Fot. naszosie.pl

Grupa CCC Sprandi Polkowice rozpocznie sezon 2016 od startów w wyścigach na Półwyspie Arabskim oraz w Hiszpanii.

Zawsze pierwsze starty są trudne dla zawodników, gdyż trzeba przestawić się z tempa treningowego na wyścigowy. Mocna stawka z pewnością sprawy nie ułatwi i już na początku lutego prędkości będą bardzo wysokie – mówi Piotr Wadecki, dyrektor sportowy ekipy CCC Sprandi Polkowice. – Potrzebujemy jednak takich wyścigów, by szybko wejść w sezon. Ubiegłoroczny program pokazał, że to dla nas dobra droga. Na początku lutego wystartowaliśmy w silnie obsadzonym Dubai Tour. Dobrze wpłynął on na startujących tam zawodników i później widać było efekty podczas kolarskiej wiosny.

Kolarze CCC Sprandi Polkowice rozpoczną azjatyckie tournée właśnie od startu w Dubai Tour (3-6 lutego, 2.HC). Będzie to trzecia edycja tej imprezy, a druga, w której wezmą udział „pomarańczowi”. Trasa liczyć będzie 4 etapy –  trzy sprinterskie i jeden z finiszem na 3-kilometrowym podjeździe pod Hatta Dam. Dwa dni po zakończeniu tej etapówki, „pomarańczowi” wezmą udział w kolejnej, 5-etapowym Tour of Qatar (8-12 lutego, 2.HC). W ostatnich latach na poszczególnych etapach dochodziło zwykle do masowego sprintu, a decydująca o końcowej klasyfikacji generalnej była jazda indywidualna na czas. Podobnie może być także w tym roku. Tour of Oman (17-22 lutego, 2.HC) jest najtrudniejszym wyścigiem, spośród tych trzech, pod względem ukształtowania terenu, choć sprinterzy też będą mieli okazję się wykazać. Co roku rywalizacja rozstrzyga się na etapie kończącym się podjazdem pod Jabal al Akhdhar (5,7 kilometra długości o średnim nachyleniu 10%). Zwycięstwa w generalce zapewniali tam sobie m.in. Robert Gesinki, Christopher Froome, czy też Rafael Valls.

Wyścigi na Półwyspie Arabskim rozgrywane są głównie w płaskim terenie, a przez silny boczny wiatr, często na tzw. rantach. Będzie to zatem bardzo dobra okazja, by popracować nad siłą, szybkością i dynamiką. Wyścigi w Hiszpanii mają bardziej górzysty charakter i tam formę powinni szlifować przede wszystkim nasi górale – dodaje Piotr Wadecki.

Początek sezonu w Europie

Sezon w Europie, „pomarańczowi” rozpoczną od udziału w etapowym Volta a la Comunitat Valenciana (2.1, 3-7 lutego). Impreza ta wróciła do kalendarza UCI po 8 latach przerwy. Organizatorzy – byli kolarze Ángel i Rafael Casero – planują, by wyścig uwzględniał m.in. jeden etap z metą na podjeździe, etap pagórkowaty, 15-kilometrową czasówkę oraz etap sprinterski na koniec zmagań w Valencii. Łącznie rywalizacja potrwa 5 dni.

Kolejne starty na Półwyspie Iberyjskim to jednodniowe Vuelta Ciclista a la Region de Murcia (13 lutego, 1.1) i Clasica de Almeria (14 lutego, 1.1). Dla kolarzy CCC Sprandi Polkowice będzie to odpowiednio piąty i czwarty z rzędu start w tych imprezach. W ostatnich kilku pojedynkach praktycznie nie wypadali oni z pierwszej „10”. W bardziej górzystej Murcji, w czołówce meldowali się m.in. Davide Rebellin (raz na podium) i Maciej Paterski. W Almerii, gdzie profil faworyzuje szybkich kolarzy, solidnie spisywał się m.in. Bartłomiej Matysiak, który dwukrotnie finiszował jako 7.

Bardzo dobrze podopiecznym Piotra Wadeckiego znana jest również etapówka, Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista del Sol (17-22 lutego, 2.1). Co roku przyciąga ona najlepszych specjalistów od jazdy po górach. W sezonie 2015 znakomity występ odnotował tam Sylwester Szmyd, który na najcięższym etapie, pod Alto de Allanadas, zajął 4. miejsce, przegrywając jedynie z triumfatorami Tour de France, Froomem i Alberto Contadorem oraz wyróżniającym się góralem, Mikelem Nieve.

Do sezonu kolarze przygotowywać się będą podczas obozu treningowego w hiszpańskim Calpe. Odbędzie się on w terminie 4-20 stycznia. Po zgrupowaniu, w Polkowicach, będzie miała miejsce oficjalna prezentacja ekipy.

Początkowo, na inaugurację sezonu, planowane były starty w Australii. Kierownictwo ekipy postanowiło jednak zmienić program, by ograniczyć czas spędzony w podróży.

Pierwsze starty w sezonie 2016 dla ekipy CCC Sprandi Polkowice

Jedna część drużyny

Dubai Tour – 3-6 lutego, 2.HC

Tour of Qatar – 8-12 lutego, 2.HC

Tour of Oman – 17-22 lutego, 2.HC

Druga część drużyny

Volta a la Comunitat Valenciana – 3-7 lutego, 2.1

Vuelta Ciclista a la Region de Murcia – 13 lutego, 1.1

Clasica de Almeria – 14 lutego, 1.1

Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista del Sol – 17-22 lutego, 2.1

Informacja prasowa