Foto: Tour de Wallonie

Belg z Wanty – Groupe Gobert okazał się najlepszy w sprincie z małej grupy. Claeys na kresce wyprzedził Gianniego Meersmana i Jonathana Hiverta. Meersman został nowym liderem wyścigu.

Trzeci etap zmagań w Belgii był szansą dla zawodników lubujących się w wyścigach klasycznych. Pagórkowata końcówka, a zwłaszcza ponad czterokilometrowa wspinaczka niecałe 10 km przed metą zapowiadała sporo emocji.

Takie ukształtowanie trasy powodowało jednak, że Etixx – Quick Step mające w swoich szeregach lidera wyścigu Toma Boonena kontrolowało całkowicie wyścig od samego startu. Dopiero po 70 kilometrach ścigania zawiązała się ucieczka w której znaleźli się Boris Dron (Wanty), Vladimir Isaychev (Katusha) i Benoit Sinner (Armee de Terre). Maksymalnie zyskali sobie nieco ponad 3 minuty przewagi, ale im bliżej było decydujących fragmentów etapu ich przewaga malała.

15 kilometrów przed metą peleton skasował całą akcję, ale cena jaką musiała ponieść ekipa Boonena była wysoka. U podnóża podjazdu na przedzie znalazł się duet z Katushy: Kuznetsov i Kochetkov, a Turbo Tom zmuszony był do pogoni w pojedynkę. Sytuacja na czele zmieniała się jednak bardzo szybko i co chwile inni zawodnicy jechali w ucieczce.

Na zjazdach w kierunku mety wszystko jednak się połączyło i o zwycięstwie zdecydował sprint z mniejszej grupy. Tam najlepiej odnalazł się Dmitri Claeys z Wanty, który minimalnie wyprzedził Gianniego Meersmana (Etixx – Quick Step). Podium uzupełnił Jonathan Hivert (Fortuneo – Vital Concept).

Wyniki trzeciego etapu:

1 Dimitri Claeys (Bel) Wanty – Groupe Gobert 4:36:35
2 Gianni Meersman (Bel) Etixx – Quick Step 0:00:00
3 Jonathan Hivert (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:00:00
4 Arnaud Démare (Fra) FDJ 0:00:00
5 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:00
6 Florian Sénéchal (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
7 Xandro Meurisse (Bel) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:00:00
8 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 0:00:00
9 Pim Ligthart (Ned) Lotto – Soudal 0:00:00
10 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha 0:00:00
11 Oliver Zaugg (SUI) IAM Cycling 0:00:00
12 Michel Kreder (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:00
13 Remy Mertz (Bel) ColorCode – Arden’Beef 0:00:00
14 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
15 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
16 Etienne Van Empel (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:00
17 Antoine Warnier (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:00:00
18 Clément Chevrier (Fra) IAM Cycling 0:00:00
19 Axel Domont (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:00
20 Huub Duijn (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:00
21 Rob Ruijgh (Ned) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:00:00
22 Guillaume Bonnafond (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:00
23 Jelle Vanendert (Bel) Lotto – Soudal 0:00:00
24 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:00:00
25 Floris De Tier (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
26 Egor Silin (Rus) Team Katusha 0:00:00
27 Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
28 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling 0:00:00
29 Thomas Degand (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:00
30 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha 0:00:00
31 David De La Cruz Melgarejo (Esp) Etixx – Quick Step 0:00:00
32 Jelle Wallays (Bel) Lotto – Soudal 0:00:00
33 Laurent Pichon (Fra) FDJ 0:00:00
34 Wout Van Aert (Bel) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:00:57
35 Jens Adams (Bel) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:00:57
36 Jérôme Mainard (Fra) Armée de Terre 0:00:57
37 Arnaud Gérard (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:00:57
38 Christophe Masson (Fra) Veranclassic – Ago 0:00:57
39 Ryan Anderson (Can) Direct Energie 0:00:57
40 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:57
41 Roman Maikin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:57
42 Kévin Lebreton (Fra) Armée de Terre 0:00:57
43 Matteo Trentin (Ita) Etixx – Quick Step 0:00:57
44 Kevyn Ista (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:00:57
45 Johnny Hoogerland (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:57
46 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:57
47 Perrig Quéméneur (Fra) Direct Energie 0:01:55
48 Damien Gaudin (Fra) Ag2r La Mondiale 0:01:55
49 Massimo Vanderaerden (Bel) Veranclassic – Ago 0:02:08
50 Patrick Gretsch (GER) Ag2r La Mondiale 0:02:08
51 Olivier Le Gac (Fra) FDJ 0:02:08
52 Gediminas Bagdonas (Ltu) Ag2r La Mondiale 0:02:08
53 Tom Boonen (Bel) Etixx – Quick Step 0:02:08
54 Vicente Reynes Mimo (Esp) IAM Cycling 0:02:08
55 Jonas Van Genechten (Bel) IAM Cycling 0:02:08
56 Mickaël Delage (Fra) FDJ 0:02:08
57 Antoine Loy (Bel) ColorCode – Arden’Beef 0:02:08
58 Gert Dockx (Bel) Lotto – Soudal 0:02:08
59 Benoît Jarrier (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:02:08
60 Yann Guyot (Fra) Armée de Terre 0:02:08
61 Ludovic Robeet (Bel) ColorCode – Arden’Beef 0:02:52
62 Ludwig De Winter (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:02:52
63 Alexey Tsatevich (Rus) Team Katusha 0:02:52
64 Maxime Cam (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:02:52
65 Jean-Marc Bideau (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:02:52
66 Romain Cardis (Fra) Direct Energie 0:02:52
67 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:02:52
68 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto – Soudal 0:02:52
69 Nils Politt (GER) Team Katusha 0:03:28
70 Dennis Coenen (Bel) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:03:28
71 Rayane Bouhanni (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:03:28
72 Dimitri Peyskens (Bel) Veranclassic – Ago 0:03:28
73 Maxime Daniel (Fra) Ag2r La Mondiale 0:03:28
74 Roman Kustadinchev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:03:28
75 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:03:28
76 Baptiste Planckaert (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:03:28
77 Pirmin Lang (SUI) IAM Cycling 0:03:28
78 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx – Quick Step 0:03:28
79 Gaëtan Bille (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:05:03
80 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:05:38
81 Artur Ershov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:05:38
82 Quentin Jauregui (Fra) Ag2r La Mondiale 0:05:46
83 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 0:06:10
84 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha 0:06:28
85 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ 0:06:28
86 Brian Nauleau (Fra) Direct Energie 0:06:30
87 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie 0:06:30
88 Tony Hurel (Fra) Direct Energie 0:06:30
89 Dries Van Gestel (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:06:30
90 Frederik Frison (Bel) Lotto – Soudal 0:06:30
91 Christophe Riblon (Fra) Ag2r La Mondiale 0:06:30
92 Yves Lampaert (Bel) Etixx – Quick Step 0:06:30
93 Marc Sarreau (Fra) FDJ 0:06:30
94 Thomas Deruette (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:06:30
95 Martin Palm (Bel) ColorCode – Arden’Beef 0:06:30
96 Reinier Honig (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:08:31
97 Boris Vallée (Bel) Fortuneo – Vital Concept 0:09:46
98 Julien Stassen (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:09:46
99 Julien Duval (Fra) Armée de Terre 0:09:46
100 Niels De Rooze (Bel) Veranclassic – Ago 0:09:46
101 Tom Dernies (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:09:46
102 Rob Peeters (Bel) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:09:46
103 Julien Kaise (Bel) ColorCode – Arden’Beef 0:09:46
104 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:11:35
105 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha 0:11:38
106 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx – Quick Step 0:15:00
107 Alexis Bodiot (Fra) Armée de Terre 0:15:00
108 André Looij (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:15:00
109 Kai Reus (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:15:00
110 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis Solutions Crédits 0:15:00
111 Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling 0:15:00
112 Jordan Levasseur (Fra) Armée de Terre 0:15:00
113 Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis Solutions Crédits 0:15:00
114 Lionel Taminiaux (Bel) ColorCode – Arden’Beef 0:15:00
115 Bryan Alaphilippe (Fra) Armée de Terre 0:15:00
116 Loïc Chetout (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:15:00
117 Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:15:00
118 Maximilien Picoux (Bel) ColorCode – Arden’Beef 0:15:00
119 Johan Hemroulle (Bel) ColorCode – Arden’Beef 0:15:00
120 Julien Simon (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:15:00
121 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:15:00
122 Sam Lennertz (Bel) Veranclassic – Ago 0:15:00
123 Kenny Dehaes (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:15:00
124 Yauheni Hutarovich (Blr) Fortuneo – Vital Concept 0:15:00
125 Mamyr Stash (Rus) Gazprom – RusVelo 0:15:00
126 Boris Dron (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:15:00
127 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha 0:15:00
128 Jesper Asselman (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:15:00
129 Tim Merlier (Bel) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:15:00
130 Anthony Turgis (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:15:00
131 Gerry Druyts (Bel) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:15:00
132 Niki Terpstra (Ned) Etixx – Quick Step 0:15:00
133 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:15:00
134 Benoît Sinner (Fra) Armée de Terre 0:15:00
135 Sean De Bie (Bel) Lotto – Soudal 0:15:00
136 Kris Boeckmans (Bel) Lotto – Soudal 0:15:00
137 Yannick Mayer (GER) Veranclassic – Ago 0:15:56
138 Justin Jules (Fra) Veranclassic – Ago 0:15:56
DNS Odd Christian Eiking (Nor) FDJ
DNS Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
DNS Enrico Gasparotto (Ita) Wanty – Groupe Gobert
DNS Arnaud Voss (Bel) Veranclassic – Ago
DNS Sébastien Delfosse (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

1 Gianni Meersman (Bel) Etixx – Quick Step 13:10:47
2 Dimitri Claeys (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:00
3 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha 0:00:03
4 Antoine Warnier (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:00:05
5 Guillaume Bonnafond (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:06
6 Arnaud Démare (Fra) FDJ 0:00:06
7 Jonathan Hivert (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:00:06
8 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:00:08
9 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:09
10 Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:10
11 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 0:00:10
12 Michel Kreder (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:10
13 Xandro Meurisse (Bel) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:00:10
14 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:10
15 Etienne Van Empel (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:10
16 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling 0:00:10
17 Florian Sénéchal (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:10
18 Huub Duijn (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:10
19 Rob Ruijgh (Ned) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:00:10
20 Floris De Tier (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:10
21 Clément Chevrier (Fra) IAM Cycling 0:00:10
22 Oliver Zaugg (SUI) IAM Cycling 0:00:10
23 Pim Ligthart (Ned) Lotto – Soudal 0:00:10
24 Axel Domont (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:10
25 Thomas Degand (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:10
26 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha 0:00:10
27 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:10
28 Jelle Wallays (Bel) Lotto – Soudal 0:00:10
29 Jelle Vanendert (Bel) Lotto – Soudal 0:00:10
30 Egor Silin (Rus) Team Katusha 0:00:10
31 Remy Mertz (Bel) ColorCode – Arden’Beef 0:00:10
32 David De La Cruz Melgarejo (Esp) Etixx – Quick Step 0:00:10
33 Laurent Pichon (Fra) FDJ 0:00:10
34 Roman Maikin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:01:03
35 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:01:05
36 Matteo Trentin (Ita) Etixx – Quick Step 0:01:07
37 Christophe Masson (Fra) Veranclassic – Ago 0:01:07
38 Johnny Hoogerland (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:01:07
39 Wout Van Aert (Bel) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:01:07
40 Ryan Anderson (Can) Direct Energie 0:01:07
41 Arnaud Gérard (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:01:07
42 Jérôme Mainard (Fra) Armée de Terre 0:01:07
43 Jens Adams (Bel) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:01:07
44 Kévin Lebreton (Fra) Armée de Terre 0:01:07
45 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:01:07
46 Kevyn Ista (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:01:07
47 Tom Boonen (Bel) Etixx – Quick Step 0:02:01
48 Perrig Quéméneur (Fra) Direct Energie 0:02:05
49 Damien Gaudin (Fra) Ag2r La Mondiale 0:02:05
50 Jonas Van Genechten (Bel) IAM Cycling 0:02:12
51 Massimo Vanderaerden (Bel) Veranclassic – Ago 0:02:18
52 Vicente Reynes Mimo (Esp) IAM Cycling 0:02:18
53 Gediminas Bagdonas (Ltu) Ag2r La Mondiale 0:02:18
54 Patrick Gretsch (GER) Ag2r La Mondiale 0:02:18
55 Mickaël Delage (Fra) FDJ 0:02:18
56 Gert Dockx (Bel) Lotto – Soudal 0:02:18
57 Antoine Loy (Bel) ColorCode – Arden’Beef 0:02:18
58 Yann Guyot (Fra) Armée de Terre 0:02:18
59 Benoît Jarrier (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:02:18
60 Olivier Le Gac (Fra) FDJ 0:02:18
61 Alexey Tsatevich (Rus) Team Katusha 0:03:02
62 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:03:02
63 Jean-Marc Bideau (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:03:02
64 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto – Soudal 0:03:02
65 Ludwig De Winter (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:03:02
66 Maxime Cam (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:03:02
67 Maxime Daniel (Fra) Ag2r La Mondiale 0:03:38
68 Rayane Bouhanni (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:03:38
69 Baptiste Planckaert (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:03:38
70 Dennis Coenen (Bel) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:03:38
71 Nils Politt (GER) Team Katusha 0:03:38
72 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx – Quick Step 0:03:38
73 Dimitri Peyskens (Bel) Veranclassic – Ago 0:03:38
74 Roman Kustadinchev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:03:38
75 Pirmin Lang (SUI) IAM Cycling 0:03:38
76 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:03:38
77 Gaëtan Bille (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:05:13
78 Artur Ershov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:05:48
79 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:05:48
80 Quentin Jauregui (Fra) Ag2r La Mondiale 0:05:56
81 Ludovic Robeet (Bel) ColorCode – Arden’Beef 0:06:29
82 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha 0:06:32
83 Thomas Deruette (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:06:38
84 Dries Van Gestel (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:06:40
85 Yves Lampaert (Bel) Etixx – Quick Step 0:06:40
86 Tony Hurel (Fra) Direct Energie 0:06:40
87 Marc Sarreau (Fra) FDJ 0:06:40
88 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie 0:06:40
89 Martin Palm (Bel) ColorCode – Arden’Beef 0:06:40
90 Brian Nauleau (Fra) Direct Energie 0:06:40
91 Christophe Riblon (Fra) Ag2r La Mondiale 0:06:40
92 Frederik Frison (Bel) Lotto – Soudal 0:06:57
93 Romain Cardis (Fra) Direct Energie 0:07:58
94 Reinier Honig (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:08:41
95 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 0:09:21
96 Boris Vallée (Bel) Fortuneo – Vital Concept 0:09:43
97 Julien Duval (Fra) Armée de Terre 0:09:56
98 Niels De Rooze (Bel) Veranclassic – Ago 0:09:56
99 Tom Dernies (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:09:56
100 Julien Stassen (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:09:56
101 Julien Kaise (Bel) ColorCode – Arden’Beef 0:09:56
102 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ 0:11:36
103 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:11:45
104 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha 0:11:48
105 Rob Peeters (Bel) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:12:50
106 Boris Dron (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:15:05
107 Mamyr Stash (Rus) Gazprom – RusVelo 0:15:06
108 Loïc Chetout (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:15:07
109 Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling 0:15:10
110 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:15:10
111 Lionel Taminiaux (Bel) ColorCode – Arden’Beef 0:15:10
112 André Looij (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:15:10
113 Kris Boeckmans (Bel) Lotto – Soudal 0:15:10
114 Tim Merlier (Bel) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:15:10
115 Anthony Turgis (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:15:10
116 Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:15:10
117 Gerry Druyts (Bel) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:15:10
118 Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis Solutions Crédits 0:15:10
119 Bryan Alaphilippe (Fra) Armée de Terre 0:15:10
120 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha 0:15:10
121 Kenny Dehaes (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:15:10
122 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:15:10
123 Maximilien Picoux (Bel) ColorCode – Arden’Beef 0:15:10
124 Sam Lennertz (Bel) Veranclassic – Ago 0:15:10
125 Jordan Levasseur (Fra) Armée de Terre 0:15:10
126 Johan Hemroulle (Bel) ColorCode – Arden’Beef 0:15:10
127 Jesper Asselman (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:15:10
128 Julien Simon (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:15:30
129 Alexis Bodiot (Fra) Armée de Terre 0:15:39
130 Kai Reus (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:15:50
131 Justin Jules (Fra) Veranclassic – Ago 0:16:06
132 Yauheni Hutarovich (Blr) Fortuneo – Vital Concept 0:17:40
133 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis Solutions Crédits 0:17:47
134 Benoît Sinner (Fra) Armée de Terre 0:20:02
135 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx – Quick Step 0:20:08
136 Sean De Bie (Bel) Lotto – Soudal 0:20:11
137 Niki Terpstra (Ned) Etixx – Quick Step 0:21:30
138 Yannick Mayer (GER) Veranclassic – Ago 0:22:15