Michael Matthews wygrywa czwarty etap wyścigu dookoła Szwajcarii! W finałowym sprincie zawodnik Oriki pokonał wczorajszego zwycięzcę – Petera Sagana. Liderem pozostał Tom Dumoulin (Giant – Alpecin).

Czwarty etap wyścigu pozbawiony był większych trudności i w tym upatrywali swoją szansę sprinterzy. Co prawda w końcówce etapu na rundach wokół Schwarzenbach umiejscowiona była górska premia, jednak nie powinna ona przeszkodzić najmocniejszym w walce o zwycięstwo.

tour de suisse

 

Od początku etapu droga wiodła delikatnie w dół, a to postanowiła wykorzystać piątka kolarzy – Gregory Rast (Trek),Frederik Backaert (Wanty), Alex Howes (Cannondale – Garmin) ,Thomas de Gendt (Lotto – Soudal)oraz Davide Malacarne (Astana). Zbliżając się do połowy etapu prowadzący kwintet miał ponad 4 minuty przewagi i była to najwyższa różnica jaką uciekinierzy zdołali wypracować.

Wówczas to peleton zabrał się do pracy i już na 50 kilometrów przed metą ucieczka została skasowana. Samotnej szarży spróbował jeszcze de Gendt, ale i tak akcja nie powiodła się. Dojeżdżając do ostatniej górskiej premii z peletonu na skok zdecydował się Jonathan Fumeaux z IAM, ale tempo dyktowane przez drużynę Orica – GreenEdge było tak mocne, że Szwajcar zyskał tylko kilka metrów przewagi i wrócił do grupy.Dopiero za górską premią od peletonu oderwał się Alexey Lutseno (Astana). Kazach szybko wypracował sobie kilkanaście sekund przewagi i gnał samotnie w stronę mety.

Sześć kilometrów przed metą po akcji zawodnika Astany nie było już śladu, bo rozpoczęły się kolejne ataki. Z przodu znalazła się trójka kolarzy – Sergio Henao (Sky), Jan Bakelants (Ag2r) oraz Marco Marcato (Wanty), ale i ta akcja, podobnie jak poprzednie, zakończyła się niepowodzeniem.

O zwycięstwie etapowym miał zadecydować więc sprint z grupy. Pierwszy do przodu wystrzelił Peter Sagan, jednak Słowak tym razem nie zdołał sięgnąć po zwycięstwo. Z koła wyskoczył mu Michael Matthews, który wykończył doskonała pracę Michaela Albasiniego! Trzecie miejsce zajął Greg van Avermaet (BMC).

Wyniki:

1 Michael MATTHEWS ORICA GreenEDGE 4:36:00
2 Peter SAGAN TINKOFF – SAXO +0
3 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM +0
4 John DEGENKOLB TEAM GIANT – ALPECIN +0
5 Jasper STUYVEN TREK FACTORY RACING +0
6 Daniel MORENO FERNANDEZ TEAM KATUSHA +0
7 Silvan DILLIER BMC RACING TEAM +0
8 Thibaut PINOT FDJ +0
9 Matteo TRENTIN ETIXX – QUICK STEP +0
10 Robert GESINK TEAM LOTTO NL – JUMBO +0
11 Tom DUMOULIN TEAM GIANT – ALPECIN +0
12 Enrico GASPAROTTO WANTY – GROUPE GOBERT +0
13 Jakob FUGLSANG ASTANA PRO TEAM +0
14 Warren BARGUIL TEAM GIANT – ALPECIN +0
15 Julian David ARREDONDO MORENO TREK FACTORY RACING +0
16 Sergio Luis HENAO MONTOYA TEAM SKY +0
17 Ben HERMANS BMC RACING TEAM +0
18 Sep VANMARCKE TEAM LOTTO NL – JUMBO +0
19 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO ORICA GreenEDGE +0
20 Steve MORABITO FDJ +0
21 Sébastien REICHENBACH IAM CYCLING +0
22 Miguel Angel LOPEZ MORENO ASTANA PRO TEAM +0
23 Alexey LUTSENKO ASTANA PRO TEAM +0
24 Simon SPILAK TEAM KATUSHA +0
25 Davide REBELLIN CCC SPRANDI POLKOWICE +0
26 Gianluca BRAMBILLA ETIXX – QUICK STEP +0
27 Winner ANACONA GOMEZ MOVISTAR TEAM +0
28 Geraint THOMAS TEAM SKY +0
29 Kristijan DURASEK LAMPRE – MERIDA +0
30 Bob JUNGELS TREK FACTORY RACING +0
31 Jurgen VAN DEN BROECK LOTTO SOUDAL +0
32 Francis DE GREEF WANTY – GROUPE GOBERT +0
33 Marco MINNAARD WANTY – GROUPE GOBERT +0
34 Andre Fernando S. Martins CARDOSO TEAM CANNONDALE – GARMIN +0
35 Joseph Lloyd DOMBROWSKI TEAM CANNONDALE – GARMIN +0
36 Jan BAKELANTS AG2R LA MONDIALE +0
37 Kanstantsin SIUTSOU TEAM SKY +0
38 Viacheslav KUZNETSOV TEAM KATUSHA +0
39 Michal GOLAS ETIXX – QUICK STEP +0
40 Domenico POZZOVIVO AG2R LA MONDIALE +0
41 Julien VERMOTE ETIXX – QUICK STEP +40
42 Daryl IMPEY ORICA GreenEDGE +50
43 Laurens TEN DAM TEAM LOTTO NL – JUMBO +51
44 Rafal MAJKA TINKOFF – SAXO +0
45 Lawrence WARBASSE IAM CYCLING +0
46 Frank SCHLECK TREK FACTORY RACING +0
47 Marco HALLER TEAM KATUSHA +1:18
48 Michael ALBASINI ORICA GreenEDGE +1:18
49 Jose Joaquin ROJAS GIL MOVISTAR TEAM +0
50 Marco MARCATO WANTY – GROUPE GOBERT +2:04
51 Nikias ARNDT TEAM GIANT – ALPECIN +2:14
52 Valerio AGNOLI ASTANA PRO TEAM +2:37
53 Mirko SELVAGGI WANTY – GROUPE GOBERT +2:37
54 Daniele BENNATI TINKOFF – SAXO +2:37
55 Darwin ATAPUMA HURTADO BMC RACING TEAM +2:37
56 Luka PIBERNIK LAMPRE – MERIDA +2:37
57 Borut BOZIC ASTANA PRO TEAM +2:37
58 Sergey LAGUTIN TEAM KATUSHA +2:37
59 Valerio CONTI LAMPRE – MERIDA +2:37
60 Christian KNEES TEAM SKY +2:37
61 Martin ELMIGER IAM CYCLING +2:37
62 Jan HIRT CCC SPRANDI POLKOWICE +2:37
63 Michael VALGREN TINKOFF – SAXO +2:37
64 Benjamin KING TEAM CANNONDALE – GARMIN +2:37
65 Jonathan FUMEAUX IAM CYCLING +2:37
66 Sylwester SZMYD CCC SPRANDI POLKOWICE +2:37
67 Michal KWIATKOWSKI ETIXX – QUICK STEP +2:37
68 Eros CAPECCHI MOVISTAR TEAM +2:37
69 Maxime MONFORT LOTTO SOUDAL +2:37
70 Guillaume BONNAFOND AG2R LA MONDIALE +3:21
71 Paul MARTENS TEAM LOTTO NL – JUMBO +4:08
72 Michael MORKOV TINKOFF – SAXO +4:08
73 Vegard BREEN LOTTO SOUDAL +4:08
74 Thomas DANIELSON TEAM CANNONDALE – GARMIN +4:08
75 Zdenek STYBAR ETIXX – QUICK STEP +4:08
76 Jerome COPPEL IAM CYCLING +4:08
77 Dmitrii KOZONCHUK TEAM KATUSHA +4:08
78 Matthieu LADAGNOUS FDJ +4:49
79 Jérémy ROY FDJ +4:49
80 Danilo WYSS BMC RACING TEAM +5:13
81 Simon CLARKE ORICA GreenEDGE +6:42
82 Thomas DE GENDT LOTTO SOUDAL +8:15
83 Bert LINDEMAN TEAM LOTTO NL – JUMBO +8:15
84 Bakhtiyar KOZHATAYEV ASTANA PRO TEAM +8:15
85 Matthias BRANDLE IAM CYCLING +8:15
86 Sander ARMEE LOTTO SOUDAL +8:15
87 Koen DE KORT TEAM GIANT – ALPECIN +8:15
88 Johannes FRÖHLINGER TEAM GIANT – ALPECIN +8:15
89 Branislau SAMOILAU CCC SPRANDI POLKOWICE +8:15
90 Georg PREIDLER TEAM GIANT – ALPECIN +8:15
91 Thomas LEEZER TEAM LOTTO NL – JUMBO +8:15
92 Francisco José VENTOSO ALBERDI MOVISTAR TEAM +8:15
93 Adriano MALORI MOVISTAR TEAM +8:15
94 Grégory RAST TREK FACTORY RACING +8:15
95 Laurent DIDIER TREK FACTORY RACING +8:15
96 Matti BRESCHEL TINKOFF – SAXO +8:15
97 Alberto BETTIOL TEAM CANNONDALE – GARMIN +8:15
98 Axel DOMONT AG2R LA MONDIALE +8:15
99 Damien GAUDIN AG2R LA MONDIALE +8:15
100 Sébastien MINARD AG2R LA MONDIALE +8:15
101 Moreno MOSER TEAM CANNONDALE – GARMIN +8:15
102 Jasper DE BUYST LOTTO SOUDAL +8:15
103 Fabian CANCELLARA TREK FACTORY RACING +13:40
104 Cameron MEYER ORICA GreenEDGE +13:40
105 Mark CAVENDISH ETIXX – QUICK STEP +16:49
106 Lars Petter NORDHAUG TEAM SKY +16:49
107 Mario Jorge FARIA DA COSTA LAMPRE – MERIDA +16:49
108 Matej MOHORIC TEAM CANNONDALE – GARMIN +16:49
109 Stijn DEVOLDER TREK FACTORY RACING +16:49
110 William BONNET FDJ +16:49
111 Sébastien TURGOT AG2R LA MONDIALE +16:49
112 Marek RUTKIEWICZ CCC SPRANDI POLKOWICE +16:49
113 Grega BOLE CCC SPRANDI POLKOWICE +16:49
114 Adrian HONKISZ CCC SPRANDI POLKOWICE +16:49
115 Davide CIMOLAI LAMPRE – MERIDA +16:49
116 Simone ANTONINI WANTY – GROUPE GOBERT +16:49
117 Manuel SENNI BMC RACING TEAM +16:49
118 Sébastien CHAVANEL FDJ +16:49
119 Daniil FOMINYKH ASTANA PRO TEAM +16:49
120 Jacopo GUARNIERI TEAM KATUSHA +16:49
121 Mark RENSHAW ETIXX – QUICK STEP +16:49
122 Dries DEVENYNS IAM CYCLING +16:49
123 Stefan SCHUMACHER CCC SPRANDI POLKOWICE +16:49
124 Igor ANTON HERNANDEZ MOVISTAR TEAM +16:49
125 David LOPEZ GARCIA TEAM SKY +16:49
126 Kenny DE HAES LOTTO SOUDAL +16:49
127 Jurgen ROELANDTS LOTTO SOUDAL +16:49
128 Tom VAN ASBROECK TEAM LOTTO NL – JUMBO +16:49
129 Jean-Pierre DRUCKER BMC RACING TEAM +16:49
130 Davide MALACARNE ASTANA PRO TEAM +16:49
131 Przemyslaw NIEMIEC LAMPRE – MERIDA +16:49
132 Frederik BACKAERT WANTY – GROUPE GOBERT +16:49
133 Carter JONES TEAM GIANT – ALPECIN +16:49
134 Stefan DENIFL IAM CYCLING +16:49
135 Svein TUFT ORICA GreenEDGE +16:49
136 Blel KADRI AG2R LA MONDIALE +16:49
137 Alexander KRISTOFF TEAM KATUSHA +16:49
138 Alex HOWES TEAM CANNONDALE – GARMIN +16:49
139 Bernhard EISEL TEAM SKY +16:49
140 Mathew HAYMAN ORICA GreenEDGE +16:49
141 Nikolay TRUSOV TINKOFF – SAXO +16:49
142 Arnaud DEMARE FDJ +16:49
143 Mike TEUNISSEN TEAM LOTTO NL – JUMBO +16:49
144 Pavel BRUTT TINKOFF – SAXO +16:49
145 Danny PATE TEAM SKY +16:49
146 Arthur VICHOT FDJ +16:49
147 Niccolo BONIFAZIO LAMPRE – MERIDA +16:49
148 Jérôme BAUGNIES WANTY – GROUPE GOBERT +23:12
149 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI MOVISTAR TEAM +23:12
DNS Philippe GILBERT BMC RACING TEAM
DNS Gang XU LAMPRE – MERIDA

 

Klasyfikacja generalna po 4 etapie:

1 Tom DUMOULIN TEAM GIANT – ALPECIN 11:19:09
2 Peter SAGAN TINKOFF – SAXO +0
3 Daniel MORENO FERNANDEZ TEAM KATUSHA +8
4 Geraint THOMAS TEAM SKY +9
5 Thibaut PINOT FDJ +15
6 Jakob FUGLSANG ASTANA PRO TEAM +17
7 Steve MORABITO FDJ +18
8 Kristijan DURASEK LAMPRE – MERIDA +21
9 Bob JUNGELS TREK FACTORY RACING +22
10 Simon SPILAK TEAM KATUSHA +22
11 Julian David ARREDONDO MORENO TREK FACTORY RACING +22
12 Winner ANACONA GOMEZ MOVISTAR TEAM +24
13 Miguel Angel LOPEZ MORENO ASTANA PRO TEAM +29
14 Domenico POZZOVIVO AG2R LA MONDIALE +32
15 Sébastien REICHENBACH IAM CYCLING +32
16 Ben HERMANS BMC RACING TEAM +35
17 Robert GESINK TEAM LOTTO NL – JUMBO +35
18 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO ORICA GreenEDGE +42
19 Kanstantsin SIUTSOU TEAM SKY +1:12
20 Jose Joaquin ROJAS GIL MOVISTAR TEAM +1:17
21 Jan BAKELANTS AG2R LA MONDIALE +1:17
22 Gianluca BRAMBILLA ETIXX – QUICK STEP +1:20
23 Sergio Luis HENAO MONTOYA TEAM SKY +1:22
24 Jurgen VAN DEN BROECK LOTTO SOUDAL +1:22
25 Rafal MAJKA TINKOFF – SAXO +1:24
26 Davide REBELLIN CCC SPRANDI POLKOWICE +1:29
27 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM +2:22
28 Laurens TEN DAM TEAM LOTTO NL – JUMBO +2:29
29 Alexey LUTSENKO ASTANA PRO TEAM +2:32
30 Enrico GASPAROTTO WANTY – GROUPE GOBERT +2:40
31 Warren BARGUIL TEAM GIANT – ALPECIN +2:41
32 Francis DE GREEF WANTY – GROUPE GOBERT +2:45
33 Frank SCHLECK TREK FACTORY RACING +2:46
34 Valerio CONTI LAMPRE – MERIDA +4:06
35 Michael ALBASINI ORICA GreenEDGE +5:57
36 Darwin ATAPUMA HURTADO BMC RACING TEAM +6:51
37 Joseph Lloyd DOMBROWSKI TEAM CANNONDALE – GARMIN +7:33
38 Daryl IMPEY ORICA GreenEDGE +7:56
39 Lawrence WARBASSE IAM CYCLING +8:48
40 Marco MINNAARD WANTY – GROUPE GOBERT +9:05
41 Michael MATTHEWS ORICA GreenEDGE +10:10
42 Maxime MONFORT LOTTO SOUDAL +11:36
43 Jerome COPPEL IAM CYCLING +11:47
44 Andre Fernando S. Martins CARDOSO TEAM CANNONDALE – GARMIN +11:48
45 Martin ELMIGER IAM CYCLING +12:34
46 Jérémy ROY FDJ +13:36
47 Luka PIBERNIK LAMPRE – MERIDA +14:11
48 Matteo TRENTIN ETIXX – QUICK STEP +14:34
49 Michal GOLAS ETIXX – QUICK STEP +14:40
50 Christian KNEES TEAM SKY +15:16
51 Julien VERMOTE ETIXX – QUICK STEP +15:24
52 Branislau SAMOILAU CCC SPRANDI POLKOWICE +15:38
53 Silvan DILLIER BMC RACING TEAM +15:44
54 Thomas DANIELSON TEAM CANNONDALE – GARMIN +15:54
55 Michael VALGREN TINKOFF – SAXO +17:14
56 Jonathan FUMEAUX IAM CYCLING +17:23
57 Sylwester SZMYD CCC SPRANDI POLKOWICE +17:30
58 Jan HIRT CCC SPRANDI POLKOWICE +17:36
59 Mirko SELVAGGI WANTY – GROUPE GOBERT +18:38
60 Przemyslaw NIEMIEC LAMPRE – MERIDA +19:38
61 David LOPEZ GARCIA TEAM SKY +19:38
62 Guillaume BONNAFOND AG2R LA MONDIALE +20:04
63 Francisco José VENTOSO ALBERDI MOVISTAR TEAM +20:46
64 Eros CAPECCHI MOVISTAR TEAM +21:04
65 Matthieu LADAGNOUS FDJ +21:11
66 Danilo WYSS BMC RACING TEAM +21:43
67 Vegard BREEN LOTTO SOUDAL +22:26
68 Manuel SENNI BMC RACING TEAM +22:30
69 Nikias ARNDT TEAM GIANT – ALPECIN +22:54
70 Moreno MOSER TEAM CANNONDALE – GARMIN +23:07
71 Paul MARTENS TEAM LOTTO NL – JUMBO +23:24
72 John DEGENKOLB TEAM GIANT – ALPECIN +23:40
73 Stefan SCHUMACHER CCC SPRANDI POLKOWICE +24:24
74 Axel DOMONT AG2R LA MONDIALE +24:30
75 Jasper STUYVEN TREK FACTORY RACING +24:50
76 Laurent DIDIER TREK FACTORY RACING +24:53
77 Marco MARCATO WANTY – GROUPE GOBERT +25:37
78 Michal KWIATKOWSKI ETIXX – QUICK STEP +26:23
79 Valerio AGNOLI ASTANA PRO TEAM +26:23
80 Adriano MALORI MOVISTAR TEAM +27:21
81 Sep VANMARCKE TEAM LOTTO NL – JUMBO +27:25
82 Thomas DE GENDT LOTTO SOUDAL +27:33
83 Igor ANTON HERNANDEZ MOVISTAR TEAM +27:36
84 Viacheslav KUZNETSOV TEAM KATUSHA +27:38
85 Zdenek STYBAR ETIXX – QUICK STEP +27:43
86 Simon CLARKE ORICA GreenEDGE +27:49
87 Stefan DENIFL IAM CYCLING +28:38
88 Michael MORKOV TINKOFF – SAXO +28:51
89 Dmitrii KOZONCHUK TEAM KATUSHA +28:52
90 Marco HALLER TEAM KATUSHA +28:55
91 Matti BRESCHEL TINKOFF – SAXO +29:11
92 Benjamin KING TEAM CANNONDALE – GARMIN +29:18
93 Cameron MEYER ORICA GreenEDGE +29:46
94 Georg PREIDLER TEAM GIANT – ALPECIN +30:41
95 Matej MOHORIC TEAM CANNONDALE – GARMIN +31:37
96 Damien GAUDIN AG2R LA MONDIALE +31:55
97 Adrian HONKISZ CCC SPRANDI POLKOWICE +31:56
98 Daniele BENNATI TINKOFF – SAXO +33:09
99 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI MOVISTAR TEAM +33:10
100 Frederik BACKAERT WANTY – GROUPE GOBERT +33:24
101 Jasper DE BUYST LOTTO SOUDAL +35:06
102 Koen DE KORT TEAM GIANT – ALPECIN +35:10
103 Sébastien MINARD AG2R LA MONDIALE +35:19
104 Borut BOZIC ASTANA PRO TEAM +35:41
105 Grega BOLE CCC SPRANDI POLKOWICE +35:44
106 Grégory RAST TREK FACTORY RACING +35:49
107 Sergey LAGUTIN TEAM KATUSHA +35:53
108 Alberto BETTIOL TEAM CANNONDALE – GARMIN +35:54
109 Sébastien TURGOT AG2R LA MONDIALE +36:07
110 Dries DEVENYNS IAM CYCLING +37:33
111 Bakhtiyar KOZHATAYEV ASTANA PRO TEAM +37:49
112 Bert LINDEMAN TEAM LOTTO NL – JUMBO +38:58
113 Johannes FRÖHLINGER TEAM GIANT – ALPECIN +39:07
114 Mario Jorge FARIA DA COSTA LAMPRE – MERIDA +39:58
115 Jean-Pierre DRUCKER BMC RACING TEAM +40:23
116 Matthias BRANDLE IAM CYCLING +41:06
117 Mathew HAYMAN ORICA GreenEDGE +41:09
118 Thomas LEEZER TEAM LOTTO NL – JUMBO +41:30
119 Sander ARMEE LOTTO SOUDAL +41:39
120 Davide MALACARNE ASTANA PRO TEAM +43:48
121 Alex HOWES TEAM CANNONDALE – GARMIN +43:50
122 Fabian CANCELLARA TREK FACTORY RACING +44:02
123 Jurgen ROELANDTS LOTTO SOUDAL +44:12
124 Daniil FOMINYKH ASTANA PRO TEAM +44:29
125 Marek RUTKIEWICZ CCC SPRANDI POLKOWICE +44:35
126 Carter JONES TEAM GIANT – ALPECIN +44:36
127 Lars Petter NORDHAUG TEAM SKY +46:22
128 Mark CAVENDISH ETIXX – QUICK STEP +47:25
129 Mike TEUNISSEN TEAM LOTTO NL – JUMBO +47:25
130 Mark RENSHAW ETIXX – QUICK STEP +47:32
131 Pavel BRUTT TINKOFF – SAXO +47:32
132 Nikolay TRUSOV TINKOFF – SAXO +47:36
133 Sébastien CHAVANEL FDJ +47:37
134 Kenny DE HAES LOTTO SOUDAL +47:38
135 Blel KADRI AG2R LA MONDIALE +47:40
136 Simone ANTONINI WANTY – GROUPE GOBERT +47:40
137 Niccolo BONIFAZIO LAMPRE – MERIDA +48:01
138 Alexander KRISTOFF TEAM KATUSHA +49:52
139 Stijn DEVOLDER TREK FACTORY RACING +49:53
140 Svein TUFT ORICA GreenEDGE +49:53
141 Danny PATE TEAM SKY +49:53
142 Arnaud DEMARE FDJ +49:55
143 William BONNET FDJ +49:56
144 Jacopo GUARNIERI TEAM KATUSHA +50:02
145 Arthur VICHOT FDJ +50:04
146 Tom VAN ASBROECK TEAM LOTTO NL – JUMBO +50:06
147 Bernhard EISEL TEAM SKY +50:07
148 Davide CIMOLAI LAMPRE – MERIDA +50:09
149 Jérôme BAUGNIES WANTY – GROUPE GOBERT +50:49

 

Foto: Tour de Suisse