjazdy. W klasyfikacji generalnej o zwycięstwo walczyli Bauke Mollema (Trek-Segafredo) i, mający nad nim sekundę przewagi, Robin Carpenter (Holowesko-Citadel).

Chociaż wydawało się, że liderzy spróbują odjechać i walczyć na lotnych premiach o bonifikaty, to ostatecznie Trek-Segafredo i Holowesko-Citadel wysłały swoich przedstawicieli. Na czele znaleźli się Peter Stetina, Julian Arredondo (Trek-Segafredo), Travis McCabe (Holowesko-Citadel), Phil O’Donnell, Tyler Williams (Axeon Hagens Berman), Toms Skuijins (Cannondale-Drapac), Danilo Celano (Amore e Vita), Matthew Busche (UnitedHealthcare), Matthieu Jeannes (Lupus), Matteo Dal-Cin (Silber), David Drouin (Silber) oraz Francisco Mancebo i Ivan Santaromita (Skydive Dubai).

Przewaga ucieczki wzrosła do 2’25” po czterech okrążeniach. Kilku kolarzy próbowało przeskoczyć do czołówki, ale peleton na to nie pozwalał. Trzy okrążenia przed metą atak po etap przypuścili Mancebo i Drouin. Na następnej pętli przeskoczył do nich Skuijins.

W peletonie rządy przejęła grupa Trek-Segafredo. Ryder Hesjedal narzucił mordercze tempo i w krótkim czasie zredukował różnicę do 20 sekund. Z czołówki odpadł wtedy Drouin, ale na jego miejsce dołączyli Danny Summerhill (UnitedHealthcare), Lawson Craddock (Cannondale-Drapac) i Eddie Dunbar (Axeon Hagens Berman).

W zwiększonej grupie zabrakło jednak współpracy. 4km przed metą Skuijins odpadł z czołówki, a pozostali musieli uznać wyższość peletonu na ostatnim kilometrze. Jedynym, który znalazł sposób na skuteczny odjazd był Francisco Mancebo (Skydive Dubai). Hiszpan zaatakował około kilometr przed metą i zdołał utrzymać cztery sekundy przewagi nad grupą. Robin Carpenter (Holowesko-Citadel) i Bauke Mollema (Trek-Segafredo) przyjechali w peletonie i to oznaczało, że Amerykanin wygrał Tour of Alberta o sekundę przed obrońcą tytułu!

Wyniki:

# Nazwisko (kraj) drużyna Czas
1 Francisco Mancebo (Spa) Skydive Dubai Pro Cycling Team – Al Ahli Club 2:46:01
2 Kristoffer Skjerping (Nor) Cannondale-Drapac Pro Cycling 0:00:04
3 Colin Joyce (USA) Axeon Hagens Berman
4 Peter Disera (Can) H&R Block Pro Cycling
5 John Murphy (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
6 Kristofer Dahl (Can) Silber Pro Cycling
7 Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac Pro Cycling
8 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
9 Robin Carpenter (USA) Holowesko/Citadel p/b Hincapie Sportswear
10 Benjamin Perry (Can) Silber Pro Cycling
11 Oscar Pelegri Ferrandis (Spa) Amore & Vita – Selle SMP
12 Evan Huffman (USA) Team Rally
13 Eddie Dunbar (Irl) Axeon Hagens Berman
14 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
15 Alexander Cataford (Can) Silber Pro Cycling
16 Antoine Duchesne (Can) Team Canada
17 Christopher Horner (USA) Lupus Racing Team
18 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
19 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko/Citadel p/b Hincapie Sportswear
20 Felix Cote Bouvette (Can) H&R Block Pro Cycling
21 David Drouin (Can) Silber Pro Cycling
22 Chad Young (USA) Axeon Hagens Berman
23 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo
24 Travis McCabe (USA) Holowesko/Citadel p/b Hincapie Sportswear
25 Tyler Williams (USA) Axeon Hagens Berman
26 Nigel Ellsay (Can) Silber Pro Cycling
27 Jack Burke (Can) H&R Block Pro Cycling
28 Angus Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis
29 Toms Skujins (Lat) Cannondale-Drapac Pro Cycling
30 Travis Samuel (Can) H&R Block Pro Cycling
31 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac Pro Cycling
32 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
33 Ed Walsh (Can) Team Canada
34 Ryan Roth (Can) Silber Pro Cycling
35 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac Pro Cycling
36 Redi Halilaj (Alb) Amore & Vita – Selle SMP
37 Phillip Gaimon (USA) Cannondale-Drapac Pro Cycling
38 Ivan Santaromita (Ita) Skydive Dubai Pro Cycling Team – Al Ahli Club
39 Phil O’Donnell (USA) Axeon Hagens Berman
40 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Drapac Pro Cycling
41 Justin Oien (USA) Axeon Hagens Berman
42 Jonathan Brown (USA) Axeon Hagens Berman
43 Marco Zamparella (Ita) Amore & Vita – Selle SMP 0:00:13
44 Adam Jamieson (Can) Team Canada 0:00:17
45 Matthew Busche (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team 0:00:30
46 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team 0:00:33
47 Daniel Summerhill (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team 0:00:37
48 Nicola Campigli (Ita) Amore & Vita – Selle SMP 0:00:38
49 Pierpaolo Ficara (Ita) Amore & Vita – Selle SMP
50 Uri Martins (Mex) Amore & Vita – Selle SMP
51 Danilo Celano (Ita) Amore & Vita – Selle SMP
52 Joseph Lewis (Aus) Holowesko/Citadel p/b Hincapie Sportswear
53 Michael Woods (Can) Cannondale-Drapac Pro Cycling 0:00:04
54 Edgar Miguel Lemos Pinto (Por) Skydive Dubai Pro Cycling Team – Al Ahli Club 0:01:09
55 Alec Cowan (Can) Team Canada 0:00:04
56 Winston David (USA) Lupus Racing Team 0:02:12
57 Jacob Rathe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:02:26
58 Ben Wolfe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:02:28
59 Ulises Alfredo Castillo Soto (Mex) Jelly Belly p/b Maxxis 0:00:04
60 Piet Allegaert (Bel) Trek-Segafredo 0:03:44
61 Mackenzie Brennan (USA) Holowesko/Citadel p/b Hincapie Sportswear 0:04:00
62 Oscar Clark (USA) Holowesko/Citadel p/b Hincapie Sportswear
63 Simon-Pierre Gauthier (Can) Team Canada
64 Christopher Prendergast (Can) H&R Block Pro Cycling
65 Nicolas Masbourian (Can) Silber Pro Cycling
66 Matteo Dal-Cin (Can) Silber Pro Cycling
67 Luke Keough (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
68 Danny Pate (USA) Team Rally
69 Chad Beyer (USA) Lupus Racing Team
70 Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo 0:04:11
71 Jure Rupnik (Slo) H&R Block Pro Cycling 0:05:45
72 Matthieu Jeannes (Fra) Lupus Racing Team 0:06:34
73 Bryan Lewis (USA) Lupus Racing Team
74 Taylor Sheldon (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
75 Marc-Antoine Soucy (Can) Team Canada 0:07:30
76 Bailey McKnight (Can) H&R Block Pro Cycling
77 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
78 Joshua Berry (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
79 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko/Citadel p/b Hincapie Sportswear
80 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
81 Bryon Miguel (USA) Holowesko/Citadel p/b Hincapie Sportswear
82 Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek-Segafredo
83 Andrea Palini (Ita) Skydive Dubai Pro Cycling Team – Al Ahli Club
DNF David Galarreta Ugarte (Spa) Amore & Vita – Selle SMP
DNF Evan Murphy (USA) Lupus Racing Team
DNF Jesse Anthony (USA) Team Rally
DNF Shane Kline (USA) Team Rally
DNF Eric Young (USA) Team Rally
DNF Rob Britton (Can) Team Rally
DNF Alexis Cartier (Can) Team Canada
DNF William Elliot (Can) Team Canada

Klasyfikacja generalna:

# Rider Name (Country) Team Result
1 Robin Carpenter (USA) Holowesko/Citadel p/b Hincapie Sportswear 13:35:31
2 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo 0:00:01
3 Evan Huffman (USA) Team Rally 0:00:07
4 Colin Joyce (USA) Axeon Hagens Berman 0:00:18
5 Alexander Cataford (Can) Silber Pro Cycling 0:00:32
6 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team 0:00:35
7 Nigel Ellsay (Can) Silber Pro Cycling 0:00:52
8 Antoine Duchesne (Can) Team Canada 0:00:53
9 Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac Pro Cycling 0:01:01
10 Angus Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis 0:01:03
11 Tyler Williams (USA) Axeon Hagens Berman 0:02:21
12 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko/Citadel p/b Hincapie Sportswear 0:02:22
13 Kristoffer Skjerping (Nor) Cannondale-Drapac Pro Cycling 0:02:29
14 Kristofer Dahl (Can) Silber Pro Cycling 0:02:43
15 Jack Burke (Can) H&R Block Pro Cycling 0:02:55
16 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo
17 Toms Skujins (Lat) Cannondale-Drapac Pro Cycling 0:02:56
18 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo 0:02:57
19 Eddie Dunbar (Irl) Axeon Hagens Berman
20 Marco Zamparella (Ita) Amore & Vita – Selle SMP 0:03:09
21 Joseph Lewis (Aus) Holowesko/Citadel p/b Hincapie Sportswear 0:03:11
22 Ryan Roth (Can) Silber Pro Cycling 0:03:12
23 Christopher Horner (USA) Lupus Racing Team 0:03:13
24 John Murphy (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team 0:03:16
25 Benjamin Perry (Can) Silber Pro Cycling 0:03:25
26 Chad Young (USA) Axeon Hagens Berman 0:03:27
27 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac Pro Cycling 0:03:36
28 Michael Woods (Can) Cannondale-Drapac Pro Cycling 0:03:43
29 Phil O’Donnell (USA) Axeon Hagens Berman 0:03:47
30 Ed Walsh (Can) Team Canada 0:03:52
31 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Drapac Pro Cycling 0:03:54
32 Justin Oien (USA) Axeon Hagens Berman 0:04:03
33 Felix Cote Bouvette (Can) H&R Block Pro Cycling 0:04:21
34 Edgar Miguel Lemos Pinto (Por) Skydive Dubai Pro Cycling Team – Al Ahli Club 0:04:24
35 Matthew Busche (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team 0:04:42
36 Travis McCabe (USA) Holowesko/Citadel p/b Hincapie Sportswear 0:05:10
37 Adam Jamieson (Can) Team Canada 0:05:25
38 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team 0:05:42
39 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Professional Cycling Team 0:06:33
40 Daniel Summerhill (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team 0:06:37
41 Travis Samuel (Can) H&R Block Pro Cycling 0:06:38
42 Mackenzie Brennan (USA) Holowesko/Citadel p/b Hincapie Sportswear 0:06:39
43 Christopher Prendergast (Can) H&R Block Pro Cycling 0:07:36
44 Piet Allegaert (Bel) Trek-Segafredo 0:07:49
45 Danny Pate (USA) Team Rally 0:08:26
46 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko/Citadel p/b Hincapie Sportswear 0:10:39
47 Bailey McKnight (Can) H&R Block Pro Cycling 0:11:15
48 Joshua Berry (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:11:35
49 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team 0:12:23
50 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo 0:13:22
51 Jonathan Brown (USA) Axeon Hagens Berman 0:14:56
52 Redi Halilaj (Alb) Amore & Vita – Selle SMP 0:15:13
53 Ulises Alfredo Castillo Soto (Mex) Jelly Belly p/b Maxxis 0:15:49
54 David Drouin (Can) Silber Pro Cycling 0:15:50
55 Ivan Santaromita (Ita) Skydive Dubai Pro Cycling Team – Al Ahli Club 0:15:52
56 Phillip Gaimon (USA) Cannondale-Drapac Pro Cycling 0:16:11
57 Nicolas Masbourian (Can) Silber Pro Cycling 0:17:57
58 Alec Cowan (Can) Team Canada 0:18:31
59 Jacob Rathe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:19:03
60 Pierpaolo Ficara (Ita) Amore & Vita – Selle SMP 0:19:25
61 Danilo Celano (Ita) Amore & Vita – Selle SMP 0:20:24
62 Oscar Pelegri Ferrandis (Spa) Amore & Vita – Selle SMP 0:20:31
63 Winston David (USA) Lupus Racing Team 0:20:32
64 Ben Wolfe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:20:39
65 Simon-Pierre Gauthier (Can) Team Canada 0:20:44
66 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac Pro Cycling 0:21:04
67 Chad Beyer (USA) Lupus Racing Team 0:21:45
68 Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo 0:21:58
69 Oscar Clark (USA) Holowesko/Citadel p/b Hincapie Sportswear 0:22:19
70 Nicola Campigli (Ita) Amore & Vita – Selle SMP 0:22:32
71 Uri Martins (Mex) Amore & Vita – Selle SMP 0:22:39
72 Matthieu Jeannes (Fra) Lupus Racing Team 0:23:13
73 Taylor Sheldon (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:23:32
74 Luke Keough (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team 0:23:40
75 Matteo Dal-Cin (Can) Silber Pro Cycling 0:24:09
76 Bryan Lewis (USA) Lupus Racing Team 0:25:21
77 Jure Rupnik (Slo) H&R Block Pro Cycling 0:27:29
78 Bryon Miguel (USA) Holowesko/Citadel p/b Hincapie Sportswear 0:27:43
79 Peter Disera (Can) H&R Block Pro Cycling 0:27:59
80 Marc-Antoine Soucy (Can) Team Canada 0:29:05
81 Francisco Mancebo (Spa) Skydive Dubai Pro Cycling Team – Al Ahli Club 0:29:15
82 Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek-Segafredo 0:33:27
83 Andrea Palini (Ita) Skydive Dubai Pro Cycling Team – Al Ahli Club 0:35:03