Fot. Twitter

Brytyjczyk z drużyny ORICA-BikeExchange przełamał dominację Hiszpanów w tym wyścigu. Na siódmym miejscu finiszował Karol Domagalski (ONE Pro Cycling). 

Prueba Villafranca-Ordiziako Klasika to najstarszy hiszpański wyścig jednodniowy. Pierwsza edycja odbyła się w 1922 roku. Od tamtego czasu odwołano go dwukrotnie, za każdym razem z powodu hiszpańskiej wojny domowej.

Wyścig ten  uznawany jest za próbę generalną przed Clasica San Sebastian, jednak z powodu terminu jego rozgrywania, nie cieszy się on zbyt silną obsadą. W ostatnich latach rywalizacja o zwycięstwo toczyła się między ekipami Caja Rural i Movistar. Zaplecze większych ekip stanowią kontynentalne składy z Hiszpanii.

W ubiegłym roku zwycięstwo odniósł Angel Madrazo (Caja Rural-Seguros RGA), który także w tym roku podpisał listę startową. W Movistarze zabrakło z kolei trzykrotnego triumfatora – Gorki Izagirre. Ponadto, mocnym kandydatem do zwycięstwa był kolega z drużyny Madrazo – Pello Bilbao, mający bardzo dobry sezon. W wyścigu wziął udział jeden Polak – Karol Domagalski (ONE Pro Cycling).

Kolarze mieli do pokonania 167,5 kilometra wokół miejscowości Ordizia, położonej w północnej Hiszpanii, w baskijskiej prowincji Gipuzkoa.

prueba-villafrancaordiziako-klasika-2016-1468325351

W ucieczkę dnia zabrało się dziewięciu kolarzy: Carlos Barbero (Caja Rural), Andres Chaparro (Boyaca Raza de Campeones), Francesco Gavazzi (Androni), Jose Herrada (Movistar), Mikel Iturria (Euskadi Basque Country), Christian Meier (ORICA BikeExchange), Ibai Salas (Burgos-BH), Arturo Sierra (Team Manzana Postobon), Roland Thalmann (Team Roth).

Największa przewaga harcowników nad peletonem wynosiła ponad cztery minuty, następnie szybko spadła do około minuty. Porwany odjazd nie miał szans dojechać do mety, zwłaszcza, że skutecznym atakiem z peletonu popisał się Simon Yates. Peleton przyprowadził ubiegłoroczny zwycięzca Madrazo.

Top 15:

1º Simon Yates (Orica – Bike Exchange) 3:49:50
2º Ángel Madrazo (Caja Rural-Seguros RGA) a 34″
3º Alexander Vdovin a 34″
4º Javier Moreno a 34″
5º David Belda a 34″
6º Hugh Carhty a 43″
7º Karol Domagalski a 46″
8º Garikoitz Bravo a 46″
9º Pello Bilbao a 46″
10º Sergio a. Higuita a 46″
11º Aldemar Reyes a 46″
12º Delio Fernández a 46″
13º Diego Ochoa a 46″
14º Jonathan Castroviejo a 46″
15º Antonio Piedra a 46″