Tym razem peleton nie dał rady doścignąć ucieczki! Świetnie pojechał Paweł Bernas z Active Jet, który zajął drugie miejsce, a wygrał Dimitri Claeys. Maciej Paterski przyjechał w peletonie i utrzymał koszulkę lidera.

Dzień po bardzo ciężkim etapie z metą na Monte Vojak na kolarzy czekał łatwiejszy odcinek. 152 kilometry z Umag do Puli z dość łatwą końcową częścią etapu. Maciej Paterski po zwycięstwie z poprzedniego dnia wystartował jako lidera wyścigu. Polak przewodził także w klasyfikacji górskiej i punktowej.

Podobnie jak w ciągu poprzednich etapów od startu było szybkie tempo i peleton dzielił się na małe grupy. Co kilka kilometrów wszystkie grupy się zjeżdżały i mieliśmy kolejne próby wyrwania się z peletonu. Kilkanaście sekund przewagi zdołała wypracować sobie czwórka kolarzy: Paweł Bernas (Active Jet), Gaetan Bille i Dimitri Claeys (Verandas Willems), Jure Golcer (Felbermayr – Simplon) i to oni znaleźli się w ucieczce dnia. W najkorzystniejszym momencie mieli 6 minut przewagi nad peletonem.

Kwarter uciekinierów zgodnie współpracował i 30 kilometrów przed metą nadal mieli ponad 3 minuty przewagi, a to pozwalało realnie myśleć o dojechaniu do mety przed główną grupą. Z takiego obrotu sprawy nie byli zadowoleni zawodnicy Adria Mobil, którzy liczyli na kolejny sukces Marko Kumpa. Słoweńska ekipa mocno pracowała, aby doścignąć ucieczkę i doprowadzić do finiszu z peletonu.

Różnica malała, jednak nie na tyle szybko, by pozbawić ucieczkę szansy na dojechanie do mety. 15 kilometrów przed kreską peleton nadal tracił blisko 2 minuty. Wiele drużyn próbowało niwelować dystans do ucieczki, ale na niewiele to się zdawało. Gdy kolarze wjeżdżali na ostatnie 5 kilometrów stało się jasne, że nie dadzą rady dogonić ucieczki. Różnica nadal wynosiła powyżej minuty i czołowa czwórka mogła przygotowywać się do walki o zwycięstwo.

Taktyczną przewagę mieli kolarze Verandas Willems, ponieważ mieli liczebną przewagę. Pierwszą próbę ataku skontrował Paweł Bernas, a problemy z utrzymaniem tempa miał Jure Golcer. Na ostatnich kilkuset metrach długo prowadził Polak, jednak ostatecznie dał się wyprzedzić przez Claeysa. Trzeci był Bille, a peleton przyprowadził Liam Bertazz0 z reprezentacji Włoch.

Klasyfikacja generalna nie uległa większym zmianom.