Słoweniec, po ataku na finałowym podjeździe, zwyciężył na trasie najtrudniejszego etapu tegorocznego wyścigu dookoła Słowenii! Dzięki tej wygranej kolarz Adria Mobil objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej!

W sobotę kolarze ścigający się w Słowenii mieli do pokonania 178.5km z Dobrovnika do Trije Kralji. Po dość przyjemnych pierwszych 100km etapu na trasie przewidziano cztery premie górskie (dwie drugiej, jedna trzeciej oraz finałowa – pierwszej kategorii). Ostatnia z nich stanowiła podjazd na finisz.

W końcówce zawodników czekała między innymi dwukrotna wspinaczka pod Zgornje Prebukovje, gdzie nachylenie sięgało aż 18% oraz kończący zmagania podjazd pod Trije Kralji o długości około 16km ze średnim nachyleniem 5.6%.

Ucieczkę dnia stworzyło pięciu zawodników – Klemen Štimulak (Adria Mobil), Otto Vergaerde (Topsport), Maksim Belkov (Katusha), Marco Canola (UnitedHealthcare) oraz Stiven Ramirez Chacon (Colombia). Po przejechaniu 60km przewaga harcowników wynosiła 4’20”. Za nimi główną pracę w peletonie wykonywała ekipa lidera – Rusvelo.

Góry przerzedziły szeregi peletonu oraz odebrała siły ucieczce, której przewaga po pierwszym szczycie wynosiła już tylko półtorej minuty. Na zjazdach peleton złapał grupkę i na końcowe 50km na czele wjechała główna grupa. Na atak zdecydował się Francesco Gavazzi (Southeast), który przez 35km jechał samotnie. Do Włocha na zjazdach dojechał Kristjan Fajt (Adria Mobil), ale po rozpoczęciu podjazdu Gavazzi ponownie mocniej zakręcił pedałami i oderwał Słoweńca. Duet został złapany 10km przed metą.

Na czele kręciło wtedy 23 kolarzy ciągniętych przez Jana Polanca (Lampre), który pracował dla Diego Ulissiego. 7km przed metą na atak zdecydował się Matija Kvasina (Felbermayr), którego przyspieszenie przyniosło pojawienie się zmniejszonej, sześcioosobowej grupki na czele.

Kolejne 3km dalej zaatakował Primoz Roglic (Adria Mobil), który uzyskał kilkanaście sekund przewagi nad goniącą piątką. Słoweniec został złapany, zdołał jednak odpowiedzieć na kontrę Mikela Nieve (Sky) i zwyciężył na królewskim etapie wyścigu w swojej ojczyźnie! Trzecie miejsce dla Radoslava Roginy (Adria Mobil).

 

fot. adria-mobil-cycling.com

Michał Kapusta

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments