Steve Cummings (Dimension Data), dla którego zabrakło miejsca w składzie Wielkiej Brytanii na igrzyska olimpijskie w Rio, zwrócił uwagę, że fakt, iż kadrę wybiera człowiek blisko związany z drużyną Sky jest konfliktem interesów, przez który cierpią on i inni kolarze.

Za wybór kadry olimpijskiej Wielkiej Brytanii odpowiada Rod Ellingworth, który pracuje w Teamie Sky. Cummings uważa, że jest w życiowej formie, a jego charakterystyka odpowiada górzystej trasie w Rio de Janeiro. Mimo to nie spodziewał się nominacji do składu, zanim jeszcze oficjalnie go podano.

Myślę, że to jest całkowity konflikt interesów i jeśli mam być szczery, to jest to okropne. Wybierać kadrę powinien ktoś niezależny, a nie taki, który trenuje połowę, albo nawet mniej niż połowę brytyjskich kolarzy – powiedział Cummings brytyjskiemu tygodnikowi „Cycling Weekly”.

Kolarz Dimension Data negatywnie ocenił także taktykę podporządkowania całej drużyny Chrisowi Froome`owi, który na początku sezonu zadeklarował, że chce zdobyć złoty medal olimpijski.

Gdy ma się do obsadzenia tylko pięć miejsc, to uważam, że podporządkowywanie całej drużyny jednemu kolarzowi jest bardzo ryzykowne. Nie oznacza to, że każdy ma jechać przeciw sobie, ale każdy powinien odgrywać swoją rolę w inny sposób, a nie pracować dla jednego gościa – tłumaczył Cummings.

Steve Cummings ma w tym sezonie na koncie trzy zwycięstwa w wyścigach rangi World Tour odniesione po długich, samotnych ucieczkach, z których najbardziej spektakularna była ta podjęta w Criterium du Dauphine, gdzie „na solo” pokonał pięćdziesiąt kilometrów, dwa podjazdy, a na metę dojechał z prawie czterominutową przewagą nad drugim kolarzem. Trasę w Rio, z prawie pięcioma tysiącami metrów przewyższenia, porównał do wyścigu Liege-Bastogne-Liege, w którym w tym roku był najlepszy z Brytyjczyków.

Gdybym znalazł się w wyścigu olimpijskim w ucieczce z Włochami, Hiszpanami, czy kimkolwiek innym i powiedział im, że nie będę pracował, bo jedziemy na „Froomiego”, to jak myślicie, co oni by zrobili? – pytał retorycznie Cummings.

„Cycling Weekly” poprosił o komentarz Ellingwortha jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem kadry, ale w jego imieniu wypowiedział się tylko rzecznik British Cycling, który oznajmił, że nie będą komentowali kwestii personalnych przed ogłoszeniem nazwisk kolarzy. Dziś wiadomo już na pewno, że Steve`a Cummingsa nie ma w olimpijskiej reprezentacji Wielkiej Brytanii.

Spośród pięciu wybranych zawodników tylko jeden nie ściga się na co dzień w drużynie Sky – jest to Adam Yates (Orica GreenEDGE). Pozostali to: Chris Froome, Geraint Thomas, Peter Kennaugh i Ian Stannard.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments