Akademia Copernicus

Zima w tym roku była nieco chłodniejsza niż w ostatnich latach, ale to oczywiście nie przeszkodziło w odpowiednich treningach uczniów Copernicusa. Rozpoczęcie polskiego sezonu już w tym tygodniu!

Założyciel Akademii święcił triumfy już w tym roku dwukrotnie – podczas Strade Bianche i Mediolan-San Remo. Młodzi adepci kolarstwa na razie nie mieli takich okazji, ale chęć do treningów i ciężka praca pokazują, że w przyszłości mogą nawiązać do sukcesów swojego patrona. Jak mówi sportowe powiedzenie – lato wygrywa się zimą!

Akademia Copernicus

W trzecią sobotę stycznia (21.01) odbyły się testy na rowerach górskich. Ciężkie warunki sprawiły, że trenerzy odpuścili ciężki podjazd mając na uwadze bezpieczeństwo zawodników. Sprawdzian pozwolił jednak na zapisanie kolejnych informacji o zawodnikach i ułożenie odpowiedniego kalendarza.

Zimowe ferie zawodniczki i zawodnicy Akademii w kategorii junior i junior młodszy spędzili w Ostrzycach na Kaszubach. To już kolejna wizyta Copernicusa w tej miejscowości – trenerzy co roku przyjeżdżają tu z podopiecznymi, by pracować nad nadchodzącym sezonem. Odbywały się nie tylko zajęcia rowerowe, ale również ogólnorozwojowe.

Akademia Copernicus

Młodzicy z kolei wybrali się do Lidzbarka Welskiego. Szefem obozu był trener Sławek Baliński. Zajęcia uczestników związane były nie tylko z rowerem, biegami przełajowymi czy ćwiczeniami ogólnorozwojowymi, ale pojawiły się także zabawy sportowe i konkursy. Obóz trwał od 30 stycznia do 5 lutego. W obozie udział brali także zawodnicy z zaprzyjaźnionych UKS-ów.

Akademia Copernicus

Zima to również starty w kolarstwie torowym. Ogromny sukces odniósł Michał Lewandowski, który razem z Maciejem Bieleckim i Michałem Rudykiem zajął drugie miejsce w sprincie drużynowym w ramach Pucharu Świata rozgrywanym w dniach 17-19 lutego w kolumbijskim Cali.

Akademia Copernicus / Jens Morel

Po raz pierwszy juniorzy Copernicusa – Karol Wawrzyniak oraz Kacper Walkowiak – wzięli udział w wyścigu poza granicami kraju. Wraz z kadrą narodową juniorów wystartowali 18.03 w Belgii, w brukowym, 128-kilometrowym klasyku Guido Reybrouck Classic. Zawodnicy start ten traktować mieli jako szkoleniowy, bowiem polskim zawodnikom kategorii junior brakuje rywalizacji międzynarodowych i trudno oczekiwać od nich wyniku sportowego, kiedy nie mają żadnego doświadczenia w tym towarzystwie.

Pierwszy międzynarodowy start naszych zawodników nie wypadł zbyt imponująco, Kacper Walkowiak zajął 50 miejsce, Karol Wawrzyniak 86. Mimo wszystko udział juniorów Akademii wypadł pozytywnie patrząc na to, jak trudny był to wyścig: 90 zawodników wyścig ukończyło, 106 zawodników zeszło z trasy. Ponadto pech kolarski najpierw dosięgnął Kacpra, który złapał gumę na 30 km przed metą, później Karola, który w końcówce dwukrotnie brał udział w kraksie. Wynik wynikiem, ale doświadczenie zdobyte przez obu – bezcenne!

Najlepszy z polskich zawodników Filip Maciejuk uplasował się na 13 miejscu.

Akademia Copernicus

20 marca Akademia Copernicus Michała Kwiatkowskiego pokazała strój na nowy sezon. Wciąż dominują barwy granatowe, ale pojawił się dość duży sponsor – firma Oponeo. W nowym trykocie kolarze staną na starcie w Sobótce, podczas Ślężańskiego Mnicha 9 kwietnia.

Akademia Copernicus

Tego samego dnia w Akademii pojawili się specjaliści z 4SportLAB. To dzięki nim zawodniczki i zawodnicy Copernicusa są poddawani regularnie badaniom wydolnościowym, tak niezbędnym dla oceny zdrowia sportowca i jego postępów w szkoleniu sportowym. Tym razem badaniom poddani zostali juniorki i juniorzy młodsi. Wyniki? Ściśle tajne!

Akademia Copernicus / Jens Morel

W dniach 23-25 marca juniorska reprezentacja Polski, z Kacprem Walkowiakiem i Karolem Wawrzyniakiem w składzie, pojawiła się w okolicach Gandawy na słynny klasyk Gent-Wevelgem. Najpierw kolarze przeprowadzili rekonesans trasy, a 25.03 wystartowali na 130-kilometrowe zmagania z brukami i podjazdami.

Bardzo dobrze wypadł Kacper Walkowiak, który był bardzo aktywny na trasie i zainicjował ucieczkę pięcioosobowej grupki. Niestety, na 14 kilometrów przed metą ucieczka z Kacprem została skasowana przez peleton. Postawa Kacpra godna pochwały za jego postawę, który mimo udziału w kraksie zajął 34 miejsce. Los Karola Wawrzyniaka przypieczętowała kraksa, po której wycofał się z wyścigu. Najwyżej z polskich zawodników uplasował się Filip Maciejuk zajmując ponownie 13 miejsce.

2 kwietnia zawodnicy Akademii otworzyli sezon kolarski na Mazowszu w Chrzanowie Małym podczas IV Memoriału Eryka Stolarza. Do pokonania był dojazd o długości 1.6km, runda 10.5km (zależnie od kategorii liczba rund się zmieniała) oraz powrót na metę 1.6km. Występ wypadł bardzo okazale – Olga Walkiewicz, Karol Wawrzyniak i Oliwia Majewska wygrali swoje kategorie wiekowe, a Maciej Kwiatkowski, Julia Błaszkiewicz, Radosław Frątczak i Mateusz Sawicki stanęli na podium!