Początek lipca to już wakacje w szkołach, ale dla kolarzy najważniejsze starty. Jak w ostatnim czasie radzili sobie podopieczni mistrza świata z Ponferrady?

7-8 maja to szosowy Puchar Polski w Gostyniu W pierwszym dniu na starcie jazdy indywidualnej na czas bardzo dobrze zaprezentował się Kacper Walkowiak, który uzyskał drugi czas w kategorii junior młodszy. Michał Gałka zajął w tej konkurencji 13 miejsce. Z juniorek młodszych najlepszy czas uzyskała Oliwia Majewska zajmując 7 miejsce.

Drugi dzień, dzień startu wspólnego, to pokaz możliwości Adriana Brzozowskiego, który w wyścigu juniorów jako pierwszy przejechał linię mety! Wysoką formę potwierdzili Artur Lewandowski i Piotr Wojciechowski, zajmując odpowiednio 6 i 11 miejsce.
Wśród juniorów młodszych na 3 miejscu podium stanął Aleksander Nikiel, a Kacper Walkowiak tym razem zajął 11 miejsce. Cieszy fakt znakomitego startu Olka, który wrócił do ścigania po długiej pauzie spowodowanej złamanym obojczykiem. Odnotować należy także start juniorek młodszych: Oliwia Majewska sklasyfikowana została na 14, Marta Brzozowska na 17 miejscu.

14 maja w Zbójnie został rozegrany Mistrzostwa Województwa w Kolarstwie Szosowym. Wszystkie mistrzowskie wyścigi, w których startowali podopieczni Akademii, zakończyły się ich zwycięstwami!
Kategoria żak: Franek Kaczorowski!
Kategoria młodziczka: Olga Wankiewicz!
Kategoria młodzik: Radek Frątczak!

mistrzostwa województwa

W dniach 13-15 maja juniorzy młodsi wraz z trenerem Marcinem Miętkim uczestniczyli w Pucharze Polski w kolarstwie torowym we Wrocławiu, będącym równocześnie eliminacją do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Znakomicie wypadli zawodnicy Akademii podczas 3-dniowego współzawodnictwa na torze. W sumie udało się zdobyć aż dziesięć miejsc na podium!

tor wrocław

20-22 maja młodzi kolarze Akademii Michała Kwiatkowskiego stanęli na starcie w Świeciu nad Osą na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzika i Kolarskiej Lidze Uczniowskich Klubów Sportowych.
Podobnie jak tydzień temu w Zbójnie zawodnicy Copernicusa nie odpuścili swoim konkurentom i aż siedmiokrotnie stanęli na podium! Jak podkreśla trener Sławek, młodziczki i młodzicy startujący w mistrzostwach międzywojewódzkich perfekcyjnie rozegrali wyścig pod względem pracy zespołowej i to przyniosło oczekiwany sukces.

Świecie-n.Osą-Franciszek_Kaczorowski-Juliusz_Marski

W dniach 20-22 maja 2016 na pruszkowskim torze odbywały się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w kolarstwie torowym. Akademię na MMP reprezentowali juniorzy Copernicusa oraz młodzieżowiec Michał Lewandowski. Zgodnie z oczekiwaniami trenerów zawodnicy stanęli na wysokości zadania i wracają z tarczą z Pruszkowa przywożąc kolejne mistrzowskie medale.Daniel Rochna został Mistrzem Polski w koronnej torowej konkurencji, jakim jest sprint klasyczny! W sumie podopieczni Michała Kwiatkowskiego zdobyli pięć medali.

rochna mistrz polski

Dużym sukcesem juniorów młodszych Akademii zakończył się ich start w Koronie Warmii i Mazur (27-29 maja). Trzy kryteria uliczne w Elblągu, Olsztynie i Mrągowie zakończyły się sukcesem naszych zawodników: na każdym z wyścigów pierwsze i trzecie miejsce należało do Copernicusa! Duet Karol Wawrzyniak – Kacper Walkowiak wsparty przez Michała Gałkę, na każdym z kryteriów nie dawali szans swoim konkurentom, „okupując” każdorazowo podium zwycięzców.

kryterka

W Dobczycach w dniach 27-29 maja odbył się czteroetapowy 34 Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Złote Koło”. Trener Tomasz Owsian wystawił do rywalizacji drużynę Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Toruniu składającą się z zawodników UKS Copernicus i Szymona Krawczyka z KTK Kalisz.

Trzy pierwsze etapy to wynik znakomitej pracy całej drużyny potwierdzonej indywidualnymi sukcesami poszczególnych zawodników. Etap 1 liczący 85 km zakończył się finiszem z peletonu. Znakomicie spisali się zawodnicy SMS Toruń: wygrał Szymon Krawczyk przed Adrianem Waleckim. Etap 2 to górska 5-kilometrowa czasówka. Powtórnie wygrał Szymon Krawczyk, trzeci był Artur Lewandowski a Łukasz Ochocki zajął 6 miejsce. 3 etap, mimo licznych ataków poszczególnych zawodników, to ponownie przyjazd całej grupy na linię mety. Szymon Krawczyk zajął 2 miejsce, Łukasz Ochocki był 4. Przed ostatnim etapem w Raciechowicach (106 km) sytuacja teamu była bardzo dobra: Szymon Krawczyk był liderem wyścigu z przewagą 20 sekund, Artur Lewandowski był 3, Łukasz Ochocki 6 i Antoni Gańko 11. SMS Toruń / UKS Copernicus prowadził też w klasyfikacji drużynowej, a koszulki żółta, w grochy, biała i zielona była w posiadania teamu.
Nadszedł czwarty, bardzo pechowy etap. Szymon Krawczyk z powodu kontuzji kolana zmuszony został do wycofania się z rywalizacji i tak samo Artur Lewandowski po poważnym upadku na zjeździe. Pech nie opuścił także Antoniego Gańko, któremu przy przerzucaniu łańcuch spadł pomiędzy tarcze powodując ich wygięcie, co uniemożliwiło mu dalszą jazdę. Osamotnionemu Adrianowi Waleckiemu starczyło sił na zajęcie w generalce 5 miejsca.

złote koło

Kolejny Puchar Polski – Memoriał Joachima Halupczoka odbył się 4-5 czerwca w Niwkach (jazda indywidualna na czas) i Szczedrzyku (start wspólny). Na starcie drugiego dnia Pucharu Polski stanęła w niepełnym składzie drużyna juniorów Akademii. Na dystansie 120 km wyścigu ze startu wspólnego w trudnym terenie znakomicie zaprezentował się Antoni Gańko, uczestniczący w 4-osobowym odjeździe i zajmując 3 miejsce wśród wymagających konkurentów. Należy podkreślić wysoką przeciętną prędkość kolarzy, która wyniosła 43,4 km/h.

Memoriał-Halupczoka-3-m.-Antoni-Gańko

W dniach 10-11 czerwca w Strzelcach Krajeńskich odbyły się wyścigi Pucharu Polski juniorów młodszych. Pierwszego dnia odbyła się jazda indywidualna na czas. Zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców po najwyższe trofea sięgnęli podopieczni trenera Marcina Mientkiego, stając na najwyższym stopniu podium: Oliwia Majewska i Kacper Walkowiak. Czwarte miejsce zajął Michał Gałka. W dniu następnym odbył się wyścig ze startu wspólnego. Klasą dla siebie były juniorki młodsze Akademii, które zajęły trzy pierwsze miejsca: 1.Marta Brzozowska, 2.Oliwia Majewska i 3.Marta Wesołowska. Wyścig juniorów młodszych zakończył się finiszem z grupy. Tym razem Karol Wawrzyniak sklasyfikowany został na 7 pozycji a Kacper Walkowiak był 10.

strzelce pp

Ogólnopolski 3-etapowy wyścig Gruta-Łasin-Słup w dniach 11-12 czerwca był kolejnym sprawdzianem zawodników Akademii w kategorii żak i młodzik. Pierwszego dnia (11.06.) odbyła się jazda indywidualna na czas (Gruta). Wśród żaków Franciszek Kaczorowski zajął 2 miejsce, Juliusz Marski 6. Kategoria młodziczka – wygrała Olga Wankiewicz. Wśród młodzików 1 miejsce zajął Radosław Frątczak, Dominik Żebrowski był 4, Mateusz Sawicki 8.

Tego samego dnia odbył się drugi etap – kryterium w Łasinie. Tym razem w kategorii żak Franciszek Kaczorowski stanął na 3 stopniu podium. Ponownie w młodziczkach bezkonkurencyjna była Olga Wankiewicz, która zdominowała swoje konkurentki. Lider wśród młodzików Copernicusa Radosław Frątczak tym razem był 8. Należy podkreślić niebywałą postawę i determinację Radka, który uczestniczył w kraksie, a mimo to dojechał na 8 miejscu. Jak się okazało, Radek po kraksie jechał ze złamaną ręką! Dominik Żebrowski był 10-ty.

Drugiego dnia (12.06.) był dniem startu wspólnego w miejscowości Słup. Start żaków przyniósł 4 miejsce Franciszka Kaczorowskiego oraz kolejne zwycięstwo Olgi Wankiewicz w młodziczkach. Pod nieobecność wycofanego z wyścigu Radosława Frątczaka pozostali młodzicy zajęli kolejno miejsca: Łukasz Buchalski – 6, Dominik Żebrowski – 8, Mateusz Sawicki – 9, Kamil Wróblewski – 10.
W Słupie rozegrano także wyścig amatorów, w którym zwyciężył trener Sławomir Baliński! Widać, że noga podaje mimo upływu lat…

słup wyścig

12 czerwca zawodnicy Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Toruniu zdominowali Puchar Polski juniorów ze startu wspólnego w Koziegłowach. Zawody rozegrano na 16-kilometrowej rundzie, ponad 100 zawodników miało do pokonania dystans 94 km. Współpraca na trasie wyścigu podopiecznych SMS-u przyniosła znakomite wyniki: zajęcie pierwszych pięciu miejsc na mecie po perfekcyjnie zaplanowanej ucieczce całej piątki! Linię mety zawodnicy Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Toruniu przekroczyli w kolejności: 1.Dawid Czubak (KTK Kalisz), 2.Adrian Brzozowski, 3.Maciej Kwiatkowski (obaj UKS Copernicus Toruń), 4.Przemysław Kuświk (KTK Kalisz) i 5.Antoni Gańko (UKS Copernicus Toruń).

xx_PP-Kozieglowy-2016_RR_2673

Ostatnią eliminacją do nadchodzących Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym był Puchar Polski w Chrzypsku Wielkim (18-19 czerwca). W pierwszym dniu podczas jazdy indywidualnej na czas Oliwia Majewska zajęła 4 miejsce ze stratą 8 sekund do zwyciężczyni, po raz kolejny udowadniając, że należy do pięciu najlepszych juniorek młodszych w Polsce w tej konkurencji. Również swoją doskonałą dyspozycję zademonstrowali Kacper Walkowiak, trzeci wśród juniorów młodszych, oraz Maciej Kwiatkowski i Kamil Rumiński zajmując odpowiednio 2 i 4 miejsce w kategorii junior.

Drugiego dnia rywalizacji kolarze stanęli na starcie wspólnym. Para juniorów młodszych Kacper Walkowiak – Karol Wawrzyniak, po ostatnich zwycięstwach w koronie Warmii i Mazur oraz Pucharze Polski w Strzelcach Krajeńskich, ponownie stanęła na podium: Walkowiak zajmując 2 a Wawrzyniak 3 miejsce. Start Adriana Waleckiego, jednego z faworytów wyścigu juniorów ze startu wspólnego, należy również zaliczyć do udanych, mimo zajętego przez niego 6 miejsca.

W Młyńcu Drugim w sobotę 25 czerwca żacy, młodziczki, młodzicy i juniorki młodsze Akademii współzawodniczyli w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Jeździe Indywidualnej na Czas. Wszystkie kategorie miały do pokonania dystans pięciu kilometrów.

Po tytuł mistrzowski wśród młodzików sięgnął Dominik Żebrowski, który wyprzedził drugiego na mecie zawodnika o 7 sekund. W pierwszej dziesiątce jeszcze miejsca zajęli: Mateusz Sawicki szóste, Kamil Wróblewski dziewiąte.
W pozostałych kategoriach na podium stanęli Eliasz Bednarek, który był drugi w kategorii żak i Agata Świątkowska – trzecia w juniorkach młodszych. Wśród młodziczek czwarte miejsce zajęła Olga Wankiewicz, do tej pory niepokonana w swojej kategorii.

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików były imprezą organizowaną przez KS Sprint Grębocin i Akademię Copernicus. Należy pochwalić perfekcyjną organizację i profesjonalne prowadzenie mistrzostw przez Sławka Balińskiego i Bartka Papurzyńskiego.

Młyniec-2016-Team-Copernicus

Najmłodsi zawodnicy Akademii Michała Kwiatkowskiego startowali w Mistrzostwach Polski Szkółek Kolarskich w Raszkowie, gdzie 25-26 czerwca wyłoniono mistrzów w jeździe indywidualnej na czas i wyścigu ze startu wspólnego.

Najlepszy wynik uzyskała Zuzanna Charyga, stając dwukrotnie na podium w kategorii klas czwartych. Zdobyła medal brązowy w jeździe na czas i srebrny w wyścigu ze startu wspólnego. Wśród chłopców klas piątych Franciszek Kaczorowski w obu konkurencjach zajął czwarte miejsca, Juliusz Marski trzynaste i osiemnaste.
Pozostali nasi młodzi kolarze zajęli w pierwszej dwudziestce. W kategorii chłopców klas czwartych Tomasz Błażejewski zajął 6 i 18 miejsce oraz Dawid Nowakowski 18 i 8.

Bardzo dobrze wypadli podopieczni trenera Bartka Papurzyńskiego ze Sprintu w kategorii chłopców klas czwartych i szóstych – Szymon Kościelny (kat.IV) zajął miejsce 15 w jeździe na czas i 11 ze startu wspólnego, Damian Błotnicki (kat.VI) odpowiednio 12 i 11 oraz Jakub Krzyżykowski (kat.VI) 13 i 17.

Raszków-MP-Szkółek-Kolarskich-2016-Zuzanna-Charyga-na-podium

pełne wyniki, galerie zdjęć oraz wypowiedzi trenerów – copernicus-cycling.pl