Sezon w pełni, kolarze Akademii Copernicus wchodzą na najwyższe obroty. Już za półtora miesiąca mistrzostwa Polski!

Niedługo po rywalizacji w Dzierżoniowie i Sobótce, w dniach 6-10.04, zawodnicy Copernicusa udali się do Bystrzycy Górnej. Trener Tomasz Owsian i jego podopieczni mogli się dzięki temu zapoznać z trasą czerwcowych mistrzostw kraju. Ciekawe ułożenie dróg (podjazd około 3km ze średnim nachyleniem 4-5% oraz 10-12% na ostatnich 700m) ma jednak swoją dużą wadę – fatalny stan nawierzchni. To, wraz z nieciekawą pogodą, “przegoniło” kolarzy do… garażu.

garaż

W międzyczasie, 9 kwietnia, odbył się wyścig przełajowy o Grand Prix Grudziądza. Zawodnicy Akademii byli w znakomitej formie i pięciokrotnie zameldowali się na podium. W kategorii młodziczek wygrała Olga Wankiewicz, a wśród Żaków Franciszek Kaczorowski. Drugi w młodzikach był Radosław Frątczak i trzeci Dominik Żebrowski. Również brązowy medal zdobył w najmłodszej kategorii Juliusz Marski. Bardzo blisko triumfu był Radosław Frątczak, który “zaliczył” jednak dwa upadki, w tym drugi 90m przed finiszem. Czwarta wśród młodziczek była Nikola Maj, a u młodzików piąty był Hubert Mika, siódmy Mateusz Sawicki, dziewiąty Szymon Korniak, a dziesiąty Kamil Wróblewski.

przełaj

10.04 w Grodzisku Mazowieckim odbył się trzeci Memoriał Eryka Stolarza. Niestety nie dopisała pogoda – od rana padał deszcz. Na starcie stanęli juniorzy Akademii Copernicus, a znakomicie spisali się Artur Lewandowski i Maciej Kwiatkowski. Od początku kręcili w pięcioosobowej ucieczce. 3km przed metą “na solo” po wygraną zaatakował Artur, a na trzecie miejsce zafiniszował Maciej. Pozostali podopieczni Michała Kwiatkowskiego przyjechali w peletonie – Adrian Brzozowski – 9, Łukasz Ochocki – 10, Przemysław Kaczmarek – 15.

grodzisk

14.04 w Aigle w Szwajcarii odbyło się torowe ściganie “Grand Prix Des Velodromes Romands”. W barwach reprezentacji Polski świetnie spisał się Maciej Kwiatkowski, który był trzeci w scratch i czwarty w klasyfikacji końcowej.

Z kolei w dniach 15-17.04 na torze w Pruszkowie miał miejsce torowy Puchar Polski. Dla juniorów była to eliminacja do Młodzieżowych Mistrzostw Polski. Na starcie stanęło 12 kolarzy z Copernicusa.

W sprincie drużynowym najlepsi byli Szymon Beyger, Adrian Brzozowski oraz Daniel Rochna. W wyścigu drużynowym na dochodzenie srebro trafiło w ręce Adriana Waleckiego, Kamila Rumińskiego, Artura Lewandowskiego i Adriana Brzozowskiego, a brąz “zgarnęli” Piotr Wojciechowski, Łukasz Ochocki, Michał Maksel i Bartłomiej Rajch. W omnium Adrian Walecki, Adrian Walecki, Maciej Kwiatkowski i Artur Lewandowski uzyskali kwalifikację na mistrzostwa Polski.

W konkurencjach indywidualnych również było bardzo dobrze – w keirinie drugi był Daniel Rochna, a czwarty Piotr Wojciechowski. W sprincie ponownie drugi był Rochna, szósty Wojciech Urbański, a dziewiąty Piotr Wojciechowski. W najkrótszej (i najszybszej) dyscyplinie w kategorii open wystartował Michał Lewandowski i zajął znakomite, trzecie miejsce.

tor

W sobotę 23 kwietnia w Warlubiu odbyła się I seria Pucharu Polski, eliminacja do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i Mistrzostw Polski. W jeździe indywidualnej na czas bardzo dobrze radzili sobie zawodnicy Copernicusa. W młodziczkach najlepszy czas wykręciła Olga Wankiewicz, a w młodzikach Radosław Frątczak. W tej samej kategorii piąty, pomimo przeziębienia, był Dominik Żebrowski. W juniorkach młodszych czwarta była Oliwia Majewska, w juniorach młodszych trzecia lokata przypadła Karolowi Wawrzyniakowi, a piąta Kacprowi Walkowiakowi. W kategorii junior siódmy był Maciej Kwiatkowski, a ósmy Adrian Brzozowski.

czas

Drugiego dnia I eliminacji Pucharu Polski odbyły się wyścigi ze startu wspólnego w Świeciu nad Osą. Tym razem niestety nie było wyścigu młodziczek i Olga Wankiewicz musiała obejść się smakiem. Godnie pokazali się za to jej koleżanki i koledzy – w młodzikach wygrał Radosław Frątczak, a dwunasty był Dominik Żebrowski. U juniorek młodszych ósma była Marta Brzozowska, a w męskiej kategorii trzynasty był Kacper Walkowiak, a szesnasty Karol Wawrzyniak. W najdłuższym wyścigu juniorów druga lokata przypadła Maciejowi Kwiatkowskiemu, szósta Piotrowi Wojciechowskiemu, dziewiąta Adrianowi Waleckiemu, a czternasta Łukaszowi Ochockiemu.

świecie

4 maja na osiedlu Na Skarpie odbyła się organizowana przez Akademię I Seria Mistrzostw Torunia w Kolarstwie Szkół Podstawowych. W rywalizacji walczyło aż 126 uczniów! Bardzo cieszy wysoka frekwencja i piękna wola walki młodych sportowców.

szkoły

Szczegóły, w tym pełne wyniki i wypowiedzi trenerów – http://copernicus-cycling.pl.