Na trasie prologu w stolicy Słowenii, Ljubljanie, Rosjanin wykręcił najlepszy czas i pokonał dwóch Włochów – Salvatore Puccio (Sky) oraz Diego Ulissiego (Lampre) i został pierwszym liderem tegorocznego wyścigu.

Kolarze ścigający się w Słowenii mieli do pokonania 8.8km płaskiej trasy ulicami stolicy kraju. Jedynymi większymi trudnościami były nawrót po 4.2km oraz tunel o długości 500m około kilometr przed finiszem.

Długo na czele utrzymywał się Vladimir Isaychev (Katusha), który uzyskał czas 10:26. Kiedy jego rezultat został pobity o dwie sekundy przez Diego Ulissi (Lampre), a na trasie pozostawało tylko 15 zawodników, wydawało się, że doświadczony Włoch odniesie kolejne zwycięstwo w karierze. Nic bardziej mylnego – niedługo po nim na metę wpadł Artem Ovechkin, który zdołał wykręcić rezultat lepszy o kolejne dwie sekundy.

Jedynym kolarzem, który mógł pobić czas Rosjanina był drugi Włoch – Salvatore Puccio (Sky). Emocjonujący finisz zawodnika angielskiej ekipy przyniósł mu jednak drugie miejsce, zaledwie 0.4 sekundy za zwycięzcą! Dla Ovechkina wygrana w prologu oraz koszulka lidera wyścigu to jeden z największych sukcesów w karierze!

W wyścigu nie startują Polacy.

Wyniki pierwszego etapu i klasyfikacja generalna:

1    Artem OVECHKIN    RUS    RVL    10:22
2    Salvatore PUCCIO    ITA    SKY    0
3    Diego ULISSI    ITA    LAM    2
4    Vladimir ISAYCHEV    RUS    KAT    4
5    Alexander PORSEV    RUS    KAT    5
6    Davide APPOLLONIO    ITA    AND    6
7    Marco CANOLA    ITA    UHC    6
8    Jure GOLCER    SLO    RWS    7
9    Sven erik BYSTRØM    NOR    KAT    7
10    Mauro FINETTO    ITA    STH    7
11    Andrew FENN    GBR    SKY    9
12    Nathan EARLE    AUS    SKY    9
13    Preben VAN HECKE    BEL    TSV    11
14    Maximiliano Ariel RICHEZE    ARG    LAM    12
15    Jan POLANC    SLO    LAM    12
16    Primo� ROGLIC    SLO    ADR    13
17    Marko PAVLIC    SLO    RAR    13
18    Matthias KRIZEK    AUT    RWS    14
19    Alessandro MALAGUTI    ITA    NIP    14
20    Giacomo BERLATO    ITA    NIP    15
21    Artem NYCH    RUS    RVL    16
22    Alexander SEROV    RUS    RVL    16
23    Pieter JACOBS    BEL    TSV    16
24    Artur ERSHOV    RUS    RVL    16
25    Franco PELLIZOTTI    ITA    AND    17
26    Martin OTONICAR    SLO    RAR    17
27    Riccardo STACCHIOTTI    ITA    NIP    18
28    Jon BOZIC    SLO    ADR    18
29    Mikel NIEVE ITURALDE    ESP    SKY    18
30    Edoardo ZARDINI    ITA    BAR    18
31    Arthur VAN OVERBERGHE    BEL    TSV    19
32    Kenny DE KETELE    BEL    TSV    19
33    Simone STORTONI    ITA    AND    19
34    Maxim BELKOV    RUS    KAT    20
35    Elia FAVILLI    ITA    STH    20
36    Manuele MORI    ITA    LAM    21
37    Gianfranco ZILIOLI    ITA    AND    21
38    Alexander FOLIFOROV    RUS    RVL    21
39    Alessio TALIANI    ITA    AND    21
40    Matija KVASINA    CRO    RWS    21
41    Xabier ZANDIO ECHAIDE    ESP    SKY    21
42    Fabio TABORRE    ITA    AND    22
43    Jarl SALOMEIN    BEL    TSV    22
44    Luca STERBINI    ITA    BAR    22
45    Giorgio CECCHINEL    ITA    STH    23
46    Ramirez chacon BRAYAN STIVEN    COL    COL    23
47    Andrea FEDI    ITA    STH    23
48    Thomas SPRENGERS    BEL    TSV    23
49    Janez BRAJKOVIC    SLO    UHC    23
50    Egor SILIN    RUS    KAT    24
51    Robert FöRSTER    GER    UHC    24
52    Alessandro TONELLI    ITA    BAR    24
53    Francesco GAVAZZI    ITA    STH    24
54    Rodolfo Andres TORRES AGUDELO    COL    COL    26
55    Sergey FIRSANOV    RUS    RVL    26
56    Roberto FERRARI    ITA    LAM    26
57    Federico ZURLO    ITA    UHC    26
58    Radoslav ROGINA    CRO    ADR    28
59    Eduard VORGANOV    RUS    KAT    29
60    Carlos Julian QUINTERO    COL    COL    29
61    Ilia KOSHEVOY    BLR    LAM    30
62    Christopher SUTTON    AUS    SKY    30
63    Enea CAMBIANICA    SUI    MKT    30
64    Alessandro BISOLTI    ITA    NIP    30
65    Klemen STIMULAK    SLO    ADR    30
66    Rudiger SELIG    GER    KAT    31
67    Iuri FILOSI    ITA    NIP    31
68    Carlos Mario RAMIREZ BOTERO    COL    COL    31
69    Roman MAIKIN    RUS    RVL    32
70    Antonio PARRINELLO    ITA    AZT    32
71    Chun Kai FENG    TPE    LAM    32
72    Rok KOROSEC    SLO    RAR    33
73    Luca WACKERMANN    ITA    STH    33
74    Cristiano MONGUZZI    ITA    MKT    34
75    Marco FRAPPORTI    ITA    AND    35
76    Andrea PIECHELE    ITA    BAR    35
77    Juan Pablo VALENCIA    COL    COL    35
78    Kristjan FAJT    SLO    ADR    35
79    David PER    SLO    ADR    36
80    Jef VAN MEIRHAEGHE    BEL    TSV    36
81    Rafael ANDRIATO    BRA    STH    36
82    Davide FRATTINI    ITA    UHC    37
83    Otto VERGAERDE    BEL    TSV    37
84    Ildar ARSLANOV    RUS    RVL    38
85    Robert JENKO    SLO    RAR    38
86    Pier Paolo DE NEGRI    ITA    NIP    38
87    Mattia CATTANEO    ITA    LAM    38
88    Simone PONZI    ITA    STH    40
89    Jure MISKULIN    SLO    RAR    40
90    Alex CANO ARDILA    COL    COL    41
91    Simone STERBINI    ITA    BAR    41
92    Marko KUMP    SLO    ADR    41
93    Daniele RATTO    ITA    UHC    42
94    Christopher JONES    USA    UHC    43
95    Ziga RUCIGAJ    SLO    RAR    43
96    Didier Alonso CHAPARRO LOPEZ    COL    NIP    44
97    Francesco Manuel BONGIORNO    ITA    BAR    44
98    Eduardo ESTRADA    COL    AZT    44
99    Edward Fabian DIAZ CARDENAS    COL    COL    44
100    Alessandro BAZZANA    ITA    UHC    45
101    Paolo CIAVATTA    ITA    AZT    46
102    Matej MARIN    SLO    RWS    46
103    Zan JERKIC    SLO    RAR    46
104    Miha POLJANEC    SLO    SLO    46
105    Domen NOVAK    SLO    ADR    46
106    Giorgio BOCCHIOLA    ITA    AZT    47
107    Gasper KATRASNIK    SLO    SLO    48
108    Simone ANDREETTA    ITA    BAR    49
109    Antonio NIBALI    ITA    NIP    49
110    Silvio GIORNI    ITA    AZT    51
111    Matic GROŠELJ    SLO    SLO    51
112    Walter Fernando PEDRAZA MORALES    COL    COL    54
113    Adriano BROGI    ITA    AZT    57
114    Tadej LOGAR    SLO    SLO    58
115    Gregor KRAJNC    SLO    RAR    59
116    Ziga GROSELJ    SLO    SLO    +1:00
117    Luka PAJEK    SLO    SLO    +1:01
118    Uros REPSE    SLO    MKT    +1:04
119    Matic VEBER    SLO    SLO    +1:05
120    Andrea MANFREDI    ITA    BAR    +1:09
121    Oscar GATTO    ITA    AND    +1:18
122    Gabriele CAMPELLO    ITA    AZT    +1:18
123    Matej RAZINGAR    SLO    SLO    +1:20
124    Mateo FRANKOVIC    CRO    MKT    +1:26
125    Marcel HUBER    AUT    RWS    +1:28
126    Nicola POLETTI    ITA    AZT    +1:39
127    Endi ŠIROL    CRO    MKT    +1:47
128    Filip CENGIC    CRO    MKT    +1:56

Michał Kapusta

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments