Zwycięstwem Toma – Jelte Slagtera (Cannondale – Garmin) zakończył się czwarty, królewski etap wyścigu Tour of Alberta. Liderem pozostał dziś drugi na mecie Bauke Mollema (Trek).

Sobotni etap kanadyjskiej imprezy miał zadecydować o końcowym układzie klasyfikacji generalnej. W końcówce czekał na kolarzy ciężki podjazd do stacji narciarskiej Marmot Basin, na którym miało dojść do rozstrzygnięć. Zgodnie z zapowiedziami, zawodnicy zafundowali kibicom piękne widowisko.

Na początku etapu, tradycyjnie do przodu wyrwała się mała grupka w składzie Paul Voss (Bora – Argon 18), Logan Owen (Axeon) i Thomas Vaubourzeix (Lupus). Trójka dość szybko uzyskała kilkuminutową przewagę, jednak prowadzący peleton zespół Trek nie chciał pozwolić, by uciekinierzy zbytnio się oddalili. W najlepszym momencie, harcownicy mieli 4 minuty i 25 sekund zapasu.

U podnóża podjazdu, różnica wynosiła jedynie 1:16. Tym samym stało się jasne, że o zwycięstwo etapowe powalczą najsilniejsi kolarze w peletonie. Jako pierwszy do przodu wyrwał się faworyt gospodarzy – Ryder Hesjedal (Cannondale – Garmin). Zwycięzca Giro 2012 przez kilka kilometrów utrzymywał się przed grupą zasadniczą, jednak jego akcję postanowili zakończyć Bauke Mollema (Trek), Simon Spilak i Sergey Lagutin (Katusha). Mimo dynamicznego skoku, trójka nie zdołała jednak oderwać się od peletonu. Kilka chwil później swoich sił próbowali także Nathan Brown (Cannondale – Garmin) oraz Sven Bystrom (Katusha), lecz i im nie udało się odjechać.

Ostatnie 1,5 kilometra było już niezmiernie chaotyczne. Na atak zdecydował się m.in. Adam Yates (Orica – Greenedge), jednak i on nie zdołał nic ugrać. Ostatecznie jako pierwszy na metę wpadł Tom – Jelte Slagter (Cannondale – Garmin), który o 4 sekundy wyprzedził Mollemę oraz Yatesa. Lider ekipy Trek pozostał też liderem imprezy.

 

Czołowa 10 etapu:

1. Tom – Jelte Slagter (Cannondale – Garmin)

2. Bauke Mollema (Trek) +4″

3. Adam Yates (Orica – Greenedge) +4″

4. Dion Smith (Hincapie) +6″

5. Evan Huffman (SmartStop) +8″

6. James Oram (Axeon) +14″

7. Sergey Lagutin (Katusha) +19″

8. Toms Skujins (Hincapie) +22″

9. Paul Voss (Bora – Argon 18) +27″

10. Michael Woods (Optum) +27″

 

Czołowa 10 klasyfikacji generalnej:

1. Bauke Mollema (Trek)

2. Adam Yates (Orica – Greenedge) +6″

3. Tom – Jelte Slagter (Cannondale – Garmin) +22″

4. Sergey Lagutin (Katusha) +35″

5. Dion Smith (Hincapie) +45″

6. Toms Skujins (Hincapie) +1’14”

7. Paul Voss (Bora – Argon 18) +1’16”

8. Davide Formolo (Cannondale – Garmin) +1’20”

9. Michael Woods (Optum) +1’22”

10. James Oram (Axeon) +1’26”

 

fot. edmontonjournal.com