Orica-GreenEdge i Astana są kolejnymi drużynami, które oficjalnie ogłosiły swoje składy na rozpoczynający się już w tym tygodniu wyścig Tour de France.

Po pomyślnej kampanii w Giro d’Italia, gdzie z sprawą Estebana Chavesa otarli się o zwycięstwo, australijska ekipa wraca do swojego podstawowego zamysłu taktycznego na wielkie toury – tzn. walki o sukcesy etapowe.

W tym celu wysyła do Francji prawdziwą armię charakteryzujących się sprytem i szybkością zawodników, gotowych rywalizować o zwycięstwo na etapach o bardzo zróżnicowanym stopniu pagórkowatości: Simona Gerransa, Michaela Matthewsa, Michaela Albasiniego i Daryla Impeya.

Liderem na klasyfikację generalną będzie Adam Yates, który będzie mógł liczyć na wsparcie doświadczonego Rubena Plazy i debiutującego Chrisa Juula-Jensena. Skład uzupełnią Mathew Hayman i Luke Durbridge.

„Simon jest najbardziej doświadczony jeśli chodzi o występy w Tour de France. W barwach Orici-GreenEdge odnosił etapowe zwycięstwa w 2008 i 2013 roku i na pewno będzie chciał  dodać kolejne sukcesy do tej kolekcji,” – powiedział Cyclingnews menedżer drużyny Matt White.

„Dla Michaela [Matthewsa] zeszłoroczna Wielka Pętla była swego rodzaju katastrofą, ponieważ doznał załamania żeber już w drugim dniu rywalizacji. Mimo przeciwności Michael dzielnie kontynuował walkę, co zaowocowało zdobyciem cennych doświadczeń oraz uświadomiło mu, że jest w stanie pokonywać swoje własne ograniczenia.”

„Adam Yates będzie naszym zawodnikiem na górskie etapy. Nie spoczywa na nim jednak żadna presja w odniesieniu do walki o klasyfikację generalną, to nie jest naszym celem.”

Skład drużyny Orica-GreenEdge na Tour de France 2016:

Simon Gerrans, Michael Matthews, Michael Albasini, Daryl Impey, Adam Yates, Mathew Hayman, Chris Juul-Jensen, Ruben Plaza, Luke Durbridge

Podczas gdy australijska drużyna celuje w zwycięstwa głównie na przypominających profilami pagórkowate klasyki etapach, Astana przystąpi do rywalizacji ze zwycięzcami dwóch ostatnich wielkich tourów w składzie: Fabio Aru i Vincenzo Nibalim.

Chociaż drużyna w teorii została zbudowana wokół młodszego z Włochów, a Rekin z Messyny ma pełnić tym razem rolę mentora i ewentualnego „planu B”, można się spodziewać, że rzeczywisty podział ról dokona się dopiero w górach.

Ekipa z Kazachstanu jak zwykle stanie na starcie Wielkiej Pętli uzbrojona po zęby, a włoscy liderzy będą mieli do dyspozycji pomocników jak Jakob Fuglsang, Tanel Kangert, Paolo Tiralongo, Luis Leon Sanchez czy debiutujący Diego Rosa. Na płaskich etapach będą mogli natomiast liczyć na Alexeya Lutsenkę i Andriya Grivko.

Skład drużyny Astana na Tour de France 2016:

Vincenzo Nibali, Fabio Aru, Jakob Fuglsang, Tanel Kangert, Paolo Tiralongo, Luis Leon Sanchez, Diego Rosa, Alexey Lutsenko, Andriy Grivko

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments