17 maja prologiem na ulicach Kołobrzegu rusza XXIV edycja Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Bałtyk – Karkonosze Tour 2016 rozgrywanego w klasie 2.2 UCI Europe Tour. Na starcie stanie 132 zawodników z 19 zespołów zawodowych i reprezentacji narodowych.

Międzynarodowy Wyścig Kolarski Bałtyk – Karkonosze Tour pierwszy raz odbył się w 1993 roku za inicjatywą Towarzystwa Cyklistów “Sudety” w Wałbrzychu, a dokładniej Janusza Macelucha, Kazimierza Pisarka i Andrzeja Nowakowskiego. Już w pierwszej edycji, nazwanej Karkonosze Tour i przebiegającej przez województwa wałbrzyskie i jeleniogórskie, wystartowały reprezentacje USA, Ukrainy czy Węgier.

Od 2015 roku impreza jest rozgrywana w ramach kalendarza UCI Europe Tour w kategorii 2.2. W Bałtyk-Karkonosze Tour startowali znakomici kolarze – Dariusz Baranowski, Cezary Zamana, Piotr Wadecki, Rajmondas Rumsas czy mistrz “czasówki” pod Okraj Radosław Romanik. W tym roku na starcie pojawią się m.in. dwie polskie ekipy II dywizji VERVA Activejet i CCC Sprandi Polkowice, Domin Sport oraz reprezentacja olimpijska Niemiec i Ukrainy i ekipy z Włoch, Austrii, Serbii, Czech czy… Tajwanu!

XXIV edycja wyścigu będzie składała się z sześciu etapów, których łączna długość wynosi 760 km. Tradycyjnie pierwsze dni wyścigu będą polem do popisu dla sprinterów. O Klasyfikacji Generalnej decydować będzie tradycyjna czasówka Kowary – Przełęcz Okraj na dystansie 11,6 km, ze średnim nachyleniem 5,1% i maksymalnym 12 % oraz VI królewski etap Piechowice – Karpacz, na którym rozegrane zostaną 4 Górskie Premie w Michałowicach, Przesieka (Droga Sudecka), Borowicach i na Przełęczy Kowarskiej.

Poszczególne etapy Bałtyk – Karkonosze Tour 2016:

17.05.2016 PROLOG KOŁOBRZEG (kryterium) eliminator
18.05.2016 I ETAP KOŁOBRZEG – CHOCIWEL 193,9 km
19.05.2016

II ETAP KOŚCIAN – OPALENICA

176,8 km
20.05.2016 III ETAP ZBĄSZYNEK – ZBĄSZYNEK 137,2 km
21.05.2016 IV ETAP KOŻUCHÓW – LUBAŃ 173,6 km
22.05.2016 V ETAP KOWARY – PRZEŁĘCZ OKRAJ (jazda na czas) 11,6 km
22.05.2016 VI ETAP PIECHOWICE – KARPACZ 89,3 km

 

Oficjalna lista startowa – tutaj

Krótka charakterystyka poszczególnych etapów:

PROLOG:

Prolog poprzedzony zostanie prezentacją ekip o godzinie 18:30.

prolog_mapa

Trasa prologu w Kołobrzegu przebiegać będzie na „agrafce” przy ulicy Walki Młodych

Szybka runda 1100 m dla sprinterów

Prolog rozgrywany będzie wzorem ubiegłego roku – systemem eliminacyjnym, po którym w finale wystartują najlepsi zawodnicy w swoich grupach

Start Kołobrzeg ul Łopuskiego godz. 19:10

Meta Kołobrzeg ul Łopuskiego godz. 20:20

I ETAP KOŁOBRZEG – CHOCIWEL

Start Honorowy odbędzie się na Placu Ratuszowym w Kołobrzegu. Po przejechaniu 2 km ulicami Kołobrzegu odbędzie się Start Ostry.

1-2016

Wyjazd z Kołobrzegu kierunku Dygowa następnie przez Karlino, Białogard dojedzie do pierwszej Lotnej Premii w Tychowie. Na tym etapie Lotne Premie będą w Świdwinie, Brzeżnie, Łobzie oraz na rundach w Chociwlu.

Etap dla sprinterów.

wykres1-2016

Start Honorowy Kołobrzeg Plac Ratuszowy godz. 11:55

Start Kołobrzeg ul. Krzywoustego godz. 12:00

Meta Chociwel ul. Wojska Polskiego godz. 16:15

II ETAP KOŚCIAN – OPALENICA

Wyjazd z Kościana poprzedzony 3 rundami ulicznymi z Lotnymi Premia na ul. Nacławskiej następnie peleton jedzie w kierunku Krzywinia gdzie zlokalizowana jest Lotna Premia.

2 poprawiony -2016Na tym etapie Lotne Premie będą w Śmigiel, Parzęczewo, Nowy Tomyśl, Kuślin oraz na rundach w Opalenicy

Etap dla sprinterów.

wykres2 poprawiony-2016

Start Kościan ul. Nacławska godz. 14:45

Meta Opalenica ul. Rynek godz. 18:40

III ETAP ZBĄSZYNEK – ZBĄSZYNEK

Wyjazd ze Zbąszynka poprzedzony trzema rundami 4700m. Potem peleton jedzie na Babimost, Trzebiechów, Bojadła gdzie będą rozgrywane Lotne Premie.

3-2016

Następnie wyścig wraca na trasę rundy, które była w Zbąszynku na starcie. Po przejechaniu pięciu okrążeń meta etapu. W 2011 r w Zbąszynku wygrał Krzysztof Jeżowski Bank BGŻ, w roku 2012 i 2013 r Grzegorz Stępniak z CCC Polsat Polkowice, a w 2014 r Mateusz Nowaczek z Sante BSA

Etap dla sprinterów.

wykres3-2016

Start Zbąszynek ul. Wojska Polskiego godz. 16:00

Meta Zbąszynek ul Wojska Polskiego godz. 19:00

IV ETAP KOŻUCHÓW – LUBAŃ

Wyjazd z Kożuchowa zostanie poprzedzony sześcioma ulicznymi rundami. Następnie wyścig skieruje się na Bytom Odrzański, Nową Sól, a z drogi prowadzącej do Wolsztyna skręca na Siedlisko gdzie zlokalizowana jest Lotna Premia.

4-2016

Po przejechaniu małej pętli na terenie Gminy Siedlisko peleton wraca tą samą drogą do Kożuchowa i kieruje się na Szprotawę, Małomice, Osiecznicę gdzie jedzie na Nowogrodziec – tam rozegrana zostanie Lotna Premia. Z Nowogrodźca wyścig podąży na Lubań, gdzie meta etapu poprzedzona zostanie trzema rundami z podjazdem na ul Mickiewicza.

Ostatnim zwycięzcą etapu w Lubaniu był Artur Detko z Bank BGŻ, który wygrał w 2011 r.

Etap dla zawodników lubiących „klasyki”.

wykres4-2016

 Start Kożuchów ul Rynek godz. 12:30

Meta Lubań Plac 3 Maja godz. 16:20

V ETAP KOWARY – PRZEŁĘCZ OKRAJ

Tradycyjna czasówka Kowary – Przełęcz Okraj na dystansie 11,6km, ze średnim nachyleniem 5,1% i maksymalnym 12 %. Etap ten już od kilku lat rozstrzyga o kolejności zawodników w Klasyfikacji Generalnej. W 2015 roku wygrał Mateusz Taciak z CCC Sprandi Polkowice.

wykres5-2016

Etap dla górali.

Start Kowary ul. 1 Maja godz. 9:00

Przyjazd ostatniego zawodnika na Przełęcz Okraj 11:00

VI ETAP PIECHOWICE – KARPACZ

Królewski etap tegorocznego wyścigu. Wyjazd z Piechowic poprzedzony trzema okrążeniami po ulicach miasta 2000m każde. Potem zawodnicy jadą na rundę Piechowice – Michałowice – Piechowice. W Michałowicach będzie rozegrana Premia Górska, a w Piechowicach Lotna Premia.

6-2016

Z Piechowic wyścig jedzie na Lotną Premię w Podgórzynie, by potem skierować na Przesiekę na najcięższy podjazd tegorocznej edycji wyścigu. Na Drodze Sudeckiej usytuowana będzie Premia Górska. Po zjeździe czeka podjazd na kolejna Premię Górską w Borowicach, DW „Limba”. Następnie z Borowic wyścig jedzie na Lotną Premię do Kowar i dalej trasą czasówki dojeżdża do Premii Górskiej na Przełęczy Kowarskiej, z której główną drogą przez Kowary dojedzie do Karpacza. Meta w Karpaczu zlokalizowana na deptaku na ul Konstytucji 3 maja poprzedzona zostanie trzema rundami ulicznymi z Lotnymi Premiami. W 2015 roku wygrał Kamil Zieliński z Domin Sport.

Etap dla górali.

wykres6-2016Start Piechowice ul 1 Maja godz. 15:30

Meta Karpacz ul Konstytucji 3 Maja godz. 17:45

Organizatorem wyścigu jest Towarzystwo Kolarskie „Karkonosze Tour” w Jeleniej Górze

Głównym Sponsorem wyścigu jest Związek Gmin Karkonoskich

Oficjalnymi Sponsorami są: Hotel Duet Goleniów, QUEST Jelenia Góra, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze.

Sponsorami wyścigu są: Firma Szymczak Maszewo, DGE Drukarnia Cyfrowa, e-Monaco Wrocław, IT Project Wrocław, Rotary Club Karpacz Karkonosze, Opalenicka Izba Gospodarcza, Pałac nad Jeziorem Chociwel, Ratownictwo Medyczne Daniel Żmuda, Łużyckie Centrum Rozwoju

Samorządy wspierające wyścig

Urząd Miasta Kołobrzeg, Urząd Miasta Tychowo¸ Urząd Gminy Brzeżno, Starostwo Powiatowe w Świdwinie, Urząd Miasta Łobez, Urząd Miasta Chociwel, Urząd Miasta Kościan, Starostwo Powiatowe w Kościanie, Urząd Miasta w Krzywiniu, Urząd Miasta w Śmiglu, Urząd Gminy Kamieniec, Urząd Miasta Nowy Tomyśl, Urząd Gminy Kuślin, Urząd Miasta Opalenica, Urząd Miasta w Zbąszynku, Urząd Miasta Babimost, Urząd Gminy Trzebiechów, Urząd Gminy Bojadła, Urząd Miasta Kożuchów, Urząd Gminy Siedlisko, Urząd Miasta Nowogrodziec, Urząd Miasta Lubań, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Urząd Miasta Kowary, Urząd Miasta Piechowice, Urząd Miasta Karpacz

Kolarze powalczą o następujące koszulki:

ŻÓŁTA Związek Gmin Karkonoskich – Klasyfikacja Generalna

ZIELONA QUEST– Klasyfikacja Górska

NIEBIESKA Hotel DUET Goleniów– Klasyfikacja Sprinterska

Producentem koszulek dla liderów poszczególnych klasyfikacji jest firma QUEST Jelenia Góra.

www.bktrace.pl