Tour de Suisse / tourdesuisse.ch

W sprinterskim pojedynku na ostatnim etapie Jarlinson Pantano (IAM) pokazał rywalom plecy, a Miguel Lopez dzięki czwartej pozycji obronił koszulkę lidera i zwyciężył w całym wyścigu.

Na skróconej z powodu trudnych warunków atmosferycznych trasie miała się rozegrać ostateczna bitwa o zwycięstwo. Czwartego w generalce Barguila od liderującego Lopeza dzieliło tylko 18 sekund i na podjeździe pod Fluelpass można było spodziewać się akcji ze strony czołowej czwórki.

Od startu atakować próbował Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice), ale pomimo kilku akcji Polakowi nie udało się znaleźć w ucieczce. W niej ostatecznie znaleźli się Maximiliano Richeze (Etixx – Quick Step), Jasper Stuyven (Trek – Segafredo) oraz Magnus Cort Nielsen (Orica – GreenEdge). Przed podjazdem czołowa trójka zyskała blisko minutę przewagi, ale kiedy tylko droga zaczęła się wznosić różnica od razu zmalała i na przedzie jeszcze przez kilka kilometrów kręcił Stuyven, który finalnie został doścignięty za sprawą mocnego tempa peletonu.

Przez chwilę na przedzie znalazł się David Lopez (Team Sky), a za jego plecami pracę dla Tejaya van Garderena (BMC) wykonywał Darwin Atapuma i można było odnieść wrażenie, że kłopoty przeżywa Migu Lopez. Akcję kolarza Sky skasował Hubert Dupont (Ag2r), a za nim podążył Simon Spilak (Katusha) i trzykrotny zwycięzca Tour de Suisse – Rui Costa (Lampre – Merida). Lider jednak przypilnował tę szarżę i spokojnie przeskoczył do czołówki.

Kilkaset metrów dalej Lopez ruszył raz jeszcze, a z nim utrzymał się już tylko van Garderen i Pantano (IAM), którzy chwile wcześniej doskoczyli do czołówki. W grupce pościgowej fantastycznie jechali reprezentanci polskich grup – Victor de la Parte (CCC Sprandi Polkowice) oraz Paweł Cieślik (VERVA Active Jet). Gdy problemy przeżywali Spilak i Kelderman, którzy zostawali za grupą faworytów to na kolejny atak zdecydował się Lopez i finalnie zerwał z koła Pantano i van Garderena.

Tuż przed szczytem Fluelpass do przodu ruszył del la Parte i doścignął kolarzy jadących przed nim i zgarnął drugie miejsce na górskiej premii. Lopez miał kilkanaście sekund przewagi nad grupą pościgową, ale na mokrych zjazdach został doścignięty.

Na ulicach Davos największą ochotę na zwycięstwo miał Pantano, który co rusz próbował zaskoczyć współtowarzyszy ucieczki. Każda jego akcja została jednak przypilnowana i zwycięzcę ostatniego etapu rozstrzygał sprinterski pojedynek. W nim najlepiej poradził sobie mimo wielu prób Pantano, który ograł Chernetskiego.

W czołowej dziesiątce zameldował się Victor de la Parte, a kilka pozycji niżej dojechał Paweł Cieślik.

Wyniki:

1    Jarlinson PANTANO GOMEZ    COL    IAM    1:23:55
2    Sergei CHERNETSKI    RUS    KAT    +0
3    Jon IZAGUIRRE INSAUSTI    ESP    MOV    +0
4    Miguel Angel LOPEZ MORENO    COL    AST    +0
5    Tejay VAN GARDEREN    USA    BMC    +0
6    Rui Alberto FARIA DA COSTA    POR    LAM    +0
7    Warren BARGUIL    FRA    TGA    +0
8    Andrew TALANSKY    USA    CPT    +56
9    Víctor DE LA PARTE    ESP    CCC    +56
10    Joseph Lloyd DOMBROWSKI    USA    CPT    +56
11    Winner ANACONA GOMEZ    COL    MOV    +1:17
12    Natnael BERHANE    ERI    DDD    +1:17
13    Jan POLANC    SLO    LAM    +1:17
14    Sander ARMEE    BEL    LTS    +1:17
15    Pawel CIESLIK    POL    VAT    +1:17
16    Wilco KELDERMAN    NED    TLJ    +1:17
17    Jhonatan RESTREPO    COL    KAT    +1:17
18    Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI    ESP    MOV    +1:17
19    Darwin ATAPUMA HURTADO    COL    BMC    +1:17
20    Hubert DUPONT    FRA    ALM    +1:17
21    Simon SPILAK    SLO    KAT    +1:17
22    Koen BOUWMAN    NED    TLJ    +2:21
23    Jorge ARCAS PENA    ESP    MOV    +2:21
24    Frank SCHLECK    LUX    TFS    +2:21
25    David LOPEZ GARCIA    ESP    SKY    +2:21
26    Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS    ESP    MOV    +2:21
27    Bruno PIRES    POR    ROT    +2:59
28    Peter STETINA    USA    TFS    +3:54
29    Jean-Christophe PERAUD    FRA    ALM    +4:23
30    Petr VAKOC    CZE    EQS    +4:38
31    Branislau SAMOILAU    BLR    CCC    +4:38
32    Matvey MAMYKIN    RUS    KAT    +4:38
33    Antwan TOLHOEK    NED    ROP    +5:06
34    Przemyslaw NIEMIEC    POL    LAM    +5:06
35    Kristijan DURASEK    CRO    LAM    +5:06
36    Ruben ZEPUNTKE    GER    CPT    +5:06
37    Toms SKUJINS    LAT    CPT    +5:54
38    Kenny ELISSONDE    FRA    FDJ    +5:54
39    Marcel WYSS    SUI    IAM    +5:54
40    Bram TANKINK    NED    TLJ    +5:54
41    Jan HIRT    CZE    CCC    +5:54
42    Sergey LAGUTIN    RUS    KAT    +5:54
43    Martin ELMIGER    SUI    IAM    +5:54
44    Jordi SIMON CASULLERAS    ESP    VAT    +6:01
45    Andrea PASQUALON    ITA    ROT    +6:01
46    Sam OOMEN    NED    TGA    +6:01
47    Nico BRÜNGGER    SUI    ROT    +6:01
48    Huub DUYN    NED    ROP    +6:01
49    Nick VAN DER LIJKE    NED    ROP    +6:01
50    Odd Christian EIKING    NOR    FDJ    +6:56
51    Maciej PATERSKI    POL    CCC    +6:56
52    Jasha SÜTTERLIN    GER    MOV    +6:56
53    Mario Jorge FARIA DA COSTA    POR    LAM    +6:56
54    Yukiya ARASHIRO    JPN    LAM    +6:56
55    Reto HOLLENSTEIN    SUI    IAM    +6:56
56    Michael SCHÄR    SUI    BMC    +6:56
57    Danilo WYSS    SUI    BMC    +6:56
58    Laurent PICHON    FRA    FDJ    +6:56
59    Cédric PINEAU    FRA    FDJ    +7:52
60    Sven erik BYSTRØM    NOR    KAT    +7:52
61    Reinardt JANSE VAN RENSBURG    RSA    DDD    +7:52
62    Sébastien MINARD    FRA    ALM    +8:24
63    Adam STACHOWIAK    POL    VAT    +8:24
64    Dmitrii KOZONCHUK    RUS    KAT    +8:31
65    Jonas KOCH    GER    VAT    +8:33
66    Kiel REIJNEN    USA    TFS    +8:40
67    Simon GESCHKE    GER    TGA    +8:40
68    Twan CASTELIJNS    NED    TLJ    +8:40
69    Jasper STUYVEN    BEL    TFS    +8:40
70    Julien VERMOTE    BEL    EQS    +8:40
71    Adrien NIYONSHUTI    RWA    DDD    +8:40
72    Matthias KRIZEK    AUT    ROT    +8:40
73    Riccardo ZOIDL    AUT    TFS    +8:40
74    Valentin BAILLIFARD    SUI    ROT    +8:40
75    Alessandro VANOTTI    ITA    AST    +9:15
76    Michele SCARPONI    ITA    AST    +9:15
77    Sylwester SZMYD    POL    CCC    +9:15
78    Michal PODLASKI    POL    VAT    +9:15
79    Christian KNEES    GER    SKY    +10:30
80    Grégory RAST    SUI    TFS    +10:35
81    Zdenek STYBAR    CZE    EQS    +10:35
82    Pieter WEENING    NED    ROP    +10:35
83    Michel KREDER    NED    ROP    +10:35
84    Sindre SKJOESTAD LUNKE    NOR    TGA    +10:35
85    Simone PONZI    ITA    CCC    +11:01
86    Sam BEWLEY    NZL    OGE    +11:01
87    Jesse SERGENT    NZL    ALM    +11:01
88    Matteo BONO    ITA    LAM    +11:01
89    Evgeny PETROV    RUS    TNK    +11:01
90    Ian BOSWELL    USA    SKY    +11:01
91    Geraint THOMAS    GBR    SKY    +11:01
92    Stijn DEVOLDER    BEL    TFS    +11:01
93    Bertjan LINDEMAN    NED    TLJ    +11:01
94    Johannes FRÖHLINGER    GER    TGA    +11:10
95    Sébastien TURGOT    FRA    ALM    +11:10
96    Christophe RIBLON    FRA    ALM    +11:10
97    Magnus Cort NIELSEN    DEN    OGE    +11:10
98    Michael ALBASINI    SUI    OGE    +11:10
99    Laurens DE VREESE    BEL    AST    +11:10
100    Luke DURBRIDGE    AUS    OGE    +11:10
101    Kristijan KOREN    SLO    CPT    +11:10
102    Davide CIMOLAI    ITA    LAM    +11:10
103    Lukas JAUN    SUI    ROT    +11:10
104    Oliver ZAUGG    SUI    IAM    +11:10
105    Matthias BRANDLE    AUT    IAM    +11:10
106    Tyler FARRAR    USA    DDD    +11:10
107    Vasil KIRYIENKA    BLR    SKY    +11:10
108    Fernando GAVIRIA RENDON    COL    EQS    +11:10
109    Felix GROSSSCHARTNER    AUT    CCC    +11:10
110    Christopher JUUL JENSEN    DEN    OGE    +11:10
111    Jaroslaw MARYCZ    POL    CCC    +11:10
112    Paul MARTENS    GER    TLJ    +11:10
113    Martin KOHLER    SUI    ROT    +11:10
114    Colin STÜSSI    SUI    ROT    +11:10
115    Iljo KEISSE    BEL    EQS    +11:32
116    Maximiliano Ariel RICHEZE    ARG    EQS    +11:32
117    Juraj SAGAN    SVK    TNK    +11:32
118    Tom VAN ASBROECK    BEL    TLJ    +11:32
119    Laurens TEN DAM    NED    TGA    +11:32
120    Michal GOLAS    POL    SKY    +12:15
121    Gatis SMUKULIS    LAT    AST    +13:58
122    Peter SAGAN    SVK    TNK    +13:58
123    Davide MALACARNE    ITA    AST    +14:23
124    Jiri POLNICKY    CZE    VAT    +14:23
125    Matti BRESCHEL    DEN    CPT    +15:20
126    Kévin REZA    FRA    FDJ    +15:20
DNS  Maciej BODNAR    POL    TNK 
DNS    Jelle WALLAYS    BEL    LTS
DNS    Yves LAMPAERT    BEL    EQS
DNS    Davide VILLELLA    ITA    CPT
DNS    Fabian CANCELLARA    SUI    TFS
DNS    Dylan TEUNS    BEL    BMC
DNS    Mathew HAYMAN    AUS    OGE
DNS    Tosh VAN DER SANDE    BEL    LTS
DNS    Silvan DILLIER    SUI    BMC
DNS    Pim LIGTHART    NED    LTS
DNS    Michael MATTHEWS    AUS    OGE
DNS    Leopold KONIG    CZE    SKY
DNS    Philippe GILBERT    BEL    BMC
DNS    Tiesj BENOOT    BEL    LTS

General final
1    Miguel Angel LOPEZ MORENO    COL    AST    30:55:58
2    Jon IZAGUIRRE INSAUSTI    ESP    MOV    +12
3    Warren BARGUIL    FRA    TGA    +18
4    Jarlinson PANTANO GOMEZ    COL    IAM    +42
5    Andrew TALANSKY    USA    CPT    +1:04
6    Tejay VAN GARDEREN    USA    BMC    +1:26
7    Rui Alberto FARIA DA COSTA    POR    LAM    +2:09
8    Wilco KELDERMAN    NED    TLJ    +2:38
9    Simon SPILAK    SLO    KAT    +2:48
10    Sergei CHERNETSKI    RUS    KAT    +5:08
11    Víctor DE LA PARTE    ESP    CCC    +6:38
12    Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI    ESP    MOV    +7:04
13    Darwin ATAPUMA HURTADO    COL    BMC    +9:13
14    Pawel CIESLIK    POL    VAT    +9:43
15    Jan POLANC    SLO    LAM    +10:21
16    Sander ARMEE    BEL    LTS    +11:52
17    Geraint THOMAS    GBR    SKY    +12:31
18    Natnael BERHANE    ERI    DDD    +12:56
19    Frank SCHLECK    LUX    TFS    +17:08
20    Jordi SIMON CASULLERAS    ESP    VAT    +20:05
21    Vasil KIRYIENKA    BLR    SKY    +22:10
22    Peter STETINA    USA    TFS    +23:56
23    Hubert DUPONT    FRA    ALM    +24:29
24    Martin ELMIGER    SUI    IAM    +27:05
25    Kenny ELISSONDE    FRA    FDJ    +29:01
26    Joseph Lloyd DOMBROWSKI    USA    CPT    +29:16
27    Michele SCARPONI    ITA    AST    +29:23
28    Felix GROSSSCHARTNER    AUT    CCC    +29:27
29    Koen BOUWMAN    NED    TLJ    +30:34
30    Michael SCHÄR    SUI    BMC    +32:05
31    Matvey MAMYKIN    RUS    KAT    +33:30
32    Simon GESCHKE    GER    TGA    +33:53
33    Petr VAKOC    CZE    EQS    +34:24
34    David LOPEZ GARCIA    ESP    SKY    +36:54
35    Danilo WYSS    SUI    BMC    +37:41
36    Sergey LAGUTIN    RUS    KAT    +39:23
37    Ian BOSWELL    USA    SKY    +39:53
38    Sam OOMEN    NED    TGA    +40:47
39    Jorge ARCAS PENA    ESP    MOV    +42:51
40    Winner ANACONA GOMEZ    COL    MOV    +43:20
41    Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS    ESP    MOV    +44:29
42    Przemyslaw NIEMIEC    POL    LAM    +44:58
43    Marcel WYSS    SUI    IAM    +47:44
44    Jan HIRT    CZE    CCC    +48:32
45    Laurent PICHON    FRA    FDJ    +49:37
46    Riccardo ZOIDL    AUT    TFS    +50:17
47    Bram TANKINK    NED    TLJ    +51:32
48    Christopher JUUL JENSEN    DEN    OGE    +51:54
49    Odd Christian EIKING    NOR    FDJ    +52:50
50    Branislau SAMOILAU    BLR    CCC    +52:57
51    Davide MALACARNE    Italy    AST    +54:24
52    Jhonatan RESTREPO    Colombia    KAT    +54:47
53    Maciej PATERSKI    Poland    CCC    +55:17
54    Huub DUYN    Netherlands    ROP    +55:25
55    Cédric PINEAU    France    FDJ    +55:35
56    Jean-Christophe PERAUD    France    ALM    +55:56
57    Antwan TOLHOEK    Netherlands    ROP    +57:07
58    Kristijan DURASEK    Croatia    LAM    +57:10
59    Bertjan LINDEMAN    Netherlands    TLJ    +57:16
60    Jasha SÜTTERLIN    Germany    MOV    +57:21
61    Jonas KOCH    Germany    VAT    +58:52
62    Pieter WEENING    Netherlands    ROP    +59:04
63    Christian KNEES    Germany    SKY    +59:14
64    Michal GOLAS    Poland    SKY    +59:41
65    Ruben ZEPUNTKE    Germany    CPT    +1:00:53
66    Dmitrii KOZONCHUK    Russia    KAT    +1:02:10
67    Nick VAN DER LIJKE    Netherlands    ROP    +1:02:16
68    Sindre SKJOESTAD LUNKE    Norway    TGA    +1:02:58
69    Sven erik BYSTRØM    Norway    KAT    +1:03:24
70    Maximiliano Ariel RICHEZE    Argentina    EQS    +1:03:25
71    Michael ALBASINI    Switzerland    OGE    +1:03:49
72    Laurens TEN DAM    Netherlands    TGA    +1:03:56
73    Andrea PASQUALON    Italy    ROT    +1:04:26
74    Kristijan KOREN    Slovenia    CPT    +1:04:48
75    Reto HOLLENSTEIN    Switzerland    IAM    +1:05:03
76    Christophe RIBLON    France    ALM    +1:05:14
77    Julien VERMOTE    Belgium    EQS    +1:05:19
78    Nico BRÜNGGER    Switzerland    ROT    +1:06:12
79    Adam STACHOWIAK    Poland    VAT    +1:07:28
80    Bruno PIRES    Portugal    ROT    +1:07:51
81    Zdenek STYBAR    Czech Republic    EQS    +1:07:56
82    Kévin REZA    France    FDJ    +1:07:58
83    Yukiya ARASHIRO    Japan    LAM    +1:08:50
84    Matthias KRIZEK    Austria    ROT    +1:10:09
85    Paul MARTENS    Germany    TLJ    +1:10:42
86    Reinardt JANSE VAN RENSBURG    South Africa    DDD    +1:11:04
87    Iljo KEISSE    Belgium    EQS    +1:11:18
88    Luke DURBRIDGE    Australia    OGE    +1:12:01
89    Matthias BRANDLE    Austria    IAM    +1:12:40
90    Sébastien MINARD    France    ALM    +1:12:48
91    Oliver ZAUGG    Switzerland    IAM    +1:13:35
92    Toms SKUJINS    Latvia    CPT    +1:13:51
93    Jasper STUYVEN    Belgium    TFS    +1:14:30
94    Matti BRESCHEL    Denmark    CPT    +1:15:10
95    Jiri POLNICKY    Czech Republic    VAT    +1:17:04
96    Michel KREDER    Netherlands    ROP    +1:18:20
97    Sam BEWLEY    New Zealand    OGE    +1:18:29
98    Tom VAN ASBROECK    Belgium    TLJ    +1:18:30
99    Michal PODLASKI    Poland    VAT    +1:18:37
100    Magnus Cort NIELSEN    Denmark    OGE    +1:19:41
101    Simone PONZI    Italy    CCC    +1:19:45
102    Grégory RAST    Switzerland    TFS    +1:20:08
103    Mario Jorge FARIA DA COSTA    Portugal    LAM    +1:20:46
104    Johannes FRÖHLINGER    Germany    TGA    +1:20:59
105    Laurens DE VREESE    Belgium    AST    +1:22:00
106    Fernando GAVIRIA RENDON    Colombia    EQS    +1:26:51
107    Martin KOHLER    Switzerland    ROT    +1:27:40
108    Jesse SERGENT    New Zealand    ALM    +1:27:48
109    Evgeny PETROV    Russia    TNK    +1:27:56
110    Twan CASTELIJNS    Netherlands    TLJ    +1:28:02
111    Peter SAGAN    Slovakia    TNK    +1:29:47
112    Alessandro VANOTTI    Italy    AST    +1:30:18
113    Sébastien TURGOT    France    ALM    +1:31:26
114    Adrien NIYONSHUTI    Rwanda    DDD    +1:31:57
115    Sylwester SZMYD    Poland    CCC    +1:32:28
116    Kiel REIJNEN    United States    TFS    +1:32:31
117    Valentin BAILLIFARD    Switzerland    ROT    +1:32:47
118    Gatis SMUKULIS    Latvia    AST    +1:33:19
119    Jaroslaw MARYCZ    Poland    CCC    +1:33:22
120    Juraj SAGAN    Slovakia    TNK    +1:33:30
121    Stijn DEVOLDER    Belgium    TFS    +1:34:09
122    Colin STÜSSI    Switzerland    ROT    +1:36:45
123    Matteo BONO    Italy    LAM    +1:40:03
124    Tyler FARRAR    United States    DDD    +1:40:08
125    Davide CIMOLAI    Italy    LAM    +1:43:19
126    Lukas JAUN    Switzerland    ROT    +1:47:47