Po rozpoczęciu publikowania artykułów związanych z treningiem, przychodziło do nas wiele zapytań, niejasności oraz próśb o rozwinięcie tematów. Dlatego postanowiliśmy zorganizować spotkanie, na którym będziemy mogli przekazać więcej niż poprzez artykuły na naszej stronie. Na miejsce spotkania wybraliśmy Pabianice małą miejscowość w centralnej Polsce. Dlaczego tam? Przede wszystkim dlatego, żeby każdy miał możliwość dotarcia na spotkanie.

Idealne warunki na przeprowadzenie konferencji znaleźliśmy w Hotelu Fabryka Wełny. Fabryka Wełny to hotel otwarty w 2014 roku, w budynku zakładu tkanin bawełnianych rodziny Baruchów. Obiekt, który oferuje 54 nowoczesne pokoje i apartamenty. Będący wspaniała pamiątką XIX-wiecznego rozwoju regionu łódzkiego i jego pofabrycznego dziedzictwa.

Hotel w komfortowy, niezobowiązujący sposób łączy ponad stuletnią architekturę z nowoczesnym wystrojem,  dając gościom wyjątkową przestrzeń do wypoczynku. O kulinarne upodobania dba restauracja Przędzalnia pod przewodnictwem Szefa Kuchni Wiesława Bobera. O tężyznę fizyczną i wspaniałe samopoczucie – Klub Fitness Formownia z kręgielnią i kortami do squasha oraz Strefa Relaksu z basenem, sauną i jacuzzi.  Maksymalne odprężenie zapewnia Tkalnia SPA oferująca nowoczesne zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne oraz Bar Maszynownia z szerokim wyborem unikatowych koktajli.

Hotel Fabryka Wełny

Dlatego uznaliśmy, że jest to idealne miejsce aby nie tylko wymienić się wiedzą teoretyczną ale również przeprowadzić treningi, wypocząć a przede wszystkim miło spędzić czas. W takim otoczeniu bez wątpienia miło nam będzie porozmawiać z zaproszonymi gośćmi, zawodowymi kolarzami między innymi Robertem Radoszem i Adamem Stachowiakiem, oraz dziennikarzami Tomaszem Jarońskim i Adamem Proboszem, którzy zdradzą tajniki kolarstwa od dziennikarskiej kuchni.

Dla uczestników konferencji hotel przygotował specjalną ofertę o szczegóły można zapytać pod adresem
info@zostanswoimtrenerem.pl lub pod numerem 502 360004

Fabryka Wełny Hotel & SPA. Tu historia łączy się z nowoczesnością.