W ubiegłym roku kierownik Etixx-Quickstep Patrick Lefevere zasugerował belgijskiemu kolarzowi, aby po tegorocznej kampanii wiosennej zakończył swoją, jakże bogatą, karierę. Boonen w opublikowanej w piątek rozmowie z Het Laatste Nieuws mówi, że sam podejmie decyzję kiedy zakończyć karierę.

Tom pod koniec lata przedłużył o rok kontrakt z belgijską ekipą. I gdy już wydawało się, że wszystko wraca do normy, Belg musiał przedwcześnie zakończyć sezon przez grożny upadek podczas Abu Dhabi Tour. Doznał urazu głowy i wydawało się, że może w tym roku nie wystąpić podczas kampanii wiosennej.

Początkowe informacje nie były pozytywne – Belg złamał kość skroniową. Mówiono, że Boonen będzie musiał odstawić rower na bok na ponad sześć miesięcy. Wieści te na szczęście nie potwierdziły się, a kolarz Etixx-Quickstep wznowił treningi już w listopadzie.

Po raz pierwszy od 2003 roku Bonnen nie ścigał się w lutym na Bliskim Wschodzie. Jego zespół nie został zaproszony na Tour of Qatar z powodów dyscyplinarnych. Zamiast tego “Turbo Tom” rozpoczął sezon w Europie. Wziął udział w Volta a la Comunitat Valenciana i Volta ao Algarve.

Wyścigi w Hiszpanii i Portugalii były dobrym przygotowaniem do brukowych klasyków. Weekend otwarcia w Belgii nigdy nie był dla mnie głównym celem sezonu. Staram się koncentrować na klasykach, które są dla mnie naprawdę ważne – mówił Tom Boonen.

Już w ten weekend kolarz Etixx-Quickstep, wraz z kolegami wystartuje w dwóch brukowych klasykach w Belgii – Omloop Het Nieuwsblad i Kuurne-Bruksela-Kuurne. Boonen trzykrotnie wygrał w Kuurne, a w Omloop nigdy nie udało mu się triumfować.

Składy Etixx-Quickstep na pierwsze brukowe klasyki w sezonie:

Omloop Het Nieuwsblad:

Tom Boonen, Iljo Keisse, Julien Vermote, Nikolas Maes, Tony Martin, Niki Terpstra, Łukasz Wiśniowski i Stijn Vandenbergh.

Kuurne-Bruxelles-Kuurne:

Tom Boonen, Iljo Keisse, Martin Velits, Nikolas Maes, Guillaume Van Keirsbulck, Stijn Vandenbergh, Julien Vermote i Łukasz Wiśniowski.