O etapowe zwycięstwo na 14. etapie powalczyli uciekinierzy, a liderom drużyn pozostała walka o klasyfikację generalną.  Kolejny etapowy sukces w wielkim wyścigu zapisał sobie De Marchi, a liderzy nie wypracowali między sobą znaczących różnic. 

W sobotę kolarze rozpoczęli górski tryptyk, po którym (we wtorek) nastąpi dzień przerwy. 14. etap liczył aż 215 kilometrów i prowadził z Vitorii do Alto Campoo. Fuente del Chivo. Na trasie zaplanowano trzy premie górskie – kolejno trzeciej, pierwszej i finałowy podjazd kategorii specjalnej. Wspinaczka pod Alto Campoo liczyła 18 kilometrów, a maksymalne nachylenie wynosiło 9%.

W ucieczkę dnia zabrało się pięciu kolarzy: Mikael Cherel (AG2R), Jose Joaquin Rojas (Movistar), Salvatore Puccio (Sky), Alessandro De Marchi (BMC) oraz Carlos Quintero (Colombia).

Wcześniejsze trudności na etapie nie zasiały spustoszenia w peletonie, który wydał dziś zgodę na dojechanie ucieczki do mety.

Finałowy podjazd harcownicy rozpoczęli z przewagą prawie dziesięciu minut!

Nie da się ukryć, że wielkich emocji na trasie 14. etapu zabrakło. Najpierw peleton i ucieczka spokojnie zmierzali do finałowego podjazdu, a kiedy ten już się zaczął, to oprócz odpadających od peletonu kolarzy, nic się nie działo.

Pierwszy ruch spośród uciekających kolarzy zrobił 4 km przed metą Cherel, ale jego atak spowodował tylko odczepienie Puccio, który jednak po zwolnieniu doszedł do kolegów.

2,4 km przed metą ponownie spróbował Cherel i ponownie akcja była nieudana.

1,9 km przed kreską ruszył Rojas, a za nim natychmiast Puccio. Chwilę później za tą dwójką pognał De Marchi, który z łatwością objechał kolarza Movistaru, a następnie Puccio. Włoch ze Sky nie dawał jednak za wygraną i razem z De Marchim przeciągli linę. Ostatecznie najszybszy był De Marchi, który samotnie wpadł na zamgloną metę na szczycie Alto Campoo.

Zabawę w peletonie z kolei, rozpoczął Fabio Aru, za którym pojechał Nairo Quintana. Nikt z faworytów nie zdołał jednak wypracować większej przewagi. Bardzo dobrze jechał Rafał Majka, który mimo nie do końca niesprzyjającego dla siebie terenu i warunków atmosferycznych, nie dał się zgubić. Polak w wyniku 4 sekund straty do Chavesa spadł na 5. lokatę w “generalce”.

Wyniki 14. etapu:

1 Alessandro DE MARCHI ITA BMC 5:43:12
2 Salvatore PUCCIO ITA SKY +21
3 Jose Joaquin ROJAS GIL ESP MOV +32
4 Mikael CHEREL FRA ALM +38
5 Carlos Julian QUINTERO COL COL +1:00
6 Nairo Alexander QUINTANA ROJAS COL MOV +3:32
7 Joaquin RODRIGUEZ OLIVER ESP KAT +3:38
8 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO COL OGE +3:39
9 Fabio ARU ITA AST +3:39
10 Rafal MAJKA POL TCS +3:44
11 Domenico POZZOVIVO ITA ALM +3:44
12 Mikel NIEVE ITURALDE ESP SKY +3:51
13 Alejandro VALVERDE BELMONTE ESP MOV +3:58
14 Daniel MORENO FERNANDEZ ESP KAT +3:58
15 Tom DUMOULIN NED TGA +3:58
16 Louis MEINTJES RSA MTN +4:05
17 Mikel LANDA MEANA ESP AST +4:11
18 Fabrice JEANDESBOZ FRA EUC +4:21
19 Lawson CRADDOCK USA TGA +4:23
20 Rodolfo Andres TORRES AGUDELO COL COL +4:23
21 Romain SICARD FRA EUC +4:27
22 Frank SCHLECK LUX TFR +4:36
23 Alex CANO ARDILA COL COL +4:38
24 Kenny ELISSONDE FRA FDJ +4:41
25 Fabio Andres DUARTE AREVALO COL COL +4:42
26 Maxime MONFORT BEL LTS +4:52
27 Bart DE CLERCQ BEL LTS +4:52
28 Giovanni VISCONTI ITA MOV +4:56
29 Stéphane ROSSETTO FRA COF +4:56
30 Diego ROSA ITA AST +4:56
31 Javier MORENO BAZAN ESP MOV +4:56
32 Andre Fernando S. Martins CARDOSO POR TCG +5:02
33 Sergio Luis HENAO MONTOYA COL SKY +5:02
34 David ARROYO DURAN ESP CJR +5:02
35 Joseph Lloyd DOMBROWSKI USA TCG +5:02
36 Yohan BAGOT FRA COF +5:06
37 Jesper HANSEN DEN TCS +5:09
38 Nicolas ROCHE IRL SKY +5:11
39 Gianluca BRAMBILLA ITA EQS +5:17
40 Alberto LOSADA ALGUACIL ESP KAT +5:22
41 Davide VILLELLA ITA TCG +5:22
42 Carlos VERONA QUINTANILLA ESP EQS +5:40
43 Tsgabu Gebremaryam GRMAY ETH LAM +5:40
44 Sylvain CHAVANEL FRA IAM +6:20
45 Angel MADRAZO RUIZ ESP CJR +6:30
46 Maxime BOUET FRA EQS +6:46
47 Pierre ROLLAND FRA EUC +7:39
48 Pawel POLJANSKI POL TCS +7:53
49 Dario CATALDO ITA AST +7:55
50 Daniel NAVARRO GARCIA ESP COF +8:12
51 Nelson Filipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA POR LAM +8:36
52 Ruben PLAZA MOLINA ESP LAM +8:36
53 Matteo MONTAGUTI ITA ALM +8:36
54 Francisco José VENTOSO ALBERDI ESP MOV +9:41
55 Vasil KIRYIENKA BLR SKY +9:41
56 Eduard VORGANOV RUS KAT +9:41
57 Luis Leon SANCHEZ GIL ESP AST +9:41
58 Peter VELITS SVK BMC +9:41
59 Ricardo VILELA POR CJR +9:41
60 Haimar ZUBELDIA AGIRRE ESP TFR +9:41
61 Natnael BERHANE ERI MTN +9:41
62 Tiago MACHADO POR KAT +9:56
63 Cyril GAUTIER FRA EUC +10:20
64 Lawrence WARBASSE USA IAM +11:01
65 Pavel KOCHETKOV RUS KAT +11:01
66 Jay Robert THOMSON RSA MTN +11:40
67 Walter Fernando PEDRAZA MORALES COL COL +11:52
68 Jurgen VAN DEN BROECK BEL LTS +11:52
69 Gediminas BAGDONAS LTU ALM +11:52
70 Koen DE KORT NED TGA +11:52
71 Kristijan DURASEK CRO LAM +11:52
72 Tosh VAN DER SANDE BEL LTS +11:52
73 Martin VELITS SVK EQS +11:52
74 Riccardo ZOIDL AUT TFR +12:16
75 Jens KEUKELEIRE BEL OGE +14:15
76 Johan VAN SUMMEREN BEL ALM +14:18
77 Damien HOWSON AUS OGE +14:31
78 Mickael DELAGE FRA FDJ +14:45
79 Laurent PICHON FRA FDJ +14:45
80 Jerome COUSIN FRA EUC +16:48
81 Christian KNEES GER SKY +17:19
82 Daryl IMPEY RSA OGE +17:19
83 Antoine DUCHESNE CAN EUC +17:19
84 Leonardo Fabio DUQUE COL COL +17:19
85 Adam HANSEN AUS LTS +17:19
86 Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA CRC MOV +17:19
87 Angel VICIOSO ARCOS ESP KAT +17:19
88 Markel IRIZAR ARANBURU ESP TFR +17:19
89 Imanol ERVITI ESP MOV +17:19
90 Jerome COPPEL FRA IAM +17:19
91 Rinaldo NOCENTINI ITA ALM +17:19
92 Cyril LEMOINE FRA COF +17:19
93 Yaroslav POPOVYCH UKR TFR +17:36
94 Julien SIMON FRA COF +17:40
95 Murilo Antonio FISCHER BRA FDJ +17:40
96 Gatis SMUKULIS LAT KAT +18:07
97 Johann VAN ZYL RSA MTN +18:07
98 Yukiya ARASHIRO JPN EUC +18:07
99 Sébastien MINARD FRA ALM +18:38
100 Pavel BRUTT RUS TCS +18:38
101 Jelle VANENDERT BEL LTS +18:38
102 Songezo JIM RSA MTN +18:42
103 Vicente REYNES MIMO ESP IAM +20:35
104 Niki TERPSTRA NED EQS +20:35
105 Danny VAN POPPEL NED TFR +20:35
106 Omar FRAILE MATARRANZ ESP CJR +20:35
107 Jasper DE BUYST BEL LTS +20:35
108 Andrey ZEITS KAZ AST +20:35
109 Carlos BARBERO CUESTA ESP CJR +20:35
110 Simon GERRANS AUS OGE +20:35
111 Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ COL COL +20:35
112 Kévin REZA FRA FDJ +20:35
113 Dennis VAN WINDEN NED TLJ +20:35
114 Pello BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA ESP CJR +20:35
115 Bertjan LINDEMAN NED TLJ +20:35
116 José GONÇALVES POR CJR +20:35
117 Jean-Pierre DRUCKER LUX BMC +20:35
118 Luka MEZGEC SLO TGA +20:35
119 Johannes FRÖHLINGER GER TGA +20:35
120 Marcel AREGGER SUI IAM +20:35
121 Jay MCCARTHY AUS TCS +20:35
122 Benjamin KING USA TCG +20:35
123 Rory SUTHERLAND AUS MOV +20:35
124 Stephen CUMMINGS GBR MTN +20:35
125 Nikolas MAES BEL EQS +20:35
126 Thierry HUPOND FRA TGA +20:35
127 Pieter SERRY BEL EQS +20:35
128 Olivier LE GAC FRA FDJ +20:35
129 Cameron MEYER AUS OGE +20:35
130 Moreno MOSER ITA TCG +20:35
131 Alexis GOUGEARD FRA ALM +20:35
132 Kristian SBARAGLI ITA MTN +20:35
133 John DEGENKOLB GER TGA +20:35
134 Youcef REGUIGUI ALG MTN +20:35
135 Mathew HAYMAN AUS OGE +20:35
136 Geraint THOMAS GBR SKY +20:35
137 Juan Pablo VALENCIA COL COL +20:35
138 Martijn KEIZER NED TLJ +20:35
139 Dominique ROLLIN CAN COF +20:35
140 Ramirez chacon BRAYAN STIVEN COL COL +20:35
141 Ilia KOSHEVOY BLR LAM +20:35
142 Timo ROOSEN NED TLJ +20:35
143 Iljo KEISSE BEL EQS +20:35
144 Biel KADRI FRA ALM +20:35
145 George BENNETT NZL TLJ +20:35
146 Ian BOSWELL USA SKY +20:35
147 Jimmy ENGOULVENT FRA EUC +20:35
148 Joseph ROSSKOPF USA BMC +20:35
149 Maciej BODNAR POL TCS +20:35
150 Jaco VENTER RSA MTN +20:35
151 Tony HUREL FRA EUC +20:35
152 Maarten TJALLINGII NED TLJ +20:35
153 Arnaud COURTEILLE FRA FDJ +20:35
154 Darwin ATAPUMA HURTADO COL BMC +20:35
155 Mike TEUNISSEN NED TLJ +20:35
156 Tom STAMSNIJDER NED TGA +20:35
157 Tom VAN ASBROECK BEL TLJ +20:35
158 Amaël MOINARD FRA BMC +20:35
159 Daniele BENNATI ITA TCS +20:35
160 Maximiliano Ariel RICHEZE ARG LAM +20:35
161 Simon PELLAUD SUI IAM +20:35
162 Alex HOWES USA TCG +21:16
163 Andrew TALANSKY USA TCG +21:16
164 Valerio CONTI ITA LAM +21:37
165 Boy VAN POPPEL NED TFR +21:39
166 Zico WAEYTENS BEL TGA +21:42
167 Alessandro VANOTTI ITA AST +22:43
DNF Samuel SANCHEZ GONZALEZ ESP BMC
DNF Luis MAS BONET ESP CJR
DNS Geoffrey SOUPE FRA COF
DNF Thomas DE GENDT BEL LTS

Klasyfikacja generalna:

1 Fabio ARU Italy AST 57:20:10
2 Joaquin RODRIGUEZ OLIVER Spain KAT +26
3 Tom DUMOULIN Netherlands TGA +49
4 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO Colombia OGE +1:29
5 Rafal MAJKA Poland TCS +1:33
6 Mikel NIEVE ITURALDE Spain SKY +2:10
7 Alejandro VALVERDE BELMONTE Spain MOV +2:11
8 Daniel MORENO FERNANDEZ Spain KAT +2:13
9 Nairo Alexander QUINTANA ROJAS Colombia MOV +3:00
10 Romain SICARD France EUC +3:39
11 Gianluca BRAMBILLA Italy EQS +4:29
12 Louis MEINTJES South Africa MTN +4:41
13 Domenico POZZOVIVO Italy ALM +5:24
14 Fabrice JEANDESBOZ France EUC +8:11
15 Kenny ELISSONDE France FDJ +8:48
16 Bart DE CLERCQ Belgium LTS +11:03
17 Nicolas ROCHE Ireland SKY +11:10
18 Andre Fernando S. Martins CARDOSO Portugal TCG +11:42
19 Stéphane ROSSETTO France COF +12:06
20 David ARROYO DURAN Spain CJR +13:31
21 Daniel NAVARRO GARCIA Spain COF +16:37
22 Frank SCHLECK Luxembourg TFR +23:04
23 Diego ROSA Italy AST +23:25
24 Sergio Luis HENAO MONTOYA Colombia SKY +23:26
25 Maxime BOUET France EQS +23:49
26 Maxime MONFORT Belgium LTS +26:22
27 Mikel LANDA MEANA Spain AST +26:47
28 Giovanni VISCONTI Italy MOV +27:27
29 Alberto LOSADA ALGUACIL Spain KAT +30:11
30 Nelson Filipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA Portugal LAM +33:23
31 Haimar ZUBELDIA AGIRRE Spain TFR +33:30
32 Luis Leon SANCHEZ GIL Spain AST +35:39
33 Rodolfo Andres TORRES AGUDELO Colombia COL +38:47
34 George BENNETT New Zealand TLJ +42:01
35 Jerome COPPEL France IAM +47:22
36 José GONÇALVES Portugal CJR +50:17
37 Lawson CRADDOCK United States TGA +50:43
38 Riccardo ZOIDL Austria TFR +53:24
39 Sylvain CHAVANEL France IAM +56:13
40 Mikael CHEREL France ALM +57:14
41 Carlos VERONA QUINTANILLA Spain EQS +57:38
42 Jose Joaquin ROJAS GIL Spain MOV +57:49
43 Pawel POLJANSKI Poland TCS +58:45
44 Ricardo VILELA Portugal CJR +58:55
45 Tosh VAN DER SANDE Belgium LTS +59:57
46 Joseph Lloyd DOMBROWSKI United States TCG +1:00:23
47 Jurgen VAN DEN BROECK Belgium LTS +1:02:49
48 Tiago MACHADO Portugal KAT +1:03:05
49 Eduard VORGANOV Russia KAT +1:04:19
50 Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA Costa Rica MOV +1:05:08
51 Ruben PLAZA MOLINA Spain LAM +1:05:36
52 Darwin ATAPUMA HURTADO Colombia BMC +1:07:14
53 Lawrence WARBASSE United States IAM +1:09:12
54 Pierre ROLLAND France EUC +1:09:23
55 Jesper HANSEN Denmark TCS +1:10:45
56 Julien SIMON France COF +1:13:33
57 Angel MADRAZO RUIZ Spain CJR +1:15:21
58 Peter VELITS Slovakia BMC +1:17:00
59 Matteo MONTAGUTI Italy ALM +1:17:26
60 Alex CANO ARDILA Colombia COL +1:17:40
61 Adam HANSEN Australia LTS +1:18:10
62 Pieter SERRY Belgium EQS +1:21:44
63 Geraint THOMAS Great Britain SKY +1:22:46
64 Pavel KOCHETKOV Russia KAT +1:23:17
65 Cyril GAUTIER France EUC +1:24:11
66 Leonardo Fabio DUQUE Colombia COL +1:24:45
67 Koen DE KORT Netherlands TGA +1:24:45
68 Fabio Andres DUARTE AREVALO Colombia COL +1:24:46
69 Jay MCCARTHY Australia TCS +1:25:12
70 Salvatore PUCCIO Italy SKY +1:26:09
71 Javier MORENO BAZAN Spain MOV +1:28:02
72 Yukiya ARASHIRO Japan EUC +1:29:40
73 Jerome COUSIN France EUC +1:29:43
74 Alessandro DE MARCHI Italy BMC +1:29:44
75 Kristijan DURASEK Croatia LAM +1:30:57
76 Dario CATALDO Italy AST +1:34:01
77 Carlos Julian QUINTERO Colombia COL +1:34:32
78 Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ Colombia COL +1:35:41
79 Amaël MOINARD France BMC +1:35:55
80 Jelle VANENDERT Belgium LTS +1:36:27
81 Vasil KIRYIENKA Belarus SKY +1:36:49
82 Davide VILLELLA Italy TCG +1:37:38
83 Benjamin KING United States TCG +1:39:41
84 Rinaldo NOCENTINI Italy ALM +1:40:40
85 Natnael BERHANE Eritrea MTN +1:41:22
86 Vicente REYNES MIMO Spain IAM +1:41:59
87 Cameron MEYER Australia OGE +1:42:21
88 Jens KEUKELEIRE Belgium OGE +1:43:10
89 Andrew TALANSKY United States TCG +1:43:19
90 Juan Pablo VALENCIA Colombia COL +1:43:57
91 Ian BOSWELL United States SKY +1:45:50
92 Yohan BAGOT France COF +1:46:27
93 Cyril LEMOINE France COF +1:47:32
94 Daryl IMPEY South Africa OGE +1:48:15
95 Stephen CUMMINGS Great Britain MTN +1:49:04
96 Niki TERPSTRA Netherlands EQS +1:49:47
97 Marcel AREGGER Switzerland IAM +1:52:15
98 John DEGENKOLB Germany TGA +1:52:17
99 Omar FRAILE MATARRANZ Spain CJR +1:52:22
100 Mike TEUNISSEN Netherlands TLJ +1:52:25
101 Kristian SBARAGLI Italy MTN +1:53:22
102 Francisco José VENTOSO ALBERDI Spain MOV +1:54:28
103 Pello BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Spain CJR +1:54:47
104 Moreno MOSER Italy TCG +1:55:01
105 Andrey ZEITS Kazakhstan AST +1:57:16
106 Bertjan LINDEMAN Netherlands TLJ +1:57:21
107 Laurent PICHON France FDJ +1:57:28
108 Nikolas MAES Belgium EQS +1:57:59
109 Markel IRIZAR ARANBURU Spain TFR +1:58:02
110 Angel VICIOSO ARCOS Spain KAT +1:58:38
111 Sébastien MINARD France ALM +2:02:06
112 Timo ROOSEN Netherlands TLJ +2:02:10
113 Kévin REZA France FDJ +2:02:14
114 Jay Robert THOMSON South Africa MTN +2:02:37
115 Olivier LE GAC France FDJ +2:03:07
116 Tom VAN ASBROECK Belgium TLJ +2:04:08
117 Dennis VAN WINDEN Netherlands TLJ +2:04:35
118 Christian KNEES Germany SKY +2:04:53
119 Martin VELITS Slovakia EQS +2:05:10
120 Simon GERRANS Australia OGE +2:06:30
121 Luka MEZGEC Slovenia TGA +2:06:32
122 Joseph ROSSKOPF United States BMC +2:06:37
123 Imanol ERVITI Spain MOV +2:07:22
124 Alex HOWES United States TCG +2:09:09
125 Jean-Pierre DRUCKER Luxembourg BMC +2:09:10
126 Johan VAN SUMMEREN Belgium ALM +2:10:48
127 Johann VAN ZYL South Africa MTN +2:11:18
128 Pavel BRUTT Russia TCS +2:11:52
129 Jasper DE BUYST Belgium LTS +2:13:18
130 Walter Fernando PEDRAZA MORALES Colombia COL +2:13:42
131 Mathew HAYMAN Australia OGE +2:16:53
132 Jaco VENTER South Africa MTN +2:16:59
133 Mickael DELAGE France FDJ +2:17:04
134 Alessandro VANOTTI Italy AST +2:18:21
135 Ramirez chacon BRAYAN STIVEN Colombia COL +2:18:57
136 Songezo JIM South Africa MTN +2:19:20
137 Simon PELLAUD Switzerland IAM +2:19:54
138 Tony HUREL France EUC +2:20:27
139 Youcef REGUIGUI Algeria MTN +2:21:21
140 Danny VAN POPPEL Netherlands TFR +2:21:31
141 Arnaud COURTEILLE France FDJ +2:22:34
142 Ilia KOSHEVOY Belarus LAM +2:22:42
143 Maciej BODNAR Poland TCS +2:22:46
144 Johannes FRÖHLINGER Germany TGA +2:22:55
145 Dominique ROLLIN Canada COF +2:23:23
146 Daniele BENNATI Italy TCS +2:24:05
147 Yaroslav POPOVYCH Ukraine TFR +2:24:39
148 Thierry HUPOND France TGA +2:26:18
149 Alexis GOUGEARD France ALM +2:26:36
150 Antoine DUCHESNE Canada EUC +2:27:42
151 Tsgabu Gebremaryam GRMAY Ethiopia LAM +2:28:08
152 Iljo KEISSE Belgium EQS +2:29:03
153 Maximiliano Ariel RICHEZE Argentina LAM +2:29:07
154 Gatis SMUKULIS Latvia KAT +2:29:08
155 Maarten TJALLINGII Netherlands TLJ +2:29:51
156 Carlos BARBERO CUESTA Spain CJR +2:31:22
157 Damien HOWSON Australia OGE +2:31:44
158 Rory SUTHERLAND Australia MOV +2:32:26
159 Biel KADRI France ALM +2:33:57
160 Martijn KEIZER Netherlands TLJ +2:42:36
161 Jimmy ENGOULVENT France EUC +2:42:40
162 Tom STAMSNIJDER Netherlands TGA +2:45:02
163 Valerio CONTI Italy LAM +2:46:59
164 Gediminas BAGDONAS Lithuania ALM +2:47:12
165 Murilo Antonio FISCHER Brazil FDJ +2:48:23
166 Zico WAEYTENS Belgium TGA +2:56:34
167 Boy VAN POPPEL Netherlands TFR +3:12:56

Foto: Bettini Photo