Fot. Astana

Kolarz Astany najszybciej pokonał długi podjazd pod Cameron Highlands i został nowym liderem imprezy.

W sobotni poranek zawodnicy ścigający się w Malezji mieli do pokonania królewski etap. 129.4km długości oraz meta na długim, ciężkim wzniesieniu – droga wznosi się przez prawie 50km z około 50m nad poziomem morza na 1450m.

profil

Do pierwszej premii lotnej, która znajdowała się na 16.9km po starcie, peleton nie pozwolił na odjazdy. Wykorzystał to Andrea Guardini (Astana), który wygrał premię i powiększył swoją przewagę w klasyfikacji punktowej. Zasadnicza grupa następnie zwolniła i pozwoliła na odjazd trzem kolarzom: Ho Burr (HKSI Pro Cycling), Lukas Jaun (Team Roth) oraz Shiki Kuroeda (Aisan Racing Team). Ich przewaga wzrosła nawet do 5’30”.

Na finałowym podjeździe spadł deszcz, co tylko zwiększyło emocje. Do czołowej trójki doskoczyli Wang Meiyin (Hengxiang), Donaben Goh (Terengganu) oraz Loh Sea Keong (Malezja), ale niedługo potem odpadli z niej Jaun i Kuroeda. Na 25km przed finiszem przewaga ucieczki wynosiła 2’15”.

Wciąż dość duży peleton złapał harcowników niecałe 5km przed finiszem. Wtedy też zaczęły się ataki liderów – jako pierwszy na taki ruch zdecydował się Miguel Angel Lopez (Astana). Za nim próbował pojechać Daniel Jaramillo (UnitedHealthcare), ale jego rodak był silniejszy.

Kolarz Astany w znakomitym tempie pokonywał kolejne kilometry wzniesienia i do mety dotarł prawie 30 sekund przed Jaramillo.

Wyniki czwartego etapu:

1 Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Astana Pro Team 3:25:37
2 Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:30
3 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 0:00:35
4 Francisco Mancebo Perez (Esp) SkyDive Dubai Pro Cycling Team – Al Ahli Club 0:00:35
5 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:35
6 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani – CSF 0:00:35
7 George Harper (GBr) ONE Pro Cycling 0:00:35
8 Jesper Hansen (Den) Tinkoff 0:00:35
9 Luca Chirico (Ita) Bardiani – CSF 0:00:35
10 Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:35
11 Lachlan Norris (Aus) Drapac Professional Cycling 0:00:35
12 Antonio Piedra Perez (Esp) Funvic Soul Cycles – Carrefour 0:00:35
13 John Bohn Ebsen (Den) ONE Pro Cycling 0:00:35
14 Julen Amezqueta (Esp) Southeast – Venezuela 0:00:35
15 Hyo Suk Gong (Kor) KSPO 0:00:35
16 Ivan Santaromita (Ita) SkyDive Dubai Pro Cycling Team – Al Ahli Club 0:00:35
17 Simone Sterbini (Ita) Bardiani – CSF 0:00:35
18 Jaco Venter (RSA) Dimension Data 0:00:50
19 Tomas Aurelio Gil Martinez (Ven) Southeast – Venezuela 0:01:00
20 Valentin Baillifard (SUI) Team Roth 0:01:04
21 James Oram (NZl) ONE Pro Cycling 0:01:04
22 Colin Stüssi (SUI) Team Roth 0:01:09
23 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling 0:01:14
24 Muhamad Adiq Husainie Othman (Mas) Terengganu Cycling Team 0:01:14
25 Kangeun Joo (Kor) KSPO 0:01:14
26 Richard Handley (GBr) ONE Pro Cycling 0:01:14
27 Zhao Jingbiao (Chn) Hengxiang Cycling Team 0:01:14
28 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data 0:01:14
29 Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team 0:01:18
30 Alberto Nardin (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec 0:01:18
31 Jianpeng Liu (Chn) Hengxiang Cycling Team 0:01:18
32 Roland Thalmann (SUI) Team Roth 0:01:18
33 Tomohiro Hayakawa (Jpn) Aisan Racing Team 0:01:35
34 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:01:35
35 Samuele Conti (Ita) Southeast – Venezuela 0:01:35
36 Marcelo Felipe (Phi) 7 Eleven – Sava RBP 0:01:44
37 Adrien Niyonshuti (Rwa) Dimension Data 0:01:44
38 Agung Sahbana (Ina) Pegasus Continental Cycling Team 0:01:44
39 Ka Hoo Fung (HKg) HKSI Pro Cycling Team 0:02:03
40 Baler Ravina (Phi) 7 Eleven – Sava RBP 0:03:30
41 Meiyin Wang (Chn) Hengxiang Cycling Team 0:03:30
42 Yoshimitsu Hiratsuka (Jpn) Aisan Racing Team 0:03:33
43 Nick Dougall (RSA) Dimension Data 0:03:37
44 Songezo Jim (RSA) Dimension Data 0:03:37
45 Mark John Lexer Galedo (Phi) 7 Eleven – Sava RBP 0:03:37
46 Evgeni Petrov (Rus) Tinkoff 0:03:37
47 Michael Gogl (AUT) Tinkoff 0:03:37
48 Choon Huat Goh (Sin) Terengganu Cycling Team 0:03:37
49 Ho San Chiu (HKg) HKSI Pro Cycling Team 0:03:50
50 Sofian Nabil Mohd Bakri (Mas) NSC – Mycron 0:03:55
51 Nur Amirul Fakhruddin Marzuki (Mas) Terengganu Cycling Team 0:03:55
52 Novardianto Jamalidin (Ina) Pegasus Continental Cycling Team 0:03:57
53 Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Nationalmannschaft Malaysia 0:05:40
54 Giuseppe Fonzi (Ita) Southeast – Venezuela 0:06:19
55 Thomas Scully (NZl) Drapac Professional Cycling 0:06:19
56 Gavin Mannion (USA) Drapac Professional Cycling 0:06:19
57 Edgar Nohales Nieto (Esp) 7 Eleven – Sava RBP 0:06:34
58 Joon Yong Seo (Kor) KSPO 0:06:45
59 Carlos Alexandre Manarelli (Bra) Funvic Soul Cycles – Carrefour 0:06:47
60 Nur Aiman Zariff (Mas) Nationalmannschaft Malaysia 0:06:47
61 Amir Rusli (Mas) Nationalmannschaft Malaysia 0:06:47
62 Mohd Nazri Muhamad (Mas) NSC – Mycron 0:06:47
63 Mirco Maestri (Ita) Bardiani – CSF 0:07:10
64 Paolo Simion (Ita) Bardiani – CSF 0:07:10
65 Burr Ho (HKg) HKSI Pro Cycling Team 0:07:10
66 Muhamad Zawawi Azman (Mas) NSC – Mycron 0:07:35
67 Meng Yan (Chn) Hengxiang Cycling Team 0:07:52
68 Wenhui Bi (Chn) Giant – Champion System Pro Cycling 0:09:01
69 Jesse James Ewart (Aus) 7 Eleven – Sava RBP 0:09:14
70 Sea Keong Loh (Mas) Nationalmannschaft Malaysia 0:09:37
71 Kun-Soo Kim (Kor) KSPO 0:09:43
72 Patria Rastra (Ina) Pegasus Continental Cycling Team 0:10:31
73 Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team 0:10:31
74 Wenlong Zhang (Chn) Giant – Champion System Pro Cycling 0:10:31
75 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec 0:10:33
76 Erik Baska (Svk) Tinkoff 0:10:33
77 Teten Rohendi (Ina) Pegasus Continental Cycling Team 0:11:06
78 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff 0:11:37
79 Afiq Huznie Othman (Mas) NSC – Mycron 0:11:51
80 Ma Guangtong (Chn) Hengxiang Cycling Team 0:11:51
81 Sung Baek Park (Kor) KSPO 0:11:51
82 Brenton Jones (Aus) Drapac Professional Cycling 0:14:24
83 Michal Kolár (Svk) Tinkoff 0:14:24
84 Siu Wai Ko (HKg) HKSI Pro Cycling Team 0:14:24
85 Luca Pacioni (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec 0:14:50
86 Francesco Chicchi (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec 0:14:50
87 Ahmad Muazzam Iman Mustafa Kamal (Mas) NSC – Mycron 0:14:50
88 Hyeonseok Kim (Kor) KSPO 0:14:50
89 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team 0:14:50
90 Wan Yau Lau (HKg) HKSI Pro Cycling Team 0:14:58
91 Meher Hasnaoui (Tun) SkyDive Dubai Pro Cycling Team – Al Ahli Club 0:14:58
92 Xiaolong Sun (Chn) Giant – Champion System Pro Cycling 0:15:02
93 Zhang Zheng (Chn) Hengxiang Cycling Team 0:15:02
94 Irwandie Lakasek (Mas) NSC – Mycron 0:19:55
95 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team 0:20:33
96 Graeme Brown (Aus) Drapac Professional Cycling 0:21:37
97 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team 0:21:37
98 Mohd Harrif Saleh (Mas) Terengganu Cycling Team 0:21:37
99 Dias Omirzakov (Kaz) Astana Pro Team 0:21:37
100 Andrea Palini (Ita) SkyDive Dubai Pro Cycling Team – Al Ahli Club 0:21:37
101 Jakub Mareczko (Ita) Southeast – Venezuela 0:21:37
102 Marco Benfatto (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec 0:21:37
103 Matthew Harley Goss (Aus) ONE Pro Cycling 0:21:37
104 Hiu Fung Choy (HKg) HKSI Pro Cycling Team 0:21:37
105 Mohd Azri Ahmad (Mas) Nationalmannschaft Malaysia 0:21:37
106 Tristan Marguet (SUI) Team Roth 0:21:37
107 Lukas Jaun (SUI) Team Roth 0:21:37
108 Dylan Page (SUI) Team Roth 0:21:37
109 Otavio Didier Bulgarelli (Bra) Funvic Soul Cycles – Carrefour 0:21:37
110 Ryan Macanally (Aus) Pegasus Continental Cycling Team 0:21:37
111 Tyler Magner (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:21:37
112 Arin Iswana (Ina) Pegasus Continental Cycling Team 0:21:37
113 Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team 0:21:37
114 Francisco Chamorro (Arg) Funvic Soul Cycles – Carrefour 0:21:37
115 John Murphy (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:21:37
116 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:21:37
117 Li Jun Bai (Chn) Giant – Champion System Pro Cycling 0:21:37
118 Fuwen Xue (Chn) Giant – Champion System Pro Cycling 0:21:37
119 Jens Mouris (Ned) Drapac Professional Cycling 0:21:37
120 Andrea Dal Col (Ita) Southeast – Venezuela 0:22:34
121 Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team 0:23:14
122 Shiki Kuroeda (Jpn) Aisan Racing Team 0:23:14
123 João Gaspar (Bra) Funvic Soul Cycles – Carrefour 0:27:43
124 Pablo Urtasun Perez (Esp) Funvic Soul Cycles – Carrefour 0:27:43
125 Azman Zulkifli Mohd (Mas) Nationalmannschaft Malaysia 0:29:45
OTL Murad Tarek Obaid (UAE) SkyDive Dubai Pro Cycling Team – Al Ahli Club 0:58:22
DNF Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani – CSF

Klasyfikacja generalna po czwartym etapie:

1 Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Astana Pro Team 14:08:03
2 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 0:00:29
3 Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:34
4 George Harper (GBr) ONE Pro Cycling 0:00:39
5 Jesper Hansen (Den) Tinkoff 0:00:45
6 Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:45
7 Lachlan Norris (Aus) Drapac Professional Cycling 0:00:45
8 Francisco Mancebo Perez (Esp) SkyDive Dubai Pro Cycling Team – Al Ahli Club 0:00:45
9 Antonio Piedra Perez (Esp) Funvic Soul Cycles – Carrefour 0:00:45
10 Ivan Santaromita (Ita) SkyDive Dubai Pro Cycling Team – Al Ahli Club 0:00:45
11 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:45
12 Luca Chirico (Ita) Bardiani – CSF 0:00:49
13 Julen Amezqueta (Esp) Southeast – Venezuela 0:00:50
14 John Bohn Ebsen (Den) ONE Pro Cycling 0:00:50
15 Simone Sterbini (Ita) Bardiani – CSF 0:00:50
16 Jaco Venter (RSA) Dimension Data 0:01:00
17 James Oram (NZl) ONE Pro Cycling 0:01:02
18 Tomas Aurelio Gil Martinez (Ven) Southeast – Venezuela 0:01:15
19 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling 0:01:18
20 Valentin Baillifard (SUI) Team Roth 0:01:19
21 Muhamad Adiq Husainie Othman (Mas) Terengganu Cycling Team 0:01:22
22 Richard Handley (GBr) ONE Pro Cycling 0:01:24
23 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data 0:01:24
24 Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team 0:01:28
25 Zhao Jingbiao (Chn) Hengxiang Cycling Team 0:01:29
26 Roland Thalmann (SUI) Team Roth 0:01:33
27 Alberto Nardin (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec 0:01:33
28 Marcelo Felipe (Phi) 7 Eleven – Sava RBP 0:01:48
29 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:01:50
30 Samuele Conti (Ita) Southeast – Venezuela 0:01:50
31 Adrien Niyonshuti (Rwa) Dimension Data 0:01:59
32 Colin Stüssi (SUI) Team Roth 0:02:52
33 Meiyin Wang (Chn) Hengxiang Cycling Team 0:03:28
34 Yoshimitsu Hiratsuka (Jpn) Aisan Racing Team 0:03:48
35 Choon Huat Goh (Sin) Terengganu Cycling Team 0:03:48
36 Songezo Jim (RSA) Dimension Data 0:03:52
37 Evgeni Petrov (Rus) Tinkoff 0:03:52
38 Ho San Chiu (HKg) HKSI Pro Cycling Team 0:04:05
39 Nur Amirul Fakhruddin Marzuki (Mas) Terengganu Cycling Team 0:04:10
40 Mark John Lexer Galedo (Phi) 7 Eleven – Sava RBP 0:04:10
41 Sofian Nabil Mohd Bakri (Mas) NSC – Mycron 0:04:15
42 Tomohiro Hayakawa (Jpn) Aisan Racing Team 0:05:08
43 Nick Dougall (RSA) Dimension Data 0:05:14
44 Kangeun Joo (Kor) KSPO 0:05:33
45 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani – CSF 0:05:42
46 Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Nationalmannschaft Malaysia 0:05:50
47 Michael Gogl (AUT) Tinkoff 0:06:07
48 Jianpeng Liu (Chn) Hengxiang Cycling Team 0:06:25
49 Gavin Mannion (USA) Drapac Professional Cycling 0:06:34
50 Thomas Scully (NZl) Drapac Professional Cycling 0:06:34
51 Joon Yong Seo (Kor) KSPO 0:06:49
52 Edgar Nohales Nieto (Esp) 7 Eleven – Sava RBP 0:06:49
53 Carlos Alexandre Manarelli (Bra) Funvic Soul Cycles – Carrefour 0:07:02
54 Nur Aiman Zariff (Mas) Nationalmannschaft Malaysia 0:07:02
55 Paolo Simion (Ita) Bardiani – CSF 0:07:14
56 Burr Ho (HKg) HKSI Pro Cycling Team 0:07:22
57 Mirco Maestri (Ita) Bardiani – CSF 0:07:25
58 Ka Hoo Fung (HKg) HKSI Pro Cycling Team 0:07:28
59 Muhamad Zawawi Azman (Mas) NSC – Mycron 0:07:50
60 Giuseppe Fonzi (Ita) Southeast – Venezuela 0:09:04
61 Agung Sahbana (Ina) Pegasus Continental Cycling Team 0:10:03
62 Wenlong Zhang (Chn) Giant – Champion System Pro Cycling 0:10:46
63 Erik Baska (Svk) Tinkoff 0:10:48
64 Amir Rusli (Mas) Nationalmannschaft Malaysia 0:11:54
65 Baler Ravina (Phi) 7 Eleven – Sava RBP 0:12:01
66 Ma Guangtong (Chn) Hengxiang Cycling Team 0:12:06
67 Mohd Nazri Muhamad (Mas) NSC – Mycron 0:12:29
68 Meng Yan (Chn) Hengxiang Cycling Team 0:12:59
69 Sea Keong Loh (Mas) Nationalmannschaft Malaysia 0:13:37
70 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff 0:14:24
71 Michal Kolár (Svk) Tinkoff 0:14:28
72 Jesse James Ewart (Aus) 7 Eleven – Sava RBP 0:14:39
73 Luca Pacioni (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec 0:14:54
74 Hyo Suk Gong (Kor) KSPO 0:15:34
75 Patria Rastra (Ina) Pegasus Continental Cycling Team 0:15:38
76 Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team 0:15:38
77 Teten Rohendi (Ina) Pegasus Continental Cycling Team 0:16:13
78 Brenton Jones (Aus) Drapac Professional Cycling 0:16:45
79 Sung Baek Park (Kor) KSPO 0:16:58
80 Kun-Soo Kim (Kor) KSPO 0:18:25
81 Novardianto Jamalidin (Ina) Pegasus Continental Cycling Team 0:18:43
82 Hyeonseok Kim (Kor) KSPO 0:18:47
83 Siu Wai Ko (HKg) HKSI Pro Cycling Team 0:19:31
84 Francesco Chicchi (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec 0:19:51
85 Xiaolong Sun (Chn) Giant – Champion System Pro Cycling 0:20:27
86 Wan Yau Lau (HKg) HKSI Pro Cycling Team 0:20:31
87 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team 0:21:22
88 Andrea Palini (Ita) SkyDive Dubai Pro Cycling Team – Al Ahli Club 0:21:27
89 John Murphy (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:21:31
90 Jakub Mareczko (Ita) Southeast – Venezuela 0:21:37
91 Graeme Brown (Aus) Drapac Professional Cycling 0:21:41
92 Dylan Page (SUI) Team Roth 0:21:57
93 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec 0:21:58
94 Li Jun Bai (Chn) Giant – Champion System Pro Cycling 0:22:10
95 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:23:00
96 Afiq Huznie Othman (Mas) NSC – Mycron 0:23:03
97 Ahmad Muazzam Iman Mustafa Kamal (Mas) NSC – Mycron 0:23:09
98 Zhang Zheng (Chn) Hengxiang Cycling Team 0:23:21
99 Tyler Magner (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:23:48
100 Wenhui Bi (Chn) Giant – Champion System Pro Cycling 0:23:58
101 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team 0:24:00
102 Irwandie Lakasek (Mas) NSC – Mycron 0:25:02
103 Mohd Azri Ahmad (Mas) Nationalmannschaft Malaysia 0:25:34
104 Mohd Harrif Saleh (Mas) Terengganu Cycling Team 0:26:44
105 Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team 0:26:44
106 Ryan Macanally (Aus) Pegasus Continental Cycling Team 0:26:54
107 Marco Benfatto (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec 0:27:07
108 Matthew Harley Goss (Aus) ONE Pro Cycling 0:27:10
109 Meher Hasnaoui (Tun) SkyDive Dubai Pro Cycling Team – Al Ahli Club 0:27:51
110 Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team 0:28:21
111 Otavio Didier Bulgarelli (Bra) Funvic Soul Cycles – Carrefour 0:30:18
112 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team 0:30:22
113 João Gaspar (Bra) Funvic Soul Cycles – Carrefour 0:30:28
114 Andrea Dal Col (Ita) Southeast – Venezuela 0:30:53
115 Jens Mouris (Ned) Drapac Professional Cycling 0:32:35
116 Shiki Kuroeda (Jpn) Aisan Racing Team 0:33:08
117 Lukas Jaun (SUI) Team Roth 0:33:23
118 Azman Zulkifli Mohd (Mas) Nationalmannschaft Malaysia 0:34:00
119 Francisco Chamorro (Arg) Funvic Soul Cycles – Carrefour 0:34:32
120 Arin Iswana (Ina) Pegasus Continental Cycling Team 0:34:32
121 Fuwen Xue (Chn) Giant – Champion System Pro Cycling 0:34:59
122 Tristan Marguet (SUI) Team Roth 0:36:28
123 Dias Omirzakov (Kaz) Astana Pro Team 0:39:18
124 Hiu Fung Choy (HKg) HKSI Pro Cycling Team 0:51:06
125 Pablo Urtasun Perez (Esp) Funvic Soul Cycles – Carrefour 0:52:27