Nicola Ruffoni (Bardiani – CSF) wygrał pierwszy etap Int. Österreich-Rundfahrt-Tour of Austria i został nowym liderem wyścigu.

Po krótkim, ale dość ciężkim prologu dziś na kolarzy czekał jeden z łatwiejszych etapów, które przygotowali dla nich organizatorzy Tour of Austria. Do pokonania było ponad 186 kilometrów na trasie Innsbruck – Salzburg. Po drodze były usytuowane dwie górskie i trzy lotne premie.

SONY DSC
Dopiero po 70 kilometrach ścigania w ucieczkę zabrało się trzech kolarzy: Alessandro Vanotti (Astana), Peter Koning (Drapac) i Maxmilian Kuen (Amplatz – BMC). Na pierwszej dziś lotnej premii najszybszy był Vanotti. 80 kilometrów przed metą przewaga uciekającej trójki wynosiła już prawie sześć minut.

Na premiach górskich walczyli ze sobą Vanotti i młody Kuen. To właśnie Włoch z Astany do jutrzejszego etapu założy koszulkę dla najlepszego górala. Od współtowarzyszy ucieczki oddzielił się Koning i samotnie pomknął w kierunku mety.

Holender na 6 kilometrów przed metą miał jeszcze 45 sekund przewagi nad peletonem prowadzonym głównie przez Bardiani – CSF. Po raz kolejny moc dużej grupy okazała się za mocna dla pojedynczego kolarza. Wszystko zjechało się na trzy kilometry przed metą.

Praca Bardiani – CSF nie poszła na marne, ponieważ najszybszy na kresce okazał się ich zawodnik, Nicola Ruffoni. Włoch został także nowym liderem wyścigu.

Drugi był Andrea Pasqualon (Team Roth), a trzeci Yannick Martinez (Delko – Marseille Provence KTM). Dziewiąty był Patryk Stosz (CCC Sprandi Polkowice), a jedenasty Sylwester Janiszewski (Wibatech Fuji).

W generalce Sylwester Janiszewski spadł na piątą pozycję, a Adrian Honkisz (CCC Sprandi Polkowice) jest ósmy.

Wyniki pierwszego etapu:

1 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani – CSF 4:00:51
2 Andrea Pasqualon (Ita) Team Roth 0:00:00
3 Yannick Martinez (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:00
4 Clément Venturini (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
5 Daniel Auer (AUT) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:00:00
6 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team 0:00:00
7 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:00
8 Gasper Katrasnik (Slo) Adria Mobil 0:00:00
9 Patryk Stosz (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:00
10 Artur Ershov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
11 Sylwester Janiszewski (Pol) Wibatech – Fuji 0:00:00
12 Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling 0:00:00
13 Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
14 Mark McNally (GBr) Wanty – Groupe Gobert 0:00:00
15 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team 0:00:00
16 Florian Bissinger (GER) WSA – Greenlife 0:00:00
17 Martin Weiss (AUT) Tirol Cycling Team 0:00:00
18 Jannik Steimle (GER) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:00:00
19 Jan Tratnik (Slo) Amplatz – BMC 0:00:00
20 Gerald Ciolek (GER) Stölting Service Group 0:00:00
21 Francesc Zurita (Esp) Team Vorarlberg 0:00:00
22 Andi Bajc (Slo) Amplatz – BMC 0:00:00
23 Wesley Kreder (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:00
24 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:00
25 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:00
26 Patrick Jäger (AUT) Team Vorarlberg 0:00:00
27 Antwan Tolhoek (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:00
28 Aydar Zakarin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
29 Christian Mager (GER) Stölting Service Group 0:00:00
30 Romain Hardy (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
31 Johannes Schinnagel (GER) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:00:00
32 Leszek Plucinski (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:00
33 Dariusz Batek (Pol) Wibatech – Fuji 0:00:00
34 Peter Kusztor (Hun) Amplatz – BMC 0:00:00
35 Marek Rutkiewicz (Pol) Wibatech – Fuji 0:00:00
36 Lukas Schlemmer (AUT) WSA – Greenlife 0:00:00
37 Sebastian Schönberger (AUT) Tirol Cycling Team 0:00:00
38 Gorazd Per (Slo) Adria Mobil 0:00:00
39 Matthias Krizek (AUT) Team Roth 0:00:00
40 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:00:00
41 Rasmus Guldhammer (Den) Stölting Service Group 0:00:00
42 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
43 Gavin Mannion (USA) Drapac Professional Cycling 0:00:00
44 Thomas Degand (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:00
45 Lennard Kämna (GER) Stölting Service Group 0:00:00
46 Viktor Manakov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
47 Dominik Hrinkow (AUT) Hrinkow Advarics Cycleangteam 0:00:00
48 William Clarke (Aus) Drapac Professional Cycling 0:00:00
49 Marinus Cornelis Minnaard (Ned) Wanty – Groupe Gobert 0:00:00
50 Thierry Hupond (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:00
51 Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:00
52 Julien El Farès (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:00
53 Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil 0:00:00
54 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:00
55 Clemens Fankhauser (AUT) Tirol Cycling Team 0:00:00
56 Patrick Gamper (AUT) Tirol Cycling Team 0:00:00
57 David Belda Garcia (Esp) Team Roth 0:00:00
58 Luca Chirico (Ita) Bardiani – CSF 0:00:00
59 Frederik Backaert (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:00
60 Patrick Schelling (SUI) Team Vorarlberg 0:00:00
61 Andreas Umhaller (AUT) Amplatz – BMC 0:00:00
62 Rudy Molard (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
63 Andreas Walzel (AUT) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:00:00
64 Delio Fernandez Cruz (Esp) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:00
65 Quentin Pacher (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:00
66 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani – CSF 0:00:00
67 Marcin Mrozek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:00
68 Bruno Pires (Por) Team Roth 0:00:00
69 Nicolas Baldo (Fra) Team Roth 0:00:00
70 Etienne Van Empel (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:00
71 David Per (Slo) Adria Mobil 0:00:00
72 Markus Eibegger (AUT) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:00:00
73 Pieter Weening (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:00
74 Nicolas Winter (SUI) Team Vorarlberg 0:00:00
75 Stephan Rabitsch (AUT) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:00:00
76 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
77 Domen Novak (Slo) Adria Mobil 0:00:00
78 Dias Omirzakov (Kaz) Astana Pro Team 0:00:00
79 Lachlan Norris (Aus) Drapac Professional Cycling 0:00:00
80 Stefan Poll (AUT) WSA – Greenlife 0:00:00
81 Brendan Canty (Aus) Drapac Professional Cycling 0:00:00
82 Rémy Di Grégorio (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:00
83 Hermann Pernsteiner (AUT) Amplatz – BMC 0:00:00
84 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team 0:00:00
85 Tim Kerkhof (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:00
86 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani – CSF 0:00:00
87 Piotr Brozyna (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:00
88 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:00
89 Jure Golcer (Slo) Adria Mobil 0:00:00
90 Sebastian Baldauf (GER) Hrinkow Advarics Cycleangteam 0:00:00
91 Clément Koretzky (Fra) Team Vorarlberg 0:00:00
92 Sven Reutter (GER) Stölting Service Group 0:00:00
93 Patrick Bosman (AUT) Tirol Cycling Team 0:00:00
94 James McLaughlin (GBr) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:00:00
95 Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team 0:00:00
96 Daniel Lehner (AUT) Team Vorarlberg 0:00:00
97 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
98 Anthony Turgis (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
99 Anthony Perez (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
100 Helmut Trettwer (GER) WSA – Greenlife 0:00:00
101 Markus Kopfauf (AUT) WSA – Greenlife 0:00:00
102 Marek Canecky (Svk) Amplatz – BMC 0:00:00
103 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team 0:00:00
104 Jacek Morajko (Pol) Wibatech – Fuji 0:00:00
105 Andreas Graf (AUT) Hrinkow Advarics Cycleangteam 0:00:00
106 Thomas Koep (GER) Stölting Service Group 0:00:00
107 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani – CSF 0:00:00
108 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team 0:00:00
109 Nicola Toffali (Ita) Team Roth 0:00:25
110 Björn Thurau (GER) Wanty – Groupe Gobert 0:00:00
111 Alexander Serov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:01:08
112 Peter Koning (Ned) Drapac Professional Cycling 0:02:01
113 Zsolt Der (Hun) Team Vorarlberg 0:02:38
114 Tobias Wauch (AUT) Wibatech – Fuji 0:02:38
115 Jon Bozic (Slo) Adria Mobil 0:02:38
116 Brad Evans (NZl) Drapac Professional Cycling 0:02:38
117 Alexander Wachter (AUT) Tirol Cycling Team 0:02:38
118 Hans-Jörg Leopold (AUT) WSA – Greenlife 0:02:38
119 Blazej Janiaczyk (Pol) Wibatech – Fuji 0:02:38
120 Jan Sokol (AUT) WSA – Greenlife 0:02:38
121 Andreas Hofer (AUT) Hrinkow Advarics Cycleangteam 0:02:38
122 Jonas Tenbrock (GER) Stölting Service Group 0:02:38
123 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani – CSF 0:02:38
124 Simone Sterbini (Ita) Bardiani – CSF 0:02:38
125 Kirill Sveshnikov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:02:38
126 Nico Brüngger (SUI) Team Roth 0:05:55
127 Maximilian Kuen (AUT) Amplatz – BMC 0:05:55
128 Boris Dron (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:05:55
129 Matthias Wieneroither (AUT) Hrinkow Advarics Cycleangteam 0:05:55
130 Josef Benetseder (AUT) Hrinkow Advarics Cycleangteam 0:06:32
DNF Alexander Meier (GER) Hrinkow Advarics Cycleangteam
DNF Dennis Paulus (AUT) Tirol Cycling Team
DNF Michael Sprenger (AUT) Wibatech – Fuji

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani – CSF 4:01:54
2 Andrea Pasqualon (Ita) Team Roth 0:00:05
3 William Clarke (Aus) Drapac Professional Cycling 0:00:07
4 Lukas Schlemmer (AUT) WSA – Greenlife 0:00:08
5 Sylwester Janiszewski (Pol) Wibatech – Fuji 0:00:09
6 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team 0:00:11
7 Jan Tratnik (Slo) Amplatz – BMC 0:00:11
8 Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:11
9 Luca Chirico (Ita) Bardiani – CSF 0:00:11
10 Clemens Fankhauser (AUT) Tirol Cycling Team 0:00:11
11 Quentin Pacher (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:12
12 Domen Novak (Slo) Adria Mobil 0:00:13
13 Gerald Ciolek (GER) Stölting Service Group 0:00:13
14 Clément Venturini (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:13
15 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team 0:00:14
16 Markus Eibegger (AUT) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:00:14
17 David Belda Garcia (Esp) Team Roth 0:00:14
18 Yannick Martinez (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:14
19 Clément Koretzky (Fra) Team Vorarlberg 0:00:15
20 Thomas Degand (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:15
21 Antwan Tolhoek (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:16
22 Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team 0:00:16
23 Anthony Perez (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:16
24 James McLaughlin (GBr) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:00:17
25 Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis Solutions Crédits 0:00:17
26 Leszek Plucinski (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:17
27 Gorazd Per (Slo) Adria Mobil 0:00:17
28 Lachlan Norris (Aus) Drapac Professional Cycling 0:00:17
29 Francesc Zurita (Esp) Team Vorarlberg 0:00:17
30 Dias Omirzakov (Kaz) Astana Pro Team 0:00:18
31 Frederik Backaert (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:18
32 Julien El Farès (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:18
33 Stephan Rabitsch (AUT) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:00:18
34 Pieter Weening (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:18
35 Patrick Bosman (AUT) Tirol Cycling Team 0:00:18
36 Sebastian Baldauf (GER) Hrinkow Advarics Cycleangteam 0:00:18
37 Delio Fernandez Cruz (Esp) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:18
38 Gasper Katrasnik (Slo) Adria Mobil 0:00:18
39 Rudy Molard (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:19
40 Peter Kusztor (Hun) Amplatz – BMC 0:00:19
41 Anthony Turgis (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:19
42 Marek Canecky (Svk) Amplatz – BMC 0:00:19
43 Helmut Trettwer (GER) WSA – Greenlife 0:00:19
44 Johannes Schinnagel (GER) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:00:19
45 Jacek Morajko (Pol) Wibatech – Fuji 0:00:19
46 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:19
47 Andi Bajc (Slo) Amplatz – BMC 0:00:19
48 Marek Rutkiewicz (Pol) Wibatech – Fuji 0:00:19
49 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:19
50 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:00:19
51 Bruno Pires (Por) Team Roth 0:00:20
52 Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling 0:00:20
53 Aydar Zakarin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:20
54 Thierry Hupond (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:20
55 Patrick Schelling (SUI) Team Vorarlberg 0:00:20
56 Sebastian Schönberger (AUT) Tirol Cycling Team 0:00:20
57 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:20
58 Dariusz Batek (Pol) Wibatech – Fuji 0:00:20
59 Sven Reutter (GER) Stölting Service Group 0:00:21
60 Daniel Lehner (AUT) Team Vorarlberg 0:00:21
61 Nicolas Baldo (Fra) Team Roth 0:00:21
62 Brendan Canty (Aus) Drapac Professional Cycling 0:00:21
63 Marcin Mrozek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:21
64 Rémy Di Grégorio (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:21
65 Rasmus Guldhammer (Den) Stölting Service Group 0:00:21
66 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:21
67 Etienne Van Empel (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:22
68 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani – CSF 0:00:22
69 Romain Hardy (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:22
70 Marinus Cornelis Minnaard (Ned) Wanty – Groupe Gobert 0:00:22
71 Piotr Brozyna (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:22
72 Christian Mager (GER) Stölting Service Group 0:00:22
73 Patryk Stosz (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:23
74 Andreas Umhaller (AUT) Amplatz – BMC 0:00:23
75 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:23
76 Jannik Steimle (GER) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:00:23
77 Hermann Pernsteiner (AUT) Amplatz – BMC 0:00:23
78 Gavin Mannion (USA) Drapac Professional Cycling 0:00:23
79 Lennard Kämna (GER) Stölting Service Group 0:00:24
80 Markus Kopfauf (AUT) WSA – Greenlife 0:00:24
81 David Per (Slo) Adria Mobil 0:00:24
82 Daniel Auer (AUT) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:00:24
83 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:24
84 Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil 0:00:24
85 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani – CSF 0:00:25
86 Björn Thurau (GER) Wanty – Groupe Gobert 0:00:25
87 Artur Ershov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:25
88 Patrick Gamper (AUT) Tirol Cycling Team 0:00:25
89 Stefan Poll (AUT) WSA – Greenlife 0:00:25
90 Viktor Manakov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:25
91 Thomas Koep (GER) Stölting Service Group 0:00:26
92 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:26
93 Mark McNally (GBr) Wanty – Groupe Gobert 0:00:26
94 Patrick Jäger (AUT) Team Vorarlberg 0:00:26
95 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:26
96 Matthias Krizek (AUT) Team Roth 0:00:26
97 Dominik Hrinkow (AUT) Hrinkow Advarics Cycleangteam 0:00:26
98 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team 0:00:27
99 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani – CSF 0:00:27
100 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team 0:00:28
101 Nicolas Winter (SUI) Team Vorarlberg 0:00:28
102 Andreas Walzel (AUT) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:00:29
103 Andreas Graf (AUT) Hrinkow Advarics Cycleangteam 0:00:29
104 Jure Golcer (Slo) Adria Mobil 0:00:29
105 Tim Kerkhof (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:31
106 Wesley Kreder (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:31
107 Florian Bissinger (GER) WSA – Greenlife 0:00:31
108 Martin Weiss (AUT) Tirol Cycling Team 0:00:32
109 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team 0:00:32
110 Nicola Toffali (Ita) Team Roth 0:00:53
111 Alexander Serov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:01:37
112 Peter Koning (Ned) Drapac Professional Cycling 0:02:23
113 Alexander Wachter (AUT) Tirol Cycling Team 0:02:54
114 Jan Sokol (AUT) WSA – Greenlife 0:02:54
115 Jon Bozic (Slo) Adria Mobil 0:02:55
116 Tobias Wauch (AUT) Wibatech – Fuji 0:02:55
117 Brad Evans (NZl) Drapac Professional Cycling 0:02:57
118 Simone Sterbini (Ita) Bardiani – CSF 0:03:03
119 Jonas Tenbrock (GER) Stölting Service Group 0:03:03
120 Hans-Jörg Leopold (AUT) WSA – Greenlife 0:03:05
121 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani – CSF 0:03:06
122 Zsolt Der (Hun) Team Vorarlberg 0:03:07
123 Kirill Sveshnikov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:03:08
124 Blazej Janiaczyk (Pol) Wibatech – Fuji 0:03:23
125 Andreas Hofer (AUT) Hrinkow Advarics Cycleangteam 0:03:31
126 Maximilian Kuen (AUT) Amplatz – BMC 0:06:11
127 Nico Brüngger (SUI) Team Roth 0:06:17
128 Boris Dron (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:06:25
129 Matthias Wieneroither (AUT) Hrinkow Advarics Cycleangteam 0:06:28
130 Josef Benetseder (AUT) Hrinkow Advarics Cycleangteam 0:06:56