(c) lavuelta.es

Kontynuując podróż wzdłuż północnego wybrzeża Półwyspu Iberyjskiego, docieramy do ukrytego wśród zielonych pagórków Kraju Basków. Zazwyczaj deszczowe Euskadi tym razem powita nas słońcem, a najdzielniejsi harcownicy ponownie powalczą o etapowy sukces.

Po potężnym bloku czterech górskich etapów nadchodzi czas na zwolnienie tempa. Wywodzący się z Kraju Basków kolarze najczęściej są wybornymi wspinaczami, ale w odjazdach odnajdują się równie dobrze. Pozwoli im to walczyć dzisiaj o sukces na ulicach Bilbao – największego miasta wspólnoty autonomicznej utkniętej pomiędzy Zatokę Biskajską i Pireneje. I chociaż pomarańczowego Euskaltel nie ma już w zawodowym peletonie, rozkochani w kolarstwie Baskowie tłumnie pojawią się wzdłuż szos, by przemienić kolejne dni Wyścigu Dookoła Hiszpanii w prawdziwy festiwal kolorów.

Oto, co na temat 12. etapu 71. edycji wyścigu Vuelta a España napisaliśmy jeszcze przed rozpoczęciem imprezy:

Etap 12, 1 września: Los Corrales de Buelna – Bilbao, 193.2km

Wszyscy Baskowie na start! Przed nami jeden z najdłuższych etapów tegorocznej Vuelty, prowadzący do zwariowanego na punkcie kolarstwa Kraju Basków. Silne ruchy separatystyczne sprawiły, że Wyścig Dookoła Hiszpanii przez przeszło 30 lat omijał ten region, jednak wszystko wskazuje na to, że miłość z powrotem kwitnie. Na ulice Bilbao, największego miasta kraju Basków, wylegną prawdziwe tłumy, a Igor Anton spróbuje powtórzyć swój wyczyn sprzed 5 sezonów.

Niestety Igor Anton w rozgrywanej obecnie edycji wyścigu niczego już nie spróbuje, jednak wyłowienie głodnych sukcesu baskijskich zastępców nie powinno okazać się specjalnie trudne.

W skromnym menu przygotowanym na czwartek czekają nas 1. kategorii Puerto de Las Alisas (10km, 6%), 3. kategorii Alto La Escrita (6.4km, 4.5%) oraz dwukrotnie pokonywany 2. kategorii Alto El Vivero (4.2km, 8.5%). Zamieszania w peletonie pagórki te nie wywołają, ale powinny dodać smaku rywalizacji pomiędzy uciekinierami.

3-VE16-RECORRIDOS-sin cabecera.indd

PROFIL (11)

PROFILKMS (10)

Wczoraj napisałam, że koszulka lidera w rękach Movistaru sprzyja uciekinierom i zamierzam się tego trzymać. Co prawda obecni w wyścigu sprinterzy powinni być w stanie bez większych strat pokonać Alto El Vivero, jednak wydaje się wątpliwe, aby po szeregu trudnych etapów ich ekipy wykrzesały dość motywacji i energii, by doprowadzić do takiego właśnie finału.

Zatem stawiamy na odjazd dnia, a o udział w nim powalczą: Fabio Felline (Trek-Segafredo), Omar Fraile (Dimension Data), Pello Bilbao (Caja Rural), Romain Sicard (Direct Energie), Luis Leon Sanchez, Andrey Zeits (Astana), Alexandre Geniez (FDJ), Gianluca Brambilla (Etixx – Quick-Step), Dries Devenyns (IAM Cycling), Romain Hardy (Cofidis).

Wśród faworytów na remis, z Alejandro Valverde (Movistar) wygrywającym honorowy sprint w Bilbao.

 

Pełną zapowiedź 71. edycji wyścigu Vuelta a Espana można znaleźć tutaj

Plan transmisji telewizyjnych można znaleźć tutaj.

Mapy i profile > tutaj