“Gazetowy wyścig” jest pierwszym w sezonie akordem zapowiadającym wielkie emocje podczas brukowanych klasyków.

Pierwszy wyścig wiosny klasyków nie oznacza jednak braku emocji. Większość kolarzy, którzy specjalizują się w tego typu startach kryguje się, że to jeszcze nie taka forma, przecież Flandria i Roubaix dopiero za miesiąc. Na szczęście na zapowiedziach się kończy – co roku w Omloop kibice są świadkami sporych emocji i zaskakujących rozstrzygnięć.

W ostatnich latach zwycięzcami byli przecież tacy kolarze jak Luca Paolini, Juan Antonio Flecha, Thor Hushovd, Philippe Gilbert czy nawet Johan Museeuw.

Zeszłoroczna edycja była za to świadkiem “majstersztyku” w wykonaniu Etixx-Quickstep. Kolarze belgijskiej grupy w końcówce mieli przewagę czterech na jednego, gdy jechali w ucieczce z Ianem Stannardem (Team Sky). Nie mogło być za dobrze – zabrakło zgrania pod względem taktyki, zawodnicy Etixx stopniowo wykruszali się z czołówki, a Niki Terpstra nie dał rady obrońcy tytułu w końcowej walce.

W tym roku trasa “Gazetowego wyścigu” również zapowiada mocne wejście w sezon. Do pokonania będzie 200km, a w tym 13 podjazdów i 10 sektorów bruku. Kolarze zmierzą się kolejno z

 1. Leberg (950m, średnio 4.2% i maksymalnie 13.8%),
 2. Berendries (940m, średnio 7%, maksymalnie 12.3%),
 3. Tenbosse (450m, 6.9%, maks 8.7%),
 4. Eikenmolen (610m, 5.9%, maks 12.5%),
 5. Kapelmuur (1km, 9.3%, maks 19.8% – brukowany),
 6. Valkenberg (540m, 8.1%, maks 12.8%),
 7. Kaperij (1km, 5.5%, maks 9%),
 8. Kruisberg (1.8km, 4.8%, maks 9% – 450m po bruku),
 9. Taaienberg (530m, 6.6%, maks 15.8% – brukowany),
 10. Eikenberg (1.2km, 5.2%, maks 10% – brukowany),
 11. Wolvenberg (645m, 7.9%, maks 17.3%),
 12. Leberg (950m, 4.2%, maks 13.8%),
 13. Beombeke.

Łączna długość odcinków brukowanych wynosi ponad 19km. Pierwszy z nich pojawi się już po 56km jazdy, a ostatni po 180. Trasa jest wymagająca i o wygraną powalczą tylko najlepsi. Na liście startowej znajdują się między innymi Peter Sagan (Tinkoff), Tom Boonen i Niki Terpstra (Etixx-Quickstep), Philippe Gilbert (BMC), Alexander Kristoff (Katusha), Filippo Pozzato (Southeast) czy Gerald Ciolek (Stolting Service Group). Dla nas dodatkowych emocji dodaje fakt, że startuje aż jedenastu Polaków – Maciej Bodnar (Tinkoff), Łukasz Wiśniowski (Etixx-Quickstep), Michał Gołaś (Team Sky), Marcin Białobłocki (ONE Pro Cycling) oraz CCC Sprandi Polkowice – Tomasz Kiendyś, Adrian Kurek, Eryk Latoń, Jarosław Marycz, Bartłomiej Matysiak, Grzegorz Stępniak oraz Maciej Paterski. W składzie “Pomarańczowych” znalazł się też Josef Cerny.

Pełna lista startowa – tutaj

Przed startem Panów odbędzie się również kobieca edycja Omloop. Do walki wyruszą m.in. Anna Van der Breggen, Katarzyna Niewiadoma (RaboLiv), Ellen Van Dijk, Elisabeth Armitstead, Katarzyna Pawłowska (Boels-Dolmans), Giorgia Bronzini (Wiggle High5), Lisa Brennauer (Canyon-SRAM) czy Shelley Olds (Cylance Pro Cycling) i Małgorzata Jasińska (Ale Cipollini).. Do pokonania będzie dziewięć podjazdów i prawie 9km bruków.

Pełna lista startowa – tutaj

Relacja z wyścigu mężczyzn od godziny 14:15 w Polsacie Sport News.