Wyścig kategorii 2.HC nie odbędzie się z powodów finansowych. Włodarze celują w powrót na sezon 2017.

Po ostatniej edycji, wygranej przez Rohana Dennisa (BMC) wśród mężczyzn oraz Kristin Armstrong (Twenety16 presented by Sho-Air) wydarzenie straciło swoich największych inwestorów – Ricka i Richarda Schadena. Nowa grupa sponsorów nie została znaleziona i niestety w tym sezonie nie będziemy się emocjonować walką na trasach Colorado.

Wymagany czas i praca w tej kwestii nie pozwalają nam wyrobić się z zorganizowaniem imprezyw 2016 i spełnieniem wszystkich celów naszych partnerów. Zamiast tego celujemy w rok 2017 by wznowić ten ikonowy wyścig. – powiedział dyrektor USA Pro Challenge Shawn Hunter

Niestety organizacja wielkiego wydarzenia przynosiła regularne straty. W sezonie 2015 Rick i Richard Schaden stracili na wyścigu 2 miliony dolarów, a w sumie od pierwszej edycji (2011) koszty wyniosły około 20 milionów. Hunter chciał pozyskać grupę inwestorów zamiast biznesu rodzinnego, by mieć większą możliwość ruchu.

Tworząc nową grupę właścicieli skupialiśmy się na zapewnieniu wyścigowi przyszłości, zwiększeniu zasięgu i połączeniu go z innymi wydarzeniami kolarskimi w Stanach Zjednoczonych.Tworzenie solidnej platformy tego typu zabiera jednak dużo czasu i pracy od wszystkich. Nie uda nam się zorganizowanie USA Pro Challenge w tym roku, skupiamy się na najważniejszych pracach na sezon 2017. – kontynuował Hunter w swoim oświadczeniu

Dyrektorowi wyścigu udało się pozyskać wsparcie biznesmena z Denver, Kena Garta, który stworzył inicjatywę “Pedal Colorado” wspierającą kolarzy z tego stanu. To jednak okazało się za mało na zorganizowanie wyścigu szósty raz.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim społecznościom Colorado stojącym na światowym poziomie, sponsorom, partnerom, którzy nam pomagali i będą pomagać dążyć do spełniania celi tworzenia najwspanialszego wyścigu na świecie. Wyjątkowe “dziękuję” wędruje do Ricka i Richarda Schadena, którzy stworzyli wyścig w 2011 roku. Bez ich wizji i wsparcia nie byłoby nas tutaj.